Περέργος Θόρυβος

Περέργος Θόρυβος  

  Από: galaver στις 14/02/2014 5:06 μμ.

Καλησπέρα παιδιά,
Πρώτη Φορά γράφω στο Φορουμ Η αλήθεια ειναι ότι έχω ξεμείνει απο μέρη που μπορώ να απευθυνθώ...
Εχω ενα Triple (το πηρα καινούριο) εδώ και 2.5 ετη και εχει κανει περίπου στα 16.000 χλμ. Πέρα απο αντικατάσταση στον ανορθωτή δεν μου εχει παρουσιάσει πρόβλημα... Σχεδόν πάντα τον ταϊζω 100αρα και γενικώς δεν τον έχει γρατζουνίσει κουνούπι πέρα απο μια πτώση που είχα με 20 χλμ λόγω γυναίκας που μιλούσε σε κινητο χωρίς να βγάλει Φλας....
Στο διατάυτα... Το μηχανάκι κανει δύο υπερβολικά εκνευριστικούς θορύβους.... Ο Πρωτος μαλλον προερχεται απο την αλυσιδα. Στις χαμηλες στροφες (οταν σχεδον το μηχανακι εχει "κρεμασει" ) κανει ενα θορυβο σα να εχει ξεχαρβαλωσει κατι... Ο θορυβος αυτος εντύνεται οταν ανεβαίνει δευτερος πάνω... Το σφύξιμο της αλυσίδας γενικώς τον μειώνει...(πάντα ακούγετα) για λιγο και μετα εμφανίζεται ξανα...
Το πιο ανησυχητικό ειναι ενας δευτερος θόρυβος ο οποιος ειναι αρκετά μπάσος και προερχεται κάτω απο τον κινιτήρα... Σχεδον επισκιαζει το σφύριγμα του τρικύλινδρου... Οταν βάζω το αυτί μου στην εξάτμηση ακουγεται σαν ενα αλοκοτο βουητο... Το ξέρω οτι η περιγραφή μου ειναι ανακριβής αλλα ειμαι σκραπας σε τεχνικα θέματα....
Το εχω αναφέρει στο Σακη 3 φορές ... ο οποιος αναγνώριζει την ύπαρξη και των δυο θορύβων αλλα μου λέει πως το μοτερ ειναι μια χαρα και δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας... Γενικώς δεν έχει καταφέρει να βρει απο που προερχονται....
Το πρόβλημα ειναι οτι τη μηχάνη την έχω για να γουστάρω πανω απ'ολα και απο εκει που ανέβαινα και ...γούσταρα... πλεον σχεδον αποφεύγω να τη χρησημοποίω.... Αν ηταν να πάρω ενα ΧΤ να κάνω τη δουλεια μου και δεν θα μ'ενοιαζε...
Εχει κανείς καμιά ιδέα? Καπου να την πάω μπας και βγάλω ακρη??
Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος

Re: Περέργος Θόρυβος  

  Από: seduce στις 14/02/2014 5:39 μμ.

για τον θόρυβο της αλυσίδας:
έχει λιπαντικό η φουκαριάρα η την έχεις ξεχάσει και έχει ξεραθεί?

για τον θόρυβο απ'κατ:
έχεις τσεκάρει τους λαιμούς της εξάτμισης μήπως έχει φύγει κάνα κολιέ και χάνει?

ότι μου ήρθε πρώτα στο μυαλο.

Re: Περέργος Θόρυβος  

  Από: galaver στις 14/02/2014 5:47 μμ.

Λοιπόν, η αλυσίδα ειναι λαδωμένη ..αυτην την περίοδο (γενικώς η αληθεία ειναι οτι εχουν υπαρξει αρκετές φορές που την έχω ξεχάσει...) αλλα δεν νομίζώ πως φταίει αυτο... Το ενστικτο μου αυτη τη στιγμη λεει οτι κάτι παίζει με τη γλύστρα.... αλλα οπως είπαμε ειμαι σκράπας.... Αναρωτιόμουν αν εχει πάθει κανεις κάτι παρομοιο....
Οσον αφορα τον άλλο θόρυβο... Θα το τσεκάρω, αλλά θεωρώ οτι θα το χε δει ο Σακ-μαν πρωτος...
Ευχαριστώ πολυ πάντως για τις ιδεές!!

Re: Περέργος Θόρυβος  

  Από: billy the kid στις 14/02/2014 11:07 μμ.

Τον πρώτο θόρυβο τον ακούω κι εγώ στη δικιά μου, είναι από την αλυσίδα, δε δίνω σημασία όμως μιας και δεν ακούγεται συνέχεια, τώρα για τον δεύτερο δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι περιγράφεις αλλά έχω εμπιστοσύνη στον Σάκη.