Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0

Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: alki_viades στις 10/05/2009 3:27 μμ.

Χτες ξεχασα να βγαλω την κλειδαρια δισκοφρενου πριν ξεκινησω... Κι επειδη ξεκινησα σβελτα η μηχανη δεν σταματησε αμεσως αλλα μετα απο μισο μετρο περιπου. Δεν ειδα εμφανη ζημια, το βγαζω, ξεκιναω και το φρενο εχανε αμεσως την πιεση του. Σταματουσα, πιεζα τη μανετα ξαναεβρισκε πιεση κανονικα, αλλα μολις η μηχανη ρολαρε λιγο την εχανε αμεσως.

Βρηκα ανοιχτο ενα μαγαζι στη βενιζελου και μου λεει πως εχει στραβωσει ο δισκος και σπρωχνει τα εμβολακια πισω και γι'αυτο χανει πιεση. Πηρε και τηλ στην αντιπροσωπεια, 250 το ζευγος τους πουλαει η Τ. Θα ρωτησω κι εγω αυριο για τιμη, οπως και το συνεργειο που την παω για μια δευτερη γνωμη.

Αν καποιος ξερει ή του εχει τυχει το ιδιο, η διαγνωση φαινεται σωστη;

Κι αν ναι, παιζει κανενας δισκος για Tiger 08 ή καμια ιδεα για το που θα βρω; Αν δεν κανω λαθος απο το 08 και μετα εχουν λιγο μεγαλυτερο παχος απο του 07, σωστα; Θα ψαξω και στο δικτυο αλλα αν τον φερω απ'εξω μιλαμε για 10+ μερες χωρις μηχανη και τα εχω ηδη παρει κρανιο που με τον καιρο αυτο δεν την εχω

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: nfot στις 10/05/2009 4 μμ.

Το ιδιο ακριβως επαθε και φιλος με Guzzi = Brembo δισκοι. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να μαθεις ποσο πληρωσε για 2 δισκους. Θα σου φανουν τζαμπα οι δισκοι του Tiger.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: takis1964 στις 10/05/2009 4:19 μμ.

Ετσι ειναι
πατας φρενο και νοιωθεις σπρωξιμο αναποδο στην μανετα
το ειχα παθει το 1991 σ ενα motocross αλλα πηγα τον δισκο σε πρεσα και επανηλθε
ισως να ειχε μικροτερη ζημια απο τον δικο σου αλλα δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις σε κανα βουλκανιζατερ για μοτο.Αυτοι θα ξερουν

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: psilo_paidi στις 10/05/2009 8:22 μμ.

ευχομαι να μη σου κοστισει ακριβα!
παντως το τοπικ που εβαλες εχι πολυ πλακα

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: mixalakis στις 10/05/2009 8:50 μμ.



Το είχα πάθει πριν 13 χρόνια με ένα KLR που είχα τότε.
Μάλιστα δεν μπόρεσα να το κρατήσω και έπεσα κιόλας!!
Ευτυχώς για το KLR ήταν αρκετά φτηνός ο δίσκος.

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: Sprinter στις 10/05/2009 9:55 μμ.

The million dollar question που λένε... Ενας δίσκος χάλασε αλλάζεις αυτόν ή και τους δύο? Και αλλάζεις και τακάκια ή όχι?

Η σωστή απάντηση είναι τ' αλλάζεις όλα κι εύχεσαι να μην έχει πάρει κι η δαγκάνα ή ή βάση της στο καλάμι... Από εκεί και πέρα τσιγκουνιές υπ' ευθύνη σου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: fethry στις 11/05/2009 10:39 πμ.

ρίξε μια ματιά στα συνήθη ύποπτα...
http://www.triumph-online.co.uk/
http://www.jacklilley.com/
ίσως να βρείς κάτι...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: alki_viades στις 11/05/2009 12:06 μμ.

Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες, πολυ σημαντικο ειναι το εξης: απο ποια αλλα μοντελα ταιριαζουν οι δισκοι; Απο πχ Sprint παιζει; Ποιου ετους;

Του triple νομιζω ειναι διαφορετικοι.

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: Sprinter στις 11/05/2009 12:12 μμ.

Πρεπει να είναι ιδιοι με των Speed Triple με ακτινικά ('06 και δώθε).

Αν τελικά πας για δύο δίσκους, κοίτα και για EBC π.χ. απ' εδώ http://www.ebcbrakesdirect.com
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: alki_viades στις 11/05/2009 1:44 μμ.

Οντως, βρηκα εδω http://www.bikebandit.com/triumph-motor ... 8/o/m17743 , οι δισκοι του tiger εχουν ιδιο κωδικο με του triple.

Το παραξενο ειναι πως ο αριστερος και ο δεξιος εχουν διαφορετικο part no. - απο την αντιπροσωπια μου ειπαν πως ειναι οι ιδιοι, ποιος εχει δικιο, οεο; Α, 260 το ζευγος, αν εχει μεινει κανενας σκετος θα ειμαι τυχερος...

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: T595 στις 11/05/2009 1:58 μμ.

260€ το ζεύγος? Sorry, αλλά αποκλείεται! 317 δολάρια ο ένας έχουν στην Αμερική! Ο ένας ίσως...
Κρίνοντας από τις τρύπες στην επιφάνεια του δίσκου, μου φαίνεται ότι οι δίσκοι έχουν φορά περιστροφής. Αν είναι έτσι τότε υπάρχει ένας κωδικός για δεξιά και ένας για αριστερά.
SELECT * FROM ForumUsers WHERE Clue > 0

0 rows returned

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: Sprinter στις 11/05/2009 2:14 μμ.

alki_viades"Οντως, βρηκα εδω http://www.bikebandit.com/triumph-motor ... 8/o/m17743 , οι δισκοι του tiger εχουν ιδιο κωδικο με του triple.

Το παραξενο ειναι πως ο αριστερος και ο δεξιος εχουν διαφορετικο part no. - απο την αντιπροσωπια μου ειπαν πως ειναι οι ιδιοι, ποιος εχει δικιο, οεο; Α, 260 το ζευγος, αν εχει μεινει κανενας σκετος θα ειμαι τυχερος..."


Να τον ακούς τον παππού.

Οι τρύπες κάνουν την διαφορά. Δες πως είναι στο μηχανάκι σου και θα καταλάβεις αν υπάρχει Δ/Α. 260 Ευρώ για δύο μαμίσιους (τι μαμισιους δηλαδή, Sunstar ΟΕΜ φαντάζομαι θα είναι) είναι πολύ λίγα καλά λέει ο Βασίλης.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: alki_viades στις 11/05/2009 2:30 μμ.

Κατεβασα το διαγραμμα ,εχετε δικιο για την φορα, φαινεται απο τις τρυπες. Βρηκα εναν μονό, αυριο θα ξερω αν ειναι αριστερος ή δεξιος.

Η τιμη ειναι 260 το ζευγος, διπλοτσεκαρισμενη, βεβαια φανταζομαι με ΦΠΑ, ισως εκει να παιζει κατι. Ακομα κι ετσι η τιμη ειναι χαμηλη, μαλλον λογω της ποιοτητας τους μιας και στο tiger1050 αρκετοι εχουν παραπονεθει για δισκους που στραβωσαν οταν πιεσθηκαν πολυ.

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: Sprinter στις 11/05/2009 2:37 μμ.

Ξαναματατσεκάρισε την τιμη με το partno που βρήκες. 317,40 δολλάρια ο ένας στο bikebandit να έρχεται 260 ευρά και οι δύο, κάποιος κάνει λάθος ή κάποιος κλέβει κάποιον.

Η γνωμη μου ξανακαρατριπλοτσεκάρισε την τιμή. Μπας και σου λένε τιμή για after market? (που θα σου συνιστούσα δηλαδή, 2 αφτερ μαρκετ, αν δε μας έλεγες αυτήν την τιμή για τους μαμίσιους OEM).

(BTW, υπολόγιζε, όπως σου είπα, και παραπάνω κουστουμάκι για 2 δίσκους και καινούργια τακάκια αν θέλεις να σαι σίγουρος πώς θα χεις σωστά φρένα στο μέλλον).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κλειδαρια δισκοφρενου - δισκος: 1-0  

  Από: Native στις 11/05/2009 3 μμ.

Ρώτα και για κανέναν braking μαργαριτα, μπορει να αξίζει τον κόπο και να είναι και πιο μουράτο μετα το εργαλείο:)
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...