Αντικατασταση πισω αναρτησης με cbr600rr

Αντικατασταση πισω αναρτησης με cbr600rr  

  Από: Aris. στις 24/11/2015 9:53 μμ.

Ενημερωτικα...

Βρηκα ενα πισω αμορτισερ απο cbr600rr 2007.
Απο οτι μου ειπε το παλικαρι απο 2007 εως και 2010 δεν αλλαξε κατι στην μηχανη.
Αρα λογικα απο 2007 εως και 2010 ειναι το ιδιο.
Ειχα διαβασει παλιοτερα ενα νημα εδω στο φορουμ οτι ταιριαζει στο "παλιο" street triple . Τουλαχιστον μεχρι να αλλαξει το ψαλιδι και η θεση της εξατμισης.Ετσι και ΄γω ειπα να το παρω μιας που ηταν σε πολυ καλη τιμη.

Μολις παρελαβα το αμορτισερ διαπιστωσα οτι μονο το μηκος ηταν ιδιο .
Η πανω θηλια ηταν πιο στενη και η κατω πολυ πιο φαρδια.
Αρα επρεπε να χρησιμοποιησω αποστατες στο τριγωνο-μοχλικο του αμορτισερ για να μεγαλωσω την αποσταση μεταξυ τους
Δυστηχως ηθελαν ανοιγμα 9mm και οι υπαρχουσες βιδες ειχαν περιθωριο 5mm να ανοιξουν.
Αρα ηθελα και 3 καινουριες βιδες αναλογης σκληροτητας οι οποιες ειναι και πανακριβες ...
Για να μην το μαλ@κισω μονος μου για πολλους και διαφορους λογους ειπα να το παω στο συνεργειο που εχει και τορνο για να μου φτιαξει και σωστους αποστατες.
Εντελει , 80 ευρω βρηκα με μεταφορικα το αμορτισερ (με 1000 χλμ στρωσιματος, οντως ηταν σαν καινουριο) και 70 ευρω στο συνεργειο για εργασια-τορνο-βιδες.
Ειπα να το αναφερω μπας και βοηθησω κανεναν να αποφυγει τυχον ταλαιπωριες και εξοδα.
Καλυτερα να επιμεινετε στην κλασικη φθηνη αναβαθμιση απο daytona αμα θελετε κατι για να γλιτωσετε τον μαμα σομιε.


Απο εντυπωσεις... Ναι μπορω να πω πως δεν εχει καμμια σχεση με το υπερβολικα σφιγμενο παλιο ελατηριο που κρατουσε τα 100 κιλα μου.
Αυτα...


Υ.Γ.
Θα ανεβαζα 6-7 φωτο ακομα της προκοπης αλλα απο οτι βλεπω το φορουμ πρεπει να δεχεται φωτο μονο απο nokia3110
και ericsson t10s... Μου τα εκανε μπαλονια
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Αντικατασταση πισω αναρτησης με cbr600rr  

  Από: maddog στις 25/11/2015 5:20 μμ.

Πολυ καλο ποστ!!!!!!!!!!