Πρόβλημα γενικό με το speed triple μου!

Πρόβλημα γενικό με το speed triple μου!  

  Από: coot στις 08/05/2008 9:25 πμ.

Καλημέρα τι καλημέρα τελοσπάντων. Κατέβηκα πρωί πρωί να πάω δουλειά πάω να το βάλω μπρος αλλά τίποτα. Έχω μία μεγάλη κατηφόρα έξω από το σπίτι μου λέω θα πάρει μπρος στη κατηφόρα (μάλλον δεν δουλεύουν όπως τα αυτοκίνητα). Ευτυχώς υπάρχει στο τέλος της κατηφόρας ένας που φτιάχνει μηχανές του ζητάω να μου τη φορτίσει για να πάω στη δουλειά καθότι στη δουλειά μου υπάρχουν πολλοί γνωστοί που θα μου δώσουν μπαταρία μισή της μισής τιμής! Εκείνος μου το αρνείται κατηγοριματικά να τη φορτίσει μου λέει ότι αν μου τη φορτώσει και με βάλει μπρος θα έχω πρόβλημα με την ηλεκτρονική και μετά θα πρέπει να πάω στη T και εκεί θα μου πιάσουν το κώλο. Μάλλον κάποιος άλλος ετοιμάζεται να μου πιάσει το κώλο πήγα να του πω!
ειδωμεν ακολουθεί ενημέρωση ...
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:36, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Πρόβλημα μπαταρίας με το speed triple μου!  

  Από: coot στις 08/05/2008 10:40 πμ.

70 euro!!!
τα νεύρα μου!
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Πρόβλημα μπαταρίας με το speed triple μου!  

  Από: Case στις 08/05/2008 10:46 πμ.

Περαστικά coot. Αυτός είναι ένας από τους (μικρούς) κινδύνους της αγοράς μεταχειρισμένης μηχανής. Δεν ξέρεις τι ταλαιπωρία έχει φάει η μπαταρία.
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Πρόβλημα μπαταρίας με το speed triple μου!  

  Από: HelenKoR στις 08/05/2008 10:48 πμ.

περαστικά σου
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Πρόβλημα μπαταρίας με το speed triple μου!  

  Από: Sprinter στις 08/05/2008 11:01 πμ.

Οταν αλλάξεις μπαταρία, τσεκάρισε καλού κακού και τη φόρτιση (δυναμό, ανορθωτή).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πρόβλημα μπαταρίας με το speed triple μου!  

  Από: coot στις 08/05/2008 12:27 μμ.

Sprinter"Οταν αλλάξεις μπαταρία, τσεκάρισε καλού κακού και τη φόρτιση (δυναμό, ανορθωτή)."

και πως γίνεται αυτό;
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Πρόβλημα μπαταρίας με το speed triple μου!  

  Από: Sprinter στις 08/05/2008 12:37 μμ.

Αν πάς σε εξουσιοδοτημένο το βάζουν στο μαραφέτι και δειχνει αμμέσως. Αλλιώς πρέπει να μετρήσεις τα ρεύματα. Καλύτερα να το κάνει ηλ/λογος αν δεν έχεις ιδέα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πρόβλημα μπαταρίας με το speed triple μου!  

  Από: coot στις 08/05/2008 5:32 μμ.

Sprinter"Αν πάς σε εξουσιοδοτημένο το βάζουν στο μαραφέτι και δειχνει αμμέσως. Αλλιώς πρέπει να μετρήσεις τα ρεύματα. Καλύτερα να το κάνει ηλ/λογος αν δεν έχεις ιδέα."

Αφού είπες έτσι πήγα στην εφορία στο Πολύγωνο πρώτα που είχα κάτι δουλειές και μετά πήγα και στο Σάκη αφού είναι και σχετικά κοντά. Πρόβλημα στα φρένα το γνωστό αλλά μάλλον πιο εκτεταμένο. Μου άλλαξε τη ντίζα η οποία ήταν από άλλη μοτοσυκλέτα και φθαρμένη μέχρι αηδίας για αυτό και ήταν πολύ σκληρό. Χάνω κάποιες αλλαγές επειδή είναι χαλασμένο ένα κομματακι που συνδέεται η ντίζα(το οποίο δε ξέρω πως το λένε ). Χάνουν κάποια λάδια τα πηρούνια πρέπει να αλλαχτούν οι τσιμούχες. Επί της ευκαιρείας θα αλλάξω το ένα το φανάρι που είναι στραπατσαρισμένο και θα βαφτούν δύο κομματια που είναι αίσχος. Στα ηλεκτρονικά ο Σάκης λέει ότι βλέπει κάποιο πρόβλημα αλλά δε ξέρει τι, ενώ ο Φίλιππος λέει ότι είναι όλα φυσιολογικά σε μία βδομάδα θα ξέρουν. Όλα αυτά με μία ματιά την άλλη Πέμπτη έχουμε ραντεβού. Ραντεβού στα τυφλά γιατί δε ξέρει τι άλλο θα προκύψει! ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Πρόβλημα γενικό με το speed triple μου!  

  Από: coot στις 21/05/2008 12:37 μμ.

Λοιπόν εχτές πήρα τη μηχανή, αλλάχτηκαν λάδια, φίλτρα αερός και λαδιού, τσιμούχες, λάδια στα μπροστινά. Check βαλβιδες, ρυθμιση των αναρτήσεων, φτιάξιμο τα καλώδια που ήταν εδώ και εκεί. Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα δεν εχουμε τελειώσει. Πρέπει να πάω να αλλάξουμε το αξονάκι για να μπαίνουν καλύτερα οι ταχύτητες και να αλλαχτεί το στραπατσαρισμένο φανάρι. Τα φρένα θα αλλαχτούν από την εγγύηση οι τσιμούχες, τα πιστόνια και η τρομπα.
Τη μηχανή τη πήγα Πέμπτη πρωί και τη πήρα Τρίτη απόγευμα. Τιμή 350 ευρά.
Παράπονα; Μου είπε θα μου δώσει μηχανή αντικατάστασης δε το έκανε. επίσης δε ξέρω κατά πόσο χρειαζόταν αλλαγή λαδιών γιατί υποτίθεται ότι έκαναν σέρβις μόλις το πήρα και check βαλβίδες και μου είπαν ότι μη σου πουν ότι πρέπει να κάνεις την αλλαγή λαδιών και valve check.
Στα θετικά η μηχανή καμμία σχέση. Αν άλλαζε και το αξονάκι θα ήμουν πανευτυχής.
αυταααααααααααααααα....
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Πρόβλημα γενικό με το speed triple μου!  

  Από: Case στις 21/05/2008 2:57 μμ.

Τέλος καλό, όλα καλά coot.

Αντε, να την χαρείς τώρα.
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Πρόβλημα γενικό με το speed triple μου!  

  Από: Sprinter στις 21/05/2008 3:57 μμ.

Μπράβο.

Οσον αφορά στα παράπονα, τους είπες να ΜΗΝ αλλάξουν λάδια και να ΜΗΝ τσεκάρουν βαλβίδες αλλά αυτοί το έκαναν και σε χρέωσαν? Ετσι το καταλαβαίνω το παράπονο.

Η δεν τους είπες τίποτε και αυτοί έπρεπε να μυρίσουν τα νύχια τους ότι είχες κάνει πρόσφατα αλλαγή λαδιών και τσεκάρισμα βαλβίδων
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πρόβλημα γενικό με το speed triple μου!  

  Από: ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ στις 21/05/2008 9:29 μμ.

ΜΗΝ ΤΟΥ ΚΟΛΑΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥ SPRINTER ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ AVATAR ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΜΕ ΕΧΕΙ ΨΑΡΩΣΕΙ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΤΟΝ ΠΙΣΙΝΟ ΤΟΥ

Re: Πρόβλημα γενικό με το speed triple μου!  

  Από: coot στις 21/05/2008 11:25 μμ.

Του είπα ότι μου είχαν κάνει service. Βέβαια τι service ηταν αυτό με μαύρο το φίλτρο αέρος ένα φίλτρο λαδιού ότι να'ναι, τα μπουζί για πέταμα. Μου είπε ότι θα τα αδειάσει τα λάδια για να δει αν είναι καλά τα λάδια και μετά θα κρίνει. Το σίγουρο είναι ότι τώρα αλλάχτηκαν όπως και να έχει. Κακό δεν έχει γίνει. Το ότι δε μου εδώσε μηχανή αντικατάστασης με πειραξε. Όπως μου είχε πει δύο φορές.
Το πιο σημαντικό είναι ότι ο άνθρωπος ασχοληθηκε με τη μηχανή και την έφτιαξε και πάει τέλεια!
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Πρόβλημα γενικό με το speed triple μου!  

  Από: mixalakis στις 22/05/2008 1:50 πμ.

Για την μηχανή αντικατάστασης που λες, ο Σάκης μου είχε πει εμένα να την πάω την μηχανή όταν θα έχει μηχανή αντικατάστασης, επειδή του είχα ξεκαθαρίσε ότι χωρίς μηχανή δεν μπορώ να κάνω βήμα!!

Όταν υπήρχε μηχανάκι δικό του ελεύθερο κανονίσαμε το service.

Αν έτυχε να έχει 2-3 μηχανάκια που θα έμεναν μέσα, δεν μπορεί να έχει διαθέσιμα 2-3 για τους πελάτες.

Re: Πρόβλημα γενικό με το speed triple μου!  

  Από: Sprinter στις 22/05/2008 7:30 πμ.

Ρε φωτοχάλια,

Αφου μου ΕΚΛΕΨΕΣ τη μούρη, είπα να σου δείξω τον κώλο μου να συνηθίζεις και για τις εκδρομές

Και σταμάτα να γκρινιάζεις γιατι θα σου βάλω καμμία ανφας αντι τρουακαρ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:36, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.