Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...

Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: mixalakis στις 17/07/2009 8:29 μμ.

Παιδιά δεν το κρύβω ότι αυτές τις μέρες περνάνε από το μυαλό μου μερικές ανήθικες σκέψεις.

Ίσως έχει έρθει η στιγμή να πουλήσω τον τίγρη...

Βασανίζομαι πολύ αυτές τις μέρες και δεν ξέρω τι να κάνω. Το μηχανάκι μου αρέσει πολύ και το έχω ευχαριστηθεί με το παραπάνω. Υπάρχουν όμως λόγοι που με κάνουν να σκέφτομαι να αλλαξοπιστήσω!

Βασικά τον αγόρασα γιατί κάνω πολλά χιλιόμετρα Αθήνα - Βουλιαγμένη καθημερινά, σε ώρες μη αιχμής κυρίως, και ήθελα ένα μηχανάκι με ροπή από χαμηλά για να κινούμαι γρήγορα αλλά ταυτόχρονα χαλαρά. Επίσης το ήθελα για να κάνω στο ίδιο στυλ πολλά ταξίδια. Και στις δύο αυτές απαιτήσεις μου με έχει ικανοποιήσει απόλυτα, υπάρχουν όμως δύο θέματα:
1. Το κόστος συντήρησης μίας μοτοσυκλέτας 1000 κ.ε. αποδείχτηκε δυσβάσταχτο για την τσέπη μου.
2. (Βασικότερο από το 1) Η συμβία μου δεν αρέσκεται σε μεγάλα ταξίδια! Όλα τα μεγάλα ταξίδια (αλλά και τα μικρότερα) τα έχω κάνει μόνος μου και επειδή δε θέλω να κάνω και άλλα μόνος μου, δε βλέπω το λόγο να πληρώνω το κόστος συντήρησης του τίγρη.

Πάντα μου άρεσε το versys και σκέφτομαι να το αγοράσω. Πιστεύω ότι θα μειώσω αισθητά το κόστος συντήρησης, θα είναι βολικότερο στις αστικές μετακινήσεις, αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο θα μου λείψει η δύναμη του tiger.


Λέτε να με έχει επηρεάσει ο coot που θέλει να αλλάξει και αυτός το speed;

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: tripletech στις 17/07/2009 8:42 μμ.

Φιλε η αληθεια ειναι οτι στο θεμα συντηρησης το'χει παρακανει η Τ.
Και καλα καθε 10000 χλμ σερβις-και αν βρεις σταγονα λαδι στο καρτερ γραψε μου-και θα πηγαινεις με μια
ταχυτητα απ'τις 5000 χλμ και μετα,αλλαγες ταχ.ξεχναμε...
13.35 το φιλτρο ε ειναι καπως.....αλλα μην μπουμε σε λεπτομερειες.

Απλα,το kawasaki σε 2-3 χρονια παιζει να εχει σκορπισει πριν τον τιγρη σου....
Οσον αφορα''το αλλο'' θεμα τι να σου πω,δεν ξερω κατα ποσο εχει δικαιωμα να επεμβαινει,οποιος
και να ειναι,με το τι οχημα θα κυκλοφορεις,εφοσον το πληρωνεις ΕΣΥ.
Αλλα φυσικα αυτα ειναι θεματα δικα σου....

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: Polymhxanos στις 17/07/2009 8:53 μμ.

Όποιος θελει χαμηλό κόστος συντήρησης κάνει το αυτονόητο.

Αγοράζει μεταχειρισμένο που έχει λήξει η εγγύησή του και κάνει σέρβις ΜΟΝΟΣ του. Ή έστω σε φίλο μηχανικό που δεν θα τον βαράει στο κεφάλι, στην περίπτωση που ο ίδιος είναι παντελώς ανίκανος μαθήσεως.

Τώρα προσωπικά από το Tiger στο Versys, από το κακό στο χειρότερο μου φαίνεται, αλλά γούστα είναι αυτά οπότε...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: chris34 στις 18/07/2009 8:47 πμ.

Polymhxanos"Όποιος θελει χαμηλό κόστος συντήρησης κάνει το αυτονόητο.

Αγοράζει μεταχειρισμένο που έχει λήξει η εγγύησή του και κάνει σέρβις ΜΟΝΟΣ του. Ή έστω σε φίλο μηχανικό που δεν θα τον βαράει στο κεφάλι, στην περίπτωση που ο ίδιος είναι παντελώς ανίκανος μαθήσεως."


Πολυ σωστο αυτο που λεει ο πολυμηχανος!!Ετσι θα κανω και εγω οταν ληξει η εγγυηση της μηχανης μου αφου ολα τα αναλωσιμα της μπορεις να τα βρεις στο ενα τριτο της τιμης τους!!
Τωρα φιλε Μιχαλη για τα μεγαλα ταξιδια που λες δεν ξερω κατα ποσο θα σε βολεψει το Versys.Αν δεν αρεσκεται η γυναικα σου σε μικρα η μεγαλα ταξιδια με τον Τιγρη τι να πουμε τοτε για το Versys!Ωραιο μηχανακι δεν λεω και εμενα μου αρεσει και σιγουρα ειναι πιο ευκινητο μεσα στη πολη με μικροτερη καταναλωση που σιγουρα αυτο θα σε βοηθησει να παρεις την αποφαση σου!
Κανε αυτο που περναει απο την τσεπη σου πρωτα και μετα απο την καρδια σου....!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: mixalakis στις 18/07/2009 9:15 πμ.

Ρε συ chris, αν ήταν να κάνω μεγάλα ταξίδια, λες να έδινα το tiger για το versys;

Το θέμα είναι ότι η κοπέλα μου φοβάται γενικώς τα ταξίδια με μηχανή. Και επειδή μου φαίνεται γελοίο και δεν αντέχω άλλο να πηγαίνω εγώ με τη μηχανή και εκείνη με άλλο τρόπο έτσι σκέφτομαι να μην πληρώνω συντήρηση 1000ριου αφού δεν θα κάνω πλέον ταξίδια.

Πολυμήχανε:
Προφανώς δε θεωρώ κακή την επιλογή του tiger και αν θέλω κάτι πιο βολικό για καθημερινή χρήση μου φαίνεται λογική λύση το versys. Ίσως να πάω και σε κανένα street triple.
Επειδή ξέρω όμως ότι δεν θα ξεκολλήσω ποτέ από το μικρόβιο των ταξιδιών ελπίζω, αν ποτέ έχω τα αντίστοιχα λεφτά, να πάρω κάποτε το νέο VFR 1200 και ας γυρίσω μόνος μου την Ευρώπη (δεν τα λέμε αυτά όμως ακόμα ).

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: chris34 στις 18/07/2009 9:50 πμ.

mixalakis"Ρε συ chris, αν ήταν να κάνω μεγάλα ταξίδια, λες να έδινα το tiger για το versys;

Το θέμα είναι ότι η κοπέλα μου φοβάται γενικώς τα ταξίδια με μηχανή. Και επειδή μου φαίνεται γελοίο και δεν αντέχω άλλο να πηγαίνω εγώ με τη μηχανή και εκείνη με άλλο τρόπο έτσι σκέφτομαι να μην πληρώνω συντήρηση 1000ριου αφού δεν θα κάνω πλέον ταξίδια.

Πολυμήχανε:
Προφανώς δε θεωρώ κακή την επιλογή του tiger και αν θέλω κάτι πιο βολικό για καθημερινή χρήση μου φαίνεται λογική λύση το versys. Ίσως να πάω και σε κανένα street triple.
Επειδή ξέρω όμως ότι δεν θα ξεκολλήσω ποτέ από το μικρόβιο των ταξιδιών ελπίζω, αν ποτέ έχω τα αντίστοιχα λεφτά, να πάρω κάποτε το νέο VFR 1200 και ας γυρίσω μόνος μου την Ευρώπη (δεν τα λέμε αυτά όμως ακόμα )."

Δεν ξερω ρε συ Μιχαλη τωρα με μπερδεψες!!!
Αν ειναι να ξαναδαπανησεις χρηματα(VFR 1200) για να κανεις τα ταξιδια που τοσο αγαπας γιατι να μπεις σε αυτη τη διαδικασια:::Θα εχει αλλαξει κατι μεχρι τοτε η σκεφτεσαι να αλλαξεις γυναικα;;;
(πλακιτσα κανουμε ετσι;)
Πραξε οπως εσυ νομιζεις καλυτερα!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: coot στις 18/07/2009 9:56 πμ.

mixalakis"Βασικά τον αγόρασα γιατί κάνω πολλά χιλιόμετρα Αθήνα - Βουλιαγμένη καθημερινά, σε ώρες μη αιχμής κυρίως, και ήθελα ένα μηχανάκι με ροπή από χαμηλά για να κινούμαι γρήγορα αλλά ταυτόχρονα χαλαρά. Επίσης το ήθελα για να κάνω στο ίδιο στυλ πολλά ταξίδια. Και στις δύο αυτές απαιτήσεις μου με έχει ικανοποιήσει απόλυτα, υπάρχουν όμως δύο θέματα:
1. Το κόστος συντήρησης μίας μοτοσυκλέτας 1000 κ.ε. αποδείχτηκε δυσβάσταχτο για την τσέπη μου.
2. (Βασικότερο από το 1) Η συμβία μου δεν αρέσκεται σε μεγάλα ταξίδια! Όλα τα μεγάλα ταξίδια (αλλά και τα μικρότερα) τα έχω κάνει μόνος μου και επειδή δε θέλω να κάνω και άλλα μόνος μου, δε βλέπω το λόγο να πληρώνω το κόστος συντήρησης του τίγρη.
Πάντα μου άρεσε το versys και σκέφτομαι να το αγοράσω. Πιστεύω ότι θα μειώσω αισθητά το κόστος συντήρησης, θα είναι βολικότερο στις αστικές μετακινήσεις, αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο θα μου λείψει η δύναμη του tiger.
Λέτε να με έχει επηρεάσει ο coot που θέλει να αλλάξει και αυτός το speed;"

Εγώ φταίω;
Δε μπορώ να πω ότι δε σε νιώθω αφού και εγώ τα ίδια σκέφτομαι και τη χρησιμοποιώ τη μηχανή για τους ίδιους ακριβώς λόγους.
Αλλά ζύγισε τα λίγο καλύτερα καταρχήν θα πας σε μια μηχανή με τη μισή ιπποδύναμη και σίγουρα το στήσιμο και τα φρένα θα είναι πολύ χειρότερα από τον τίγρη. Το σέρβις δε νομίζω να έχει τόσο μεγάλη διαφορά σε "επίσημα" συνεργεία που να είναι άξια αναφοράς.
Η κατανάλωση βενζίνης είναι στα 8lt στη καλύτερη νούμερο κατα την άποψη μου γελοίο.
Το αυτοκίνητο μπορεί να είναι σχετικά πιο οικονομικό αλλά αν πουμε ότι ο χρόνος είναι χρήμα τότε είναι πολύ πιο ακριβό. (αναγκαίο κακό)
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: mixalakis στις 18/07/2009 10:19 πμ.

chris34"
Δεν ξερω ρε συ Μιχαλη τωρα με μπερδεψες!!!
Αν ειναι να ξαναδαπανησεις χρηματα(VFR 1200) για να κανεις τα ταξιδια που τοσο αγαπας γιατι να μπεις σε αυτη τη διαδικασια:::Θα εχει αλλαξει κατι μεχρι τοτε η σκεφτεσαι να αλλαξεις γυναικα;;;
(πλακιτσα κανουμε ετσι;)
Πραξε οπως εσυ νομιζεις καλυτερα!! "


Αυτό με το VFR το είπα σαν σκέψη σε μερικά χρόνια εάν και εφόσον θα μπορώ να το κάνω από οικονομικής άποψης. Θα έχω πάντα το versys ή κάτι παρόμοιο και αν περισσεύουν αρκετά χρήματα θα ξεκ@@@ώνω με ένα θηρίο για να κάνω τεράστιες βόλτες!

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: tripletech στις 18/07/2009 11:10 πμ.

Fani"
Η λύση είναι απλή και μία!!!! Αγοράζεις ΠΑΠΙ !!!!!! Το ίδιο και εσύ Coot!
Έχω το ίδιο πρόβλημα με εσάς. Μένω Α.Γλυφάδα και δουλέυω κέντρο.
Το παπί πάει ανετώτατα, σβέλτα(και απο τον Τίγρη στην κίνηση) και είναι πάρα πολύ οικονομικό!
Γιατί πρέπει να αλλάζετε τα φώτα στο μηχανάκι σας σε τέτοιες μετακινήσεις?
Πήρα τον Τίγρη 12000€ τον Σεπτέμβριο και έχω 7000χλμ. Το πήρα για προσωπική ευχαρίστιση και όχι να
του βγάζω το λάδι. Στο παπί του βγάζεις το λάδι με μικρό κόστος συντήρησης και ελάχιστη βενζίνη.
Εγώ αυτό έχω κάνει και έχω σωθεί απο βενζίνες και service. Έτσι δεν αναγκάζεσαι να πουλήσεις κάτι που αγαπάς πολύ! Αποψή μου πάντα!!!! "

εστι....

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: tripletech στις 18/07/2009 11:11 πμ.

δηλ....ΕΤΣΙ..........

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: coot στις 18/07/2009 1:28 μμ.

Παπί καμμία μέρα του χρόνου το θεωρώ άκρως επικίνδυνο για τους ελληνικούς δρόμους. αλλά όπως βολεύει το καθένα
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: Polymhxanos στις 18/07/2009 1:34 μμ.

Μπας και με τον όρο ''παπί'' αντιλαμβάνεσαι το C50 του 80; Έχουν αλλάξει τα πράγματα σήμερα...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: antoine στις 18/07/2009 10:46 μμ.

Αααααααααααααχ και τι δεν θα δινα να είχα πίσω το στρογγυλοφάναρό μου...!

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: Aris. στις 19/07/2009 12:46 πμ.

antoine"Αααααααααααααχ και τι δεν θα δινα να είχα πίσω το στρογγυλοφάναρό μου...! "



στρογγυλοφαναρο πλατινοφορο παρακαλω !
και με χρυσοκαρτελη sebring !

Αχχχχχ !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: Polymhxanos στις 19/07/2009 11:41 πμ.

Χμμμμ, ένα μικρό διάλλειμα από το αρχικό θέμα, δείτε εσείς οι αποπάνω, τι αγοράζει κανείς στην Ιαπωνία σήμερα...με ψεκασμό παρακαλώ!





Όταν στεγνώσετε τα σάλια, περισσότερα specs εδώ >>> http://www.honda.co.jp/news/2009/2090610-cub110.html

1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html