Παγκόσμιος ο Περικλής Ηλίας!

Παγκόσμιος ο Περικλής Ηλίας!  

  Από: dimchrist στις 10/10/2012 11:49 πμ.

Ο Περικλής Ηλίας είναι από την περασμένη Κυριακή παγκόσμιος πρωταθλητής στο Marathon του Mountain Bike! Ο Έλληνας αθλητής κέρδισε την πρώτη φανέλα με τα χρώματα της ίριδας σε επίπεδο Ανδρών, πετυχαίνοντας μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της ελληνικής ποδηλασίας.

Ο Περικλής Ηλίας πέτυχε μια ιστορική νίκη στο Ornans της Γαλλίας, όπου στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο Marathon της ορεινής ποδηλασίας.

Ο Ηλίας έγινε έτσι ο πρώτος Έλληνας ποδηλάτης σε επίπεδο Ανδρών που φοράει τη φανέλα με τα χρώματα της ίριδας!

Μια από τις μεγαλύτερες στιγμές της ιστορίας της έζησε την Κυριακή η ελληνική ποδηλασία. Ο Περικλής Ηλίας πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού στο αγώνισμα του Marathon στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της UCI και έγινε έτσι ο πρώτος Έλληνας ποδηλάτης στην κατηγορία των Ανδρών που φοράει τη φανέλα με τα χρώματα της ίριδας.

Σε μια δύσκολη διαδρομή 84 χιλιομέτρων στο Ornans της Ανατολικής Γαλλίας, ο Ηλίας πήρε από νωρίς διαφορά από τους αντιπάλους του και κατάφερε να τη διατηρήσει παρά τα δυο σκασμένα ελαστικά, κατακτώντας έτσι την πρώτη θέση, μπροστά από τους Moritz Milatz (Γερμανία) και Kristian Hynek (Τσεχία) που τον πλαισίωσαν στο βάθρο. Ο αγώνας διεξήχθη κάτω από συνεχή βροχόπτωση και ομίχλη, με αποτέλεσμα το λασπωμένο τερέν και η κακή ορατότητα να δυσκολέψουν ακόμα περισσότερο τις προσπάθειες των αθλητών.

Η νίκη και η μεγάλη εμφάνιση του Έλληνα πρωταθλητή προκάλεσαν τα θετικά σχόλια του παγκόσμιου ποδηλατικού Τύπου, αφού κανείς δεν τον υπολόγιζε μέσα στα φαβορί. Ο 26χρονος ποδηλάτης από την Ελευσίνα ειδικεύεται κυρίως στο αγώνισμα του Cross Country στο mountain bike, έχοντας κερδίσει επτά φορές το πανελλήνιο πρωτάθλημα. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου κατετάγη στην 33η θέση στο Cross Country της ορεινής ποδηλασίας. Εδώ να σημειώσουμε ότι στο παρελθόν (το 2005 στη Βιέννη) ο Χρήστος Βολικάκης είχε φορέσει τη φανέλα του παγκόσμιου Πρωταθλητή στο κέιριν, αλλά στην κατηγορία των εφήβων.

Ο Περικλής Ηλίας λίγο πριν περάσει πρώτος τη γραμμή του τερματισμού στο Ornans της Γαλλίας (7-10-2012)

Το Sport24.gr επικοινώνησε τηλεφωνικά με τον Περικλή Ηλία, ο οποίος μας μίλησε για τη μεγάλη νίκη του και τα όσα ένιωσε κατά τη διάρκεια και μετά την ολοκλήρωση του αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

«Η διαδρομή ήταν πολύ απαιτητική. Οι καιρικές συνθήκες την έκαναν ακόμα πιο δύσκολη. Δεν είχα σκοπό να κάνω επίθεση από νωρίς, όμως ήθελα να φτάσω στο δέκατο περίπου χιλιόμετρο, εκεί που ξεκινούσε το κατηφορικό σημείο, μέσα στους πρώτους, έτσι αποφάσισα να ανοίξω τον ρυθμό στην ανηφόρα που προηγήθηκε, αφού σε αυτό το τερέν είμαι καλύτερος. Στόχος μου ήταν να βρίσκομαι με τους πρώτους στο 50ο χιλιόμετρο, αφού το δεύτερο τμήμα της διαδρομής ταίριαζε πολύ περισσότερο στα χαρακτηριστικά μου.

Όταν είδα πως δεν με ακολουθούσε κανείς, συνέχισα με τον δικό μου ρυθμό, έχοντας ήδη πάρει μια διαφορά ενός λεπτού. Έτρεξα συγκρατημένα στο πρώτο μισό, έκανα οικονομία, έχοντας αποφασίσει ότι θα τα έδινα όλα στο δεύτερο μισό της διαδρομής. Είχα δυο σκασμένα ελαστικά στη διάρκεια του αγώνα, αλλά ήμουν τυχερός γιατί συνέβησαν λίγο πριν τις ζώνες ανεφοδιασμού, οπότε περιόρισα πολύ τις χρονικές μου απώλειες».


Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

«Στα τελευταία 10 χιλιόμετρα έτρεχα πλέον μόνο με τη ψυχή μου. Τακτικές, προπόνηση, όλα είχαν πάει περίπατο. Είχα θολώσει, ένιωθα την εξάντληση και προσπαθούσα να μείνω ξύπνιος μιλώντας συνεχώς στον εαυτό μου. Ήμουν τόσο κουρασμένος που στα κατηφορικά σημεία σχεδόν δεν έβλεπα μπροστά μου. Όμως στα τελευταία 3 χιλιόμετρα άρχισα να συνέρχομαι ψυχολογικά.


Ο Περικλής Ηλίας στη διαδρομή του αγώνα (7-10-2012)

Σκέφτηκα ότι όλη η προσπάθεια που είχα κάνει δεν έπρεπε να πάει χαμένη. 500 μέτρα πριν τον τερματισμό, όταν ο μάνατζέρ μου, μού έδωσε την ελληνική σημαία, άρχισα να συνειδητοποιώ πόσο κοντά ήταν πια ο θρίαμβος. Το σκεφτόμουν όμως σε όλη τη διαδρομή, σιγά σιγά είχα αρχίσει να αντιλαμβάνομαι πού βρισκόμουν και τι ήταν αυτό που μπορούσα να καταφέρω».

ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

«Το συναίσθημα που ένιωσα όταν πέρασα τη γραμμή του τερματισμού ήταν απίστευτο. Πέρασαν από το μυαλό μου όλες οι προσπάθειες, οι προπονήσεις, η πρωτιά, η φανέλα…τρελάθηκα! Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω αυτό που πέτυχα, είναι μαγικό. Για δυο ώρες μετά τον τερματισμό, έκλαιγα. Ήμουν τόσο συγκινημένος που δεν μπορούσα να πάω καν για την απονομή. Και όταν ανέβηκα στο βάθρο, οι αντιδράσεις μου ήταν τελείως μηχανικές.

Τη νίκη θέλω να την αφιερώσω πρώτα στον εαυτό μου. Είναι η επιβράβευση πολλών προσπαθειών και κόπων και νιώθω περήφανος που πέτυχα κάτι τόσο σημαντικό. Όμως θέλω να τη χαρίσω και σε όλους όσους δούλεψαν μαζί μου, σε όλους όσους χάρηκαν μαζί μου, σε όλους τους φίλους της ποδηλασίας που στηρίζουν τις προσπάθειές μου όλα αυτά τα χρόνια».


ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ

«Από εδώ και πέρα θα συνεχίσω πιο εντατικά με το Marathon. Θέλω φυσικά να δώσω το παρόν στο επόμενο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ανάλογα θα διαμορφωθεί και το καλεντάρι της επόμενης σεζόν».

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

UCI Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών Marathon (κατηγορία elite)

7 Οκτωβρίου 2012 – Απόσταση διαδρομής: 84 km

1. Περικλής Ηλίας (Ελλάδα) 4:18:17

2. Moritz Milatz (Γερμανία) +2:28

3. Kristian Hynek (Τσεχία) +2:37

4. Christoph Sauser (Ελβετία) +2:58

5. Jiri Novak (Τσεχία) +4:59

6. Martin Gujan (Ελβετία) +5:25

7. Thomas Dietsch (Γαλλία) +6:13

8. Alexey Medvedev (Ρωσία) +6:53

9. Tim Bohme (Γερμανία) +7:05

10. Alexandre Moos (Ελβετία) +9:01


http://www.sport24.gr

Triple Way

Re: Παγκόσμιος ο Περικλής Ηλίας!  

  Από: Max Manos στις 10/10/2012 1:26 μμ.

Συγχαρητηρια στο παλικαρι..να εχει ακομα καλυτερη συνεχεια.
"No Guts,No Glory"

Re: Παγκόσμιος ο Περικλής Ηλίας!  

  Από: Παντελής στις 10/10/2012 6:15 μμ.

Ένα μεγάλο μπράβο απο εμένα !!!!!

Re: Παγκόσμιος ο Περικλής Ηλίας!  

  Από: tharis στις 10/10/2012 11:13 μμ.

Το ειχα διαβασει και αλλου ! Μπραβο πολυ καλη προσπαθεια !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..