Ταπα λαδιού

Ταπα λαδιού  

  Από: Aerobitch στις 25/10/2013 12:25 μμ.

Γειά σε όλους!
Θελω να κάνω αλλαγη λαδιών στο street triple μου και θέλω να βρώ την τάπα ( δεν ξέρω αν το λέω σωστά την βίδα που ξεβιδώνουμε για να τρέξουν τα λάδια ) για να την αλλάξω, αλλα δεν την βρίσκω ουτε ως ανταλλακτικό αλλά ούτε και τις ακριβεις διαστάσεις της. Ξερει κανείς που μπορώ να την βρώ?

Η αν έχει κανένας μπορει να μου πουλήσει?

Ευχαριστώ!!

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: Aris. στις 25/10/2013 1:32 μμ.

..και γιατι να την αλλαξεις?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: Aerobitch στις 25/10/2013 1:54 μμ.

Aris."..και γιατι να την αλλαξεις?"


Κάτσε για να το ξεκαθαρίσω μηπως κάτι δεν έχω καταλάβει καλά... την βίδα πρέπει να αλλάξω ή το χαλκινο δαχτυλιδάκι??
Γιατι η Triumph λεει σε κάθε αλλαγη να το αλλάζεις αλλά μηπως εννοεί μόνο το δαχτυλίδι και δεν το πιασα εγώ...

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: nfot στις 25/10/2013 6:30 μμ.

Μονο τη χαλκινη ροδελλα
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: sprint900 στις 25/10/2013 9:14 μμ.

Aerobitch"
Aris."..και γιατι να την αλλαξεις?"


Κάτσε για να το ξεκαθαρίσω μηπως κάτι δεν έχω καταλάβει καλά... την βίδα πρέπει να αλλάξω ή το χαλκινο δαχτυλιδάκι??
Γιατι η Triumph λεει σε κάθε αλλαγη να το αλλάζεις αλλά μηπως εννοεί μόνο το δαχτυλίδι και δεν το πιασα εγώ..."


Φίλε μου συγγνώμη , δεν θέλω να σε προσβάλω , αλλα αν δεν γνωρίζεις πια είναι η τάπα και πια η ροδέλα μην αλλάξεις εσύ τα λάδια .
Είναι πολλά που δεν γράφονται σε ένα πόστο , μπορείς να κάνεις πολλή χοντρή ζημιά άθελα σου .
Εκτός αν βρεις ένα φίλο που ξέρει , που ξέρει όχι που λέει ότι ξέρει και να σου δείξει τι πρέπει να κάνεις και πως .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: Aerobitch στις 26/10/2013 12:03 πμ.

[quote="sprint900":5rn6oy6p]
Aerobitch"
Aris."..και γιατι να την αλλαξεις?"


Κάτσε για να το ξεκαθαρίσω μηπως κάτι δεν έχω καταλάβει καλά... την βίδα πρέπει να αλλάξω ή το χαλκινο δαχτυλιδάκι??
Γιατι η Triumph λεει σε κάθε αλλαγη να το αλλάζεις αλλά μηπως εννοεί μόνο το δαχτυλίδι και δεν το πιασα εγώ..."


Φίλε μου συγγνώμη , δεν θέλω να σε προσβάλω , αλλα αν δεν γνωρίζεις πια είναι η τάπα και πια η ροδέλα μην αλλάξεις εσύ τα λάδια .
Είναι πολλά που δεν γράφονται σε ένα πόστο , μπορείς να κάνεις πολλή χοντρή ζημιά άθελα σου .
Εκτός αν βρεις ένα φίλο που ξέρει , που ξέρει όχι που λέει ότι ξέρει και να σου δείξει τι πρέπει να κάνεις και πως .

[/quote:5rn6oy6p]

Δεν με προσβάλεις αλλα που κατάλαβές οτι δεν ξέρω ποια είναι η τάπα και πια η ροδέλα?? απλά ρώτησα πια πρεπει να αλλάξω για να κάνω σωστη δουλια και να μην έχω προβλήματα αργότερα

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: sprint900 στις 26/10/2013 5:26 μμ.

Φίλε , την ροδέλα που συνιστά αλλαγή η triumph και να μην την αλλάξεις αν δεν έχει χτυπηθεί , δεν τρέχει τίποτα .
Άλλωστε αν την πυρώσεις με ένα αναπτήρα και ξανα μαλακώσει θα στεγανοποιήσει μια χαρά η ροδέλα η ιδία η παλιά .
Αλλα ένας άνθρωπος που δεν καταλαβαίνει αυτό το τόσο απλό για ένα που ξέρει το θέμα και ψάχνει να βρει καινούργια τάπα για να αλλάξει τα λάδια , γνώμη μου να μην βάλει χέρι στην τάπα , σου ποστάρισα από πάνω .
Τα προβλήματα που θα εχεις αν ψιλό δακρύζει η τάπα από την ροδέλα δεν είναι τίποτα , αν στραβοπιάσεις της βόλτες της τάπας η της κλωτσήσεις η αν δεν σφίξεις αρκετά και την χάσεις στον δρόμο μαζί με τα λάδια στην πίσω ρόδα σου , εκεί να δεις προβλήματα .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: Aris. στις 27/10/2013 2:21 μμ.

Επειδη δεν θυμαμε , οταν και οποιος σου την βγαλει αυτην την ρημαδοταπα ( ) τελος παντων , δες αμα εχει μαγνητη στην ακρη της. Αν δεν εχει θα μπορουσες να βαλεις μια με μαγνητη!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: johnygalan στις 27/10/2013 5:01 μμ.

Θα συμφωνήσω με τον sprint, εξάλλου καλό είναι τη συντήριση δευτέρου-τρίτου κλιμακίου αν την κάνουμε μόνοι μας να την μαθαίνουμε πρώτα σε παπάκια και μετά σε μεγάλες μηχανές.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: Aerobitch στις 01/11/2013 11:31 πμ.

sprint900"Φίλε , την ροδέλα που συνιστά αλλαγή η triumph και να μην την αλλάξεις αν δεν έχει χτυπηθεί , δεν τρέχει τίποτα .
Άλλωστε αν την πυρώσεις με ένα αναπτήρα και ξανα μαλακώσει θα στεγανοποιήσει μια χαρά η ροδέλα η ιδία η παλιά .
Αλλα ένας άνθρωπος που δεν καταλαβαίνει αυτό το τόσο απλό για ένα που ξέρει το θέμα και ψάχνει να βρει καινούργια τάπα για να αλλάξει τα λάδια , γνώμη μου να μην βάλει χέρι στην τάπα , σου ποστάρισα από πάνω .
Τα προβλήματα που θα εχεις αν ψιλό δακρύζει η τάπα από την ροδέλα δεν είναι τίποτα , αν στραβοπιάσεις της βόλτες της τάπας η της κλωτσήσεις η αν δεν σφίξεις αρκετά και την χάσεις στον δρόμο μαζί με τα λάδια στην πίσω ρόδα σου , εκεί να δεις προβλήματα .

"


Φίλε μου και το service manual και το haynes manyal λένε για την ροδέλα οτι πρεπει ν αλλαχτει και οχι την τάπα. αλλά σε κάποια forums καποιοι αλλάζουν και την τάπα και έτσι μπήκαν ψύλλοι στ αυτιά μου μήπως κατι μου εχει ξεφύγει εμένα στα manual (συμπεριλαμβανομένου και του service manual της Triumph) που διάβασα. Ξαναδιαβάζοντας κάποια ποστ καταλαβα οτι την αλλάζουν για να βάλουν μαγνητική.. Γι αυτο και ρώτησα εδώ.

Όσο για τα προβλήματα τα ξέρω πολύ καλα γι αυτο έχω προμηθευτει τ κατάλληλα εργαλεία για την δουλειά

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: sprint900 στις 01/11/2013 8 μμ.

Aerobitch"
sprint900"Φίλε , την ροδέλα που συνιστά αλλαγή η triumph και να μην την αλλάξεις αν δεν έχει χτυπηθεί , δεν τρέχει τίποτα .
Άλλωστε αν την πυρώσεις με ένα αναπτήρα και ξανα μαλακώσει θα στεγανοποιήσει μια χαρά η ροδέλα η ιδία η παλιά .
Αλλα ένας άνθρωπος που δεν καταλαβαίνει αυτό το τόσο απλό για ένα που ξέρει το θέμα και ψάχνει να βρει καινούργια τάπα για να αλλάξει τα λάδια , γνώμη μου να μην βάλει χέρι στην τάπα , σου ποστάρισα από πάνω .
Τα προβλήματα που θα εχεις αν ψιλό δακρύζει η τάπα από την ροδέλα δεν είναι τίποτα , αν στραβοπιάσεις της βόλτες της τάπας η της κλωτσήσεις η αν δεν σφίξεις αρκετά και την χάσεις στον δρόμο μαζί με τα λάδια στην πίσω ρόδα σου , εκεί να δεις προβλήματα .

"


Φίλε μου και το service manual και το haynes manyal λένε για την ροδέλα οτι πρεπει ν αλλαχτει και οχι την τάπα. αλλά σε κάποια forums καποιοι αλλάζουν και την τάπα και έτσι μπήκαν ψύλλοι στ αυτιά μου μήπως κατι μου εχει ξεφύγει εμένα στα manual (συμπεριλαμβανομένου και του service manual της Triumph) που διάβασα. Ξαναδιαβάζοντας κάποια ποστ καταλαβα οτι την αλλάζουν για να βάλουν μαγνητική.. Γι αυτο και ρώτησα εδώ.

Όσο για τα προβλήματα τα ξέρω πολύ καλα γι αυτο έχω προμηθευτει τ κατάλληλα εργαλεία για την δουλειά"


Φίλε μου ετσι όπως τα έγραψες στο πρώτο πόστο , νομίζω ότι η απάντηση ήταν η πρέπουσα .
Τώρα όμως που τα λες σωστά , είναι το ποιο απλό πράγμα στον κόσμο να παραγγείλεις μια μαγνητική τάπα φτηνές είναι και αλλάζοντας λάδια αν δεις ότι είναι απόλυτα όμοια να την βάλεις στην θέση της απλής .
Και στα βιομηχανικά είδη έχει τέτοιες τάπες αλλα συνήθως πρέπει να είσαι με το δείγμα στο χέρι .

http://www.amazon.com/Bonneville-Thunde ... 43-1277045

http://www.louis.at/index.php?topic=art ... xt&lang=en

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: Aerobitch στις 02/11/2013 5:05 μμ.

Χμμμμ... μαγνητικές ε?
Πριν κάτι μέρες παρέιγγειλα τις δικές του τάπες με τις ροδέλες του (2 για να έχω και καβάτζα) και έτσι δεν νομίζω οτι σε αυτην την άλλαγη θα βάλω την μαγνητική..
Πάντως μιας και το αναφέρεις ξερεις κάποιο συγκεκριμένο μαγαζι Αθήνα ( ή Πάτρα) που αμα του δείξω την αυθεντική μπορει να μου δώσει μαγνητική? Η θα έχουν σε οποιδήποτε με εργαλεια -βιδες κτλ.? γιατι απο το ebay Βγαινει στο 20 ευρω με τα μεταφορικά

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: sprint900 στις 02/11/2013 7:03 μμ.

Aerobitch"Χμμμμ... μαγνητικές ε?
Πριν κάτι μέρες παρέιγγειλα τις δικές του τάπες με τις ροδέλες του (2 για να έχω και καβάτζα) και έτσι δεν νομίζω οτι σε αυτην την άλλαγη θα βάλω την μαγνητική..
Πάντως μιας και το αναφέρεις ξερεις κάποιο μαγαζι Αθήνα ( ή Πάτρα) που αμα του δείξω την αυθεντική μπορει να μου δώσει μαγνητική?"


Είσαι στην πόλη του Χρήστου και ψάχνεις που θα ρωτήσεις στην πάτρα που θα βρεις τάπα ;
Ένας από τους καλυτέρους μηχανικούς triumph και όχι μόνο , πήγαινε και ρώτα τον .
Φελουτζής Χρήστος , Αχιλλέως 95 Ρίο Τηλ 2610-994073 .
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=67867&page=2
Και όταν πηγαίνουμε σε ένα σοβαρό μηχανικό , συνήθως κερδίζουμε πολλά περισσότερα από ότι νομίζουμε ότι θα κερδίσουμε αλλάζοντας τα λάδια μόνοι μας .
Αυτά που θα ακούσει και θα δει ο πεπειραμένος μηχανικός έστω και αλλάζοντας λάδια και θα σου επιστήσει την προσοχή και θα σε γλυτώσει από πολλά δεν πρόκειται να τα δεις εσύ ούτε στον ύπνο σου .
Και συγγνώμη δεν θέλω να σε προσβάλω το να αγοράσεις ένα πανάκριβο δυναμόκλειδο για παράδειγμα το λέω, δεν σημαίνει ότι θα σφίξεις την τάπα σωστά , κάλλιστα μπορείς να μπερδευτείς μεταξύ νιουτομέτρων ανά μέτρο , χιλιόγραμμων ανά μέτρο και λιμπρόποδων ανά πόδι και να την κάνεις την ζημιά χωρίς να το καταλάβεις .
Το ότι αγόρασες τάπες λαδιού σημαίνει για μένα ότι δεν ξέρεις ότι ποτέ μα ποτέ δεν χαλάει η τάπα λαδιού που είναι κράμα ατσαλιού φίλε , αλλα πάντα δυστυχώς το μαλακότερο αλουμίνιο στα σπειρώματα του πανάκριβου κάρτερ .
Άλλωστε αγοράζοντας άχρηστα πράγματα από απειρία η όποια οικονομία χάνεται , πόσο θα σου ζητήσει ένας μηχανικός για μια σωστή αλλαγή λαδιών φίλτρου ;
Όταν δεν ξέρεις ότι στα βιομηχανικά είδη και στα βιδάδικα πουλάνε και τάπες λαδιού που είναι τυποποιημένες από την διάμετρο και το σπείρωμα που έχουν , σημαίνει ότι δεν είσαι του κυκλώματος .
Είναι ο Ρέππας στην Αθηνάς και πολλά μαγαζιά στην Σπύρου Πάτση που έχει πολλά βιομηχανικά είδη εκεί , για Αθήνα μιλάω .
Συγγνώμη ξανα αλλα έχω δει πολλές ζημιές από ανθρώπους που νομίζουν ότι η πανάκριβη μοτοσυκλέτα τους είναι σχολή οδηγών , πάντα με ένα πεπειραμένο μαζί αυτά που θα σε διδάξει και όχι αποφάσεις μόνος .
Το ίντερνετ είναι βέβαια ένας θησαυρός γνώσεων , αλλα διαβάζοντας τα γραφόμενα σε διάφορα φόρουμ σίγουρα δεν γίνεσαι μηχανικός .
Και σίγουρα κυκλοφορούν πολλά άσχετα πράγματα από ανθρώπους που απλά παπαγαλίζουν κάτι χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται .
Θα μου πεις και εγώ τώρα μπορει και εγώ να γράφω αρλούμπες .
Α και κάτι τελευταίο η μαγνητική τάπα μετά το στρώσιμο είναι κατά 99% άχρηστη ουσιαστικά , τα μεταλλικά μικρό σωματίδια αυτά που θα κρατήσει τα παρακρατάει το φίλτρο λαδιού , όπως και τα πολλή περισσότερα αλουμίνιου που δεν κρατεί η μαγνητική τάπα καθότι το αλουμίνιο δεν μαγνητίζεται και τα μεγάλα ατσάλινα κομμάτια από σπασμένα ισως γρανάζια του σασμάν σε μια θορυβώδη αλλαγή ταχυτήτων πέφτουν από την βαρύτητα στον πάτο του κάρτερ δεν κυκλοφορούν με το λάδι , χώρια ότι υπάρχει και σήτα στην αναρρόφηση της τρόμπας λαδιού για χοντρά κομμάτια από φλαντζόκολλα και πλαστικά από σπασμένους οδηγούς καδενών εκκεντροφόρων .
Αλλα επειδή δεν κάνει ζημιά λέμε ας την βάλουμε και δεν βαριέσαι , έστω και 5% να συνεισφέρει καλή είναι .
Αν όμως κάνεις μια πατάτα στα ο ρινκ του φίλτρου λαδιού και δεν περνά το λάδι όλο από το φίλτρο , την έβαψες , φέρνω άλλο ένα παράδειγμα .
Κανένας δεν ξεκίνησε ξέροντας τα πάντα , αλλα μέχρι να αποκτήσεις την απαιτουμένη γνώση και εμπειρία πάντα με ένα φίλο μαζί που ξέρει , καθότι είναι για το χόμπι η κίνηση αυτή το φτιάχνω μόνος και όχι για την οικονομία , νομίζω .
Στην πάτρα έχετε και πολλές λέσχες μοτοσυκλέτας , σε όποια και να πας ξέρω αρκετούς που ξέρουν πάρα πολλά , αλλα δεν θέλω να σου υποδείξω εγώ κάποια , στο καφεδάκι θα στα πουν αυτά χαρτί και καλαμάρι , μεταξύ καφέ και βόλτας .
Και ξανα συγγνώμη που το παίζω δάσκαλος και μπερδεύομαι αρνητικά σε αυτό που σου αρέσει να κάνεις , αλλα το εύκολο είναι να πεις , άστον να πάθει να μάθει , αλλα εγώ όταν έχω χρονο να γράψω δεν το βλέπω ετσι το ζήτημα , έστω και για ένα άγνωστο σύντροφο μοτοσυκλετιστή .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: Aerobitch στις 02/11/2013 10:47 μμ.

Δυστηχώς ο Φελουτζης δεν υπάρχει πια...Πήρε συνταξή και εκανα παρεά και με την κόρη του και μου είχε πει οτι γενικα τα τελευταια χρόνια δουλευε-δεν δούλευε λογω προβλημάτων υγέιας να ναι καλά ο άνθρωπος. Ηξερα πάντως πως ήταν φοβερός

Τωρα οτι λές καλα κάνεις και το λές δεν αμφισβητώ τις προθέσεις σου. Πάλι όμως μιας και το λές και με τις λέσχες ασχολούμαι (την ΑΧΛΕΜΟ) και οι φίλοι μου φτιαχνουν την φόρμουλα του πανεπιστημίου πατρων στους μηχανολογους (εκει κάνω και γω διακτορικό). Αλλά έχει νοημα να μπω στο φόρουμ και να λεω δεξια κι αριστερά ποσο γνωστης και καταρτισμένος (ΔΕΝ) είμαι??

Καλύτερα να ρωταω πολλά κι ας φαίνομαι άσχετος παρά αυριο να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοιχο επειδη το έπαιζα μούρη. Τελος όπως λες αυτο είναι ένα χόμπυ και δεν το κάνω σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση για να γλιτώσω τα λεφτά

Re: Ταπα λαδιού  

  Από: sprint900 στις 03/11/2013 7:58 μμ.

Aerobitch"Δυστηχώς ο Φελουτζης δεν υπάρχει πια...Πήρε συνταξή και εκανα παρεά και με την κόρη του και μου είχε πει οτι γενικα τα τελευταια χρόνια δουλευε-δεν δούλευε λογω προβλημάτων υγέιας να ναι καλά ο άνθρωπος. Ηξερα πάντως πως ήταν φοβερός

Τωρα οτι λές καλα κάνεις και το λές δεν αμφισβητώ τις προθέσεις σου. Πάλι όμως μιας και το λές και με τις λέσχες ασχολούμαι (την ΑΧΛΕΜΟ) και οι φίλοι μου φτιαχνουν την φόρμουλα του πανεπιστημίου πατρων στους μηχανολογους (εκει κάνω και γω διακτορικό). Αλλά έχει νοημα να μπω στο φόρουμ και να λεω δεξια κι αριστερά ποσο γνωστης και καταρτισμένος (ΔΕΝ) είμαι??

Καλύτερα να ρωταω πολλά κι ας φαίνομαι άσχετος παρά αυριο να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοιχο επειδη το έπαιζα μούρη. Τελος όπως λες αυτο είναι ένα χόμπυ και δεν το κάνω σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση για να γλιτώσω τα λεφτά"


Χαίρομαι φίλε μου που δεν με παρεξήγησες , βέβαια εγώ από την δικιά μου εμπειρία δεν σε ονόμασα άπειρο επειδή ρώταγες , αλλα από το ότι παρήγγειλες δυο τάπες , που είναι άχρηστες εκτός αν εχεις σαν και έμενα ψιλό αλτσχάιμερ , είμαι 56 χρόνων άλλωστε και χάσεις την τάπα μέχρι να στραγγίξουν τα λάδια .
Όπως όμως ξεκίνησες από το πρώτο πόστο να μην είσαι σίγουρος το πώς λέμε την τάπα του λαδιού , μου έδωσες την εντύπωση ότι δεν κατέχεις από το σπορ .
Και φυσικά άλλο η βίδα που απλά έχει σπείρωμα και άλλο η τάπα που και αυτή έχει σπείρωμα μεν αλλα και πατούρα κάτω από το κεφάλι της ειδικά διαμορφωμένη για να στεγανοποιεί η ροδέλα το ότι υγρό η αέριο περιέχει το δοχείο που ταπώνει .
Βέβαια άλλο να μην ξέρεις η να μην θυμάσαι την ορολογία και άλλο αν ξέρεις τα λιμπρόποδα , έχει διαφορά το πράγμα .
Μην ντρέπεσαι να λες τι είσαι , το να είσαι μηχανολόγος δεν είναι υποχρεωτικό να είσαι και μηχανικός αν δεν εχεις μπερδευτεί με την μουτζούρα .
Βέβαια εσύ όπως όλοι όσοι έχουμε σπουδάσει μηχανολογικά , αποκτάμε εμπειρία παρασάγγας γρηγορότερα από κάποιον που δεν έχει της ειδικές γνώσεις να ξέρει πότε λέμε ένα χάλυβα μαρτενσίτη και πότε περλίτη .
Άντε τώρα που θα πάρεις με το καλό και την διατριβή σου να σε ρωτάμε και εμείς οι κατώτεροι μηχανολόγοι εφαρμοστές τι να κάνουμε για να σκληρύνουμε κολλήσουμε και ανοπτήσουμε τα μέταλλα μας , χαχαχχαχαα .
Κρίμα για τον μάστρο Χρήστο , είχα πάει πριν 10 τόσα χρόνια περαστικός να δει το μηχανάκι μου αλλα το είχε άψογο ο Σάκης που το έκανε σέρβις ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και ετσι δεν του έβαλε κατσαβίδι στα καρμπυρατέρ , απλά στους κύκλους της triumph τότε ήταν θρύλος .
Εύχομαι το καλύτερο και για της σπουδές σου και για την μελλοντική επαγγελματική σταδιοδρομία σου και να τα λέμε φίλε .


Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.