Νεα φρενα...

Νεα φρενα...  

  Από: Max Manos στις 11/10/2015 5:42 μμ.

Το σκεφτομουν πολυ καιρο να αλλαξω τις nissin στο τριπλακι μου μιας και ουκ ολιγες φορες τα φρενα μου επεφταν λιγα,ειδικα στα ταξιδια πανω στην εθνικη εδω στη Κρητη...Ακτινικες δαγκανες δεν θα μπορουσα να βαλω καθως εχω το απλο street του '08 αλλα τελικα μετα απο ψαξιμο και τη τεραστια βοηθεια του φιλου μου Δημητρη Κοτσωνα ,για οσους ξερουν τι εστι dk Carbon Parts, βρεθηκε η καλυτερη λυση...

Βρηκαμε μεταχειρισμενες brembo τετραπιστονες απο KTM Super Duke 990 του '06, οι οποιες μπηκαν κουτι με αποστατες που μου εφτιαξε και προσαρμοσε ο Δημητρης.Το αποτελεσμα και αισθητικα και λειτουργικα ξεπερασε τις προσδοκιες μου και επιτελους μπορω να πω οτι το μηχανακι εχει πλεον σοβαρα φρενα και χωρις να ψαχνομαι για τρομπα.

http://postimg.org/image/qqmhg3muj/
"No Guts,No Glory"

Re: Νεα φρενα...  

  Από: popay στις 12/10/2015 9:27 πμ.

καλοφόρετα τα καινούργια σου φρένα.
γραψε, αν θέλεις, λίγα λόγια για τους αποστάτες (διαστάσεις, mm κλπ).
τι τακάκια έβαλες τώρα;

Re: Νεα φρενα...  

  Από: Max Manos στις 12/10/2015 12:52 μμ.

popay"καλοφόρετα τα καινούργια σου φρένα.
γραψε, αν θέλεις, λίγα λόγια για τους αποστάτες (διαστάσεις, mm κλπ).
τι τακάκια έβαλες τώρα;"


Eυχαριστω...
Για τους αποστατες πρωτα βγαλαμε "σταμπο" σε ενα φυλλο καουτσουκ πανω στο "νυχι" του καλαμιου και προσεκτικα σημαδεματα... http://postimg.org/image/k4brsskgr/

Eπειτα αντιγραψαμε το δειγμα με κοπη cnc σε ανοξειδωτο ατσαλι παχους ενος ποντου ανοιγωντας και τις τρυπες. Κρατησα τις οκταρες τρυπες στο νυχι ανεπαφες και εκει πανω βιδωθηκαν οι αποστατες.
Μετα πανω σε αυτους προσαρμοστηκαν οι δαγκανες με δεκαρες βιδες.Με αυτο τον τροπο ανα πασα στιγμη μπορω να ξανατοποθετησω τις παλιες...που δεν το βλεπω...

Ξαναβγηκαν ολα αυτα για ενα τελικο φινιρισμα και βαψιμο και τελος χρησιμοποιωντας και 2 ροδελες-αποστατες απο 848
εσωτερικα του αποστατη το φεραμε ακριβως.Καναμε την απαραιτητη εξαερωση και μπηκαν καινουργια υγρα..Μιλαμε για ακριβια χιλιοστου,καλυτερη κυλιση και απο το εργοστασιακο!

Οπως βλεπεις λογο του ακανονιστου σχηματος του αποστατη δεν οφελει να γραψω διαστασεις...ΑΛΛΑ το σταμπο ειναι διαθεσιμο απο μενα σε οποιον το αποφασισει...

Οι δαγκανες ειχαν τακακια με αρκετο ψωμι ακομα και ειναι αυτα...http://www.ebay.co.uk/itm/8-FRONT-BRAKE ... 2edc03a805

Να ευχαριστησω για αλλη μια φορα το φιλο μου Δημητρη που πραγματικα κανει"παπαδες" με οτι και αν ασχοληθει!
"No Guts,No Glory"

Re: Νεα φρενα...  

  Από: popay στις 12/10/2015 3:08 μμ.

ωραίος!
φωτο με εντο θελει ο λαός..

Re: Νεα φρενα...  

  Από: Aris. στις 23/10/2015 12:32 πμ.

Max Manos"ΑΛΛΑ το σταμπο ειναι διαθεσιμο απο μενα σε οποιον το αποφασισει...
"


Ποσο πληρωσες για το cnc? Αμα ειναι να σου ζητησω κατι θα ειναι απευθειας το μεταλλο .. και να βρω cnc εδω στην επαρχια , λογικα θα μου πιασουν τον ποπο...


================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Νεα φρενα...  

  Από: Max Manos στις 23/10/2015 1:36 μμ.

Aρη και εγω επαρχια μενω και τα εστειλα στο Ηρακλειο απο τη Σητεια...μαζι με τα μεταφορικα πηγαν 30 ευρω.
"No Guts,No Glory"

Re: Νεα φρενα...  

  Από: Aris. στις 23/10/2015 9:48 μμ.

http://www.ebay.com/itm/Moto-Guzzi-Brem ... 1675777528


Λες να μου ταιριαξουν αυτες?

Εννοω με παρομοια μοντα με την δικια σου, γιατι δεν ξερω αν πρεπει να προσεξω κατι συγκεκριμενο.

Επισεις η τιμη ειναι νορμαλ? Εσενα ποσο σου στοιχισαν ?

Κατι αλλες μεταχειρο που ειδα τριγυρω, σαν τις δικες σου, κυμαινονταν στα 200 περιπου...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Νεα φρενα...  

  Από: Max Manos στις 23/10/2015 11:49 μμ.

Aρη, λογικα ταιριαζουν και αυτες αλλα με αλλους ανταπτορες.Ισως οι αποστασεις στις τρυπες να ειναι ιδιες αλλα το σχεδιο των δαγκανων ειναι διαφορετικο και ο δικος μου δεν θα σου κανει.Παιζει σημαντικο ρολο αυτο γιατι δεν πρεπει να "βρισκουν" πουθενα.Αν προσεξεις τη φωτο,οι καμπυλες των δαγκανων "γλυφουν"τον ανταπτορα . Προτιμησε αν βρεις σαν τις δικες μου που ειναι πιο καινουργιο μοντελο...200 ευρω τις πηρα και εγω αλλα ηταν αγρατζουνιστες και με πανακριβα τακακια που ειχαν αρκετο υλικο ακομα!Η ολη μετατροπη μαζι με κατι βιδες τιτανιου και τα υγρα πηγε ενα 300αρι.
"No Guts,No Glory"