Ατύχημα στην Λ.Μαραθώνος

Ατύχημα στην Λ.Μαραθώνος  

  Από: billy the kid στις 12/10/2014 10:49 μμ.

Απόψε το απόγευμα είπαμε με την σύντροφο μου να πάμε για ένα καφεδάκι προς θάλασσα μεριά, έτσι κινήσαμε προς Παραλία Μαραθώνα. Στον δρόμο, επί της Λ Μαραθώνος και λίγο πριν την έξοδο για Μάτι πέσαμε σε ένα ατύχημα που μόλις είχε γίνει, ένα αυτοκίνητο μόλις είχε ανατραπεί, ο οδηγός του είχε χάσει τον έλεγχο του οχήματος (πιθανότατα έτρεχε με μεγάλη ταχύτητα) και αφού έφερε 3 τούμπες έκατσε ανάποδα στην αριστερή λωρίδα της λεωφόρου. Σταματήσαμε κάποια οχήματα και προσπαθήσαμε να ανασύρουμε τον οδηγό, ο οποίος ευτυχώς βγήκε σχεδόν άθιχτος, έφερε μόνο κάποιες εκδορές στον δεξί καρπό. Επειδή το όχημα είχε ανατραπεί όμως ακριβώς μετά από μια σχετικά κλειστή αριστερή στροφή, και για την αποφυγή άλλου ατυχήματος, αφού καθαρίσαμε το δεξί ρεύμα κυκλοφορίας από όσα συντρίμμια μπορούσαμε, προσπαθήσαμε να προειδοποιήσουμε τα διερχόμενα οχήματα και να τα κατευθύνουμε στο δεξί ρεύμα κυκλοφορίας με χαμηλή ταχύτητα. Κι εδώ έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις.
1ον. Από το σημείο πέρασαν 2 περιπολικά της αστυνομίας, το πρώτο τις πρώτες στιγμές μετά το ατύχημα και οι αστυνομικοί ρώτησαν αν υπήρξε τραυματισμός και το δεύτερο μετά από μισή ώρα περίπου. Και τα δυο κινούνταν στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας ( προς Αθήνα), κανένα όμως δεν σταμάτησε να βοηθήσει στην ρύθμιση της κυκλοφορίας των οχημάτων. Εννοείται πως από τα πρώτα λεπτά είχαμε καλέσει και αστυνομία και ασθενοφόρο.... Το ασθενοφόρο ήρθε μετά από 20 λεπτά περίπου και αποχώρησε αφού καθάρισε λίγο το τραύμα το οδηγού.
2ον. Περιμένοντας την αστυνομία, τοποθέτησα το προειδοποιητικό τρίγωνο περίπου 300 μετρά πριν το ακινητοποιημένο όχημα και έκατσα ο ίδιος , φορώντας το κίτρινο γιλέκο, στα 100 μέτρα μπροστά από το όχημα για να κάνω σήμα στα οχήματα τα πηγαίνουν από την δεξιά λωρίδα και σιγά. Το τρίγωνο και το γιλέκο τα είχε μια διερχόμενη οδηγός (να είναι καλά) και μου τα έδωσε. Ταυτόχρονα η κοπέλα μου έκανε σήμα στα οχήματα να κόψουν ταχύτητα στα 100 περίπου μέτρα μπροστά, κι ένας κύριος έκατσε πιο μακριά ακόμα, και πριν τη στροφή και τους έκανε σήμα να κόψουν ταχύτητα. Παρόλα αυτά, το τρίγωνο το πατήσανε και πέρασαν από πάνω του, και σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις παραλίγο να περάσουν και πάνω από εμένα...
3ον. Η αστυνομία ήρθε στο σημείο μετά από μιάμιση ώρα (ασχολίαστο)
4ον. Αναζήτησα κάποιο φαρμακείο, να καθαρίσω το τραύμα του οδηγού, αυτά που μου έφεραν ήταν ληγμένα (δεν υπήρχε αλκοόλ ούτε κάποιο άλλο αντισηπτικό και οι αλκοολούχες γάζες είχαν στεγνώσει).
Αυτά, συγνώμη αν τα έγραψα λίγο άναρχα, αλλά η όλη ιστορία μου φάνηκε λάθος και θέλησα να την μοιραστώ μαζί σας.

Re: Ατύχημα στην Λ.Μαραθώνος  

  Από: nfeel στις 12/10/2014 11:18 μμ.

Δε θα γίνω ο γραφικός που θα σου πει "μπράβο που σταμάτησες",γιατί το έκανες για την ψυχή σου φαντάζομαι.
Είναι πολλά πράγματα που πάνε λάθος σε αυτή τη χώρα δυστυχώς,μπορεί να μοιάζουν ασύνδετα μεταξύ τους αλλά κατά την άποψή μου έχουν τον ίδιο πυρήνα.
Το ευτυχές είναι ότι σώθηκε ο οδηγός ..

Re: Ατύχημα στην Λ.Μαραθώνος  

  Από: Genesis στις 13/10/2014 12:14 μμ.

Παλι καλα που βγηκε ο οδηγός μονο με εκδορες! Αλλα τι εγινε ομως κ ανατραπηκε ετσι? Ετρεχε? Το τριγωνο το περάσανε απο πανω! Φαντασου ποσο κοιμαται ο κοσμος! Και κολωνα να εχει επανω θα πέφτανε! Τωρα για μενα το σλογκαν εχει προβληματα ο κοσμος πλεον δεν μου λεει κατι! Ολοι θεματα εχουν αλλα εχουν και ο καθενας απο το αμαξι τους σε μια οικογένεια λφτα για να κινουνται εχουν οποτε δεν δεχομαι τέτοιου ειδους λογους! Αν εχουν προβλημα με τον εγκεφαλο τους να πανε στον γιατρο και να κινούνται πεζοι! Δεν απευθύνομαι σε σενα βασιλη αλλα μου εκανε εντύπωση το θεμα με το τριγωνο! Ζωα οδηγοι και κοιμησηδες!

Re: Ατύχημα στην Λ.Μαραθώνος  

  Από: stamatisx στις 13/10/2014 9:54 μμ.

Έτσι είναι, πλέον και η κουτσή Μαρία έχει από ένα αμάξι, μπαίνει μέσα ο άλλος και πάει ασυναίσθητα όπου θέλει... ούτε προσοχή ούτε εγρήγορση ούτε καν μέτρια ταχύτητα... γιατί νιώθει μια άλφα ασφάλεια ότι και να κάνει όπου και να πέσει πάνω, άντε το πολύ πολύ να έχει υλικές ζημιές και στην χειρότερη εκδορές και μώλωπες... κανείς δε σκέφτεται ότι υπάρχει ενδεχόμενο να περάσει κανέναν πεζό από πάνω ή να πατήσει σέντρα καμία μηχανή... Για την αστυνομία το αφήνω ασχολίαστο, απλά τραγική.... Όταν όμως είναι να κόψουν κλήσεις για παρκάρισμα και τα σχετικά είναι πανταχού παρούσα...

Παρένθεση σήμερα και μένα 6 το πρωί πηγαίνοντας για δουλειά ένας τύπος κινούταν πίσω από ένα αμάξι που πήγαινε ομολογουμένως αργά γιατί ήταν να στρίψει σε φανάρι, αγανακτισμένος κόβει μια το τιμόνι δεξιά και της κάνει προσπέραση και στρίβει ταυτόχρονα στο φανάρι μπροστά της.... εγώ αν ήμουν με τη μηχανή 10 μέτρα πιο μπροστά ή αν πήγαινα λίγο πιο γρήγορα γιατί ήταν άδειος ο δρόμος και το πήγαινα ευθεία αντί να στρίψω... θα με είχε καθαρίσει.... Τον προλαβαίνω λίγο πιο μετά και όπως κατεβάζει το τζάμι μου λέει φίλε δε σε είδα γιατί έτρεχες.... (ούτε καν να πει σόρρυ ρε φίλε, δεν πρόσεξα, λάθος μου) και ρωτάω εγώ, κατεβαίνεις όπως είσαι και του κάνεις τα μούτρα κρέας ή όχι? Και όλα αυτά γιατί ήταν στην ασφάλεια του αμαξιού του... αν ήταν σε μοτοσυκλέτα αμφιβάλω αν θα έκανε την ίδια κίνηση....

Re: Ατύχημα στην Λ.Μαραθώνος  

  Από: Genesis στις 13/10/2014 10:52 μμ.

Συμφωνω μαζι σου! Και οι καθρεπτες ειναι για μοστρα και για καλοπισμο!