Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: fethry στις 20/05/2009 μεσημέρι

chris34"Παντα μιλας σε περιπτωση που τα φωτα(xenon) δεν ειναι σωστα ρυθμισμενα!"

προφανώς μιλάω για φώτα που δεν είναι σωστά ρυθμισμένα αλλά και για φώτα που είναι πολύ ισχυρά...
τα δικά σου ούτε καν τα ξέρω, δε μπορώ να φέρω γνώμη...

chris34"Τωρα αν ειναι να διαλεξω ποιος απο τους δυο μας θα μπει σε κουτι χιλιες φορες ο αλλος!
Και απο οτι ξερω το 99.9 % που μπαινουν σε κουτι ειμαστε εμεις που καβαλαμε τους 2 τροχους!!"

αυτή είναι η νοοτροπία που διαιωνίζεται και πρέπει κάποτε ν'αλλάξει...
ο δρόμος δεν είναι πεδίο μάχης, όπου πρέπεί αναγκαστικά να σκοτωθεί κάποιος... σεβόμαστε τον άλλον για να μας σεβαστεί κι αυτός... ότι και να οδηγεί...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: chris34 στις 20/05/2009 12:31 μμ.

Να την αλλαξουμε δεν λεω οχι και εγω ειμαι υπερ του σεβασμου στους δρομους μας αλλα μεχρι να ξεκινισει η αλλαγη εγω φυλαω τα νωτα μου!!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: gcoupe στις 20/05/2009 1:18 μμ.

Μάλλον θα τα βάλω με ένα φίλο μου ο οποίος είναι ο μηχανικός του αυτοκινήτου μου στο οποίο έχω ήδη βάλει HID. Απλά να σας πω κι εγώ ότι εάν τα φανάρια δεν έχουν φακούς τότε η διάχυση της δέσμης απο το κλασικό κάτοπτρο είναι που ενοχλεί πολύ τους απέναντι . Τόσο το Tiger όσο και τα aftermarket φανάρια που έβαλα στο αυτοκίνητό μου έχουν κάτοπτρα και μέχρι τώρα δεν μου έχει ανάψει κανείς τα φώτα στο δρόμο με το αυτοκίνητο για να "διαμαρτυρηθεί". Να πω όμως ότι τα έχω ρυθμίσει όσο πιο τέλεια γίνεται τόσο με μηχάνημα όσο και στο δρόμο με μέσο φορτίο. Ενώ πάντα στο αυτοκίνητο υπάρχει και η δυνατότητα ρύθμισης της δέσμης από την καμπίνα σε περίπτωση υπερφόρτωσης.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: ATN PANOS στις 20/05/2009 3:36 μμ.

SPEED"Εμένα και τα εργοστασιακά ΧΕΝΝΟΝ με ενοχλούν με το τρεμοπαίξιμο της διόρθωσης που κάνουν.Φέγγουν βέβαια καλά αλλά ο απέναντι;"


εργοστασιακα σε μηχανη εννοεις? γιατι απο οσο ξερω δεν υπαρχουν στον στανταρ εξοπλισμο για κανενα μοντελο.μονο σε αυτοκινητα!!!

οι afermarket xenon λυσεις που κυκλοφορουν στην αγορα ολες εννοχλουν
γιατι το κατοπτρο δεν ειναι σχεδιασμενο για xenon αλλα για λαμπες απλες!
και λογο οτι εστιαζουν σε διαφορετικο σημειο στον καθρεπτη δημιουργουν αυτες τις
ενοχλητικες διαθλασεις για τους υπολοιπους!

επισης ειναι υποχρεωτικο να εχουν συστημα πλυσης στο γυαλι γιατι με τυχον βρωμιες
αυξανονται η διαθλασεις,σε αντιθεση με τις απλες που οταν λερωθει το εξωτερικο του φαναριου εξασθενει το φως!!
επισης πρεπει να εχουν αυτοματο συστημα διορθωσης υψους!!!
για τους παραπανω λογους λοιπον προς το παρων δεν βλεπουμε εργοστασιακα xenon σε μηχανες
ακομα γιατι το κοστος θα ανεβει σημαντικα!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: sprint900 στις 20/05/2009 3:53 μμ.

Μια μεσοβέζικη , ας το πούμε λύση είναι μια εξωτερική μονάδα προβολάκι xenon , που να το ενεργοποιείς όταν το χρειάζεσαι .

Πραγματικά είναι πολύ ενοχλητικό το στράβωμα από λάθος xenon για να μην πω πολύ επικίνδυνο για όλους , γιατί συνήθως αυτός που ανελέητα στραβώνεις , έχει πολλές πιθανότητες να πέσει επάνω σου .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: takis1964 στις 20/05/2009 4:51 μμ.

Δεν ειναι μονο τα ξενον
Το ιδιο στραβωμα τρωμε και με ολους τους γρηγορους με τερμα ανοικτα τα προβολια+τα μεγαλα φωτα

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: nfot στις 20/05/2009 4:54 μμ.

Εργοστασιακα xenon εχουν καποιες μεγαλες BMW και μονο.
Πρεπει να γινεται ΠΑΝΤΑ ρυθμιση, μετα την τοποθετηση. Η οποια ρυθμιση ομως παει περιπατο, σε περιπτωση συνεπιβατη, οποτε και οι απεναντι αλλα και οι προπορευομενοι βριζουν, δικαιολογημενα. Παλι, μονο οι BMW και καποια μεγαλα τουριστικα γιαπωνεζικα, εχουν δυνατοτητα ευκολης χειροκινητης ρυθμισης της δεσμης.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: panos1050 στις 20/05/2009 5:35 μμ.

ελα ρε παιδια δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα για τους απεναντι.
οσο για την μεγαλη σκαλα πρεπει να βρεις λαμπα που να ζεσταινετε γρηγορα
..............Πέφτει μόνον αυτός που τρέχει. Όποιος σέρνεται δεν πέφτει ποτέ..................

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: SPEED στις 20/05/2009 8:17 μμ.

ATN PANOS"
SPEED"Εμένα και τα εργοστασιακά ΧΕΝΝΟΝ με ενοχλούν με το τρεμοπαίξιμο της διόρθωσης που κάνουν.Φέγγουν βέβαια καλά αλλά ο απέναντι;"
"


εργοστασιακα σε μηχανη εννοεις? γιατι απο οσο ξερω δεν υπαρχουν στον στανταρ εξοπλισμο για κανενα μοντελο.μονο σε αυτοκινητα!!!

Εννοώ των αυτοκινήτων, μηχανάκι δεν έχει τύχει να δω ακόμα.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: coot στις 21/05/2009 3:23 μμ.

ATN PANOS"
εργοστασιακα σε μηχανη εννοεις? γιατι απο οσο ξερω δεν υπαρχουν στον στανταρ εξοπλισμο για κανενα μοντελο.μονο σε αυτοκινητα!!!

οι afermarket xenon λυσεις που κυκλοφορουν στην αγορα ολες εννοχλουν
γιατι το κατοπτρο δεν ειναι σχεδιασμενο για xenon αλλα για λαμπες απλες!
και λογο οτι εστιαζουν σε διαφορετικο σημειο στον καθρεπτη δημιουργουν αυτες τις
ενοχλητικες διαθλασεις για τους υπολοιπους!

επισης ειναι υποχρεωτικο να εχουν συστημα πλυσης στο γυαλι γιατι με τυχον βρωμιες
αυξανονται η διαθλασεις,σε αντιθεση με τις απλες που οταν λερωθει το εξωτερικο του φαναριου εξασθενει το φως!!
επισης πρεπει να εχουν αυτοματο συστημα διορθωσης υψους!!!
για τους παραπανω λογους λοιπον προς το παρων δεν βλεπουμε εργοστασιακα xenon σε μηχανες
ακομα γιατι το κοστος θα ανεβει σημαντικα!!!"

Πολύ ωραία η ανάλυση σου! και αναρωτιόμουν γιατί όλα τα εργοστασιακά xenon έχουν και πλυστικά. Πάντως εγώ στο αμάξι που είχα βάλει δεν ενοχλούσαν όταν τα ρύθμισα (τέρμα κάτω). Στη μηχανή νομίζω πολυ καλή λύση είναι οι λάμπες αλλά αντί να καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα καταναλώνουν περισσότερο και δεν είναι ακριβώς σαν τις xenon.
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: WBP στις 14/06/2009 11:33 μμ.

Ημουν στο τσακ να βαλω κι εγω xenon.. κι ευτυχως τελικα με σταματησε ο μηχανικος μου.

ναι μεν εχει δυνατο φως... αλλα.. αμα δεν εχεις και τον καταλληλο projector (κρυσταλλο μπροστα) η δεσμη πλατιαζει υπερβολικα με αποτελεσμα να υποβαθμιζει το φωτεινο αποτελεσμα...

Σε απλες οδηγικες περιστασεις, ισως αυτο δεν εχει ιδιαιτερη σημασια.. σε extreme περιστασεις ομως, οπως π.χ. νυχτερινη οδηγηση υπο βροχη ή οδηγηση σε ομιχλη, με το xenon δεν βλέπεις ΤΙΠΟΤΕ!

Και επειδη οντως τα απλα εργοστασιακα 55/60W δεν κανουν παντα καλη δουλεια, θα σου αντιπροτεινω το εξης: Πες στο μηχανικο σου να σου περασει relle μετα τον διακοπτη (για να μην καψεις διακοπτες) και αλλαξε τις λαμπες με λαμπες 90/100 ή 80/100. Θα εχεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ φως το βραδυ, χωρις την ασπριλα του xenon και χωρις να αποχωριστεις τα 200 € που εχει το xenon.
Always regret for what u didn't do, never for what u did.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: nfot στις 15/06/2009 12:42 πμ.

WBP".. αμα δεν εχεις και τον καταλληλο projector (κρυσταλλο μπροστα) η δεσμη πλατιαζει υπερβολικα με αποτελεσμα να υποβαθμιζει το φωτεινο αποτελεσμα... ."


Τα Daytona, Τiger και Sprint ST ομως, της τρεχουσας γενιας, εχουν κρυσταλλο μπροστα, οποτε η τοποθετηση xenon προτεινεται ανεπιφυλακτα.
Το δε κοστος αγορας, για 2 λαμπες, ειναι 100 ευρω βαρια, για ενα σετακι με λεπτα ballast. Η τοποθετηση, αν πιανουν τα χερια, ειναι μιση με μια ωρα υποθεση.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: ATN PANOS στις 15/06/2009 1:29 πμ.

το οτι εχουν projector στα φωτιστικα σωματα δεν σημαινει οτι κανουν για xenon φωτα.

αλλωστε δεν υπαρχει λογος να βαλει ο κατασκευαστης projector σωματα
και να τοποθετησει απλες λαμπες!!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: chris34 στις 15/06/2009 7:59 πμ.

nf"
WBP".. αμα δεν εχεις και τον καταλληλο projector (κρυσταλλο μπροστα) η δεσμη πλατιαζει υπερβολικα με αποτελεσμα να υποβαθμιζει το φωτεινο αποτελεσμα... ."


Τα Daytona, Τiger και Sprint ST ομως, της τρεχουσας γενιας, εχουν κρυσταλλο μπροστα, οποτε η τοποθετηση xenon προτεινεται ανεπιφυλακτα.
Το δε κοστος αγορας, για 2 λαμπες, ειναι 100 ευρω βαρια, για ενα σετακι με λεπτα ballast. Η τοποθετηση, αν πιανουν τα χερια, ειναι μιση με μια ωρα υποθεση."


Ετσι ακριβως οπως τα λεει ο φιλος nfot ειναι τα πραγματα.Ο Takis1964 πηρε ενα σετακι ξενον και το μοιραστηκαμε και τα τοποθετησαμε και μονοι μας και ολα καλα!!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: tripletech στις 15/06/2009 8:03 πμ.

WBP"
Και επειδη οντως τα απλα εργοστασιακα 55/60W δεν κανουν παντα καλη δουλεια, θα σου αντιπροτεινω το εξης: Πες στο μηχανικο σου να σου περασει relle μετα τον διακοπτη (για να μην καψεις διακοπτες) και αλλαξε τις λαμπες με λαμπες 90/100 ή 80/100. Θα εχεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ φως το βραδυ, χωρις την ασπριλα του xenon και χωρις να αποχωριστεις τα 200 € που εχει το xenon."

To εχεις κανει εσυ και δεν εχεις προβληματα ηλεκτρολογικα?
το 90/100 80/100 ειναι watt φανταζομαι.
με την εγγυηση θα εχεις προβλημα αρκει να μπορεις να αποδειξεις οτι ΔΕΝ τα εβαλες αν προκυψει προβλημα.
σε πολλα(και το δικο μου...)ραγιζουν τα κρυσταλα ΑΛΛΑ ενω δεν αποδεικτηκε ποτε οτι εφταιγαν τα Ξενον
στις περιπτωσεις που ραγισαν ΟΛΟΙ ειχαν τοποθετησει....