ΡΟΠΗ ΣΤΑ ΨΗΛΑ!

ΡΟΠΗ ΣΤΑ ΨΗΛΑ!  

  Από: tolicious στις 02/04/2014 5:27 μμ.

Γειά σας παίδες!Την Κυριακή είχα μια μοναδική εμπειρία με το Streetάκι μου.(Street Triple R'11).Την μηχανή την έχω 6 μήνες και έχει 10.200km - γύρω στις 3.000km της έχω κάνει εγώ.
Είχα να την καβαλήσω 15 μέρες μιας και έλειπα,φουλάρω super αμόλυβδη και ξεκινάω χαλαρά την βόλτα μου για Λευκάδα.Με το που βγαίνω εθνική αρχίζω στα τέρματα από τις χαμηλές και εκεί που μου έβγαζε τις 2 ροπές μια στις 6.000στροφές και μία στις 8.000,ξεκινάει ένα ουρλιαχτό στις 10.500 με 10.800 στροφές που η αλήθεια είναι με τρόμαξε την πρώτη φορά.
Το δοκίμασα πάντα από χαμηλά με full γκάζια και το έκανε συνέχεια,μάλιστα μια φορά που το πρόσεξα μου πήγε τον δείκτη του στροφομέτρου στα κόκκινα απότομα και ξανάπεσε...
Συμπεράσματα δικά μου: α.)Ξεμπούκωσε η μηχανή με τα 10.000km που έχει διανύσει
β.)Μίας και έβαλα πρώτη φορά super αμόλυβδη,πάει super
γ.)Ξου ξου ξου,μακριά από δω η μηχανή "πατινάρει"-οι δίσκοι μεταξύ τους- ,αλλά εάν ήταν αυτό το σύμπτωμα θα το έκανε μόνο στις υψυλές???
Περιμένω τα φώτα σας παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις εκ των προτέρων!!!!

Re: ΡΟΠΗ ΣΤΑ ΨΗΛΑ!  

  Από: tharis στις 02/04/2014 8:04 μμ.

.με τι ταχυτητα? Για δισκους ακουγεται.. Εισαι σιγουρος οτι εχει μονο 10.000 η μηχανη σου?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΡΟΠΗ ΣΤΑ ΨΗΛΑ!  

  Από: tolicious στις 02/04/2014 8:13 μμ.

10.300km για την ακρίβεια!Δεν θα έκανε από τις χαμηλές όμως αν ήταν δίσκοι?Ταχύτητα περίπου 160 με 190 με επιφύλαξη!

Re: ΡΟΠΗ ΣΤΑ ΨΗΛΑ!  

  Από: pragias στις 02/04/2014 9:51 μμ.

Το ίδιο πράγμα είχα εγώ με το hornet το οποίο το είχα πάει κούτα και μου το έκανα στα 15.000 χιλιόμετρα περίπου.
Για να σιγουρευτείς ότι είναι δίσκοι κάνε το εξής πείραμα.
Τώρα που ζεσταίνει ο καιρός πάρε ένα φιλαράκι σου για βόλτα ο οποίος να έχει κάποιο βάρος , εννοώ να είναι σίγουρα 75 κιλά και πάνω.
Αφού τπ μηχανάκι είναι ζεστό προσπάθησε να ξεκινήσεις σε ανηφόρα.
Πες μασ τα αποτελέσματα.

Εγώ το ίδιο είχα πάθει και είχα τις ίδιες απορίες με εσένα , σιγουρεύτηκα όμως για το τι είναι μόλις έκανα το πείραμα.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: ΡΟΠΗ ΣΤΑ ΨΗΛΑ!  

  Από: tharis στις 02/04/2014 10:23 μμ.

Στα χαμηλα δεν εχει τοση ροπη οσο στα ψηλα γι αυτο μπορει να μη στο κανει. Με 190 σιγουρα δε σπινιαρει παντως και το να σου ανεβαζει στροφες στιγμιαια δεν εχει να κανει με το ποσο καλα παει το μηχανακια. Ή γλυστρανε τα λαστιχα ή γλυστρανε οι δισκοι.

Δοκιμασε κι αυτο που σου λεει ο παναγιωτης αν και δε νομιζω να καταλαβεις κατι γτ δικαβαλο δε μπορεις να επιταχυνεις και πολυ δυνατα/αποτομα.. Πιθανον να ειναι και σε πρωιμο σταδιο ακομη και εχεις και πολυ λιγα χλμ.. Λαδια ποτε αλλαξες?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΡΟΠΗ ΣΤΑ ΨΗΛΑ!  

  Από: tolicious στις 02/04/2014 11:54 μμ.

Πριν από 300km άλλαξα τα λάδια και φίλτρο.Στις 10.000km δηλαδη.
Μόνο όταν πας σκασμένος το παρατήρησα.Π.χ με 80Km και 6η χαλαρά και έδινα ξαφνικά και 200αρίζω,δεν το κάνει.
Κάτι τελευταίο,πριν 2 εβδομάδες του φόρεσα καινούριες ρυθμιζόμενες μανέτες και όταν την ρυθμίζω στο χαλαρό την μανέτα συμπλέκτη(δηλαδή στην κλίμακα του 6,την ρυθμίζω στο 1 ή στο 2) η μηχανή δεν παίρνει μποστά γιατί δεν κάνει επαφή η βαλβίδα του συμπλέκτη που βρίσκεται πάνω στο τιμόνι με τον βραχίονα της μανέτας.Από το 3 και πάνω "ακουμπάει" κανονικά.
Άσχετο πρέπει να είναι ατό το στοιχείο,αλλά το παραθέτω!

Re: ΡΟΠΗ ΣΤΑ ΨΗΛΑ!  

  Από: tharis στις 03/04/2014 8:48 πμ.

Παρακολουθησε το λιγο κι αν επιδεινωθει το προβλημα βλεπεις τι θα κανεις.. Μεχρι τοτε μπορει να σταματησεις να πηγαινεις τερμα και να μην εχεις προβληματα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΡΟΠΗ ΣΤΑ ΨΗΛΑ!  

  Από: koukounaros στις 03/04/2014 μεσημέρι

Πήγαινε το σε κάποιον μάστορα, που να γνωρίζει απο μηχανάκια όμως, για να προλάβεις μήν είναι τίποτα άλλο εκτός απο δίσκους. Αν και έτσι όπως φαντάζομαι δίσκοι είναι! και στο xt 660 που είχα στις 18 χιλιάδες χιλιόμετρα πατινάρισαν αλλα ήταν λογικό με την χρήση