Tιμονι

Tιμονι  

  Από: DMathioudakis στις 23/11/2015 6:05 μμ.

Καλησπερα παιδες!!
Θελω να βαλω μεγαλητερο τιμονι στο μηχανακι και θα ηθελα γνωμες!
Λεω για Rizoma slim bar 72cm!!
Τι λετε?

Re: Tιμονι  

  Από: DMathioudakis στις 23/11/2015 8:24 μμ.

Ρε παιδια!!!!!!!!
Κανεις????

Re: Tιμονι  

  Από: Max Manos στις 23/11/2015 9:02 μμ.

Eγω εχω βαλει ενα 22αρι Renthal, απο τη σειρα "road bike" και συγκεκριμενα το ¨ultra low" με αντηριδα.Φοβερη ποιοτητα και καλη τιμη.7 χρονια το φοραω και ειναι σαν καινουργιο.Και στο μηκος που αναφερεις...

http://www.alexopoulos.gr/ProductCatalo ... Pa2sB8ALY=

http://www.alexopoulos.gr/ProductCatalo ... 4%CE%91_04
"No Guts,No Glory"

Re: Tιμονι  

  Από: DMathioudakis στις 24/11/2015 6:47 μμ.

Σαν αίσθηση θα ήθελα να μου πείτε.

Re: Tιμονι  

  Από: Max Manos στις 24/11/2015 7:27 μμ.

Σαφως χαμηλοτερο απο το εργοστασιακο,σκυβω λιγο περισσοτερο αλλα με βολευει περισσοτερο μεσα στη πολη.
Στα ταξιδια με κουραζει λιγακι το σκυψιμο ,αλλα μετα απο πολλα χιλιομετρα διαδρομης,300+....εχουμε και τα χρονακια μας Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι βελτιωνει την αισθηση της μηχανης,προφορτιζει καλυτερα το μπροστινο και δεν εχω κραδασμους.Αν σε προβληματιζει το σκυψιμο υπαρχει και η εκδοση "low" που ειναι ελαφρως ψηλοτερο απο το δικο μου..
"No Guts,No Glory"

Re: Tιμονι  

  Από: Aris. στις 24/11/2015 8:09 μμ.

εγω εχω fatbar τις LSL . Σταση οδηγησης πιο ορθια απο το μαμα και λιγο πιο ανοιχτα τα χερια.
Χονδρικα 3-4 ποντους πιο ανοιχτα το καθε χερι και 3-4 ποντους πιο ορθια θεση οδηγησης. (ερχεται λιγο πιο μπροστα και λιγο πιο πανω)
Απο ποιοτητα ανοδιωσης... σε 7 χρονια η πανω πλευρα απο σκουρο χρυσο εγινε ασημι
Σχεδον το ιδιο ξεθωριασμα βεβαια εχουν και τα μαυρα καβαλετα για το fatbar (28mm περιπου) οπως επισεις και οι πανακριβες τοτε μανετες asv που ειχα παρει.
Γενικα η μονη ανοδιωση που αντεξε αρκετα σε τοσο ηλιο που εχει φαει η μηχανη σε αυτα τα χρονια ειναι τα αξεσουαρ της rizoma.
(γκριπς , αντιβαρα)

θα ελεγα πως με το lsl fatbar (που δεν θυμαμε το ακριβες μηκος-υψος της) μου αρεσε πολυ η αλλαγη.
Νομιζω το συγκεκριμενο τιμονι ειναι απο τα πιο "extreme" σε θεμα μηκους-υψους.
Πιο ξεκουραστη βολτα επειδη δεν πεφτεις τοσο πανω στο τιμονι και πιο ευκολη κινηση τιμονιου λογω μεγαλυτερου μηκους.
Στα αρνητικα βαζω καποιες μικρες μοντες που πρεπει να κανεις για να φτασουν οι ντιζες ισα-ισα...


Εν κατακλειδι... θα σου προτεινα να παρεις ενα rizoma fatbar 28-22

http://www.carpimoto.it/en-GR/Bike_Duca ... dlebar.htm
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Tιμονι  

  Από: comando στις 25/11/2015 12:13 πμ.

αν ειναι να βαλεις τιμονι...

βαλες fatbar τουλαχιστον για εμενα...
πιο ακριβο σαν αλλαγη αλλα αλλαζει περισσοτερο και γινεται πιο ανοιχτο σαν θεση οδηγησης...αλλα αυτο διαφερει απο ατομο σε ατομο...

σε αλλη μηχανη που ειδα τα rental δεν μου εκανε καλη εντυπσωση!

Re: Tιμονι  

  Από: DMathioudakis στις 26/11/2015 8:17 πμ.

Με το fat bar δεν πρέπει να αλλάξω και καβαλετα;;
Αν πάρω το τιμόνι του R από την Triumph?

Re: Tιμονι  

  Από: Menkara στις 26/11/2015 9:39 πμ.

Καλημέρα Δημοσθένη,
για να βάλεις fatbar ναι θα πρέπει να αλλάξεις και καβαλέτα. Η τιμή ανεβαίνει στο σύνολο κοντά στα 150 ευρώ και αν πας για rizoma κοντά στα 180 ευρώ (χωρίς να συζητάμε για end-bars και grips). Αν σε παίρνει με τα οικονομικά σου τότε να πας σε fatbar.
Αλλιώς δες παρακάτω αυτό που έχω βάλει εγώ και ο Μάνος, ένα renthal με αντηρίδα που πήρα από Αλεξόπουλο κοντά στα 60 ευρώ. Όπως σου γράφει και ο Άρης, θα χρειαστείς μερικές μικρές μόντες με τις ντίζες λόγο του μεγαλύτερου μήκους τιμονιού + ότι το renthal εσωτερικά έχει 1 χιλιοστό στενότερη διάμετρο και θα χρειαστείς λογικά διαφορετικά end-bars).

Re: Tιμονι  

  Από: DMathioudakis στις 26/11/2015 4:33 μμ.

Δλδ με το renthal πρέπει να βάλω και αντιρηδα ή απλά το έχετε κάνει για εμφάνιση;
Και κάτι ακόμα όταν λέτε μοντες σημαίνει κόψε ράψε;

Re: Tιμονι  

  Από: Max Manos στις 26/11/2015 5:56 μμ.

Oχι, η αντηριδα δεν ειναι απαραιτητη.Ισως κανει το τινονι ποιο "στιβαρο",αλλα εγω την εβαλα και για ομορφια και αμα χρειαστει γινεται και βαση στηριξης για gps κλπ.Δεν χρειαστηκε να κανω καμια μετατροπη (μοντα) για καλωδια κ ντιζες.Μια χαρα φτασανε...Επισης να σου πω οτι τα grips και τα bar-ends που εβαλα ειναι της rizoma και παλι δεν αντιμετωπισα προβλημα στη τοποθετηση τους...
"No Guts,No Glory"

Re: Tιμονι  

  Από: Menkara στις 28/11/2015 12:40 μμ.

Καλημέρα,
Εμένα τα αντίβαρα από το μαμά τιμόνι (speed triple) δεν έμπαιναν στο Renthal γιατί ήταν πιο στενή η εσωτερική του διάμετρος, οπότε και αγόρασα καινούρια (6 ευρώ). Grips έβαλα ξανά τα μαμά.
Το τιμόνι το αγόρασα 65 ευρώ με αντηρίδα (την είχε επάνω). Για να φτάσουν οι ντίζες χρειάστηκε να κοντύνω το τιμόνι 2 εκατοστά από κάθε πλευρά και πάλι οι ντίζες έφτασαν στο όριό τους.

Re: Tιμονι  

  Από: Aris. στις 28/11/2015 8:35 μμ.

το θεμα με τις ντιζες προκυπτει αμα βαλεις fatbar
1ον)γιατι ειναι πιο μακρυς ο σωληνας και εχει και εχει και περισσοτερο υψος
2ον) γιατι αλλαζεις αναγκαστικα τα καβαλετα που δινουν κιαλλο υψος.
Το προβλημα στο street triple λυνεται αφαιροντας το πλαστικο κλιπ που συγκρατει την ντιζα ,που βρισκεται κατω-μπροστα στο μοτερ και μετατοπιζοντας το πιο πανω συγκρατοντας το με ενα ζωναρακι/tire up
Παει απο το πρασινο βελακι στο κοκκινο δηλαδη.


Ετσι διορθωνεται το προβλημα με την ντιζα του συμπλεκτη.


Για την ντιζα του γκαζιου δεν μπορω να βοηθησω με φωτο αυτην την στιγμη.
Χρειαζεται να ξεβιδωσεις τον κεντρικο διακοπτη απο την τιμονοπλακα και να αφησεις τις ντιζες να περνανε απο την εσωτερικη μερια του διακοπτη και οχι απο εξω.
Εγω αυτο δεν το εχω κανει ακομα και το προβλημα που εχω ειναι οτι οταν στριψω το τιμονι τερμα δεξια τεντωνονται λιγο οι ντιζες και χανω τον απαιτουμενο τζογο που πρεπει να εχει το γκριπ του γκαζιου οταν ειναι ελευθερο. Οχι κατι σημαντικο. Λιγο υπουλο ομως αν πας να ξεκινησεις με τερμα γυρισμενο το τιμονι
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.