Servise 30000

Servise 30000  

  Από: DMathioudakis στις 21/03/2016 8:28 μμ.

Καλησπερα!!
Θα ηθελα να ρωτησω μιας και το μηχανακι εφτασε τισ 30000 χιλιαδες χιλιομετρα τι εργασιες πρεπει να γινουν στο servise??
Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

Re: Servise 30000  

  Από: DMathioudakis στις 22/03/2016 5:33 μμ.

Κανεις ρε παιδια??????

Re: Servise 30000  

  Από: Genesis στις 22/03/2016 5:53 μμ.

την ιδια απορια εχω και εγω με το tiger μιας και λεω να το κανω μονος μου!

Re: Servise 30000  

  Από: Tigrisss στις 22/03/2016 6:58 μμ.

βρε παλικάρι μου....

κοιταμε το μηχανακι, αλυσιδογραναζα, τσιμουχες μπροστινου, τσεκαρουμε τακακια, ψαχνουμε αν εχει τιποτα διαρροες σε υγρα ψυγειου και λάδια...αν ακουμε τιποτα κρακ κρουκ απο το λαιμο του τιμονιου στα δυαντά φρενα...
μετα αλλάζουμε λαδια φιλτρο και ημαστε οκ.

αν θελεις να ξερεις οπωσδήποτε τι εργασιες προβλέπονται, κοιτας το manual και απλά κλαις.

τώρα, αν δε μπορεις να δεις αυτα τα πραγματα που προαναφερω, η αν δεν εισαι σιγουρος, ρωτας εναν που ξέρει, ή επισκεπτεσαι τον γνωστό μαστορα να τα τσεκαρει αυτος. Δε θα σε κλεψει, ούτε θα σε αναγκασει να καεις κατι που δε πρεπει... το αντιθετο μάλλον...

εδω τον παρακαλάω να μου αλλάξει μια ντιζα συμπλεκτη που τη εχω 100.000 χλμ και αυτός απλά τη γρασαρει καλη ειναι λέει...

Re: Servise 30000  

  Από: DMathioudakis στις 22/03/2016 8:10 μμ.

Tigrisss"βρε παλικάρι μου....

κοιταμε το μηχανακι, αλυσιδογραναζα, τσιμουχες μπροστινου, τσεκαρουμε τακακια, ψαχνουμε αν εχει τιποτα διαρροες σε υγρα ψυγειου και λάδια...αν ακουμε τιποτα κρακ κρουκ απο το λαιμο του τιμονιου στα δυαντά φρενα...
μετα αλλάζουμε λαδια φιλτρο και ημαστε οκ.

αν θελεις να ξερεις οπωσδήποτε τι εργασιες προβλέπονται, κοιτας το manual και απλά κλαις.

τώρα, αν δε μπορεις να δεις αυτα τα πραγματα που προαναφερω, η αν δεν εισαι σιγουρος, ρωτας εναν που ξέρει, ή επισκεπτεσαι τον γνωστό μαστορα να τα τσεκαρει αυτος. Δε θα σε κλεψει, ούτε θα σε αναγκασει να καεις κατι που δε πρεπει... το αντιθετο μάλλον...

εδω τον παρακαλάω να μου αλλάξει μια ντιζα συμπλεκτη που τη εχω 100.000 χλμ και αυτός απλά τη γρασαρει καλη ειναι λέει...

"


Για να ειμαι ειληκρινης γενικευσα πολυ την ερωτηση αλλα πιστευα πως αν το θεσω καπως ετσι θα επερνα τις διαφορες απαντησεις απο εσας που θα με καληβαν!
Η απορια μου ειναι αν θα πρεπει να γινει ρυθμηση βαλβιδων ή καποια αλλη εργασια που θα πρεπει να παει σε αντιπροσωπια!!
Δεν εχω αντιπροσωπια στο νησι (Ροδος) και γιαυτο μπηκα σε αυτην την διαδικασια να ρωτησω μηπως και πρεπει να το στειλω αθηνα.

Re: Servise 30000  

  Από: Genesis στις 22/03/2016 9:02 μμ.

Ειναι και κανα μπουζι αλλαγη παραφλου αναλογα τα χρονια υγρα φρενων ρυθμιση πεταλουδων κλπ!

Re: Servise 30000  

  Από: Tigrisss στις 22/03/2016 9:22 μμ.

σωστός ο genesis.

κανε βόλτα στο νησι και μην αγχωνεσαι.... το μηχανάκι όταν χρειαστεί κάτι θα το ζητήσει!!! Δεν αξίζει να το στειλεις για βαλβίδες προληπτικα, πόσο μάλλον πριν τα 40.000!!!