μετα απο ακινησια 9 μηνων

μετα απο ακινησια 9 μηνων  

  Από: fotisz750 στις 12/07/2013 3:42 μμ.

καλησπερα φιλοι! στο θεμα! λογω στρατου ειχα αποθηκευσει το street triple μου πλημενο σενιαρισμενο σε σταντ με φουλ βενζινη κτλ(ΛΑΔΙΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑ)! στα 25000 χλμ ειχε γινει σερβις.το μηχανακι το αποθηκευσα στα 30000χλμ χωρισ να του κανω το σερβις των 30000 χλμ οποτε με το που βγει ειναι για σερβις.το θεμα μου ειναι οτι το συνεργειο ειναι 100χλμ απο το σπιτι μου και ρωτω! μετα απο τοοοοσο καιρο και με παλια ετσι κι αλλιως λαδια ειναι σωστο να κανω 100 χλμ μεχρι το συνεργειο χωρις να του αλλαξω λαδια φιλτρο μονος μου ή πρεπει να τα αλλαξω μονος μου και μετα να το παω? ευχαριστω! οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη

Re: μετα απο ακινησια 9 μηνων  

  Από: orange στις 12/07/2013 3:54 μμ.

Θα σου απαντήσω μόνο σε αυτό που κατά τη γνώμη μου έχει σημασία:

Καλός πολίτης και καλή τύχη από δω και πέρα!

Re: μετα απο ακινησια 9 μηνων  

  Από: pragias στις 12/07/2013 3:55 μμ.

καλησπέρα , δεν ξέρω να σου πω για τα λάδια , τα οποία δεν νομίζ να έχουν πρόβλημα. αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι ότι άφησες γεμάτο το ντεπόζιτο. σίγουρα θα πρέπει να αλλάξεις την βενζίνη.
σε μια αντίστοιχη φάση με τον στρατό και έγς παλαιότερα, το ντεπόζιτο το είχα αδειάσει εντελώς.

καλή επιτυχία
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: μετα απο ακινησια 9 μηνων  

  Από: batinaki στις 12/07/2013 9:06 μμ.

Πάρε το μηχανακι σου, κάνε καμιά βόλτα να το χαρείς και όταν βρείς χρονο πήγαινε και για το service.. δεν θα πάθει τίποτα.
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: μετα απο ακινησια 9 μηνων  

  Από: fotisz750 στις 12/07/2013 9:06 μμ.

τη βενζινη θα την αλλαξω σιγουρα.τα λαδια με καινε εμενα πιο πολυ.ευχαριστω φιλε περτικαλι!

Re: μετα απο ακινησια 9 μηνων  

  Από: billy the kid στις 13/07/2013 11:14 πμ.

batinaki"Πάρε το μηχανακι σου, κάνε καμιά βόλτα να το χαρείς και όταν βρείς χρονο πήγαινε και για το service.. δεν θα πάθει τίποτα."

Re: μετα απο ακινησια 9 μηνων  

  Από: Aris. στις 13/07/2013 11:55 πμ.

Εφοσων παιρνει μπρος και το ακους οτι δουλευει οκ ,δεν υπαρχει λογος να σκεφτεις τιποτα περαιτερω.
Τι να παθουν τα λαδια που απλα καθονται ... εχουν προδιαγραφες να λυπαινουν κινητηρια μερη που περιστρεφονται με 200 (!) στροφες το δευτερολεπτο για χιλιαδες χιλιομετρα...
Καλος και εργαζομενος (ελπιζω) πολιτης !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: μετα απο ακινησια 9 μηνων  

  Από: Polymhxanos στις 15/07/2013 4:20 μμ.

Αν η μοτοσυκλέτα ήταν σε εσωτερικό χώρο, χωρίς επαφή με τα στοιχεία της φύσης, μην σε προβληματίζουν τα λάδια.

Αν ήταν όξω, μια υγρασιούλα στα λάδια, θα έχει περάσει. Κι αυτή θα φύγει μόλις ζεσταθεί λίγο το μοτέρ βέβαια, χωρίς καμία επίπτωση.

Μόνο αν ήταν εντελώς εκτεθειμένο σε βροχή επί 9 μήνες, εγώ θα άλλαζα λάδια, αλλά αφού θα το πας για σέρβις, τι σε πειράζει να τα αλλάξεις ο ίδιος πριν το πας και στο σέρβις να μην αλλάξεις λάδια;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: μετα απο ακινησια 9 μηνων  

  Από: memis στις 15/07/2013 11:01 μμ.

Για τα λάδια συμφωνώ και εγώ ότι δεν τρέχει τίποτα...σιγά-σιγά - καλό ζέσταμα... και μπορείς να πας άνετα για service...

Εγώ τις επιφυλάξεις μου έχω στα αν τελικά πρέπει να μένει το μηχανάκι με άδειο ή με γεμάτο ντεπόζιτο

Re: μετα απο ακινησια 9 μηνων  

  Από: Airzizel στις 20/07/2013 9:51 πμ.

Τα λαδια σε 9 μηνες δεν παθαινουν κατι αν και τα manual χειμερινης αποθηκευσης λενε να τα αφαιρουμε.

Για τα ντεποζιτα υπαρχει καποιο προσθετο που πρεπει να βαζουμε στα καυσιμα σε περιοδο μεγαλης ακινησιας για να μην δημιουργειται υγρασια και συνεπως σκουρια μεσα στο ντεποζιτο. Αυτο στην καυση ειναι αδρανες και δεν επηρεαζει.

Αφου δεν τα εκανες αυτα γραψτα στα παλια σου τα παπουτσια, πηγαινε κανε το τυπικο σερβις, βαλε μια 100αρα και καλο καλοκαιρι.
...και φυσικα καλος πολιτης
I fear you have mistaken me for someone who gives a shit