Δεν γυρνάει η μίζα

Δεν γυρνάει η μίζα  

  Από: geomel στις 28/02/2016 11:44 πμ.

Καλημέρα σε όλους! Το πρωί σήμερα και μετά από μια χθεσινή απροβλημάτιστη βόλτα πήγα να βάλω μπρος το st 07(33.000km) μου και η μίζα γυρνούσε στην αρχή πολύ εξασθενημένα "κρ κρ κρ", χωρίς να μπορεί να πάρει μπρος και όσο πατούσα εξασθενούσε ακόμα περισσότερο και σταματούσε. Μετά από σβήσιμο διακόπτη και ξαναάνοιγμα (φώτα xenon, κοντερ ενδείξεις όλα κανονικά) κάνει πλέον ένα άδειο τσουφ σαν να μην έχει δύναμη να γυρίσει. Αν το αφήσεις λίγο και το ξαναβάλεις γυρνάει μια δυο και μετά πάλι κούφιος ήχος.

Να είναι μίζα ή μπαταρία; Προβληματίζομαι γιατί έχω φώτα(xenon) κανονικά όταν γυρνάω κλειδί..

Επίσης τώρα που έφυγε ο Μαυρίκος καμιά πρόταση για Θεσσαλονίκη να πηγαίνει κανείς για πιο τεχνικά θέματα;

Ευχαριστώ!

Re: Δεν γυρνάει η μίζα  

  Από: nikosdk στις 28/02/2016 2:54 μμ.

Παρε ενα πολυμετρο και μετρα την μπαταρια σου. Δεν ειναι τοποτα και θα παρεις και αμεσως απαντηση για το τι προβλημα εχεις.

Re: Δεν γυρνάει η μίζα  

  Από: nikosdk στις 28/02/2016 2:54 μμ.

Παρε ενα πολυμετρο και μετρα την μπαταρια σου. Δεν ειναι τοποτα και θα παρεις και αμεσως απαντηση για το τι προβλημα εχεις.

Re: Δεν γυρνάει η μίζα  

  Από: geomel στις 01/03/2016 6:40 μμ.

Τελικά ήταν μπαταρία. Πήρε μπρος με καλώδια και μετά από μια ψιλοβόλτα φόρτισε.

Ευχαριστώ

Re: Δεν γυρνάει η μίζα  

  Από: grgasteus στις 29/03/2016 9 μμ.

Αφού και πριν είχες κάνει βόλτα και μετά παρουσιάστηκε το πρόβλημα...για μένα....ή έχεις διαρροή ή δεν πρέπει να εμπιστευτείς την αυτήν μπαταρία
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Δεν γυρνάει η μίζα  

  Από: grgasteus στις 29/03/2016 9:03 μμ.

ή τουλάχιστον θα την παρακολουθούσα για λίγο καιρό μέχρι να αποδείξει την αξιοπιστία της
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Δεν γυρνάει η μίζα  

  Από: djgermanos στις 06/12/2017 10:31 πμ.

Καλημέρα , θα σου πρότεινα να την πας για πλήρη φόρτιση και να την τσεκάρεις .. Αν η μπαταρία δεν είναι 100% φορτισμένη μπορεί να σου κάψει μίζα .. μου έτυχε 2 φορές με το Tiger (2009 μοντέλο ) και τα έπαιξε η μίζα λόγο μπαταρίας..