περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: denthnpalevw στις 23/06/2009 10:58 μμ.

Να μην το σκεφτεσαι και να σβηνεις κανονικα....

οσο εισαι ακομα στην εγγυηση μετα οτι σε φωτίσει ο καλος θεουλης
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: tripletech στις 23/06/2009 11:12 μμ.


η αληθεια ειναι καπου στην μεση ?:lol1

δηλ ο sprinter λεει αλλα απ τον πολυμηχανο(?)και μετα μας λεει αλλα παλι ?

Εγω θα παραθεσω τι πιστευω εν κατακλειδι και καληνυχτα....
η θερμοκρασια του ψυκτικου υγρου ανεβαινει μετα το σβησιμο του μοτερ γιατι τα μεταλα προλαβαινουν
να εναποθεσουν(τι λεεω παλι...)την θερμοτητα τους στο υγρο που δεν κυκλοφορει πλεον.
ετσι ο κινητηρας δεν ψυχεται αποτελεσματικα,εντουτοις λογω της πιεσης στο κυκλωμα ψυξης
το υγρο δεν βραζει.
και εαν η θερμοκρασια του υγρου ενεβαινει τοτε δεν ανεβαινει και η θερμοκρασια του κινητηρα?
ειπαμε μερικους βαθμους οχι εκατονταδες,ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ
(ΣΕ ΠΟΡΕΙΑ)ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: tripletech στις 23/06/2009 11:20 μμ.

ripletech":lol1
η αληθεια ειναι καπου στην μεση ?:lol1

δηλ ο sprinter λεει αλλα απ τον πολυμηχανο(?)και μετα μας λεει αλλα παλι ?

Εγω θα παραθεσω τι πιστευω εν κατακλειδι και καληνυχτα....
η θερμοκρασια του ψυκτικου υγρου ανεβαινει μετα το σβησιμο του μοτερ γιατι τα μεταλα προλαβαινουν
να εναποθεσουν(τι λεεω παλι...)την θερμοτητα τους στο υγρο που δεν κυκλοφορει πλεον.
ετσι ο κινητηρας δεν ψυχεται αποτελεσματικα,εντουτοις λογω της πιεσης στο κυκλωμα ψυξης
το υγρο δεν βραζει.
και εαν η θερμοκρασια του υγρου ενεβαινει τοτε δεν εχει ανεβαινει και η θερμοκρασια του κινητηρα?
ειπαμε μερικους βαθμους οχι εκατονταδες,ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ
(ΣΕ ΠΟΡΕΙΑ)ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ."

ΣΟΡΡΥ θερμοκρασια βαση του δεικτη

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: HelenKoR στις 23/06/2009 11:32 μμ.

βρε τι παιδια ειστε εσεις !?!




μην απαντησετε !
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: Sprinter στις 24/06/2009 8:29 πμ.

ripletech":lol1
η αληθεια ειναι καπου στην μεση ?:lol1

δηλ ο sprinter λεει αλλα απ τον πολυμηχανο(?)και μετα μας λεει αλλα παλι ?

Εγω θα παραθεσω τι πιστευω εν κατακλειδι και καληνυχτα....
η θερμοκρασια του ψυκτικου υγρου ανεβαινει μετα το σβησιμο του μοτερ γιατι τα μεταλα προλαβαινουν
να εναποθεσουν(τι λεεω παλι...)την θερμοτητα τους στο υγρο που δεν κυκλοφορει πλεον.
ετσι ο κινητηρας δεν ψυχεται αποτελεσματικα,εντουτοις λογω της πιεσης στο κυκλωμα ψυξης
το υγρο δεν βραζει.
και εαν η θερμοκρασια του υγρου ενεβαινει τοτε δεν ανεβαινει και η θερμοκρασια του κινητηρα?
ειπαμε μερικους βαθμους οχι εκατονταδες,ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ
(ΣΕ ΠΟΡΕΙΑ)ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ."



Αυτή ειναι καινούργια φυσική.... καταργήσαμε σε μια φράση τη βάση της θερμοδυναμικής. Το σύμπαν συστέλεται

Λοιπόν ο Σπρίντερ λέει τα ίδια με τον Πολυμήχανο και ο λόγος είναι πώς κανείς απ' τους δύο μας δεν πήρε ακόμα Νομπελ Φυσικής για την ανατροπή των θερμοδυναμικών αξιωμάτων.

1. Η θερμοκρασία του κινητήρα είναι πολύ μεγαλύτερη από 120 βαθμούς που είναι το σημείο βρασμού των υγρών στο κύκλωμα ψύξης.

2. Πόση ειναι? Δεν γνωρίζω αλλά είναι μεγαλύτερη και από τη θερμοκρασία του λαδιού που μπορεί να είναι και 180-200 βαθμούς.

3. Ακριβώς επειδή ο κινητήρας έχει μεγαλύτερη θερμοκρασια, για αυτό μπορεί να ψυχθεί από το υγρό ψύξης και από το λιπαντικό. Αν τα υγρά είχαν μεγαλύτερη θερμοκρασία από τον κινητήρα (από που να εβρισκαν την θερμότητα?????) θα ζεσταναν δεν θα εψυχαν τον κινητήρα. Αν είχαν την ίδια θερμοκρασία τότε το σύστημα θα ηταν σε θερμοδυναμική ισοροπία και θα εχανε θερμότητα ολο μαζί πρός τον αέρα.
Δηλαδή είναι δύσκολο αυτό να το καταλάβουμε?

4. Οταν δεν δουλεύει ο κινητήρας αρχίζει αυτόματα να μειώνεται η θερμοκρασία του ακριβώς γιατί δεν παράγεται άλλη θερμότητα (ας παραβλέψουμε εδώ τα τυχόν φαινόμενα μεταβολής των σημειακών διαφορών)

5. Που πάει η θερμότητα του κινητήρα είτε δουλεύει είτε όχι? Πάει στα πιο κρύα πράματα που είναι το λάδι και το υγρό ψύξης (και ο αέρας ο κοπανιστός). Οταν το υγρό ψύξης δεν ψύχεται από τον αέρα (δεν δουλευει το κύκλωμα ψύξης) επαρκώς τότε η θερμοκρασία του αυξάνεται. Μεχρι πόσο? Μεχρι την θερμοκρασία του κινητήρα προφανώς. Παραπάνω δεν γίνεται εκτός κι αν λάβουμε υπ' οψιν μας τα μποσόνια του Higgs που λέει κι ο Πολυμήχανος

6. Μπορει ποτε η έλλειψη ψύξης από το ψυγείο του υγρού ψύξης να εχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση της θερμοκρασίας του κινητήρα όταν αυτός δεν δουλεύει? Οχι γιατί δεν υπάρχει πηγή παραγωγής θερμότητας. Η τάση θα είναι να ζεσταίνεται το υγρό ψύξης και να κρύωνει ο κινητήρας μέχρι να εξισωθεί η θερμοκρασία τους δηλαδή να επιτευχθεί θερμοδυναμική ισοροπια. Αυτό δείχνει και η άυξηση της ένδειξης του θερμόμετρου αφού σβήσουμε τον κινητήρα. Αυξάνεται η θερμοκρασία του υγρού, όχι του κινητήρα το ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ

Αν δεν θυμάστε τη φυσική του Λυκείου δε φταίω εγώ. τον δάσκαλο που σας έδωσε τ' απολυτήριο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 6 φορές συνολικά.

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: denthnpalevw στις 24/06/2009 8:41 πμ.

σωστα τα ειπε ο sprinter και το ιδιο πιστευω.

Sprinter"Αυξάνεται η θερμοκρασία του υγρού, όχι του κινητήρα"


με αυτην την εκφραση τα ειπες ολα.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: Gianno στις 24/06/2009 9:33 πμ.

Και μου ο έλεγε η μάνα μου γίνε πυρηνικός φυσικός παιδί μου.... πέρα από την πλάκα στο peuzeot rallye 106 του 93 που έχω το βεντιλατερ σταματάει 2 λεπτά αφού σβήσω το μοτέρ...
θα σταματούσε να δουλεύει το βεντιλατέρ όμως αν μετα το σβήσιμο του μοτέρ η θερμοκρασία ανέβενε η θα ξημερώναμε μέχρι να σβήσει?άρα λογικά με το που γυρίσουμε τον διακόπτη η θερμοκρασία καπάκι παίρνει την κατιούσα.
http://www.thehotelslist.com , all about hotels..

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: Gianno στις 24/06/2009 2:03 μμ.

[quote:2uonbmay]
Re: Πρόβλημα με το σύστημα ψύξης του Τίγρη
από sprint900 την 12 Ιουν 2009 12:06

Ότι σου είπαν τα παιδιά συν το δυσκολο αλλα σπάνιο φαινόμενο να έχει κρακ η κεφαλή , συνήθως απο παγωμένο νερό σε καυτό κινητήρα . Με προβληματίζει το μισάωρο που λες συνήθως η φλάντζα με το που θα πιάσει τους πρώτους βαθμούς εκδηλώνεται

Αλλα φίλε ποτέ δεν σβήνουμε καυτό μοτέρ περιμένοντας να κρυώσει , το πιο σωστό είναι νεράκι απο εξω στο ψυγείο του νερού να βοηθήσουμε το κρύωμα και μετα σβήσιμο !

Την ώρα που ένας φιλεύσπλαχνος ιδιοκτήτης σβήνει το καυτό μοτέρ του , επειδή σταματάει η κυκλοφορία νερού στο κύκλωμα ψύξης , εκεί που έχει σημασία να μην ανέβει και άλλο η θερμοκρασία στην κεφαλή , παίρνει 20-30 βαθμούς ακομα για πλάκα .

Και νερό να μην έχεις πόσιμο να ραντίσεις το ψυγείο περιμένοντας με την μηχανή στο ρελαντί , με την κυκλοφορία του νερού το ότι δεν έχει φορτίο ο κινητήρας ρίχνει την θερμοκρασία .


Το ψυγείο σου είναι καθαρό μέσα , εννοώ συγνωμη δεν έχεις βάλει νερά βρύσης και σχετικά ; Να βουλώσουν κυψέλες απο άλατα .

Πάντως εμείς εικασίες κάνουμε το σωστό είναι ο μηχανικός σου με ιστορικό να το δει , όπως πολύ σωστά σε συμβούλεψαν .

Και φυσικά εύχομαι η ζημιά να είναι η μικρότερη δυνατή φίλε ...

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις ευατώ χορηγήσαι ικανός εστι.

sprint900

Δημοσ.: 50
Εγγραφη: 28 Ιούλ 2008 20:43
Μοτοσυκλέτα: Triumph 900 sprint
[/quote:2uonbmay]
τι λέει ο sprint900 ρε παιδιά εδώ για ραγισμένο μοτέρ λόγο θερμοκρασίας.???????
http://www.thehotelslist.com , all about hotels..

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: Sprinter στις 24/06/2009 2:08 μμ.

Φτου κι απ' την αρχή...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: vakis75 στις 24/06/2009 2:50 μμ.

ti diavazo thee mou..ti tiiiiiii
kati provlimata pou exoun oi anthropoi..

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: Aris. στις 24/06/2009 4:12 μμ.

να στο πω λιγο πρακτικα σπριντερ για να καταλαβεις τυχον αντιπαραθεσεις .

εσυ λες ... (ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ )

Υγρα 100 C - κινητηρας 200 .

Σβηνει το μοτερ .

Υγρα 120 C - κινητηρας 180 C

2 λεπτα μετα

Υγρα 140 C- κινητηρας 160 C

5 λεπτα μετα

Υγρα 150 C -κινητηρας 150 C

και σιγα σιγα πεφτει η θερμοκρασια και των 2 προς "πιο δροσερα μερη"

ΑΡΑ κανενα προβλημα .


Ο ΑΛΛΟΣ ΟΜΩΣ λεει (απλα και χοντροκομενα μηπως και το πιασετε )

Οτι τα υγρα που βρησκονται στους 100 C ψυχουν , ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ προσπαθουν να διατηρησουν τον κινητηρα σε μια θερμοκρασια π.χ. 150 C και με το που γυρισεις το κλειδι και σβησεις τη μηχανη Ο κινητηρας θα βρει τιν ευκαιρια να ανεβασει τη θερμοκρασια του αφου τα νερα του πλεον σταματησαν να τον ΔΡΟΣΙΖΟΥΝ και ετσι θα παρει αλλους 20-30 βαθμους !

"sprint900: Την ώρα που ένας φιλεύσπλαχνος ιδιοκτήτης σβήνει το καυτό μοτέρ του , επειδή σταματάει η κυκλοφορία νερού στο κύκλωμα ψύξης , εκεί που έχει σημασία να μην ανέβει και άλλο η θερμοκρασία στην κεφαλή , παίρνει 20-30 βαθμούς ακομα για πλάκα ."

ΔΗΛΑΔΗ αλλαζει λιγο το σχεδιο :


Υγρα 100 C - κινητηρας 200 C.

Σβηνει το μοτερ .

Υγρα 120 C - κινητηρας 220 C

μετα απο 30''

Υγρα 130 C - κινητηρας 230 C

μετα απο 1'

Υγρα 140 C - κινητηρας 210 C

μετα απο 5λεπτα

Υγρα 170 C κινητηρας 190 C

μετα απο 10 λεπτα

Υγρα 175 C - κινητηρας 175 C

και σιγα σιγα αρχιζει να πεφτει η θερμοκρασια και των 2 προς "ΠΙΟ ΔΡΟΣΕΡΑ ΜΕΡΗ"

Π.χ.
nfot : "Επειδη ετυχε στο Fazer, να το σβησω αμεσως και λιγο μετα, ας πουμε 1 λεπτο, να γυρισω το κλειδι στο ΟΝ, ε, δε θα ελεγα οτι ειναι οτι καλυτερο να το σβηνουμε αμεσως, ειδικα οταν η θερμοκρασια εχει ανεβει αισθητα.
Το αποτελεσμα στο Fazer ηταν να δω μια τερματισμενη ενδειξη θερμοκρασιας !!!"

Καμμια φορα νομιζω πως μιλαω με "βραδυκαυστους" ....
Ναι σπριντερ κατα κυριο λογο για σενα το λεω .

sprinter : "To 95% των παραπάνω είναι σωστά και όχι αντικρουόμενα αρκεί να έχεις την λογική να τα βάλεις στη θέση "

και ομως .. Καποια των παραπανω ειναι σωστα ? Γιατι σιγουρα ειναι αντικρουομενα ....

20 - 30 βαθμοι ισως να μην ειναι πολλοι , αλλα οταν παιζεις στα ορια του κινητηρα ισως αποβουν μοιραιοι
οπως λενε μερικοι .

Εγω δε λεω τιποτα , απλα βλεπω καποιες αντικρουομενες αποψεις - εκδοχες που δεν βλεπεις και σαν δικηγορος του διαολου σου τις φερνω στο πιατο .

ΕDit: τελικα πρεπει να ειμαι βλαμενος , ουτε την Κοινη λογικη δε μπορω να καταλαβω !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: tripletech στις 24/06/2009 6:46 μμ.

ΦΙλε ARIS,δεν εχει σημασια τι 'νομιζει οτι συμβαινει' ο καθενας,αλλα αν εχει την ικανοτητα να κανει συζητηση
τελικα.Και αν δεν θελει να την κανει δεν τον παρακαλα κανεις,οποτε τα αρνητικα σχολια προς φιλο που εκανε
μια ερωτηση και σε αλους που προσπαθησαν να βγαλουν ακρη μπορουν να λειπουν.
Επαναλαμβανω,οχι να μην απαντησει,αλλα σχολια του στυλ''...ανουσια η σθζητηση σας κτλ...''
δεν μας ενδιαφερουν αλλα προσβαλουν και αυτον που τα κανει.
Και στο θεμα,ποιος ειπε οτι η θερμοκρασια του υγρου και συνεπως του κινητηρα θα ανεβει εκατονταδες βαθμους κελσιου?αυτο αλοστε θα φαινοταν δεν νομιζετε?
θα ενεβει μερικους βαθμους αν οχι δεκατα-στιγμαια θα ανεβει ελαχιστα και σταδιακα θα
πεφτει μετα.
Ισως υπαρχουν και παραγοντες που μας διαφευγουν...
βεβαια πιστευω οτι εχει αμεση σχεση και με τον καθε(τυπο-σχεδιαση)κινητηρα χωριστα.
το οτι το βεντιλατερ συνεχιζει να δουλευει(οταν σβησει το μοτερ)
σε ορισμενα οχηματα νομιζω κατι λεει οτι προσπαθησαν να επιτυχουν οι σχεδιαστες του οχηματος αυτου.
το οτι ''...θα δουλευε μεχρι το πρωι...'' ειναι τουλαχιστον αστειο....
δουλευει δυο λεπτα?αυτο δεν σε βαζει σε σκεψη?
Εγω παντως εχω ξεκινησει ενα πειραμα.Κια ναι περιλαμβανει θερμομετρο υπερυθρων και πολλα μηχανακια..
το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα χαλασει τιποτα...

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: tripletech στις 24/06/2009 7:12 μμ.

εχουμε ξεφυγει ειναι αλληθεια....
Sprinter"

Αυτή ειναι καινούργια φυσική.... καταργήσαμε σε μια φράση τη βάση της θερμοδυναμικής. Το σύμπαν συστέλεται

Λοιπόν ο Σπρίντερ λέει τα ίδια με ....................................................................... Η τάση θα είναι να ζεσταίνεται το υγρό ψύξης και να κρύωνει ο κινητήρας μέχρι να εξισωθεί η θερμοκρασία τους δηλαδή να επιτευχθεί θερμοδυναμική ισοροπια. Αυτό δείχνει και η άυξηση της ένδειξης του θερμόμετρου αφού σβήσουμε τον κινητήρα. Αυξάνεται η θερμοκρασία του υγρού, όχι του κινητήρα το ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ

Αν δεν θυμάστε τη φυσική του Λυκείου δε φταίω εγώ. τον δάσκαλο που σας έδωσε τ' απολυτήριο."

Και ενω τελικα συμφωνω στα περισσοττερα πιστευεις οτι ισχυουν τα ιδια σε ενα μοτερ με px 20mm
χιτωνια μαντεμενια και σε ενα ιδιο με χιτωνια τσιγαροχαρτο?

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: ATN PANOS στις 24/06/2009 7:39 μμ.

εγω κερναω μπυρες,ουζα,τσικουδιες και τον απαραιτητο μεζε σε οποιον κανει τον κοπο να ερθει χανια,να τα συζητησουμε απο κοντα και αναλυτικα
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: tripletech στις 24/06/2009 7:44 μμ.

ATN PANOS"εγω κερναω μπυρες,ουζα,τσικουδιες και τον απαραιτητο μεζε σε οποιον κανει τον κοπο να ερθει χανια,να τα συζητησουμε απο κοντα και αναλυτικα"

Μεσα!(να δω ποτε...)
ΜΕ ΕΝΑΝ ΟΡΟ ΜΟΝΟ!
ΠΡΩΤΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ(ΤΣΙΚΟΥΔΙΕΣ....)
ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΑΝΑΛΥΣΗ!!!