Γρανάζωμα και πραγματικά χιλιόμετρα.

Γρανάζωμα και πραγματικά χιλιόμετρα.  

  Από: tolicious στις 03/02/2016 8:17 μμ.

Καλησπέρα στην παρέα,μετά από προσπάθειες ενός έτους,τίθεται πλέον ξεκάθαρα το ερώτημα: ή συνεχίζω να έχω "τρύπα" στο Streetάκι μου στις 6.000rpm(σπάσιμο μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο)επειδή φοράω την SC Project GP M2 3-1 και έχει λαιμούς και τελείωμα μεγαλύτερης διαμέτρου και από busa και ZZR-1400,ή θα πάω αναγκαστικά σε γρανάζωμα κοντίτερο φυσικά για να αποφύγω αυτό το μπούκωμα.Στα χαμηλά ζορίζεται και γυρνάει τα καυσαέρια πίσω,στα ψηλά δε....γειά σας!
Ό,τι συνδυασμούς και να κάναμε στο PowerCommander το σπαστικό αυτό σημείο στις 6.000rpm,δεν λέει να γιατρευτεί,βέβαια ο μάστορας από την αρχή μου το είχε προτείνει να αλλάξουμε γρανάζι,αλλά εγώ ήμουν επιφυλακτικός.
Στο δια ταύτα,αν κοντύνω το γρανάζωμα πως θα είμαι σίγουρος για τον χιλιομετρητή?Υπάρχει κάτι στην αγορά που διορθώνει αυτό το πρόβλημα που σίγουρα θα υπάρξει???
Με τιμή στα μέλη του forum ένας ταλαίπωρος συμforoumήτης!

Re: Γρανάζωμα και πραγματικά χιλιόμετρα.  

  Από: voyager1970 στις 04/02/2016 12:44 πμ.

licious"Καλησπέρα στην παρέα,μετά από προσπάθειες ενός έτους,τίθεται πλέον ξεκάθαρα το ερώτημα: ή συνεχίζω να έχω "τρύπα" στο Streetάκι μου στις 6.000rpm(σπάσιμο μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο)επειδή φοράω την SC Project GP M2 3-1 και έχει λαιμούς και τελείωμα μεγαλύτερης διαμέτρου και από busa και ZZR-1400,ή θα πάω αναγκαστικά σε γρανάζωμα κοντίτερο φυσικά για να αποφύγω αυτό το μπούκωμα.Στα χαμηλά ζορίζεται και γυρνάει τα καυσαέρια πίσω,στα ψηλά δε....γειά σας!
Ό,τι συνδυασμούς και να κάναμε στο PowerCommander το σπαστικό αυτό σημείο στις 6.000rpm,δεν λέει να γιατρευτεί,βέβαια ο μάστορας από την αρχή μου το είχε προτείνει να αλλάξουμε γρανάζι,αλλά εγώ ήμουν επιφυλακτικός.
Στο δια ταύτα,αν κοντύνω το γρανάζωμα πως θα είμαι σίγουρος για τον χιλιομετρητή?Υπάρχει κάτι στην αγορά που διορθώνει αυτό το πρόβλημα που σίγουρα θα υπάρξει???
Με τιμή στα μέλη του forum ένας ταλαίπωρος συμforoumήτης!"



Καλησπέρα φίλε Τόλη,

Ως αναφορά το για κάτι στην αγορά που διορθώνει αυτό το πρόβλημα για τον χιλιομετρητή, δες σε αυτό το ακόλουθο link, είναι δοκιμασμένο και κάνει καλή δουλειά:

http://www.healtech-electronics.com/products/sh/

Re: Γρανάζωμα και πραγματικά χιλιόμετρα.  

  Από: Genesis στις 04/02/2016 1:22 πμ.

Μεταφέρθηκε στα Τεχνικα θεματα!