Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????

Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: gcoupe στις 20/05/2009 12:17 πμ.

Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που έχουν βάλει xenon εάν είχαν κάποιο πρόβλημα με την εργοστασιακή εγγύηση της μηχανής σε περίπτωση κάποιας (άσχετης με τα φώτα) βλάβης. Θέλω να τα βάλω, τα έχω αγοράσει και την άλλη εβδομάδα θα πάω στο συνεργείο για το service των 1000km. Ο μηχανικός μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει να τα τοποθετήσει, συγκεκριμένα μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει την ευθύνη... Καμιά ιδέα - πρόταση????

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: ATN PANOS στις 20/05/2009 12:38 πμ.

θεωριτικα ειναι παρανομα τα φωτα αυτα!!
δεν νομιζω να αντιμετωπισεις καποιο προβλημα,παρα μονο στα Κ.Τ.Ε.Ο!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: gcoupe στις 20/05/2009 12:56 πμ.

Λόγω έλλειψης αισθητήρων διόρθωσης εννοείς??

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: nfot στις 20/05/2009 7:41 πμ.

Γενικα, τα after market HID που τοποθετουμε, ειναι μονο για χρηση εκτος δρομου.

Ομως στα καινουργια Τ, που εχουν συγχρονα φωτιστικα σωματα, αυτα με το κρυσταλλο μπροστα και οχι τα παλια που διαμορφωνουν τη δεσμη με το κατοπτρο, η τοποθετηση HID δεν δημιουργει καποιο προβλημα, γιατι η δεσμη ειναι συγκεντρωμενη εκει που πρεπει.

Σχετικα με την εγγυηση, αφου δεν κοβεται καποιο καλωδιο, ουτα καποια παρεμβαση γινεται στα ηλεκτρολογικα, δε βλεπω γιατι να υπαρχει καποιο προβλημα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: chris34 στις 20/05/2009 8:35 πμ.

Φιλε μην ανησυχεις με τα xenon.Εγω προσωπικα τα φοραω απο το περασμενο καλοκαιρι σχεδον και δεν εχω κανενα προβλημα!Μονος μου τα περασα δεν πειραξα καλωδιωση και ολα ειναι μια χαρα!
Αφου δεν πειραζεις καλωδιωση δεν εχεις ΚΑΝΕΝΑ απολυτος προβλημα με την εγγυηση.
Βαλτα αφοβα αρκει να μην σου πιασουν τον κ...ο στα περαστικα!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: takis1964 στις 20/05/2009 8:54 πμ.

Παρομοιως κανενα προβλημα
νομιζω για τοποθετηση κανα 30 ρη καλα ειναι
αν εχει ξαναβαλει καποιος μιση ωρα με 40 λεπτα υποθεση
με εγγυηση εχεις προβλημα αν πειραξεις κατι
με τα χενον απλα τα βγαζεις και δεν φαινεται τιποτα
απλα πρεπει να αγορασεις το πλαστικο καλυμα του φαναριου (γυρω στα 7 ευρω) που εχεις κανει την τρυπα για τα καλωδια

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: Costas στις 20/05/2009 9:30 πμ.

Προσωπικά τα αντιπαθώ γιατί όσες φορές έχει τύχει ο απέναντι να έχει τέτοια φώτα με στραβώνει.Αυτός πιστεύω οτι είναι και ο λόγος που δεν περνάνε στα ΚΤΕΟ.Όταν είναι από το εργοστάσιο είναι σωστά τοποθετημένα,όταν τα βάζεις μόνος σου αέρα πατέρα την πληρώνουν οι απέναντι.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: SPEED στις 20/05/2009 9:35 πμ.

Εμένα και τα εργοστασιακά ΧΕΝΝΟΝ με ενοχλούν με το τρεμοπαίξιμο της διόρθωσης που κάνουν.Φέγγουν βέβαια καλά αλλά ο απέναντι;

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: chris34 στις 20/05/2009 9:53 πμ.

Costas"Προσωπικά τα αντιπαθώ γιατί όσες φορές έχει τύχει ο απέναντι να έχει τέτοια φώτα με στραβώνει.Αυτός πιστεύω οτι είναι και ο λόγος που δεν περνάνε στα ΚΤΕΟ.Όταν είναι από το εργοστάσιο είναι σωστά τοποθετημένα,όταν τα βάζεις μόνος σου αέρα πατέρα την πληρώνουν οι απέναντι."


Σε αυτο που λες εχεις δικιο οτι ειναι δυνατα και χωρις σωστη ρυθμιση ειναι ενοχλητικα αλλα απο το να με βλεπουν καλυτερα οι οδηγοι που κρεμανε το χερι εξω απο το παραθυρο και οδηγουν ζιγκ-ζαγκ χιλιες φορες να τους τυφλωνω για 2-3 δευτερολεπτα.Αυτα για αυτους που ειμαστε στο ιδιο ρευμα κυκλοφοριας.
Τωρα για τους απεναντι η σωστη ρυθμιση παιζει συμαντικο ρολο στο να τους τυφλωνεις στο ελαχιστο δυνατο!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: Costas στις 20/05/2009 9:58 πμ.

Γιατί δε δοκιμάζεις τη μεγάλη σκάλα;Σκέψου οτι εκτός από αυτούς που κάνουν ζιγκ ζαγκ θα στραβώνεις και τους υπόλοιπους.Εκτός απ τους απέναντι...Φυσικά δε θα σε νοιάξει να τα βάλεις όπως μπορεί να μην ένοιαζε κι εμένα.Απλά το θέμα είναι να μη στραβώνεις τους άλλους όπως δε θες να σε στραβώνουν κι αυτοί.
Για μένα είναι το ίδιο μ αυτούς που βγάζουν τους καταλήτες και ρυπαίνουν τον αέρα που αναπνέουν όλοι για να κερδίζουν μισό ίππο.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: chris34 στις 20/05/2009 10:11 πμ.

Costas"Γιατί δε δοκιμάζεις τη μεγάλη σκάλα;"


Η μεγαλη μου σκαλα δεν εχει xenon......
Καλυτερα παντος να τους στραβωνω λιγο παρα αυτοι να με στειλουν σε κανα κουτι.........
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: HelenKoR στις 20/05/2009 10:47 πμ.

συμφωνω με τον Costas .

και στην τελικη υπαρχουν κι αλλοι τροποι να ειδοποιησεις καποιον επικινδυνο οδηγο για την παρουσια σου χωρις να ενοχλεις και ολους τους υπολοιπους . (pass και κορνα) . επεισης μπορεις να κρατησεις καποια αποσταση ασφαλειας και να προσπερασεις με ασφαλεια .
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: fethry στις 20/05/2009 11:04 πμ.

chris34"Καλυτερα παντος να τους στραβωνω λιγο παρα αυτοι να με στειλουν σε κανα κουτι"

το γεγονός να στείλεις εσύ κάποιον σε κάνα κουτί επειδή τον στράβωσες το σκέφτηκες?
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: chris34 στις 20/05/2009 11:34 πμ.

fethry"
chris34"Καλυτερα παντος να τους στραβωνω λιγο παρα αυτοι να με στειλουν σε κανα κουτι"

το γεγονός να στείλεις εσύ κάποιον σε κάνα κουτί επειδή τον στράβωσες το σκέφτηκες? "


Παντα μιλας σε περιπτωση που τα φωτα(xenon) δεν ειναι σωστα ρυθμισμενα!
Τωρα αν ειναι να διαλεξω ποιος απο τους δυο μας θα μπει σε κουτι χιλιες φορες ο αλλος!
Και απο οτι ξερω το 99.9 % που μπαινουν σε κουτι ειμαστε εμεις που καβαλαμε τους 2 τροχους!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: chris34 στις 20/05/2009 11:38 πμ.

HelenKoR"συμφωνω με τον Costas .

και στην τελικη υπαρχουν κι αλλοι τροποι να ειδοποιησεις καποιον επικινδυνο οδηγο για την παρουσια σου χωρις να ενοχλεις και ολους τους υπολοιπους . (pass και κορνα) . επεισης μπορεις να κρατησεις καποια αποσταση ασφαλειας και να προσπερασεις με ασφαλεια ."


Βγες εσυ Ελενη μου στην εθνικη και πατα κορνα......ο αλλος με κλειστα παραθυρα και τσιτα η μουσικη σιγα μην σε ακουσει
Τωρα οσο για το pass για αυτο εβαλα τα xenon για να μην χρειαζεται να εχω κολλημενο το δαχτυλο μου στο κοκκινο κουμπακι συνεχεια!!
Λευκος Τιγρης!!see you................