ΠΡOΣΟΧΗ Μονόμπρατσα - Λιπάνατε το ρουλεμάν πίσω τροχού?

ΠΡOΣΟΧΗ Μονόμπρατσα - Λιπάνατε το ρουλεμάν πίσω τροχού?  

  Από: Sprinter στις 29/06/2009 4:07 μμ.

Οι κάτοχοι μονόμπρaτσων πρέπει να προσέχουν να λιπαίνουν το ενα ρουλεμάν του πίσω τροχού στο μεγάλο σερβις των 20.000χμ. Είναι κάτι που συχνά παραβλεπεται και μπορεί να οδηγήσει σε καταστροφή του ρουλεμάν και σε ακραίες περιπτώσεις μπλοκάρισμα του τροχού εν κινήσει. H T ουδεμία ευθύνη θα φέρει μια και το αναφέρει στίς προγραμματισμένες εργασίες συντήρησης.

Ρωτήστε τον μηχανικό σας αν το έχει κάνει κι αν όχι, κάντε το.

BTW Σε όλες τις μηχανές πρεπει να λιπάινεται στο μεγάλο σερβις και ο λαιμός.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡOΣΟΧΗ Μονόμπρατσα - Λιπάνατε το ρουλεμάν πίσω τροχού?  

  Από: vassat στις 29/06/2009 6:52 μμ.

Πρακτικά, λίπανση στα ρουλεμάν του λαιμού σημαίνει λύσιμο;
ΒΣ

Re: ΠΡOΣΟΧΗ Μονόμπρατσα - Λιπάνατε το ρουλεμάν πίσω τροχού?  

  Από: Sprinter στις 01/07/2009 1:04 μμ.

Ε κατι λύσιμο δε θα θέλει?

PS. Ωραίες τις εκανες τις ζάντες. Που τις ανοδίωσες? Το μόνο είναι πώς θα κάθεσαι να γυαλίζεις τώρα κάθε τρείς και λίγο
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡOΣΟΧΗ Μονόμπρατσα - Λιπάνατε το ρουλεμάν πίσω τροχού?  

  Από: vassat στις 01/07/2009 4:51 μμ.

Στο Κατάστημα "Πέτας" στην Λεωφόρο Αθηνών στην πλευρά κατεύθυνσης προς Αθήνα, λίγο πριν την διασταύρωση με την Κηφισού.
ΒΣ

ΥΓ Για λίγο δεν συναντηθήκαμε, ο Σάκης είπε ότι έχασα σπουδαία γνωριμία...!!

Re: ΠΡOΣΟΧΗ Μονόμπρατσα - Λιπάνατε το ρουλεμάν πίσω τροχού?  

  Από: Sprinter στις 01/07/2009 4:54 μμ.

ανωδιώνει τα πάντα αυτός? ανωδίωση δεν είναι ή ηλεκτροστατική βαφή (σαμπως ξέρω και τη διαφορά...)

Θελω να βάψω το παπάρι - καπάκι της εξάτμισης (αυτό το τριπλο) να το κάνω μαύρο. Να αντέχει την θερμοκρασία αυτή η βαφή?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡOΣΟΧΗ Μονόμπρατσα - Λιπάνατε το ρουλεμάν πίσω τροχού?  

  Από: vassat στις 01/07/2009 5:46 μμ.

Ομοίως δεν κατέχω το θέμα. Τηλ Πέττα 2105762789 ή και http://www.pavlospettas.gr.
ΒΣ

Re: ΠΡOΣΟΧΗ Μονόμπρατσα - Λιπάνατε το ρουλεμάν πίσω τροχού?  

  Από: coot στις 02/07/2009 12:04 μμ.

Sprinter"ανωδιώνει τα πάντα αυτός? ανωδίωση δεν είναι ή ηλεκτροστατική βαφή (σαμπως ξέρω και τη διαφορά...)

Θελω να βάψω το παπάρι - καπάκι της εξάτμισης (αυτό το τριπλο) να το κάνω μαύρο. Να αντέχει την θερμοκρασία αυτή η βαφή?"

ο πέττας είναι ο καλύτερος στη βαφή ζαντών και ίσως ο μόνος που κάνει ηλεκτροστατική βαφή.
Εσύ λογικά χρειάζεσαι powder coating ή ceramic με καλή βαφή θερμοκρασίας αλλά και πάλι μη περιμένεις θαύματα.
http://www.youtube.com/watch?v=Njo1RJt1tKg&feature=fvw
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: ΠΡOΣΟΧΗ Μονόμπρατσα - Λιπάνατε το ρουλεμάν πίσω τροχού?  

  Από: Sprinter στις 02/07/2009 12:09 μμ.

Μα ειναι άλλο το powder coating και άλλο η ηλεκτροστατική βαφή? Γιατί εγώ νομίζω πώς είναι το ίδιο?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡOΣΟΧΗ Μονόμπρατσα - Λιπάνατε το ρουλεμάν πίσω τροχού?  

  Από: tripletech στις 02/07/2009 6:50 μμ.

Sprinter"Μα ειναι άλλο το powder coating και άλλο η ηλεκτροστατική βαφή? Γιατί εγώ νομίζω πώς είναι το ίδιο?"

γιατι το ιδιο ειναι