bonneville...διαρροή λαδιού...

bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: bonnie81 στις 13/11/2010 1:33 μμ.

Όσοι γνωρίζεται έχω μία κατάλευκη κούκλα εγγλέζα...
κατά την αγορά της γνώριζα φυσικά τα μειονεκτήματα της...και στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπήρχε και ένα καμπανάκι για την αξιοπιστία της...αλλά αυτές οι αγορές γίνονται με την καρδιά και όχι με την λογική!
Μέχρι τώρα όλα καλά,όσπου ένα μεσημέρι με άφησε από μπαταρία στο κέντρο του Πειραιά.οδική βοήθεια,ρεύμα και είμαστε μια χαρά!βγάζω την μπαταρία,την φορτίζω σε φορτιστή και όλα καλά πάλι.Αποφασίζω να την πλύνω την ίδια μέρα,και με δέος βλέπω λάδια στις ψύκτρες του δεξιού κυλίνδρου!όχι μεγάλες ποσότητες,απλά είχε γλύψει..ανατρίχιασα...ξενέρωσα...ήθελα να κλάψω...αποφάσισα να την πλύνω να καθαρισω την περιοχή,και να ελπίζω πως ήταν ένα τυχαίο γεγονός(εννοείται πως στον δείκτη λαδιών δεν φαινόταν καμία διαφορά από την ιδανική στάθμη).Για μία εβδομάδα όλα καλά,μέχρι χθές όπου ανακάλυψα ξανά το ίδιο πράγμα...είμαι σχεδόν σίγουρος πως οφείλεται σε φλάντζα κεφαλής(αν και στο πίσω μέρος του μυαλού μου ελπίζω σε κάτι άλλο μικρότερης σημασίας)...ευτυχώς έχει ακόμα εγγύηση,αλλά δεν έχω βρει το θάρρος και το κουράγιο να την πάω στο συνεργείο...περαστικά μας λοιπόν,και καλούς δρόμους να έχουμε...
Υ.Γ υπάρχει περίπτωση στο συνεργείο να μην με καλύψουν για τον οποιοδήποτε λόγο????

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: semitar στις 13/11/2010 4:03 μμ.

Γεια σου φιλε μου.
Πολλα "κλασσικα" το παρουσιαζουν αυτο το θεματακι...
Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο.
Οι τεσσερις βιδες στο καπακι σου "περνανε'' απο ροδελες επικαλυμενες με λαστιχο.
απο μεσα εχουν μεταλλο.αν φαγωθει το λαστιχο απο την πιεση το καπακι δεν εφαπτεται πλεον καλα.
Η λυση ειναι απλη.Η σφιγγεις λιγο παραπανω,παντα προσεκτικα στα νουμερα που δινει ο κατασκευαστης ή αν ειναι πολυ φθαρμενες βαζεις τεσσερις καινουργιες και αν θες,βαζεις και λιγη σιλικονη υψηλης θερμοκρασιας γυρω απο τη φλαντζα και εισαι οκ.Ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα.Ακομα δεν εχω αλλαξει ροδελες.Εβαλα απο πανω 4 φιμπερενιες και μεχρι στιγμης ολα στεγνα...

Υγ.Το πρωτο και πιο απλο ειναι να κανεις ενα σφιξιματακι και τιποτε αλλο.Κατα πασα πιθανοτητα αυτο θα σου λυσει και το προβληματακι.

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: poseidonas στις 13/11/2010 6:09 μμ.

Δεν μπορώ να ακούω για τετοια πράγματα στεναχώριες.Ειχα απο τα 14 μου ενα BSA και εκει να δειτε τι σημαινει διαρροη λαδιου!Μην τα κανουμε ολα όμοια...σας παρακαλώ καμια σχεση τα αγγλικα της δεκαετιας του 60 με τα σημερινα...Μπορει σαν κονσεπτ, αλλα δεν εχουν καμια σχεση οσον αφορα στα υλικα και στην κατασκευη τους.Αμα δειτε λιγο λαδακι να τρεχει απο σημεία ''τρωτα'' οπως ειναι ολες οι φλατζες δεν έγινε απολυτως τιποτα,αμα δειτε διαρροή απο κρακ σε κυλινδρο η σε κεφαλη τοτε να μιλησετε για αξιοπιστία!Στην τελική δεν ειναι δυνατον να μην υπαρχουν σημεια καλα ελεγμενα οταν η εταιρια εχει να κατασκευασει σε συγκεκριμενο χρονο χ κομματια.Μην κανουμε σαν τις χηρες στο κρεβατι επειδη ειδαμε λιγο λαδακι.Ας βρουμε την βιδουλα που ειναι κοντα να την τσεκαρουμε να δουμε,χανει!? η δεν χανει!?.Αν χανει και απο εκει ας παρω ενα κλειδακι να την σφιξω,να δουμε μηπως η κακομοιρα ξεβιδωσε απο κραδασμο?η δεν ηταν καλα σφιγμενη!?Ολα στο προγραμμα ειναι.Αλλα ασ μην μιλαμε για προβληματα αξιοπιστιας οταν προκειται για κατι ''λογικα'' τρωτο!
Αμα χτυπαγε και ηθελε κιλυνδροπιστονα ασ πουμε τοτε να μιλησομε και για αξιοπιστια,αμα εχανε λαδια απο τα πιρουνια τοτε ναι αλλα μην λεμε και οτι θελουμε οταν δεν εχουμε δοκιμασει καν να σφιξουμε μια βιδα...
φιλικα χωρις κανενα ενδοιασμο Δημητρης.
Υ.Γ Να σε καλυψει η εγγυηση οσον αφορα στο σφιξιμο μιας βιδας δεν νομιζω να εχει καμια διαφορα...
TORS,125 Mains,snorkelctomy,much love!:)

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: bonnie στις 13/11/2010 7:43 μμ.

same here...
αλλα οπως λεει κ ο σεμιταρ παραπανω, εβαλα σιλικονη υψηλης θερμοκρασιας γυρω απο τη φλαντζα κ ολα ειναι παλι ομορφα, στεγνα κ καθαρα!!
αυτα δεν ειναι προβληματα, μην αγχωνεσαι καθολου!!
οσο για την μπαταρια, κ εμενα μου ειχε συμβει οταν το ειχα πρωτοπαρει. εβγαλα τον συναγερμο αμεσως κ ηταν ολα κομπλε!

ξαναεμεινα απο μπαταρια αλλη μια φορα, μεσα στην εγγυηση, αλλα διαπιστωθηκε καμμενος ανορθωτης, ο οποιος εδω κ ενα χρονο, ειναι στον δρομο για να μου ερθει απο την αγγλια.. μαλλον ερχεται με τα ποδια..

γενικα, τα μηχανακια αυτα ειναι απροβληματιστα, δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις νομιζω...
ολα καλα!!
βαλε λιγη σιλικονη ή αλλαξε τις βιδες, κ θα εισαι οκ!!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: noe στις 10/02/2011 7:13 μμ.

bonnie"..εβαλα σιλικονη υψηλης θερμοκρασιας γυρω απο τη φλαντζα κ ολα ειναι παλι ομορφα, στεγνα κ καθαρα!!
αυτα δεν ειναι προβληματα, μην αγχωνεσαι καθολου!! "


Γεια σου βρε Μπονίτσα..

Και το χιλιομετρολόγιο αυτής έγραφε 5059.
Όταν την κεφαλή μου μέσα, δάκρυσε του "Η" η φλάτζα.
Έχε χάρη που από βδομάδα θα πάω συνεργείο για τις ελεύθερες εξατμίσεις της Μπονούλας μου.
Λέω να απαιτήσω όχι απλά θερμοσιλικόνη, αλλά και αντικατάσταση αυτής με καινούργια...

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: Sprinter στις 10/02/2011 7:16 μμ.

Θα ζητήσεις καινούργιο μηχανάκι επειδή δάκρυσε η φλάντζα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: noe στις 10/02/2011 7:24 μμ.

Sprinter"Θα ζητήσεις καινούργιο μηχανάκι επειδή δάκρυσε η φλάντζα? "


Εσύ πρέπει να είσαι πράκτορας της Ηλιοφίλ..

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: bonnie στις 10/02/2011 7:25 μμ.

ρε, αμα δεν δακρυσει κ λιγο το μηχανακι, πως θα καταλαβεις οτι αισθανεται κ κατι?
μην τρελαινεστε...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: bonnie στις 10/02/2011 7:27 μμ.

noe"

Εσύ πρέπει να είσαι πράκτορας της Ηλιοφίλ..

"



αμα ηταν, δεν θα σου απαντουσε καν... θα το προσπερνουσε..
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: noe στις 10/02/2011 7:37 μμ.

bonnie"ρε, αμα δεν δακρυσει κ λιγο το μηχανακι, πως θα καταλαβεις οτι αισθανεται κ κατι?
μην τρελαινεστε... "


Καλό μου έκανε Αναστασία..
Είχα ξεχάσει την Atrix για τα χέρια μου,
πασαλήφθηκα με λαδάκι και ήρθε στα ίσια το Ph τους..

Βρεεε, τι είναι, Ινδικό Enfield με στραβά καπάκια που χάνει (αχνίζει) λάδι?
Ειλικρινά δεν αγχώνομαι, είμαι συνηθισμένος από το Bullet μου...

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: bonnie στις 10/02/2011 7:59 μμ.

noe"

Καλό μου έκανε Αναστασία..
Είχα ξεχάσει την Atrix για τα χέρια μου,
πασαλήφθηκα με λαδάκι και ήρθε στα ίσια το Ph τους..

Βρεεε, τι είναι, Ινδικό Enfield με στραβά καπάκια που χάνει (αχνίζει) λάδι?
Ειλικρινά δεν αγχώνομαι, είμαι συνηθισμένος από το Bullet μου... "


εεεετσι! αμα εχεις σκληραγωγηθει στα δυσκολα... ολα μετα σου φαινονται παιχνιδακι..
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: timodavelli στις 23/09/2014 10:31 πμ.

Καλημέρα και απο εμένα.
Κάποιος καλός άνθρωπος να μου πει αν πρεπει να αρχίσω να κλαίω?
Νόμιζα πως είναι λάδι που πετάει η αλυσίδα ως τώρα.
Αλλά ένας φίλος σκίζει τα ρούχα του πως είναι διαρροή.
Οι φωτογραφιες είναι απο τη δεξια μεριά κάτω απο το κιβώτιο.
Sos sos sos.



Ελεηστε τον άσχετο καλοί μου άνθρωποι.
Ο κοντινότερος μηχανικός είναι 70 χιλιομετρα μακρυά. Θα με φαει το άγχος μέχρι να πάω.

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: bonnie στις 23/09/2014 3:37 μμ.

αν ηταν απ την αλυσιδα, θα ηταν πιτσιλωτο! αυτο ειναι σταξιμο κανονικο θαρρω!!!
φλαντζουλα? καθαρισμα κ αλλαγη...
αν ειναι κατι αλλο (που δεν νομιζω... ), θα σου πει ο συνεργειάς...
μην αγχωνεσαι, τοσο καιρο ειναι ετσι (αν κρινω απ την ποσοτητα των λαδιων), για λιγο ακομα μεχρι το συνεργειο, θα την παλεψει..
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: timodavelli στις 28/09/2014 2:19 μμ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Ηταν τελικά λάδι αλυσίδας.
Ειχα βάλει ενα που περιεχει και ένα είδος κεριού για να κάθεται στην αλυσίδα

Δεν το ξαναβαζω. Τα έχει κανει όλα χαλια
Ειδικα το γρανάζι το είχε χτίσει το κακομοιρο.

Re: bonneville...διαρροή λαδιού...  

  Από: bonnie στις 28/09/2014 4:56 μμ.

παλι καλα!!!
στριβω, αρα υπαρχω...