Τι να πάρω? Ιδέες θέλω

Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: Sprinter στις 27/03/2009 5:58 μμ.

Εχω το εξης πρόβλημα. Μένω Πόρτο Ράφτη και δουλεύω Ηράκλειο. 40χλμ απόσταση one way.Οπερ και σημαίνει περίπου 20000 χλμ το χρόνο μόνο να πάω και να ρθω απ' τη δουλειά. Ο δρόμος είναι 10χλμ σκατοεπαρχιακός, 28 χλμ AO και 1-2 μέσα στο Ηράκλειο.

Οδηγώ ένα βενζινοφάγο τζιποειδές 2.5l και το Sprint.

ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ χωρίς να δώσω τα παραπάνω για να μου βγαίνει σαφώς πιο οικονομική η μετακίνηση (μη πείτε προαστιακό..).

4τροχο ή 2τροχο? Καινούργιο ή μεταχείρω? Τι ακριβώς? (προτάσεις).

Σημασία έχει όχι μόνο η κατανάλωση αλλά και το οικονομικό κόστος αγοράς και κυρίως συντήρησης όπως επίσης να μη χρειαστεί να το πετάξω σε 2 χρόνια (40000 χλμ).

Ακουω ιδέες τεκμηριωμένες...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: liberal στις 27/03/2009 6:25 μμ.

HONDA SH 150

Επιπλέον,

1. Malossi "Multivar" Variator, Malossi ιμάντα και βαρύτερα ράουλα (η αλλιώς μπίλιες).

και

2. Ανεμοθώρακα-Ζελατίνα sport της Honda, βαλίτσα της Honda (30-35 λίτρα) και το κάλυμα των ποδιών, επίσης της Honda.

Ταξιδεύεις άνετα με 120-125 χλμ/ώρα και έχεις αυτονομία που πλησιάζει τα 250 χλμ. Δεν χρειάζεται τίποτα, πέρα από αλλαγή λαδιών και αναλώσιμα...

Δημήτρης

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: Sprinter στις 27/03/2009 7:18 μμ.

Το χω σκεφτεί το SH αλλά κοίταγα το 300. Κακώς? Πόσο ν'αχουν κατανάλωση αυτά (150 vs 300)?

Τι κάνουν όλα αυτά τα μπιρμπιλόνια? Φαντάζομαι πως είναι βελτιώσεις για το CVT. Αλλα γιατί ακριβώς?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: chris34 στις 27/03/2009 7:51 μμ.

Το 300i το βγαζει και με ABS.Η διαφορα στην τιμη τους ειναι μολις 400 ευροπουλα!!
Η διαφορα απο το 150 ειναι στα 1400 ευρο!
Σιγουρα το 300αρι θα ειναι πιο ξεκουραστο μιας και κανεις καθημερινα 80 χιλ.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: Sprinter στις 27/03/2009 7:54 μμ.

Πόσο κάνουνε δαύτα? Πόσο να καίνε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: chris34 στις 27/03/2009 8:03 μμ.

Sprinter"Πόσο κάνουνε δαύτα? Πόσο να καίνε?"


Το 150 εχει 3.400
το 300 εχει 4880 + 400 το ABS
το 300 εχει 9,1 λιτρα ρεζερβουαρ ενω το 150 7,5
Στο 150 δινει 3,7 ανα 100 χιλ καταναλωση και στο 300 4,1
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: Aris. στις 27/03/2009 8:20 μμ.

80km πήγαινε-έλα σε καθημερινή βάση τα θεωρώ κουράστηκα συνεχεια με 2 τροχούς..
Προτείνω 4 τροχούς .
Πάρε ένα μικρό φθηνό μεταχειρισμένο επιλογής σου.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: Sprinter στις 27/03/2009 8:20 μμ.

Αρα στη δική μου διαδρομή κανα 5-5.5 λ/100 θα ερχεται με το 300. Με το σπριντ έχω 7-7.5. Δεν συγκρίνω άλλα κόστη ανα / χλμ βέβαια..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: Sprinter στις 27/03/2009 8:21 μμ.

Aris."80km πήγαινε-έλα σε καθημερινή βάση τα θεωρώ κουράστηκα συνεχεια με 2 τροχούς..
Προτείνω 4 τροχούς .
Πάρε ένα μικρό φθηνό μεταχειρισμένο επιλογής σου."


Και αυτό το σκεφτηκα, αλλά σαν τι? κανονικα χρειάζομαι + 1 μικρο αμαξι μεταχ και + 1 σκουτερ..



Ετσι μπερδεύομαι κα δε παίρνω τίποτα. Το αμάξι έχει (ότι κι αν είναι) άλλα εξοδα συντήρησης από το σκούτερ. Λέω..

+ αμαξι: Δε κρυώνεις, δε βρεχεσαι
- αμάξι: Αμα πήξει η ΑΟ.. (αν και το ψιλοαποφεύγω λόω που πάω αργά δουλεια), μόλις φτιάχνει ο καιρός πάλι το Σπριντ θα παιρνω, το κακόμοιρο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: Polymhxanos στις 27/03/2009 8:25 μμ.

To σύστημα μετάδοσης των σκούτερ, καλό χρυσό και άγιο αλλά ΔΕΝ κάνει για αττική οδό. Διαλύεται αν πηγαίνει τέρμα για πολύ ώρα καθημερινά.

Προτίμησε κάτι σε φτηνό 250 on-off, μεταχειρισμένο που θα το πάρεις πολύ φτηνά, δεν θα καίει τπτ και αν το πετάξεις ή στο κλέψουν ή χαλάσει, δεν θα σε νοιάξει και πολύ.

Π.χ. το Dominator που είχα βάλει αγγελία παλιότερα για το εκπληκτικό ποσό των 350 ευρώ.

AX1, NX250, Serrow, KLX250 και τα σχετικά. Αν κάνεις και την όποια συντήρηση μόνος σου, το κόστος πάει στο σχεδόν μηδέν...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: Sprinter στις 27/03/2009 8:29 μμ.

Και αυτή είναι μια αποψη που τη σέβομαι λόγω που είσαι 'μάστορας' αν και δεν έχω ίδια εμπειρία...

Σε όλα αυτά που λές είναι δύο πλην όμως: Να βρείς αυτό που δε θα σου μείνει στα χέρια και δε θα θέλει ανακατασκευη μόλις το πάρεις (πηρούνια, αμορτισερ) μια και όλα αυτά είναι πολύ παλιά και δεύτερον ο αέρας και το κρύο...Ασε που πάνω από 100-120 αμα είναι ρετάλια πώς θα πάνε ΑΟ?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: Sprinter στις 27/03/2009 8:34 μμ.

Αμα ήταν εύκολη η απάντηση θα την είχα βρεί μόνος μου...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: Costas στις 27/03/2009 8:41 μμ.

Εδώ κοντεύεις να πάρεις σύνταξη,τώρα θυμήθηκες να λύσεις το θέμα της μετακίνησης για τη δουλειά;;;
Έλεος ρε σεις....

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: Sprinter στις 27/03/2009 8:41 μμ.

ρε αντε χάσου
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: AndreaSt στις 27/03/2009 8:44 μμ.

Πολυ απλο - ενα ΠΑΠΙ