Λαδι 10αρι η 15αρι? - Μπερδέματα της πίσω ανάρτησης

Λαδι 10αρι η 15αρι? - Μπερδέματα της πίσω ανάρτησης  

  Από: Genesis στις 04/11/2013 3:46 μμ.

Το τριπλάκι μου έχει λαδάκι μπροστά στις αναρτήσεις 15αρι από πρόσφατο σέρβις (κάπου μέσα στο καλοκαίρι πριν την πάρω και δεν εχω κάνει πολλά χλμ) και από οτι μου είπαν κανονικά μπροστά πέρνει 10αρι! Μου φαίνεται λίγο σκληρή η ανάρτηση την καταλαβαίνω και στο δρόμο και καμιά φορά νιώθω όταν πάω να στρίψω σε διασταύρωση ότι δεν μπορώ να την κουμαντάρω! Δεν ξέρω αν φταίει αυτό η κάτι άλλο! Τι είναι προτιμότερο? Καλύτερα 10αρι ή 15αρι? Επειδή ακούω γενικά οτι με 10αρι είναι πολύ μαλακή η ανάρτηση δεν ξέρω! Α και το σέρβις έγινε στον σάκη! Τα φώτα σας!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:57, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Genesis στις 07/11/2013 6:12 μμ.

Κανείς?

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: tasos_triple στις 07/11/2013 8:27 μμ.

Για χαρα φιλε,ελπιζω να μπορεσω να σου πω απο βδομαδα πως θα μου φανει το πιρουνι με 15 και τα σχετικα
αν επιτελους ερθουν τα ελατηρια που περιμενω εδω και ενα μηνα...
υποθετω κι εγω πως θα μου φανει αρκετα πιο σκληρο.δεν ξερω να σου πω ποια ειναι η σωστοτερη επιλογη αλλα οι περισσοτεροι προτεινουν 15 οπως και ο Σακης στον οποιο θα παω κι εγω.
Τωρα για το οτι δεν μπορεις να την κουμανταρεις δεν μπορω ακριβως να καταλαβω τι εννοεις....

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Genesis στις 07/11/2013 8:55 μμ.

Μπορεί να φταίνε και τα λάστιχα μου γι αυτό απλά ίσως να ήθελε λίγο πιο μαλακή ανάρτηση για κλειστά σημεία αλλά όταν δεν έχεις ρύθμιση συμπίεσης και επαναφοράς αυτά γίνονται. Ίσως δεν το έχω συνηθίσει ακόμη μπορεί και αυτό. Αλλά αν βάλεις πες μου να ξέρω. Από περιέργεια πια ελατήρια θα βάλεις?

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: tasos_triple στις 08/11/2013 12:38 πμ.

wp θα βαλω.να δω επιτελους ποτε...
Παντως γενικα νομιζω οτι τα κλειστα σημεια με νορμαλ αναρτησεις δεν του ταιριαζουν καθολου.
τουλαχιστον εγω αλλαζοντας το αμορτισερ ειδα μεγαλη διαφορα σε αυτον τον τομεα και πιστευω και με
τα ελατηρια θα δω ακομα περισσοτερη.anyway μολις τα βαλω θα σου πω.
αλλα αν εχεις θεμα με τα λαστιχα πρεπει να το τσεκαρεις και αυτο

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Genesis στις 08/11/2013 2:02 πμ.

Μπορεί αλλά τώρα δεν παίζει αλλά γιουρος!

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Genesis στις 10/11/2013 3:25 μμ.

Τασο μετα την βολτα μας στον Ωρωπό στο γυρισμο κοντεψα να χάσω τη γη κατω απο τα πόδια μου! Αυτα που σου ελεγα και απι κοντα. Ειχα παει στο κ σοκ να ρυθμίσω την πισω ανάρτηση απο daytona που εχω και μου ειπε ο τυπος οτι καλα εκανε και μου εβαλε 15 αρι λαδι μπροστά η ανάρτηση μου δούλευε πολυ καλα εχει και καλη αργη επαναφορα! Το θεμα ειναι οτι ρυθμιζοντας την πισω μονο σε καθε στροφη εχανα τα μπροστινά ενιωθα αλλου πήγαινε η πισω αλλου η μπροστά (η πισω δεν μου εκανε καποιο πρόβλημα ηταν σχετικά κομπλε δεν ενιωθα ιδιαίτερα γλιστριματα) και τα μπροστα ειχαν ταση να θέλουν να φύγουν να γλιστράνε ωσπου στο γυρνα με το που βγηκαμε απο ωροπο σε μια στροφη εφυγα γλυστρισα και με τις 2 ροδες και χεστηκα πανω μου παλι καλα που δεν επεσα και το σταθεροποιησα! Στις στροφες μετα δεν ηταν να πλαγιασω ολο εχανα τα μπροστινά! Κατεβασα και αερα μπρος 32 κ πισω 36 αλλα τιποτα. Απογητευτικα πληρως! Θα παρω παλι κ σοκ αυριο να δω τι θα μου πει μηπως μου ρυθμισε λαθος την αναρτηση δεν ξερω. Μπορει να φτανε και τα λαστιχα. Αν και με την μαμα αναρτηση ειχα ανεβει παρνηθα αλλα φεν ειχα τετοιο θεμα μονο σε μερικα κλειστα σημεια λιγο ενιωθα ασαφεια μπρος αλλα καμια σχεση με το σημερινο! Να ειναι τοσο σφιχτη η πισω που να επηρεάζει τα μπροστά?. Αν και κατεβαίνουν μπρος πισω ομοιομορφα δεν ξέρω. Αν δεν βγαλω ακρη με την daytona θα παρει το μπουλο. ο φιλος με το κιτρινο daytona τα εβλεπε ολα απο πισω μου! Κλασικα τα φωτα σας!

Α τασο που ειπες οτι το ρυθμισες εσυ?

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: tasos_triple στις 10/11/2013 11:55 μμ.

Γιαννη παλι καλα που δεν εγινε η στραβη...
Ο δρομος ηταν επικινδυνος σημερα,κι εγω γλιστρησα 2-3 φορες.γενικα ηθελε πολυ προσοχη.
θα σου πω παλι να τσεκαρεις καταρχην τα ελαστικα σου,αν τα εχουν παιξει τοτε οτι και να κανεις με την αναρτηση παλι θα σου συμβαινει το ιδιο.
Τωρα ως προς τις ρυθμισεις σιγουρα δεν ειμαι αρμοδιος στο να σε διαφωτισω ακριβως,θα υπαρχουν καποια παιδια εδω που θα ξερουν 2 πραματα περισσοτερα.θα σου πω πως το ηθελα εγω και με βαση αυτο το ρυθμισε ο μαστορας.
Αυτο που ηθελα εγω ειναι να μην γινει κουτσουρο,το να το κανεις να ειναι ετοιμο για trackday δεν λειτουργει στον δρομο.
επειδη ακομα οπως σου ειπα δεν εχω αλλαξει ελατηρια προσεξαμε να μην χαλασει η ισοροπια.
ειναι κι εμενα αρκετα πιο σκληρο απο πρωτα,εχω κι εγω την αισθηση οτι σαν να σπρωχνει τωρα το μπροστινο λιγο καποιες φορες,
αλλα οχι σε βαθμο ωστε να υπαρχει θεμα.Γενικα μονο θετικη ηταν η αλλαγη.
να σου πω πως θα πρεπει να αλλαξεις κι εσυ ελατηρια,νομιζω επιβαλεται τωρα.
η αναρτηση απο daytona που εβαλες απ'οτι μου εχουν πει το σηκωνει λιγο οποτε ειναι λογικο να φορτιζεται το μπροστινο σου περισσοτερο τωρα.
εγω το ρυθμισα στην κορινθο στον θεoχαρη
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:57, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Genesis στις 11/11/2013 1:49 πμ.

Οκ αλλα πως κ επέλεξες wp και οχι ας πούμε ohlins η hyperpro?

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Genesis στις 11/11/2013 12:38 μμ.

Πήγα στον Σάκη σήμερα και μου είδε την ανάρτηση και μου είπε ότι ήταν πολύ σκληρή (κ σοκ δεν ξαναπατάω!) και την μαλακώσαμε και έκανα μία βόλτα από περιφερειακή Υμηττού και μου φάνηκε πολύ καλύτερα δεν μου έκανε νούμερα και μου είπε ο νάσος αν βλέπω να μου κάνει κάτι να παίζω με την συμπίεση 2 -+ επίσης τα λάστιχα μου είπε για το βάρος μου 78 κιλά να τα βάζω από 32 μπρος 34 και πίσω από 36 σε 38! απλά φοβάμαι αν φουσκώσω το μπροστα πάλι μην κάνει νουμερα αλλά η αλήθεια είναι ότι πιο πριν απο αυτα μεσα στην πόλη ειχα δει οτι αν βαλω 34 μου δουλευε καλυτερα το μπροστα οποτε μπορει να παίξω 34 μπρος και 36 πισω θα δουμε κιολας.

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: dimchrist στις 11/11/2013 1:12 μμ.

Τι λάστιχα έχεις? Πότε τα έβαλες και πόσα χλμ έχεις κάνει?

Triple Way

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Genesis στις 11/11/2013 1:43 μμ.

Τα dragon supercorsa pro ειναι του 11 αλλα τα ειχε βγαλει και τα ειχε αποθηκευμενα και ειχαν λιγα χλμ ακομα και τωρα εχουν πελμα και δεν φαίνονται ξερα φαίνονται νορμαλ αλλα και εγω εχω ενδοιασμούς γιατι ειναι του 2011 το λαστιχο οσο να ναι παλιο ειναι σιγουρα θα δω διαφορα και με καινούρια! Ασχετο ο περιστέρας μου ειπε να παω στα καινουρια τα σπορτμαξ 2 καμια σχεση με τα αλλα καλυτερα και απο τα σ20 που ελεγα να βαλω καποια στιγμη! Εσυ τι λες για τις πιεσεις? Ο περιστέρας μου ειπε 32 36 να βαζω. 34 38 να βαζω δικαβαλο!

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: dimack στις 11/11/2013 4:41 μμ.

Γιαννη οντως ερχομενος απο πισω σου ειδα οτι ειχες πολλα γλιστρηματα. Μου φανηκε οτι ειχες θεμα με τα λαστιχα. Αν τα λαστιχα δεν ειναι σε καλη κατασταση η σκληρη αναρτηση επιτεινει το προβλημα σε κλειστες στροφες με ολισθηρο οδοστρωμα. Βεβαιωσου πρωτα με τα λαστιχα και μετα ψαξου με τις αναρτήσεις.

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: dimchrist στις 11/11/2013 5:36 μμ.

Δεν είναι ενοχλητικό το dot (2011). Τις πιέσεις μια χαρά στις είπε ο Περιστεράς. Τόσο έβαζα και εγώ στα πιρέλλια. Στα Νταλοπ κατεβάζεις και άλλο.
Ο δρόμος στον Ωρωπό είναι αρκετά γλυστερός και δεν είναι για να πηγαίνεις σβέλτα.
Τις αλλαγες που κάνεις καλό είναι να τις τσεκάρεις σε διαδρομές που ξέρεις πολύ καλά.
Πάντως με βάση αυτά που λες πιο πολύ καταλαβαίνω να έχεις θέμα με τα λάστιχα.

Triple Way

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Genesis στις 11/11/2013 7:31 μμ.

στον δρομο του γυρισμου απο τον ωροπο εχω ξαναπαει με tdm και καινουρια λαστιχα βεβαια αλλα δεν εκανε κιχ και με ρυθμισμενες αναρτησεις! τωρα βεβαια μπορει να ειναι και τα λαστιχα οπως ειπατε αλλα θα το ξανακοιταξω καποια στιγμη που δεν θα βρεχει!