Ρύθμιση αναρτήσεων speed triple

Ρύθμιση αναρτήσεων speed triple  

  Από: Douglas στις 11/04/2009 5:20 πμ.

Καλησπέρα σε όλους.Θέλω να ρυθμίσω το αμορτισέρ ώστε να μαλακώσει.Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως.Γίνεται η ρύθμιση με το αμορτισέρ φορεμένο ή θα πρέπει να το βγάλω?Αν κάποιος ξέρει ,όσο το δυνατόν απλά και περιγραφικά γιατι δεν σκαμπάζω και πολλά από ορολογίες.

Re: Ρύθμιση αναρτήσεων speed triple  

  Από: ATN PANOS στις 11/04/2009 4:54 μμ.

φυσικα γινεται! χωρις να βγαλεις το αμορτισερ!
αν θες να μαλακωσεις το πισω,υπαρχουν 2 τροποι"

με το καταληλο κλειδι ξεβιδωνεις,τα 2 μεγαλα παξιμαδια που εχει το αμορτισερ,στη ακρη του ελατηριου!!
το ενα απο αυτα ειναι το κοντρα!!

ο αλλος τροπος ειναι απο το ρυθμιστη συμπιεσης,ο οποιος ομως δεν θυμαμαι αν ειναι στη πανω μερια η στην κατω!!
στην μια ακρη του αμορτισερ εχει την ρυθμιση συμπιεσης, και στο αλλο ακρο τις επαναφορας!!!!

τους ιδιους ρυθμιστες εχει και μπροστα,με την διαφορα,οτι στο ενα καλαμι εχει την συμπιεση
και στο αλλο την επαναφορα
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Ρύθμιση αναρτήσεων speed triple  

  Από: Douglas στις 12/04/2009 1:48 πμ.

Ευχαριστώ φίλε Πάνος.Θα το προσπαθήσω αύριο έχοντας μια βάση από που να αρχίσω.

Re: Ρύθμιση αναρτήσεων speed triple  

  Από: HelenKoR στις 12/04/2009 11:30 πμ.

ενα πολυ ωραιο κειμενο απο τον polymhxano
viewtopic.php?f=17&t=552
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Ρύθμιση αναρτήσεων speed triple  

  Από: SPEED στις 15/04/2009 11:15 μμ.

Τι εννοείς να το μαλακώσεις; Πρέπει να ρυθμίσεις το sag της μοτο σου πειράζοντας τις προφορτίσεις και μετά να πειραματιστείς με τις αποσβέσεις και να το φέρεις εκεί που σε βολεύει. Η προφόρτιση ΔΕΝ μαλακώνει το μηχανάκι. Συνήθως σε δρόμο το sag πρέπει να είναι 35mm μπρος και 30mm πίσω.

Re: Ρύθμιση αναρτήσεων speed triple  

  Από: Douglas στις 16/04/2009 1:39 πμ.

Καλησπέρα παιδιά.Όπως είπα και στην αρχή του θέματος δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από θέμα αναρτήσεις γι αυτό ίσως δεν σου έδωσα να καταλάβεις SPEED τι εννοώ λέγοντας ότι θέλω να τις μαλακώσω.Το πρόβλημά μου είναι ότι παρόλο που είμαι 105 kgr όταν περνάω από κάποια ανωμαλία του δρόμου το πίσω είναι σχεδόν κούτσουρο,σχεδόν δε συμπιέζεται.Τα 2 παξιμάδια που είπε ο Πάνος είνα προφανός η λύση γιατί φαίνονται κάργα σφυγμένα.Αυτό φένεται αφενός από το μεγάλο περιθώριο που υπάρχει για να ξεσφίξουν,αφετέρου από το μηδενικόπεριθώριο να σφίξουν κι άλλο.Τώρα έχω κολλήσει στο πιο απλό.Πως ξεσφίγγουν τα παξιμάδια?Ντρέπομαι που το λέω αλλά δεν τα κατάφερα παρόλο που έχω το κλειδί για το αμορτισέρ.

Re: Ρύθμιση αναρτήσεων speed triple  

  Από: Sprinter στις 16/04/2009 8:45 πμ.

Το ενα είναι κόντρα. Μπορεί να θελουν χτύπημα και το αμορτισέρ να μη είναι συμπιεσμένο (πίσω τροχός στον αέρα). Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου πάνε σε κάνα συνεργείο μπας και τα χαλάσεις.

Μεταχειρισμένο το πήρες?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ρύθμιση αναρτήσεων speed triple  

  Από: Douglas στις 16/04/2009 2:32 μμ.

Αυτό θα κάνω.Θα το πάω στον Πάνο(μηχανικόςTriumph Θεσ/νίκης)να το ρυθμίσει και να μου τα εξηφήσει κι όλας να ξέρω τι γίνεται.Τη μηχανή την πήρα μεταχειρισμένη και ψιλομ@μημένη.Ο δόλιος ο Πάνος όταν την πρωτοπήγα τραβούσε τα μαλλιά του από κάποια πράγματα που έβλεπε...