Λάδια

Λάδια  

  Από: chai-lis στις 29/04/2009 9:31 μμ.

Είπα να αλλάξω λάδια στις 5000 χλμ και έκανα την παπαριά και εμπιστεύτικα ένα φίλο χωρίς να ψάξω προηγουμένως για τιμές στο διαδύκτιο και πήγα και αγόρασα τα Motul 300V από ένα κατάστημα που υποτίθεται ότι του έκανε καλές τιμές. Το αποτέλεσμα πλήρωσα τα λάδια 19,60€ το λίτρο. Εκ των υστέρων έψαξα στο διαδύκτιο, γιατί μου φάνηκαν πολλά αυτά τα χρήματατα και τα βρήκα 13€ το λίτρο στο παρακάτω link

http://www.trade-wind.gr/index.php?opti ... 57&lang=el

Μήπως έχει να παραθέσει κανείς κάποιο άλλο site;

Re: Λάδια  

  Από: Sprinter στις 29/04/2009 9:38 μμ.

Ξέρω πώς τα βρίσκεις λιανική από μαγαζιά γύρω στα 16/λτ..... Σου πιάσανε τον κώλο..

Βρε γιατι βάζετε racing λάδια? Θα τρέξετε σε αγώνα???
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λάδια  

  Από: chai-lis στις 29/04/2009 10:06 μμ.

Έκανα παπαριά το είπα εξ΄αρχής, σκοπός όμως είναι και να γίνω παράδειγμα προς αποφυγή (έρευνα αγοράς πριν κάνουμε οτιδήποτε) και από την άλλη να βρούμε μια συμφέρουσα λύση προμήθειας λιπαντικών. Το Link που έβαλλα πιστεύω ότι έχει καλές τιμές.

Re: Λάδια  

  Από: ATN PANOS στις 29/04/2009 10:23 μμ.

εγω παλι εχω αλλη αποψη του θεματος.και δεν μιλαω φυσικα για την περιπτωση αυτη με τα λαδια μονο!!!
και εξηγουμε.
το ο τη ταδε ειναι ακριβοτερος απο τον αλλο δεν σημαινει απαραιτητα οτι το υπερχρεωνει.
ισως το αγοραζει ακριβοτερα γιατι ο τζιρος που κανει ειναι μικροτερος,και κατα συνεπεια εχει μικροτερη εκπτωση
απο καποιον αλλο μεγαλομαγαζατορα!!!
καλα ειναι να κανουμε ερευνα αγορας,και να προσπαθουμε να γλιτωσουμε χρηματα.
ομως αναρωτιθηται αν ολοι εμεις αγοραζουμε τα παντα μεσω internet Η οnline γενικως
τι θα γινουν ολοι αυτοι που ασχολουνται με το θεμα αναλωσιμα κλπ???

εμενα δεν μου περισευουν οπως και πολλων απο εσας,αλλα νομιζω οτι χρειαζεται να υποστηριξουμε
και τα μαγαζια τα δικα μας, οταν τουλαχιστον οι διαφορες δεν ειναι τεραστιες!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Λάδια  

  Από: takis1964 στις 29/04/2009 11:06 μμ.

Το συγκεκριμένο μαγαζι ειναι γνωστο στον χωρο και προσωπικα εκει αγοραζω λαδια ,απο το υποκαταστημα που εχει στην Καλιρροης

Re: Λάδια  

  Από: fethry στις 30/04/2009 10:30 πμ.

akis1964"Το συγκεκριμένο μαγαζι ειναι γνωστο στον χωρο και προσωπικα εκει αγοραζω λαδια ,απο το υποκαταστημα που εχει στην Καλιρροης"

με μια χρέωση της τάξης των €0,50 παραπάνω σε σχέση με το site...
δηλαδή πολύ φθηνότερα σχεδόν απο οποιοδήποτε άλλο κατάστημα...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Λάδια  

  Από: Native στις 30/04/2009 11:34 πμ.

Sprinter"Ξέρω πώς τα βρίσκεις λιανική από μαγαζιά γύρω στα 16/λτ..... Σου πιάσανε τον κώλο..

Βρε γιατι βάζετε racing λάδια? Θα τρέξετε σε αγώνα???"



Τα mobil 1 δεν είναι Racing???? Μάλλον όλοι σε αγώνες τρέχουμε κάθε μέρα....πες το ψέμματα
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Λάδια  

  Από: Sprinter στις 30/04/2009 11:42 πμ.

Τα Mobil 1 γράφουν racing αλλά έχουν περάσει και τις προδιαγραφές API SAE και δίνονται σαν γενικής χρήσης. Βρες μου σε παρακαλώ ποιές προδιαγραφές καλύπτουν τα 300V...

(Δεν εννοώ πώς δεν είναι καλά λάδια ή ότι οι προδιαγραφές API SAE καλύπτουν τα παρακάτω, απλώς εννοώ οτι ο κατασκευαστής ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ να έχει στο μυαλό του άλλη χρήση από αυτή που τα προορίζεις εσύ... Π.χ. να αλλάξουν μετα τον αγώνα, να μη κάνουν 10000 χλμ, να μην υποστούν άπειρους κύκλους κρύα-ζεστά, να μην μείνουν μέσα στον κινητήρα 1 χρόνο κλπ κλπ κλπ).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λάδια  

  Από: coot στις 30/04/2009 1:58 μμ.

Sprinter"Τα Mobil 1 γράφουν racing αλλά έχουν περάσει και τις προδιαγραφές API SAE και δίνονται σαν γενικής χρήσης. Βρες μου σε παρακαλώ ποιές προδιαγραφές καλύπτουν τα 300V...

(Δεν εννοώ πώς δεν είναι καλά λάδια ή ότι οι προδιαγραφές API SAE καλύπτουν τα παρακάτω, απλώς εννοώ οτι ο κατασκευαστής ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ να έχει στο μυαλό του άλλη χρήση από αυτή που τα προορίζεις εσύ... Π.χ. να αλλάξουν μετα τον αγώνα, να μη κάνουν 10000 χλμ, να μην υποστούν άπειρους κύκλους κρύα-ζεστά, να μην μείνουν μέσα στον κινητήρα 1 χρόνο κλπ κλπ κλπ)."

Motul 300V competition 100% synthese 4T
SAE 15W-50
API SG-CCMC G4
100% Συνθετικό λιπαντικό από ειδικούς εστέρες για αγωνιστικές και supersport 4-χρονες μοτοσυκλέτες αλλά και για όλους τους τύπους 4-χρονων κινητήρων, street, enduro κ.λ.π.

Άποψη μου είναι χρησιμοποιούμε 100% συνθετικό λάδι και το αλλάζουμε κάθε 5000χλμ ή χρόνο.
Αλλά εγώ τι ξέρω;
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Λάδια  

  Από: Sprinter στις 30/04/2009 2:05 μμ.

Που το βρήκες αυτό coot,

Γιατι εγώ στο datasheet http://www.ew2.lubesinfo.com/datasheetF ... E%2010W-40

Καθώς και ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ, API specs και το αντίστοιχο σηματάκι δεν ήβρα.... (πλήν της έκφρασης στο ds 'above existing standards' που να με συγχωρείτε την γράφω στα....). Ουτε γιαπΑνέζικα JAS.

Αντθέτως στο νορμαλ συνθετικό τους το 7100, ήβρα...
http://www.ew2.lubesinfo.com/datasheetF ... T%2010W-40

Ουτε εδώ http://www.motul.fr/uk/produits/index.html ήβρα για το 300V αλλα ήβρα για το 7100....

(Τώρα τι λέει ο κάθε Χαμπής και ο κάθε έμπορας στα απ' αυτά μου πάλι...)


Και για να ολοκληρώσω, να τι λέει η Motul στους αυτοκινητάδες:

'300V or 8100/6100 ? Make your choice :
Oil choice depends on your use :
300V are especially designed for racing, Motul is providing to end-consumers the lubricants set up for the teams : that is to say that the products you can find on the shop shelves are the same as products used by the teams for races.
These lubricants have to be strong enough to resist at very high temperature, provide the best lubrication, reduce friction… In one word, meet all the stringent requirements for racing.
8100, 6100… are designed for common daily use : in this case, you will ask your car to start every morning, drive it in the stop-and-go traffic to go at work, and drive it back to home in the evening. To complete that you will not be agree to go for service too often.
Requirements for daily use are different from racing.
Motul 8100, 6100 … are made for that. In these conditions and with these lubricants, you will be able to follow the car maker recommended drain intervals without any trouble.'

Οι αναγωγές στα 2κυκλα και τα συμπεράσματα δικά σας.... Use at your own risk.

ΒΤW Αν βγάλετε πρόβλημα κατα την εγγύηση (όχι λόγω λαδιών υποχρεωτικά, γενικά πρόβλημα στον κινητήρα) MH πείτε στην Τ ότι βάζατε τα 300V, εκτός αν θέλετε να ρισκάρετε την εγγύησή σας. Ευκαιρία θέλουνε και θα έχουν πάτημα...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λάδια  

  Από: coot στις 30/04/2009 2:36 μμ.

Από το λάδι που έχω στα χέρια μου
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Λάδια  

  Από: Sprinter στις 30/04/2009 2:45 μμ.

Αυτό που το βρήκες? Εγώ μιλάω για το 300V Factory Line που είναι και αυτό που υπάρχει στο επίσημο site της Motul (Ευρώπη) (δες παραπάνω) και βρίσκεις και εδώ στα μαγαζιά (εισαγωγής Χαμπή). Κοιτάγαμε το κουτί μια ώρα με τον Σάκη και API certs δεν υπήρχαν όπως δεν υπάρχουν και στο site... Μπας και αυτό είναι παλιό και έχει σταματήσει??

(Είναι πιθανόν να είναι παλιό γιατί είναι API SG ενώ τα καινούργια specs ειναι >SH (SJ,SL,SM)

http://motorcycleinfo.calsci.com/API.html

ΒΤW Στα καινούργια μηχανάκια η Τ λέει SH (όχι ότι έχει διαφορά από το SG, αλλά έτσι λέει).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Λάδια  

  Από: coot στις 30/04/2009 2:48 μμ.

Sprinter"Αυτό που το βρήκες? Εγώ μιλάω για το 300V Factory Line που είναι και αυτό που υπάρχει στο επίσημο site της Motul (Ευρώπη) (δες παραπάνω) και βρίσκεις και εδώ στα μαγαζιά (εισαγωγής Χαμπή). Κοιτάγαμε το κουτί μια ώρα με τον Σάκη και API certs δεν υπήρχαν όπως δεν υπάρχουν και στο site... Μπας και αυτό είναι παλιό και έχει σταματήσει?? "

μπορει να είναι πιο παλιό. αλλά 300V γράφει. Αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να μην έχει API επάνω μέχρι και τα μονότυπα λάδια το έχουν....
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Λάδια  

  Από: Sprinter στις 30/04/2009 2:54 μμ.

c"
Sprinter"Αυτό που το βρήκες? Εγώ μιλάω για το 300V Factory Line που είναι και αυτό που υπάρχει στο επίσημο site της Motul (Ευρώπη) (δες παραπάνω) και βρίσκεις και εδώ στα μαγαζιά (εισαγωγής Χαμπή). Κοιτάγαμε το κουτί μια ώρα με τον Σάκη και API certs δεν υπήρχαν όπως δεν υπάρχουν και στο site... Μπας και αυτό είναι παλιό και έχει σταματήσει?? "

μπορει να είναι πιο παλιό. αλλά 300V γράφει. Αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να μην έχει API επάνω μέχρι και τα μονότυπα λάδια το έχουν...."



ΔΕΝ ΕΧΕΙ. ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ!!! Είναι αγωνιστικό λάδι, δεν χρειάζεται να έχει...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λάδια  

  Από: alki_viades στις 30/04/2009 3:47 μμ.

c"Από το λάδι που έχω στα χέρια μου "


Αν προσεξεις την περιγραφη στα αγγλικα, λεει "racing engines", προφανως ο ελληναρας ειπε να βαλει και supersport για να τσιμπησει τις πωλησεις