sos sos sos!!!

sos sos sos!!!  

  Από: gmanolakakis στις 15/02/2014 10:56 μμ.

Καλησπερα σας κυριοι.Ξερω οτι σας εχω πολυταλαιπωρισει με τις αποριες-διαπιστωσεις μου και σας ευχαριστω για τον χρονο σας.
Εκπεμπω sos καθως σημερα μετα απο ενα μηνα περιπου (περιμενα το καινουργιο λαστιχο εμπρος),εκανα βολτα την καλη μου και μου συνεβει το εξης:
Μετα απο αποσταση 15 χιλιομετρων και μιας στασης για να κανω μια δουλεια που ειχα στο κεντρο,ξεκιναω τον δρομο της επιστροφης οταν μετα τα πρωτα 500 μετρα και εχοντας αναπτιξει 70 χλμ/ωρα η μηχανη ξαφνικα εσβησε.Νεκρωσαν τα παντα και εννοω τα παντα.Ουτε φωτα,ουτε κορνα,ουτε ενδειξεις στα κοντερ.Ειτε ειναι ο διακοπτης ανοικτος ειτε κλειστος,ενα και το αυτο.
Εκανα στην ακρη,εβγαλα την σελα,εβγαλα τον πολο της παταριας,τον ξαναεβαλα αλλα τιποτα.Το μονο που λειτουργει δυστυχως ειναι ο συναγερμος ο οποιος αυτοοπλιστηκε και χτυπαγε συνεχως.μετα απο πολυ ωρα και αφου ειδα και αποειδα εσπευσα στο σπιτι ενος ξαδερφου ο οποιος μενει σχετικα κοντα ωστε να την κλειδωσω κανοντας σκεψεις και υπομονη μεχρι την δευτερα που θα την παω στου Παπαδακη( πρωην αντιπροσωπεια triumph νομου ηρακλειου).
Τι εχετε να προτεινετε;Εχει συμβει σε καποιον κατι αντοιστιχο;Λετε να φταιει ο συναγερμος;
sos sos sos sos sos sos sos

Re: sos sos sos!!!  

  Από: billy the kid στις 15/02/2014 11:42 μμ.

Απο τον συναγερμό δύσκολο να είναι, μιας και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στην ασφαλειοθήκη σου για κάποια καμένη ασφάλεια, πιθανόν κάποιο κύκλωμα σου έκανε βραχυκύκλωμα και δε σου δίνει ρεύμα.

Re: sos sos sos!!!  

  Από: pragias στις 16/02/2014 1:46 πμ.

καλησπέρα φίλε.

και εγώ λεώ να κάνεις ότι σου λέει ο Βασίλης. Δεν θέλει άγχος όμως, όλα λύνονται.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: sos sos sos!!!  

  Από: vassat στις 16/02/2014 8:21 πμ.

Αν ο συναγερμός είναι Datatool, "σχόλασε" τον...
/ Β

Re: sos sos sos!!!  

  Από: pragias στις 16/02/2014 10:10 πμ.

οσο για τους συναγερμούς, ασχετα με το προβλημα του παιδιου προτείνω meta. δεν έχω ασχοληθει καθόλου με τους datatool ωστόσο
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: sos sos sos!!!  

  Από: CK1 στις 17/02/2014 9:30 πμ.

Άλλος ένας υποψήφιος ύποπτος είναι και ο κεντρικός διακόπτης. Ομολογώ ότι δεν γνωρίζω αν το συγκεκριμένο μοντέλο έχει θέμα αλλά στο Aprilia που είχα ήταν γνωστό πρόβλημα και είχε τα συμπτώματα που περιγράφεις.

Re: sos sos sos!!!  

  Από: orange στις 17/02/2014 1:08 μμ.

τον περασμένο μήνα άλλαξα και εγώ τον κεντρικό διακόπτη (το μόνο θέμα μέχρι στιγμής με το Speed).

Αλλά είχα σημάδια πιο μπροστά. Κάτι που έστριβα αριστερά δεξιά το τιμόνι και δεν έκαναν επαφή τα φώτα, τέτοια θεματάκια. Είχαν κοπεί τα καλώδια... από τα 6-7 που έφευγαν από τον κεντρικό διακόπτη τα 4-5 ήταν κομμένα! Εντάξει... ο διακόπτης είναι ιταλικός! Τέσπα.

Ρίξε έναν έλεγχο στον διακόπτη.

Re: sos sos sos!!!  

  Από: gmanolakakis στις 30/03/2014 5:17 μμ.

Καλησπερα σας.
Αρχικα να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον και τις πολυτιμες συμβουλες σας.
Εντελη το προβλημα ηταν το καλωδιο που παρεχει ρευμα στον διακοπτη.Συγκεκριμενα απο την αριστερα πλευρα,κατω απο το φερινγκ περνα η πλεξουδα απο την οποια το συγκεκριμενο καλωδιο ειχε για καποιο λογο βγει λιγο πιο εξω σε σχεση με τα υπολοιπα και τριβονταν πανω στον σκελετο με αποτελεσμα καποια στιγμη(δυστυχως βραδυ σε δρομο χωρις φωτισμο) να ξεγυμνωθει και κανοντας σωμα να καιει την ασφαλεια του διακοπτη.
Το πιο παραξενο απ'ολα ειναι οτι αλλαοντας την ασφαλεια,η μηχανη ξαναζωντανευε μεχρι την στιγμη που ανοιγα το γκαζι οπου και προφανως γινοταν υπερφορτωση και ξανακαιγοταν η ασφαλεια.
Ευτυχως ο μαστορας καλος,μολις μετρησε υποψιαστηκε,εψαξε,αναγνωρισε και επισκευασε επιτυχως την φθορα.
Το καλωδιο αλλαχτηκε,το μονωσαμε και ευελπιστω πως δεν θα ξαναδημιουργηθει προβλημα...!

Re: sos sos sos!!!  

  Από: vassat στις 30/03/2014 6:40 μμ.

Πολύ καλά που μοιράστηκες την λύση, να την έχουμε υπόψιν.
/ Β

Re: sos sos sos!!!  

  Από: Σπυριδων στις 31/03/2014 5:14 μμ.

CK1"Άλλος ένας υποψήφιος ύποπτος είναι και ο κεντρικός διακόπτης. Ομολογώ ότι δεν γνωρίζω αν το συγκεκριμένο μοντέλο έχει θέμα αλλά στο Aprilia που είχα ήταν γνωστό πρόβλημα και είχε τα συμπτώματα που περιγράφεις."

Μαλλον ειναι ο κεντρικος διακοπτης.Μου το εκανε και εμενα στο απριλια.Η τραιουμφ για ενα διαστημα αρκετα μεγαλο ειχε ιδιους διακοπτες με την απριλια.Θελει να ανοιξεις τον διακοπτη και να κανεις αριστερα δεξια το τιμονι.Αν αναψει το κατραν παει να πει οτι ο διακοπτης ειναι το προβλημα