Αγορά κράνους ARAI από Αμερική

Αγορά κράνους ARAI από Αμερική  

  Από: chai-lis στις 17/12/2008 6:53 μμ.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα arai viper (profile λέγεται στην Αμερική) και θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος που έχει προβεί σε μια τέτοια αγορά ή που τυχαίνει να γνωρίζει γενικά για το θέμα αυτό. Οι προδιαγραφές του κράνους μου είπαν ότι είναι διαφορετικές στην Αμερική από αυτές της Ευρωπαικής Ένωση. Ξέρει κάποιος αν είναι τουλάχιστον ευάμιλες; Το βάρος του κράνους είναι το ίδιο;

Re: Αγορά κράνους ARAI από Αμερική  

  Από: Cpt. Haddock στις 18/12/2008 11:24 πμ.

Ψαξε στο moto.gr στην κατηγορία "Προστατευτικός Εξοπλισμός" (νομιζω), ο npat είχε κανει τέτοια αγορά και έχει γράψει ενα αναλυτικό θρεντ

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Αγορά κράνους ARAI από Αμερική  

  Από: Sprinter στις 19/12/2008 7:54 πμ.

Οι προδιαγραφές είναι διαφορετικές και το βάρος επίσης συνήθως διαφέρει (δεν ξέρω για το συγκεκριμένο κράνος)... Στην Αμερικη παίζουν οι SNEL και DOT. Είναι σαφώς διαφορετικές προδιαγραφές και με διαφορετικά compliance tests. Ποιές είναι οι πιο ασφαλείς ο Θεός ξέρει....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Αγορά κράνους ARAI από Αμερική  

  Από: T595 στις 20/12/2008 12:13 πμ.

Sprinter"Οι προδιαγραφές είναι διαφορετικές και το βάρος επίσης συνήθως διαφέρει (δεν ξέρω για το συγκεκριμένο κράνος)... Στην Αμερικη παίζουν οι SNEL και DOT. Είναι σαφώς διαφορετικές προδιαγραφές και με διαφορετικά compliance tests. Ποιές είναι οι πιο ασφαλείς ο Θεός ξέρει...."


Θεωρητικά οι snell είναι πιο δύσκολες από τις ECE, τουλάχιστον σε ότι αφορά την αντοχή στην θραύση και διάτρηση, γι΄αυτό και είναι και λίγο πιο βαριά τα SNELL κράνη. Ουσιαστικά τα σημεία επι της επιφανείας του κράνους που γίνονται τα τεστ της SNELL είναι τυχαία, ενώ με της ECE (αλλά και της πρόσφατης αγγλικής SHARP) προκαθορισμένα. Έτσι για να περάσει τις προδιαγραφές SNELL πρέπει το κράνος να είναι γενικώς "πιο γερό". Τώρα αν αυτό κάνει και το κράνος πιο ασφαλές, ή αν το παραπάνω βάρος προκαλεί και τόσο μεγαλύτερη δύναμη κατά την πρόσκρουση, που το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο, δεν μπορώ να ξέρω...

Πάρτε κι ένα άρθρο που ουσιαστικά εξαντλεί το θέμα.

http://www.motorcyclistonline.com/gearb ... index.html
SELECT * FROM ForumUsers WHERE Clue > 0

0 rows returned

Re: Αγορά κράνους ARAI από Αμερική  

  Από: antoine στις 23/12/2008 9:44 πμ.

Πάντως αν θες να αγοράσεις κράνος από Αμερική κοίτα και εδώ.

http://stores.ebay.com/Flyin-Brians-Deals

Εγώ από εδώ αγόρασα ένα HJC σε πολύ καλή τιμή. Όσους ξέρω που αγόρασαν από εδώ ποτέ το δέμα δεν πέρασε τελωνείο. Τα στέλνει με USPS σαν gift και σε τουλάχιστον 6 περιπτώσεις που ξέρω όλες ήρθαν ok.

Το δικό μου όπως λέτε και παραπάνω είναι SNELL και DOT approved, όπως αναφέρει πάνω.

αν το αποφασίσεις πάντως πήγαινε προς τον συγκεκριμένο. Επίσης αν του στείλεις email και του πεις ότι είσαι returning customer θα σου κάνει καλύτερη τιμή.

Αυταααααααά