Κάλλιο φτωχός και ευτυχισμένος...

Κάλλιο φτωχός και ευτυχισμένος...  

  Από: bonnie στις 10/02/2010 7:35 μμ.

συνηθως οι "μη εχοντες" λενε οτι τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια.. να ομως και ενα ζωντανο παράδειγμα απο καποιον που κ "εχων" ηταν και μαλλον κατι ηξερε παραπανω.. ή μαλλον, δεν ηξερε, εμαθε ομως!
απο την σημερινη Ελευθεροτυπια..


ΚΑΡΛ ΡΑΜΠΕΝΤΕΡ, 47 ετών, Αυστριακός εκατομμυριούχος επιχειρηματίας, αποφάσισε να απαλλαγεί εξ ολοκλήρου από την περιουσία του, κινητή και ακίνητη, συνολικής αξίας γύρω στα 4 εκατ. ευρώ, γιατί, όπως λέει, τα πλούτη τον κάνουν δυστυχισμένο.
Θα πουλήσει τα δύο του σπίτια (το ένα ωραιότατο σαλέ στις Αλπεις), το πολυτελές αυτοκίνητό του, όλα του τα έπιπλα και πολλά αντικείμενα, μεταξύ των οποίων και ακριβοί πίνακες ζωγραφικής. Οσα χρήματα βγάλει από αυτά, μαζί με μετρητά που ήδη έχει σε τράπεζα, θα τα δώσει σε φιλανθρωπικά ιδρύματα της Κεντρικής και Νότιας Αμερικής, με σκοπό να διατεθούν σε προγράμματα απασχόλησης νέων, φτωχών ανθρώπων. «Δεν θέλω να μου μείνει τίποτα.

Τα χρήματα είναι αντιπαραγωγικά. Δεν φέρνουν την ευτυχία», δήλωσε στην αγγλική εφημερίδα «Ντέιλι Τέλεγκραφ». Θα μείνει, λέει, σε μια μικρή καλύβα στις Αλπεις ή θα ενοικιάσει μία γκαρσονιέρα στο Ινσμπουκ. Στο ρεπορτάζ της εφημερίδας δεν αναφέρεται εάν έχει οικογένεια. Μάλλον δεν πρέπει να έχει.

Κατάγεται από πολύ φτωχή οικογένεια ο κ. Ράμπεντερ. Δούλεψε σκληρά από μικρός, πιστεύοντας ότι τα χρήματα θα του φέρουν τις ανέσεις και την ευτυχία που στερήθηκαν οι δικοί του. Ομως «έγινε πιο πολύπλοκη η ζωή μου, και ευτυχία δεν ένιωσα», δήλωσε. Αισθανόταν πως δούλευε «σαν σκλάβος», χωρίς χρόνο ελεύθερο για να απολαύσει τα μικρά, απλά και όμορφα πράγματα της ζωής. «Η πολυτέλεια και ο καταναλωτισμός είναι αρρώστια. Δεν τα χρειάζομαι πια. Οσα χρόνια μου έμειναν, θα τα ζήσω ελεύθερος».



παραδειγμα προς μιμηση.. αλλα που τετοια τυχη...

πηγη: http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&dat ... as-selidas
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Κάλλιο φτωχός και ευτυχισμένος...  

  Από: Native στις 10/02/2010 8:03 μμ.

Τουλάχιστον να κρατήσει κανα φράγκο να πάρει κι ενα bonneville, να γευτεί την χαρά της ζωής!
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Κάλλιο φτωχός και ευτυχισμένος...  

  Από: doohan στις 10/02/2010 8:04 μμ.

............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:42, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Κάλλιο φτωχός και ευτυχισμένος...  

  Από: bonnie στις 10/02/2010 8:34 μμ.

φανταζομαι, με τοσα λεφτα, δεν θα του λειπαν κ τα διτροχα.. ουτε τα 4τροχα!

απλα θα παει, ετσι ταπεινα, να ζησει σε ενα μικρο σπιτακι στις αλπεις.. "έγινε πιο πολύπλοκη η ζωή μου, και ευτυχία δεν ένιωσα"...

γι αυτο κ εγω δεν επιδιωκω στην ζωη μου τα πολλα λεφτα.. μηπως γινω ξαφνικα δυστυχισμενη.. κ μεινω με κανενα σαλε στην ελβετια και κλαιω την μιζερια μου! ασε που τα bonneville δεν ειναι για βορειες χωρες.. ειναι ευαισθητα..

συγκινητικη η κινηση του τυπου παρ ολα αυτα.. ή μηπως εγω εχω γινει υπερευαισθητη?

τι να πεις... αβυσσος η ψυχη των πλουσιων...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Κάλλιο φτωχός και ευτυχισμένος...  

  Από: Aris. στις 10/02/2010 9:07 μμ.

Bullshit... που λενε και τα Αμερικανάκια ...

Πειτε με Ελληναρά Καχυποπτο μαλακα , αλλα δεν πιστευω λεξη.
Δεν ξερω που αποσκοπει , αλλα αν εχει σωας τα φρενας παει για κατι "πολυ καλο".


Και τωρα θα σας πω κατι που θα σας ταραξει , θα σας κανει να πεσετε απο τα συννεφα , θα σας αναστατωσει και γενικα θα σας κανει να χασετε την γη κατω απο τα ποδια σας !


Ναι , τα λεφτα φερνουν την ευτυχια .-













Υ.Γ. Αν καποιος πιστευει το αντιθετο μπορει να μου δωσει ενα αμυθητο ποσο να καταναλωσω στα λοιπα χρονια της ζωης μου για να διαπιστωσω και ιδιοις ομασι πως , οντως , τα πολλα λεφτα φερνουν δυστυχια
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Κάλλιο φτωχός και ευτυχισμένος...  

  Από: makis30 στις 10/02/2010 9:08 μμ.

+600

Re: Κάλλιο φτωχός και ευτυχισμένος...  

  Από: Native στις 10/02/2010 9:18 μμ.

εχεις δικιο....απλα τα δικά του λεφτα θα φερουν την ευτυχια σε πολλους ανθρωπους...αντι για έναν μονο...

Υπαρχει ένα ρητο που λεει οτι κανοντας έναν ανθρωπο ευτυχισμένο, γίνεσαι 2 φορες έσυ...Για μένα ισχύει 100%

Τα λεφτα και οι πραξεις της καθημερινοτητας φερνουν ευτυχια, οπως επίσης να ξερεις να τα ξοδευεις και να ζεις. Το κομπόδεμα δεν φέρνει καμια ευτυχια.

Μαλλον αυτο θέλει να μας πει ο ποιητής και τείνω να συμφωνήσω μαζί του....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Κάλλιο φτωχός και ευτυχισμένος...  

  Από: bonnie στις 10/02/2010 9:48 μμ.

Native"
Υπαρχει ένα ρητο που λεει οτι κανοντας έναν ανθρωπο ευτυχισμένο, γίνεσαι 2 φορες έσυ...Για μένα ισχύει 100%

Τα λεφτα και οι πραξεις της καθημερινοτητας φερνουν ευτυχια, οπως επίσης να ξερεις να τα ξοδευεις και να ζεις. "



+865!!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Κάλλιο φτωχός και ευτυχισμένος...  

  Από: doohan στις 10/02/2010 10 μμ.

...............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:42, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Κάλλιο φτωχός και ευτυχισμένος...  

  Από: Γιωργος στις 12/02/2010 3:20 μμ.

Αυτό που κατάλαβα εγώ ο ποταπός και γήινος καταναλωτικός άνθρωπος ειναι το εξής:

ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ "ΟΜΟΡΦΙΑ" ΤΗΣ ΦΤΩΧΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΦΤΩΧΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ.

Re: Κάλλιο φτωχός και ευτυχισμένος...  

  Από: Barkos στις 12/02/2010 3:30 μμ.

admin"Αυτό που κατάλαβα εγώ ο ποταπός και γήινος καταναλωτικός άνθρωπος ειναι το εξής:

ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ "ΟΜΟΡΦΙΑ" ΤΗΣ ΦΤΩΧΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΦΤΩΧΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ. "


βεβαια υπαρχει και άλλη όψη. φαντάζεσαι να καταλάβεις την "ομορφιά" του πλουτου, και να έχεις
γίνει απο πλούσιος φτωχός;;

Re: Κάλλιο φτωχός και ευτυχισμένος...  

  Από: jimdom στις 12/02/2010 4:20 μμ.

Aris."

Πειτε με Ελληναρά Καχυποπτο μαλακα , αλλα δεν πιστευω λεξη.
"



Ελληναρά,Καχυποπτε,μαλακα

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me