Πως βγαίνει ; (καμένο λάστιχο απο εξάτμιση)

Πως βγαίνει ; (καμένο λάστιχο απο εξάτμιση)  

  Από: icet στις 29/04/2009 12:45 μμ.

Πως μπορώ να βγάλω από νίκελ εξάτμιση στάμπα από λαστιχένιο παπούτσι που κάηκε πάνω της;

Ναι, κάποιος ανέβηκε σαν συνεπιβάτης πάνω στη μηχανή και του ήρθε πιο βολικό να πατάει και στο πατάκι και στην εξάτμιση αφήνοντας μέρος του πέλματος του παπουτσιού του πάνω στη εξάτμιση.

Ναι είναι after market χαμηλή εξάτμιση

Ξέρει κανείς ;
---biip biip---

Re: Πως βγαίνει ;  

  Από: Sprinter στις 29/04/2009 1:01 μμ.

Δύσκολα

Ψάξε στα προιόντα της Motorex.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πως βγαίνει ;  

  Από: icet στις 29/04/2009 1:08 μμ.

Για να δούμε ...
---biip biip---

Re: Πως βγαίνει ;  

  Από: Aris. στις 29/04/2009 1:21 μμ.

μαλακία...
δοκιμασε με παραφυνελαιο ή πετρελαιο...
αμα δεν γινει τιποτα...(πολυ πιθανο..) αφησε το ετσι

Εκτος αμα θες να την πας παλι για νικελωμα
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Πως βγαίνει ;  

  Από: sprint900 στις 29/04/2009 1:52 μμ.

Μπρασο το κοινό αυτό που γυαλίζει μπρούντζινα αντικείμενα , υπομονή θέλει αρκετά χέρια , απλώνεις τρίβεις καλά και δυνατά με άλλο πανί και πάει λέγοντας .

Μακράν το καλύτερο γιαλιστικο καθαριστικό για όλα .

Και για καντράν από ρολόγια με γρατσουνιές και τοιαύτα .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Πως βγαίνει ;  

  Από: Sprinter στις 29/04/2009 2:34 μμ.

Γυαλιαστικό ναι... Καμμενολαστιχοκαθαριστικό όμως

Apropos είσαι σίγουρος πως προιόντα τυπου Μπράσσο κάνουν για εξατμίσεις (θερμότης γάρ)?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πως βγαίνει ;  

  Από: liberal στις 29/04/2009 8:55 μμ.

Υπάρχει ειδική αλοιφή για νίκελ... Την απλώνεις, τρίβεις το σημείο που θέλεις, αφήνεις να στεγνώσει, γίνεται σκόνη και αφαιρείται πανεύκολα με μαλακό πανί.

Δεν θυμάμαι να σου πω μάρκα, θυμάμαι όμως, πως είχε κάνει καταπληκτική δουλειά όταν μου είχε κολήσει, σε καυτή εξάτμιση, ένα χοντρό πλαστικό κάλυμα (σαν μουσαμάς παχύ).

Την είχα πάρει από μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτων...
Δημήτρης

Re: Πως βγαίνει ;  

  Από: Sprinter στις 29/04/2009 9:43 μμ.

Motorex 645 δίνει η Triumph για την εξάτμιση. Δεν ξέρω αν βγάζει και τέτοιους λεκέδες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πως βγαίνει ;  

  Από: icet στις 30/04/2009 12:14 πμ.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Λοιπόν, κατάφεραν να το βγάλω και θα ήθελα να σας πω πως, μήπως και κάποιος άλλος χρειαστεί να κάνει το ίδιο.
Κατ΄αρχήν ακολούθησα τη συμβουλή του Sprinter και πήρα τηλέφωνο τον εισαγωγέα των προιόντων της Motorex.
Απάντησε ένα παλικάρι και αφού του είπα το πρόβλημα τον ρώτησα αν έχουν κάποιο σχετικό προιόν και η απάντησή του ήταν ότι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι με ζεστή εξάτμιση να προσπαθήσω να βγάλω τη στάμπα με ένα στεγνό πανί .
Αυτό προσπάθησα να κάνω μόλις γύρισα σπίτι αλλά με το πανί δεν γινόταν τίποτα.
'Ετσι μέσα στην απελπισία μου αποφάσισα όπως ήταν ζεστή η εξάτμιση να ξύσω με κάτι τη στάμπα από λάστιχο.
Έπρεπε να το ξύσω με κάτι μαλακό ώστε να μη κάνω ζημιά στο νίκελ.
Πήρα λοιπόν ένα μικρό κομμάτι ξύλο, από σανίδα ( σα κλάπα, για όσους έχουν κάνει οικοδομή) και άρχισα σιγα σιγά και με προσοχή να τρίβω τη στάμπα... και βουαλά το λάστιχο από το νίκελ άρχισε να κολλάει πάνω στο ξύλο και χωρίς να γίνει ούτε μια γρατζουνιά στο νίκελ της εξάτμισης .

ΠΡΟΣΟΧΗ: η εξάτμισή μου είναι σιδερένια επινικελωμένη, άρα δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο σε μια εξάτμιση αλουμινίου για παράδειγμα
Ξέρω ότι είναι λίγο έως πολύ κουφός ο τρόπος αυτός αλλά σε μένα τουλάχιστον, δούλεψε

Liberal, στην επόμενη εξάτμιση θα ψάξω την αλοιφή που λες
---biip biip---

Re: Πως βγαίνει ;  

  Από: sprint900 στις 30/04/2009 8:26 πμ.

Sprinter"Γυαλιαστικό ναι... Καμμενολαστιχοκαθαριστικό όμως

Apropos είσαι σίγουρος πως προιόντα τυπου Μπράσσο κάνουν για εξατμίσεις (θερμότης γάρ)?"


Εξυπακούεται φίλε ότι η επέμβαση γίνεται με σβηστή και κρύα εξάτμιση .

Δοκίμασε κάπου αλλού , για να κάνει ζημία δεν κάνει .

Και είναι φτηνό και υπάρχει παντού .

Εγώ το έχω δοκιμάσει πολλές φορές στην ανοξείδωτη lazer που φοράω και με το παραμικρό πιάνει καμένα πλαστικά .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Πως βγαίνει ;  

  Από: Sprinter στις 30/04/2009 8:29 πμ.

Οχι βρε παιδί μου. Ρωτάω αν με το που θα ανεβάσει θερμοκρασία η εξάτμιση αφήνει λεκέδες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πως βγαίνει ;  

  Από: sprint900 στις 30/04/2009 2:20 μμ.

Αν γίνει καλή χρήση όχι , το απλώνουμε με ένα υδρόφιλο πανί κετσέ και μετά με ένα μπαμπακερό στεγνό ύφασμα το τρίβουμε καλά να γυαλίσει και φυσικά περνούμε όλο το υλικό από πάνω με ένα πιο καθαρό πανί .

Με βρουρτα σε τροχουδακι πανί κάνει θαύματα . Βέβαια είναι εργαλείο που θέλει εξειδικεύσει και προσοχή αυτό .

Κάνει θαύματα σε πολλά πράγματα , λερωμένα κράνη πολυκαρμπονατα , ζελατίνες μοτο ρολογιών , πλαστικά και λοιπά .

Δυστυχώς στης ζελατίνες κράνους εκτός από καθάρισμα δεν κάνει πολλά πράγματα γιατί σε βαθιά χτυπήματα , πέσιμο κράνους στην άσφαλτο αφαιρείται η σκληρή μεμβράνη στο χτύπημα και δεν μπορεί να το επαναφέρει .

Εγώ και σε κουρασμένα χρώματα με μακα από τον καιρό έχω δει βελτίωση και είναι πολύ φτηνότερο από τα εξειδικευμένα υλικά , που νομίζω είναι το ίδιο πράγμα .

Βέβαια πρέπει να έχεις το μικρόβιο του κατσαβιδακια , αλλα πιστεύω είσαι του σωματίου και εσύ φίλε .Για να τιμονεύεις τον διάδοχο του sprint μου .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Πως βγαίνει ;  

  Από: Sprinter στις 30/04/2009 2:37 μμ.

Είναι ο διάδοχος του διάδοχου αλλά είχα και τον διάδοχο παλιότερα
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πως βγαίνει ; (καμένο λάστιχο απο εξάτμιση)  

  Από: Polymhxanos στις 03/05/2009 9:49 μμ.

Προφανώς δεν το έχει κάνει κανείς και απαντήσατε όλοι ''Θεωρητικά''.\

Η λύση είναι απλή. Καθαριστικό φούρνου, ναι αυτό που βάζουν οι νοικοκυρές στον φούρνο, με ζεστή εξάτμιση και γίνεται λαμπίκο, το πολύ να χρειαστεί λίγη βοήθεια με ένα πανί.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Πως βγαίνει ; (καμένο λάστιχο απο εξάτμιση)  

  Από: Aris. στις 03/05/2009 10:49 μμ.

Ο πολυμηχανος πιστευω ηταν καταλυτης.-
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.