Προβλημα με στροφές νεκράς.

Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: Aerobitch στις 10/09/2013 1:30 μμ.

Λοιπόν το αγαπημένο μου triplaki αρρώστησε...

Το πρόβλημα έχει ως εξής:

Οταν το μωρο ζεστένεται και αρχίζει να δουλείει το βεντιλατερ, βάζοντας νεκρα ή εχωντας συμπλέκτη, οι στροφές πεφτουν πάρα πολύ με αποτέλεσμα να κοντεύει να σβήσει ή και να σβήνει σε μερικές περιπτώσεις.
Παρατήρησα οτι οταν έχω νεκρα οι στροφές σιγα-σιγα ξαναέρχονται αλλα και πάλι οχι στο κανονοικό
Δηλαδή αν υποθέσουμε οτι έχει ρενατι 1500 στροφές πεφτει στις 500 και ισως και να σβήσει
Μέχρι προτινος αυτο γινοταν οταν το κουραζα πολύ στην πολή με κινηση πρώτη-δευτέρα κτλ.
Το πήγα στον Αργυρόπουλο (Πατρα) (πάντα εξυπηρετικότατος, εκει το πάω πάντα και είμαι απολυτα ευχαριστημένος) πριν καμια βδομάδα και μου είπαν πως ίσως έιναι το injection και μου το ρυθμισαν.
Χτες όμως μου το ξανακανε και δεν το είχα ζορισει και πολύ στην πόλη. Το ξάναπήγα και το κοιτάνε πάλι
Γενικά το μωρο το προσέχω σαν τα μάτια μου με τα σερβις του στην ώρα τους κτλ. Εχει 22000 χλμ μεχρι στιγμής και το σερβις των 20000 εχει γίνει.

Καμια ιδέα τι μπορει να φταίει???

Re: Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: fotisz750 στις 10/09/2013 1:37 μμ.

γεια σου φιλαρακι! και γω απο πατρα ειμαι και το πηγαινω στον αργυροπουλο ο οποιος ειναι οντως εξυπηρετικοτατος! ιδιο ακριβως προβλημα ειχα παθει στο προηγουμενο μηχανακι μου (ζ750) και ειχαν βουλωσει τα μπεκ απο κακη (πολυ κακη) ποιοτητα βενζινης σε συνδυασμο με ακινησια 7 ημερων! ισως θελουν καθαρισμο! εγω τα καθαρισα και πετουσε
μαλλον πρεπει να αλλαξεις και βενζινά!!!

Re: Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: Aerobitch στις 10/09/2013 1:51 μμ.

fotisz750"γεια σου φιλαρακι! και γω απο πατρα ειμαι και το πηγαινω στον αργυροπουλο ο οποιος ειναι οντως εξυπηρετικοτατος! ιδιο ακριβως προβλημα ειχα παθει στο προηγουμενο μηχανακι μου (ζ750) και ειχαν βουλωσει τα μπεκ απο κακη (πολυ κακη) ποιοτητα βενζινης σε συνδυασμο με ακινησια 7 ημερων! ισως θελουν καθαρισμο! εγω τα καθαρισα και πετουσε
μαλλον πρεπει να αλλαξεις και βενζινά!!!"


Ωραίος! θα τους ρωτήσω αν καθάρισαν τα μπεκ ή μονο ρυθμισαν τον εγκέφαλο. Τωρα για την βενζνη εδω και 1 βδομάδα της βάζω μονο κατοστάρα... αλλα και πάλι εμφάνισε το προβλημα. βεβαια αν ειναι τα μπεκ βουλομένα δεν νμιζω να κάνει την διαφορά... δεν μου λες εσυ που το πας για μπεζίνα?

Re: Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: PTiger800 στις 10/09/2013 2:55 μμ.

Aerobitch"Οταν το μωρο ζεστένεται και αρχίζει να δουλείει το βεντιλατερ, βάζοντας νεκρα ή εχωντας συμπλέκτη, οι στροφές πεφτουν πάρα πολύ με αποτέλεσμα να κοντεύει να σβήσει ή και να σβήνει σε μερικές περιπτώσεις."


Σαν να μου περιγράφεις την παιδική ασθένεια που είχε το 800. Ακριβώς έτσι ήταν. Στη δική μου περίπτωση (και στα άλλα 800) ήταν θέμα λογισμικού διαχείρισης κινητήρα. Να παίζει τώρα κάτι τέτοιο και στο τριπλάκι σου...μάλλον απίθανο, εκτός και αν έκανε καμιά ματσακονιά ο μάστορας.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: Σπυριδων στις 11/09/2013 3:21 μμ.

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα πριν μια εβδομαδα με τις στροφες.Σηκωσα την σελα και βρηκα τις ασφαλειες.Η ασφαλεια διπλα απο την μπλε ειχε βγει σχεδον εξω.Την πατησα μεσα και απο τοτε δουλευει χωρις προβλημα.Τσεκαρε και τις υπολοιπες γιατι βγαινουν προς τα εξω και δημιουργουν προβληματακια.Πριν δυο εβδομαδες περιπου παταγα την μιζα και δεν επαιρνε μπροστα.Πηρα τηλ στον Στεφανο στην μιχαλακοπουλου και μου ειπε να πατησω μεσα την μπλε ασφαλεια.Το εκανα και το μηχανακι πηρε αμεσως.

Re: Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: stamatisx στις 11/09/2013 6:13 μμ.

Στο δικό μου είχε ξεσφύξει ο πόλος της μπαταρίας κ ενώ ήταν πάνω τα καλώδια δεν πάταγαν καλά κ δεν κράταγε ρελαντί κ στο φανάρι έσβηνε (μου έσβησε κ 2 φορές εν κινήση όταν έκλεισα το γκάζι, ευτυχώς που έχω το χέρι μου πάντα στο συμπλέκτη γιατί...), πάντως με το που έσφυξα τη βίδα όλα κομπλέ.

Re: Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: Σπυριδων στις 11/09/2013 8:27 μμ.

stamatisx"Στο δικό μου είχε ξεσφύξει ο πόλος της μπαταρίας κ ενώ ήταν πάνω τα καλώδια δεν πάταγαν καλά κ δεν κράταγε ρελαντί κ στο φανάρι έσβηνε (μου έσβησε κ 2 φορές εν κινήση όταν έκλεισα το γκάζι, ευτυχώς που έχω το χέρι μου πάντα στο συμπλέκτη γιατί...), πάντως με το που έσφυξα τη βίδα όλα κομπλέ."

Αρκετες φορες ειναι κατι πολυ απλο και λυνεται ευκολα.Το θεμα ειναι να εχεις σωστο μηχανικο και οχι κανενα λαμογιο να σου φαει ενα σορο λεφτα χωρις λογο.

Re: Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: Aerobitch στις 16/09/2013 11:41 πμ.

Μέχρι τωρα τα πράγματα έχουν ως εξής. Την πρώτη φορά που το πήγα μου καθάρισάν τα μπεκ και το προβλημα παρέμεινε. Τωρα που το ξάναπήγα μου φόρτωσαν άλλο προγραμμά διαχείρησης του κινητήρα μαζι με κάποιες μικρορυθμίσεις. Μεχρι στιγμής δεν έχω κανενα προβλημα και βλέπουμε. Απ ότι μου ειπαν και έψαξα και γω γενικότερα παιζει να είναι και προβλημα κάποιου αισθητήρα που να έχει χαλάσει ή έχει φαει κόλλημα. Όσον αφορά το συνεργειο θέλω να πώ οτι καμια απο τις 2 φορες δεν μου πήραν λεφτα λέγοντας μου οτι αν όντως διορθοθηκε το πρόβλημα τότε ξαναμιλάμε. Γενικά απο εξυπηρέτηση όπως πάντα ήταν άψογοι.
Επλίζω πανε όλα καλα και ο Γκαρφιλντ να ξεχυθει και πάλι στους δρόμους!

Re: Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: Aerobitch στις 14/03/2014 11:17 πμ.

Είπα να ξεθάψω το θέμα μιας και εχω νεότερα σε περίπτωση που κάποιος άλλος εχει κάτι παρόμοιο να βρει καμια πλεροφορία.

Αφου λοιπόν τίποτα δεν διόρθωσε τελικά το πρόβλημα μετα απο πολλά πετυχα ένα γνωστό μου που δουλεύει στο εργοστάσιο της Triumph στην Αγγλία.

Μετά απο ερώτηση που έκανε ο φίλος, να ναι καλά, (και λιγο παραπάνω ψάξιμο απο μέρους μου) και κατα 99% είναι to idle stepper motor
αυτο είναι ένα βηματικό μοτερ που είναι υπευθυνο για να ανοίγει τις πεταλούδες στην νεκρά (μόνο στην νεκρά. δεν εχει σχέση με το υπόλοιπο φάσμα των στροφών) όσο πρέπει! Και μαλλον τρώει κόλλημα οποτε του έρθει οταν ζεσταθεί πολύ και δεν ανοίγει σωστά.
Ρυθήστικε τωρα (εδω να ευχαριστήσω το συνερεγείο που όλα τα εχει κάνει τζαμαπα μέχρι να λυθεί το πρόβλημα) και βλέπουμε αν θα πάει για άλλαγη!
Αν οντως φτιάχτηκε θα ξανα ποστάρω για να σωσω τον επόμενο απο την ταλαιπορία!

Re: Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: PTiger800 στις 14/03/2014 12:25 μμ.

Aerobitch"Όσον αφορά το συνεργειο .....
Γενικά απο εξυπηρέτηση όπως πάντα ήταν άψογοι. "


Και ποιοί ήταν αυτοί οι άψογοι ρε φίλε;
Μην κράζουμε μόνο, ας λέμε και τα καλά να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: billtsol στις 14/03/2014 12:45 μμ.

Aerobitch"Είπα να ξεθάψω το θέμα μιας και εχω νεότερα σε περίπτωση που κάποιος άλλος εχει κάτι παρόμοιο να βρει καμια πλεροφορία.

"



ευχαριστούμε μαν, πολυ καλά σκεφτηκες!

Re: Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: seduce στις 14/03/2014 10:03 μμ.

μέχρι να δοθεί η απάντηση από τον φίλο γιαυτό το διαολι το idle stepper motor
πίστευα πως είναι τρόμπα βενζίνης.

Re: Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: Visk στις 14/03/2014 10:48 μμ.

Ειχα το ιδιο προβλημα στο 800. Μολις επερνε το βεντιλατερ το ρελαντι πηγενε περιπατο και το μηχανακι εσβηνε.
Καθαρισαμε μπεκ, τιποτα, ρυθμισαμε παλι τιποτα, αλλαξαμε οοοολο το ιντζεξιον μαζι με το στεπερ μοτορ και @@.
Μιν τα πολυλεμε φιλε, Μπαταρια ηταν, πες τους να στην μετρησουν.
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Προβλημα με στροφές νεκράς.  

  Από: Aerobitch στις 15/03/2014 1:51 μμ.

Πηρε φωτιά το θέμα! χεχε

Λοιπόν οι αψογοι είναι το Συνεργειό της Triumph στην Πάτρα
Την έχω πάει 4-5 φορές και έχουν κάνει οτι ρυθμίσεις μπορούν να σκεφτούν και δεν έχουν πάρει φράγκο
Και πολλές φορές έχω πάει κ@υλομένος να αλλάξω το ένα ν άλλαξω το άλλο...
Πάντα μου λένε αφου νομίζεις το φταιει πχ το idle stepper εμεις θα προσπαθήσουμε να στο ρυθμίσουμε και αν δεν φτιαχτει τότε βλέπουμε τι θα κάνουμε
Ακόμα κι αν δεν καταφέρουν κατι και πρέπει να αλλάξω όντως κάποια πράγματα τουλάχιστον προσπαθούν οι άνθρωποι!

Τωρα για την μπάταρία μιας και με άφησε προχθές πάει για αλλαγή αρα θα το τσεκάρω κι αυτό by the way!
Τρόμπα βενζίνης... ας το έχουμε και αυτο κατα νού...

Βασικά είμαι στην φάση που μεζεύω γνώμες και σιγά σιγά αποκλέιω ενδεχόμενα!

Σας ευχατιστώ για τις απαντήσεις και καλές βόλτες τώρα που ανοίγει ο καιρός!