Απόψεις για μοτό

Απόψεις για μοτό  

  Από: Di_Manolio στις 26/11/2014 8:56 πμ.

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Μπαίνω στο ψητό. Έχω δει στο car.gr αυτή την αγγελία. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5749499/

Λίγες απόψεις παρακαλώ ή ακόμη καλύτερα αν είναι ''γνωστό''. Φαίνεται πεσμένο κι από τις 2 μεριές,αλλά κυρίως με προβληματίζει η αλλαγή σέλας και η οποία σα να μην κουμπώνει καλά. Επίσης δεν έχει 60000 που λέει αλλά 68000, όπως δεν έχει και βιβλίο σέρβις μετά τα 50000.

Είναι αρκετά τα χιλιόμετρα γι'αυτό το μοντέλο; Γιατί κάποιο μέλος σαλίγκαρος είδα στις αγγελίες πούλησε το δικό του ST με πρόβλημα στον κινητήρα όπως έγραφε ο ίδιος.

Θα προσπαθήσω αύριο μεθαύριο να το δω κι από κοντά.

Re: Απόψεις για μοτό  

  Από: teo_street3 στις 26/11/2014 11:44 πμ.

Καλημερα! Δεν το ξερω το συγκεκριμενω μηχανακι αλλα εχω μια απορια. Απο που βλεπεις οτι ειναι πεσμενο κι απο τις 2 μεριες; Εμενα μου φαινεται καθαρο εξωτερικα. Πχ αναρτησεις ψαλιδι και καπακια μοτερ φαινονται αγρατζουνιστα. Τωρα τα χιλιομετρα ειναι ενα θεμα οπως και το βιβλιο σερβις, κυριως για να γνωριζεις τι εργασιες εχουν γινει.

Re: Απόψεις για μοτό  

  Από: Genesis στις 26/11/2014 12:08 μμ.

Θα σου πω εγω τα εξης αλλά για να μην παρεξηγηθώ κιόλας δεν το κάνω ούτε εσκεμένα αλλά είναι αμαρτία να κοροιδεύουν τον κάθε υποψήφιο αγοραστη! 1ον και κύριο δεν ξέρω αν είναι του Saligkarou! Πάμε στα άλλα! Το αν λεει 60000 και εχει 68000 δεν ειναι κάτι αυτό! Μάλλον θα στα είπε αυτα από το τηλεφωνο οπως οτι δεν εχει βιβλιο σερβις!! Είναι μια υποψία αυτό! Αυτό πάλι που έχει πέσει που το είδες γιατί ούτε εγώ το βλεπω!! Αν το έχουν πάρει παρτούζα πόσα χέρια μπορείς να το δείς ανετα πόσους ιδιοκτητες έχει αλλάξει πλέον! Για να γίνει η μεταβίβαση πλέον χρειάζεται χαρτί απο την εφορία για το αν χρωστά τελη κυκλοφορίας! Σε αυτό το χαρτι φαίνεται καθαρά πόσους ιδιοκτήτες έχει αλλάξει!!! Αν είναι του σαλιγκαρου τωρα.. Έχει φτερό απο daytona το οποιο του το πούλησα εγω (του saligkarou)! Φοράει επίσης αναρτηση απο daytona που ειχε ο σαλιγκαρος! για χλμ και αλλα αξεσουαρ δεν ξερω οπως επίσης η σελα δεν την θυμαμαι ετσι γιατι είχε μονοσελο τοτε! Οτι μοιάζει μοιαζει αλλά αυτό θα στο πει ενας καλός μηχανικος αν εχει ανοιχτει το μοτερ και αν εχει καποιο προβλημα γενικα! Επισης μπορεις να στειλεις pm και στον σαλιγκαρο να δεις τι θα σου πει αν ειναι το δικο του! Αν για καποιο λογο ειναι σου φερει αντιρηση για τα χαρτια της εφοριας πες του αντε γεια! Μπορεις οποτε θες να τα δεις με την αδεια κυκλοφοριας και εσυ ο ιδιος και το κυριοτερο προτου γινει η μεταβιβαση! Αν ειναι του σαλιγκαρου οντως πολύ πονηριδης ο τυπος και χωρις να θελω να θιξω κανενα αλλα ημαρτον! Δεν λεω μπορει να ειχε παθει μικρη ζημια στον κινητηρα και να εφτιαξε αλλα να το πασαρει και αριστο... μακρια! Αν κατα τα αλλα ειναι οπως τα λεει και σου αρεσει καλη αγορα εύχομαι!! Αυτα τα ολιγα!

Υ.γ Περνα και απο τα νεα μελη να σε γνωρισουμε και εκει βρε!!!

Re: Απόψεις για μοτό  

  Από: Di_Manolio στις 26/11/2014 2:08 μμ.

Παιδιά έχει γρατζουνιά πίσω στο ψαλίδι αλλά και στα καπάκια. Σε μερικές φωτό φαίνονται.

Εντάξει όλες οι μοτο λίγο πολύ έχουν πέσει, αλλά αυτό που δεν κουμπώνει η σέλα είναι αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ.

Επίσης δεν ανέφερα κάπου αν είναι του σαλίγκαρου. Απλά είπα ο σαλίγκαρος το πούλησε με αρκετά χιλιόμετρα με πρόβλημα στο μοτέρ. Και επειδή και το συγκεκριμένο έχει φορτωμένα χιλιόμετρα δε θα ήθελα να προβώ σε αγορά και να πάρω κι εγώ το μοτέρ στη μασχάλη!!

Υ.Γ. Όταν πριν ένα μήνα πούλησα τη δικιά μου και έβγαλα το χαρτί ότι δε χρωστάω τέλη δεν έγραφε κάτι πέραν του ότι δεν υπάρχει οφειλή τελών. Πρώτο χέρι ήταν, δεν ξέρω αν μπορεί να βγει άκρη για το ιστορικό ιδιοκτητών έτσι

Re: Απόψεις για μοτό  

  Από: Genesis στις 26/11/2014 3:03 μμ.

Ναι βγαινει ακρη με το ιστορικο! Εσυ ησουν ο πρωτος γι αυτο στις υπόλοιπες σελιδες γραφει αφμ ιδιοκτητες κλπ! Ειναι σιγουρο αυτο! Δεν σου ειπε κανενας οτι ανεφερες οτι ειναι του σαλιγκαρου ομως τον ανεφερες οτι πουλησε ο ιδιος αρα το ιδιο λεμε οτι υποψιαζεσαι! η σελα παλι απο πισω ισια φαινεται μπορει αυτος που την εφτιαξε να ηταν τρομπας φαινεται και προχειροδουλεια της σελας! Πάντως εγω γρατσουνιές δεν βλεπω μαλλον γερασα και θελω γυαλια!

Re: Απόψεις για μοτό  

  Από: teo_street3 στις 26/11/2014 3:31 μμ.

Genesis"Ναι βγαινει ακρη με το ιστορικο! Εσυ ησουν ο πρωτος γι αυτο στις υπόλοιπες σελιδες γραφει αφμ ιδιοκτητες κλπ! Ειναι σιγουρο αυτο! Δεν σου ειπε κανενας οτι ανεφερες οτι ειναι του σαλιγκαρου ομως τον ανεφερες οτι πουλησε ο ιδιος αρα το ιδιο λεμε οτι υποψιαζεσαι! η σελα παλι απο πισω ισια φαινεται μπορει αυτος που την εφτιαξε να ηταν τρομπας φαινεται και προχειροδουλεια της σελας! Πάντως εγω γρατσουνιές δεν βλεπω μαλλον γερασα και θελω γυαλια! "

Για τη σελα θα συμφωνησω, οντως φαινεται προχειροδουλεια αλλα νομιζω οτι ειναι κουμπωμενη κομπλε. Οντως εχεις κατι σημαδακια ανεπαισθητα στο ψαλιδι αλλα δεν φαινονται για πεσιμο. Το πεσιμο συνδυασε το με συρσιμο. Βεβαια οταν το δεις απο κοντα θα καταλαβεις κατι παραπανω.
Ερωτηση: τι μηχανη ειχες και ποσα χλμ ειχε οταν την εδωσες;

Re: Απόψεις για μοτό  

  Από: Di_Manolio στις 26/11/2014 9 μμ.

Το Sym Wolf το 125 είχα με 29000χλμ και ψάχνομαι για μεγαλύτερη. Δεν έχω κατασταλλάξει πλήρως η αλήθεια είναι...

Πιο πολύ στις ανάγκες μου ταιριάζει ένα bandit 650 ή fz6 s2. Αλλά ρε γμτ το λίγουρεύομαι πολύ καιρό τώρα το ST!!

Re: Απόψεις για μοτό  

  Από: epistimon στις 26/11/2014 10:51 μμ.

γνωμη δικια μου ειναι οτι αν ηταν χαλια το μηχανακι δεν θα εβγαζε τοσες φωτο θα ειχε βγαλει μια δυο ψιλο μακρινες και τελος.αν σε ενδιαφερει πραγματικα πας σε ενα μαστορα να του ριξει μια ματια και επιπλεον ενα μηχανακι σε τετοια λεφτα ολο και κατι θα θελει η καποια ταλαιπορια θα την εχει φαει.μια παροιμια λεει οτι πληρωνεις περνεις

Re: Απόψεις για μοτό  

  Από: Tigris3 στις 27/11/2014 12:30 πμ.

Εντάξει από τις φωτό τώρα δύσκολα να βγάλεις συμπέρασμα για το κάθε μηχανάκι. Κάποιο μπορεί να φαίνεται κούκλα και να το δεις από κοντά και να ναι χάλι, και μπορεί και το αντίθετο. Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά το καλύτερο είναι να πας να το δεις από κοντά, να δεις/μιλήσεις και με αυτόν που το έχει.

Πάντως αυτό με το κόστος ισχύει, ότι το φθηνότερο θα θέλει μαζέματα, οπότε μήπως αυτά που θα δώσεις για τα μαζέματα να τα δώσεις και να πάρεις από την αρχή κάποιο ακριβότερο αλλά και πιο προσεγμένο/συμμαζέμενο με λιγότερα χλμ. κλπ ;

Re: Απόψεις για μοτό  

  Από: Polymhxanos στις 27/11/2014 1:57 μμ.

Di_Manoli"Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Μπαίνω στο ψητό. Έχω δει στο car.gr αυτή την αγγελία. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5749499/

Λίγες απόψεις παρακαλώ ή ακόμη καλύτερα αν είναι ''γνωστό''. Φαίνεται πεσμένο κι από τις 2 μεριές,αλλά κυρίως με προβληματίζει η αλλαγή σέλας και η οποία σα να μην κουμπώνει καλά. Επίσης δεν έχει 60000 που λέει αλλά 68000, όπως δεν έχει και βιβλίο σέρβις μετά τα 50000.

Είναι αρκετά τα χιλιόμετρα γι'αυτό το μοντέλο; Γιατί κάποιο μέλος σαλίγκαρος είδα στις αγγελίες πούλησε το δικό του ST με πρόβλημα στον κινητήρα όπως έγραφε ο ίδιος.

Θα προσπαθήσω αύριο μεθαύριο να το δω κι από κοντά."


Δεν ξέρω , δεν έχω γνώμη για το μοτό της αγγελίας. Εννοείται εμπιστεύεσαι την κρίση σου, αυτό που θα δεις στο μοτό εσύ και ο μηχανικός σου, και αυτό που θα δεις από τον πωλητή. Η εικόνα του πωλητή τα λέει όλα τις περισσότερες φορές...

Έχω γνώμη όμως για τα σχόλια που κάπου αλλού τα διάβασες, έτσι δεν είναι; Μην δίνεις σημασία στον κάθε περίεργο-κομπλεξικό-τα_ξέρω_όλα που γράφει απανταχού στα μοτοφόρουμ.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο ίδιος που έγραψε τα σχόλια που μετέφερες, παρατηρούσε επίσης ο ''γνώστης'', και ότι εκτός από την σέλα που δεν κάθεται καλά , έχει αφαιρεθεί το χερούλι στην ουρά (που δεν έχει το str675 τέτοιο πράγμα αλλά μην δίνουμε σημασία, ο ''γνώστης'' τα διέγνωσε όλα)
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Απόψεις για μοτό  

  Από: Genesis στις 27/11/2014 2:32 μμ.

Polymhxanos"
Di_Manoli"Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Μπαίνω στο ψητό. Έχω δει στο car.gr αυτή την αγγελία. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5749499/

Λίγες απόψεις παρακαλώ ή ακόμη καλύτερα αν είναι ''γνωστό''. Φαίνεται πεσμένο κι από τις 2 μεριές,αλλά κυρίως με προβληματίζει η αλλαγή σέλας και η οποία σα να μην κουμπώνει καλά. Επίσης δεν έχει 60000 που λέει αλλά 68000, όπως δεν έχει και βιβλίο σέρβις μετά τα 50000.

Είναι αρκετά τα χιλιόμετρα γι'αυτό το μοντέλο; Γιατί κάποιο μέλος σαλίγκαρος είδα στις αγγελίες πούλησε το δικό του ST με πρόβλημα στον κινητήρα όπως έγραφε ο ίδιος.

Θα προσπαθήσω αύριο μεθαύριο να το δω κι από κοντά."


Δεν ξέρω , δεν έχω γνώμη για το μοτό της αγγελίας. Εννοείται εμπιστεύεσαι την κρίση σου, αυτό που θα δεις στο μοτό εσύ και ο μηχανικός σου, και αυτό που θα δεις από τον πωλητή. Η εικόνα του πωλητή τα λέει όλα τις περισσότερες φορές...

Έχω γνώμη όμως για τα σχόλια που κάπου αλλού τα διάβασες, έτσι δεν είναι; Μην δίνεις σημασία στον κάθε περίεργο-κομπλεξικό-τα_ξέρω_όλα που γράφει απανταχού στα μοτοφόρουμ.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο ίδιος που έγραψε τα σχόλια που μετέφερες, παρατηρούσε επίσης ο ''γνώστης'', και ότι εκτός από την σέλα που δεν κάθεται καλά , έχει αφαιρεθεί το χερούλι στην ουρά (που δεν έχει το str675 τέτοιο πράγμα αλλά μην δίνουμε σημασία, ο ''γνώστης'' τα διέγνωσε όλα)"


Νομίζω το χερούλι δεν πήγαινε ξεχωριστά?

Re: Απόψεις για μοτό  

  Από: Di_Manolio στις 27/11/2014 4:29 μμ.

Tigris3"Κάποιο μπορεί να φαίνεται κούκλα και να το δεις από κοντά και να ναι χάλι, και μπορεί και το αντίθετο.
"


Μεγάλη αλήθεια.. Αφού είδα μια μοτο και λέω άλλη φωτογράφισε ρε γμτ; Ή απλά ήταν φωτό παλιές.

Δεν ξέρω πάντως η σέλα ψιλοπερίεργη μου φαίνεται. Θα το δω από κοντά, θα το κάνω και μια βόλτα (ελπίζω) και βλέπουμε..

Re: Απόψεις για μοτό  

  Από: Tigris3 στις 27/11/2014 6:59 μμ.

Στη σέλα έχει αλλαχτεί το κάλυμα και η δουλειά που έχει γίνει είναι εμφανέστετα πρόχειρη και φθηνή. Αυτό που μου κάνει εντύπωση για τα χιλιόμετρά του είναι οι λαιμοί των εξατμίσεων που είναι ιδιαίτερα καθαροί (τις έχει τρίψει ή έχει γίνει αλλαγή) και το ψυγείο που επίσης για τα χιλιόμετρα φαίνεται σε άψογη κατάσταση με ελάχιστες χτυπημένες κυψέλες (από πετραδάκια, κλπ).