help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...

help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: semitar στις 14/11/2009 2:46 μμ.

Στελνω χαιρετισμους σε ολα τα μελη του forum ελπιζωντας να γινω και εγω ενας ευτυχισμενος κατοχος μιας thruxton που ονειρευομαι εδω και καιρο...Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης.Την μοτοσυκλετα τη βρηκα μεταχειρισμενη μοντελο 2007 στην αντιπροσωπεια της Triumph.Πηγα την ειδα....Το σοκ μεγαλο!Ο ερωτας ακομα πιο δυνατος πλεον!Το θεμα ειναι οτι δεν μου τη δινουν ουτε για δοκιμη!Δεν με αφηνουν να την παω σε συνεργειο και αλλα πολλα δεν,δεν,δεν...Και ερωτω τους εμπειροτερους...Πως θα την τσεκαρω για να την παντρευτω επειτα, οπως και θελω τοσο καιρο ?Μου φανηκε υποπτο το ολο συμβαν.Μηπως ειμαι λαθος?Υπαρχει βρε παιδια καποιος να φιλοτιμιθει (πληρωνωντας τον εννοειται για τον κοπο του)που να γνωριζει καποια πραγματα τεχνικα κυριως επιπλεον, για να την τσεκαρουμε μαζι?Μιας και οδηγω 4 χρονια μονο και στα τεχνικα δεν με εμπιστευομαι ακομα.Αν καποιος πιστευει οτι μπορει να με βοηθησει με καποια συμβουλη ή οτιδηποτε ας το κανει με pm ή οπως αλλιως...Γιατι μαραζωνω για αυτην....

Με φιλικους χαιρετισμους.

ΥΓ.(μου ειπε ο υπαλληλος οτι ως μονη λυση ειναι να φερω καποιον τεχνικο εκει.Αλλα αν μια μηχανη δεν την κινησεις για καποια ωρα πως θα καταλαβεις αν ειναι οκ?Και να ερθει μαστορας μαζι μου πρεπει η μηχανη να δουλεψει για κανα μισαωρο τουλαχιστον πιστευω.Αλλιως πως θα φανουν τα κουσουρια?Ξεχωρα με το στατικο ελεγχο...Να δουμε πως θα τον πεισω τον τυπο )

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: Aris. στις 14/11/2009 3:53 μμ.

Tι να πεισεις ? τι θα παρεις ? γουρουνι στο σακι ?
Δεν νομιζω να το δινει σε τοσο εξεφτυλιστικη τιμη ωστε να το παρεις με "κλειστα τα ματια" ...

Ενοειτε πως θα απαιτησεις να την βαλουν μπρος και ο μαστορας που θα ερθει πρεπει να την κανει μια βολτα και μαλιστα να την ανοιξει κιολλας , οχι απλα μια βολτιτσα ..
Στατικα θα δει καποια πραματα αλλα αμα δεν το παρεις να το τρεξεις πως θα γινει ? μπορει να ειναι τρακαρισμενη μπορει το ενα, μπορει το αλλο , μπορει ....Χιλια και δύο πραματα ....

Τελος παντων , η συμβουλη μου ειναι να μην βιαστεις και να μην παθιαζεσαι , αμα ο πωλητης αρνειτε τον ελεγχο -test ride , πες του να βγαλει το grip και να το βαλει στη Κ***ρ@ του ! Αυτος χανει !
θα βρεθουν κι αλλα υπο καλυτερες συνθηκες , υπομονη .

Στη τελικη .. αμα εχεις φαει τοσο σκαλωμα , παρ'το καινουριο 'και βαλε και μια δοση παραπανω' ...

Edit Υ.Γ. Καλως ηρθες btw ! Πες μας και ενα γεια στην ενοτητα για νεους χρηστες !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: semitar στις 14/11/2009 5:15 μμ.

Φιλε Αris σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
Οντως δεν το δινει φθηνα(7500ευρω)
Αν δεν τον πεισω πολυ απλα δεν θα την παρω γιατι δεν θα την εχω τσεκαρει.
Οντως εχω παθιαστει(το κανω με οτι μηχανοκινητο ειχα μεχρι τωρα στην κατοχη μου)Αλλα με το συγκεκριμενο μοντελο. οχι την συγκεκριμενη μηχανη που πουλαει.Αυτο θα γινει υπο προυποθεσεις αν ολα πανε καλα...που το ευχομαι.Τωρα για καινουργιο...χμμ...δεν τα εχω τα λεφτακια...για να καταλαβεις και για αυτην τη τιμη αν το παρω τελικα,παλι θα πρεπει να κανω αρκετη οικονομια.Anyway,πραγματικα δεν ειναι κουλο να ειναι το μηχανακι στην αντιπροσωπεια και αντι να ειναι ξεκαθαροι και ντομπροι(παρ'το ρε μεγαλε και κανε το 'βιδες'ειναι αψογο το μηχανακι)να το παιζουν δυσκολοι?Κανονικα το οτι υπαρχει στην αντιπροσωπεια αυτο θα επρεπε να δηλωνει και το επιπεδο ποιοτητας του μεταχειρησμενου...Οποτε αστε με ρε ανθρωποι να το τσεκαρω

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: stoupi στις 14/11/2009 5:26 μμ.

Τίποτα μην κάνεις......θα σε πάρει αυτός να είσαι σίγουρος!
Παίζει ο τύπος, ούτε ένας σε όλο τον κόσμο δεν θα το έπαιρνε χωρίς ένα test ride....
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: CHRISTOS στις 14/11/2009 10:59 μμ.

ΦΙΛΕ ΜΕ ΛΕΝΕ ΧΡΗΣΤΟ.ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΕΝΑ Τ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ.ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ.ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΜΕΤ/ΝΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ''ΚΟΥΤΑ'' ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΟΛΤΑΡΕΙΣ.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΙΣΩΣ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ.ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ.ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΕΙΣ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ.ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ...

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: gran tiger στις 14/11/2009 11:38 μμ.

semitar"Στελνω χαιρετισμους σε ολα τα μελη του forum ελπιζωντας να γινω και εγω ενας ευτυχισμενος κατοχος μιας thruxton που ονειρευομαι εδω και καιρο...Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης.Την μοτοσυκλετα τη βρηκα μεταχειρισμενη μοντελο 2007 στην αντιπροσωπεια της Triumph.Πηγα την ειδα....Το σοκ μεγαλο!Ο ερωτας ακομα πιο δυνατος πλεον!Το θεμα ειναι οτι δεν μου τη δινουν ουτε για δοκιμη!Δεν με αφηνουν να την παω σε συνεργειο και αλλα πολλα δεν,δεν,δεν...Και ερωτω τους εμπειροτερους...Πως θα την τσεκαρω για να την παντρευτω επειτα, οπως και θελω τοσο καιρο ?Μου φανηκε υποπτο το ολο συμβαν.Μηπως ειμαι λαθος?Υπαρχει βρε παιδια καποιος να φιλοτιμιθει (πληρωνωντας τον εννοειται για τον κοπο του)που να γνωριζει καποια πραγματα τεχνικα κυριως επιπλεον, για να την τσεκαρουμε μαζι?Μιας και οδηγω 4 χρονια μονο και στα τεχνικα δεν με εμπιστευομαι ακομα.Αν καποιος πιστευει οτι μπορει να με βοηθησει με καποια συμβουλη ή οτιδηποτε ας το κανει με pm ή οπως αλλιως...Γιατι μαραζωνω για αυτην....

Με φιλικους χαιρετισμους.

ΥΓ.(μου ειπε ο υπαλληλος οτι ως μονη λυση ειναι να φερω καποιον τεχνικο εκει.Αλλα αν μια μηχανη δεν την κινησεις για καποια ωρα πως θα καταλαβεις αν ειναι οκ?Και να ερθει μαστορας μαζι μου πρεπει η μηχανη να δουλεψει για κανα μισαωρο τουλαχιστον πιστευω.Αλλιως πως θα φανουν τα κουσουρια?Ξεχωρα με το στατικο ελεγχο...Να δουμε πως θα τον πεισω τον τυπο )"


αν ηταν του Γλετσου , παρτο με κλειστα ματια

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: semitar στις 15/11/2009 12:31 μμ.

Τι εστι Γλετσος?
Μια βοηθεια?
Ειναι γνωστος σου?Θα μπορουσαμε να μαθουμε με καποιο τροπο αν οντως ειναι ο προηγουμενος ιδιοκτητης του?

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: denthnpalevw στις 15/11/2009 12:33 μμ.

πινακιδα με pm......
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: semitar στις 17/11/2009 2:04 μμ.

Τζιφος η υποθεση.Παζαρευτηκε το αυτονοητο, δηλ,να την παω στο μαστορα,προσπαθησε ο ανθρωπος(υπαλληλος) δε λεω αλλα πηρε ακυρο απο τη διευθηνση.Τωρα το μονο που δινει ειναι λεει service παραδοσης και ενα χαρτι υπογεγραμενο δεν ξερω και εγω απο που, οτι η μηχανη ειναι σε αριστη κατασταση.Παιδια καποιοι με αναλογη εμπειρια ή κατι αντιστοιχο τελος παντων εχετε να προτεινετε τιποτα?
Η να εγκαταλειψω την προσπαθεια?

(Μιλαμε παντα για την αντιπροσωπεια της triumph στη λυκοβρυση)...

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: Sprinter στις 17/11/2009 2:10 μμ.

Εγγύηση μεταχειρισμένου σου δίνουνε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: semitar στις 17/11/2009 2:17 μμ.

Φιλε sprinter ζητηθηκε αλλα h Triumph δεν δινει λεει πλεον,κατι που εκανε απο οτι εμαθα πριν λιγα χρονια για τα μεταχειρισμενα της(Εδινε 2 ετη).

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: Γιωργος στις 17/11/2009 2:20 μμ.

Φίλε μου καλημερα.
Διαβάζω το post εξ΄αρχής και τις απαντησεις των άλλων παιδιών.
Μερικά πραγματα θεωρώ πως τα έχετε παρεξηγήσει όταν πάτε να αγοράσετε μια μοτό.

ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση κανένα μαγαζί να σου δώσει μοτοσυκλέτα να την πας σε κάποιο άλλο συνεργείο για έλεγχο.
Φυσικά όμως και ΔΕΝ πρέπει να αρνείτε να φέρεις δικό σου μηχανικό να την ελέγξει.
Οι λόγοι είναι πολύ απλοι.
1, Δέν ξέρει που θα το πάς.
2, Τι θα "ελένξει" ο κάθε μάστορας
3, Τι θα "ξηλώσει" με την καλή ή με την κακή ένοια και άν θα μοντάρει μετά σωστά

Οσον αφορά την βόλτα που αναφέρεις η διαδικασία μιας μοτό μεταχειρισμένης που πρέπει να βγεί δοκιμή είναι:
1. Δοκιμαστική πινακίδα με ασφάλεια ατυχήματος ή κανονική πινακίδα με ασφάλεια(πράγμα απίθανο)
2. Υπεύθυνη δηλωση απο εσένα υπογεγραμμένη πως την παρέλαβες σε καλή κατάσταση και πρέπει να την επιστρέψεις στην ίδια.
3. Συνοδεία υπαλλήλου ή εξουσιοδώτηση απο την επειχήρηση προσ εσ'ενα

Ολα αυτά ακούγονται πολλά, το ξέρω αλλά αν εσυ στη δοκιμή τρακάρεις τι γίνεται?

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: Γιωργος στις 17/11/2009 2:28 μμ.

και όσον αφορά την εγγύηση,
1. να είναι γραπτη και να περιγράφει τι δεν καλύπτει
2. να αναγράφει πότε θα πρέπει να κάνεις τα προβλεπόμενα σέρβις για να σε καλύπτει
3. να φέρει σφραγγίδα και υπογραφεί του μάστορα οτι στην έλεγξε πριν στην παραδώσει και οτι έχει γίνει σέρβις

Τώρα για τον χρόνο εγγύησης των μεταχειρισμένων τα πράγματα είναι πολύ σχετικά και εξαρτάται καθαρά απο την πολιτική του κατάστηματος .
Εγώ π.χ. δίνω 6 μηνες για μοτό 4-8 έτη και 1 χρόνο έως 4
φυσικά μόνο στα 4Τ

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: semitar στις 17/11/2009 2:38 μμ.

Σε ευχαριστω για τις διαφωτιστικες απαντησεις σου.
Αλλα σε παρακαλω βοηθησε με να καταλαβω κατι...
Εχω δικαιωμα να απαιτησω εγγυηση ή αυτο εξαρταται απο την εκαστοτε αντιπροσωπεια και τους εσωτερικους κανονες που τη διεπουν?Δηλ,καποιος αντιπροσωπος της Triumph μπορει να δινει π.χ. δυο ετη και αλλος παλι,εχει το δικαιωμα να μην δινει και τιποτα?Υπαρχει μηπως καποια καλυψη σε σχεση με τα μεταχειρισμενα περι εγγυησεως.Ειχα διαβασει οτι στην Ευρωπαικη Ενωση ακομα και τα μεταχειρισμενα πρεπει να καλυπτονται απο εγγυηση 2ετη μαλιστα.

Ευχαριστω και παλι...

Υ.Γ. Συγνωμη για τις συνεχεις αποριες που μπορει ωρες,ωρες να ''ακουγονται'' και αφελεις...

Re: help για να τσεκαρω μεταχειρισμενο thruxton...  

  Από: Sprinter στις 17/11/2009 2:39 μμ.

Βρήκα τη λύση. Να αγοράσει ο admin τη μηχανή απ' την Ηλιοφίλ και να την πουλήσει στο φίλο με εγγύηση μεταχειρισμένου

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε