Service Street Triple_675

 

  Από: mixalakis στις 02/11/2007 1:49 πμ.

Το κλασικό θέμα στην Ελλάδα.

Όλα τα βιβλιαράκια κατασκευαστή λένε κάθε πότε να αλλάζεις λάδια, αλλά οι μηχανικοί σου λένε ότι πρέπει να τα αλλάζεις πάντα κάθε 5.000-6.000χλμ ό,τι και να λέει ο κατασκευαστής και καλά λόγω των ειδικών συνθηκών της Ελλάδας (ζέστη, σκόνη) λες και είμαστε στην Αφρική.

Προσωπικά δεν διαφωνώ! Αλλάζοντας λάδια συχνά μόνο καλό κάνεις στην μηχανή ειδικά αν κινείσαι στην πόλη αρκετά, για αυτό και εγώ πάντα τα άλλαζα και τα αλλάζω συχνά.
Αυτό που με εξοργίζει είναι ότι μερικοί σου λένε ότι δεν ισχύει η εγγύηση αν τα αλλάξεις όποτε σου πουν αυτοί!!

 

  Από: Sprinter στις 02/11/2007 7:01 πμ.

Στην αντιπροσωπεία σου είπαν ότι καλό θα είναι να αλλάζεις στις 5. Αποκλείεται να σου είπαν ότι πρέπει και ακόμα περισσότερο οτι πρέπει για να έχεις εγγύηση.

Στον κινητήρα τον 675 καλο θα είναι να τσεκάρεις την στάθμη συχνά (π.χ. όποτε λαδώνεις την αλυσίδα σου). Είναι φυσιολογικό να καίει λίγα λαδάκια. Οχι πολλά όμως.

Τώρα για την αλλαγή 5 ή 6 είναι πολύ κοντά για να έχει σημασία. Κάντο κάθε 5 γιατί είναι πιο εύκολο να το θυμάσαι. Η ουσία είναι να τσεκάρεις την στάθμη και να συμπληρώνεις αν χρειαστεί. Δεν είναι αμάξι ούτε ΧΤ.

Επίσης, ΜΗΝ κάνεις τα service στην αντιπροσωπεία γιατί θα σου πιάνουν τον κ.... Αν είσαι Αθήνα, Κόντης στο Πολύγωνο ή Ευθυμίου στη Βουλιαγμένης.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

 

  Από: Aragorn στις 02/11/2007 8:14 μμ.

καλησπερα.πρωτο, βαλε το site με τα λαδια η στειλε μου ενα πμ,αλλαζε τα ελαια καθε 5000 χλμ για να εχεις την υγεια σου

 

  Από: nfot στις 02/11/2007 9:31 μμ.

http://www.trade-wind.gr

Δοκιμασμενο εδω και χρονια. Αν κατι δεν το βρειτε On line, παρτε και κανα τηλεφωνο.
Επισης, προσεξτε τη λεπτομερεια.
Αν ΔΕΝ κανεις log in, πανω αριστερα εχει επιλογη "Αναζητηση". Αν κανεις log in, χανεται η επιλογη. Δεν εχω καταλαβει το γιατι.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

 

  Από: Aragorn στις 03/11/2007 11:40 πμ.

Ο.Κ ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ

 

  Από: Sprinter στις 03/11/2007 8 μμ.

Ο Κόντης στο Πολύγωνο βάζει Denicol. Οτι λάδι του πας θα σου βάλει φαντάζομαι (αρκει να είναι με τις σωστές προδιαγραφές). Γιατί υπάρχει μάστορας που αρνείται να βάλει λάδια που του πάς?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

 

  Από: john_street_triple675 στις 03/11/2007 9:07 μμ.

Στα κεντρικά μου έβαλαν το Mobil 1 racing full synth.Κι εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα αν του τα πάω εγώ.

 

  Από: Aragorn στις 03/11/2007 9:33 μμ.

οταν πηρα τον τιγρη εβαλα τα ipone τοτε αυτα προτεινε η Τ στις 5000 εβαλα τα mobil 1 full synthetic που προτεινε τοτε η Τ ,και τωρα στις 10000 εβαλα τα castrol gp1

 

  Από: nfot στις 03/11/2007 9:59 μμ.

john_street_triple675"Στα κεντρικά μου έβαλαν το Mobil 1 racing full synth.Κι εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα αν του τα πάω εγώ."


Αυτα προτεινει η Τ Αγγλιας και μαλιστα τα χρεωνει σαν εξτρα αν τα θελησεις σαν λαδια πρωτης τοποθετησης, απο το εργοστασιο. Τα χρεωνει μαλιστα 34 λιρες και κατι ψιλα, περιπου 52 ευρω δηλαδη.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

 

  Από: Sprinter στις 04/11/2007 9:51 πμ.

Φουλ συνθετικά σαν λάδια απ' το εργοστάσιο? Σαν περίεργο μου φαίνεται αυτό. Γενικά δεν συνιστώνται full synth για το στρώσιμο πριν κάτσουν τα ελατήρια των πιστονιών. Καλής ποιότητος ορυκτέλαιο αντε και ημισυνθετικά.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

 

  Από: nfot στις 04/11/2007 10:37 πμ.

Τα εχει σαν επιλογη στα αξεσουαρ και γι'αυτο υπεθεσα τα περι πρωτης τοποθετησης.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

 

  Από: MouziS στις 30/11/2007 2:11 μμ.

που το πηγες για service?
a walk on the dark side...

 

  Από: john_street_triple675 στις 30/11/2007 4:03 μμ.

Πήγα στα κεντρικά της Ηλιοφίλ γιατί είχα στο πρώτο service δωρεάν εργασία.
Απο εδώ και πέρα στο Πεντάγωνο.Μου έχει γνωστός μου που πάει εκεί από το 1993 ότι είναι πολύ καλός μάστορας.

 

  Από: mixalakis στις 03/12/2007 7:06 μμ.

Για πήγαινε και πες μας καμιά γνώμη.

Επίσης ξέρει κανείς την ακριβή διεύθυνση;