Πρώτο Σέρβις

Πρώτο Σέρβις  

  Από: Mixalis Pasmatzis στις 27/03/2013 10:10 μμ.

Παιδιά καλησπέρα , ειμαι νέος και ψαρας ακομα. θα σας κανω μια γελοια ερωτηση , απλα χρειαζομαι τις γνωμε/συμβουλες& αποψεις σας.πηρα πριν κανα μηνα το street triple r675 και τη δευτερα θα κανω το πρωτο σερβις μου.ποια ειναι τα ιδανικα λαδια για τη μηχανη και γενικα υπαρχει που πρεπει να προσεξω?

Re: Πρώτο Σέρβις  

  Από: dimchrist στις 28/03/2013 12:37 πμ.

Μην ανυσηχείς μια χαρά θα τα πάτε. Όλοι οι εξουσιοδοτημένοι (μετρημένοι στα δάκτυλα είναι πλέον) βάζουν πλέον Castrol (συνήθως ημισυνθετικά). Πιο παλιά έβαζαν Mobil 1. Με αυτήν είχαν συνεργασία για αρκετά χρόνια. Μια χαρά ήταν. Τα Spectro & τα Amsoil (τα τελευταία είναι λίγο δύσκολα να τα βρεις) δουλεύουν επίσης αρκετά καλά αλλά οι περισσότεροι δεν τα έχουν. Οι προδιαγραφές που προτείνει η εταιρεία είναι 10w-40 ή 15w-50. Το γνωρίζουν και αυτό οπότε μην ανυσηχείς.
Καλώς ήρθες και καλά χλμ να έχεις.

Triple Way

Re: Πρώτο Σέρβις  

  Από: georgevts στις 28/03/2013 6:09 μμ.

Μετά από την αλλαγή από Mobil1 15/50 σε Castrol Power1 racing 10/50 αυτά που βάζουν τώρα, νομίζω πως δουλεύει καλύτερα και καλύτερο σασμάν.

Re: Πρώτο Σέρβις  

  Από: tharis στις 28/03/2013 8:32 μμ.

Δε νομιζω να βαζουν ημισυνθετικα οι εξουσιοδοτημενοι .. Για τα Power 1 ξερω κι εγω που ειναι 100% συνθετικα (και κλασικα ακριβα).
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πρώτο Σέρβις  

  Από: dimchrist στις 28/03/2013 10:21 μμ.

Τα Mobil και εγώ θυμάμαι μόνο τα συνθετικά.
Οι προδιαγραφές έχουν αλλάξει στα νέα μοντέλα και βάζουν 10w-50?

Triple Way

Re: Πρώτο Σέρβις  

  Από: tharis στις 28/03/2013 10:25 μμ.

dimchris"Τα Mobil και εγώ θυμάμαι μόνο τα συνθετικά.
Οι προδιαγραφές έχουν αλλάξει στα νέα μοντέλα και βάζουν 10w-50?"


Οχι, δεν ξερω γτ δε βαζουν τα 10-40 και βαζουν τα 10-50 .. μαλλον αυτα προμηθευονται ευκολοτερα .. (?)
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πρώτο Σέρβις  

  Από: Mixalis Pasmatzis στις 31/03/2013 3:54 μμ.

Ευχαριστώ πολυ παιδια για τη βοηθεια σας , είναι πολυτιμη !

Re: Πρώτο Σέρβις  

  Από: billtsol στις 28/02/2014 7:16 μμ.

οσοι το εχουν προσφατο, θα ηθελαν να πουν στα ποσα Ευρώ κυμαινεται το κοστος του πρώτου service για το street?

θενξ

Re: Πρώτο Σέρβις  

  Από: dreamfighter στις 03/03/2014 11:11 μμ.

billtsol"οσοι το εχουν προσφατο, θα ηθελαν να πουν στα ποσα Ευρώ κυμαινεται το κοστος του πρώτου service για το street?

θενξ"


80€

Re: Πρώτο Σέρβις  

  Από: dimchrist στις 04/03/2014 9:10 μμ.

billtsol"οσοι το εχουν προσφατο, θα ηθελαν να πουν στα ποσα Ευρώ κυμαινεται το κοστος του πρώτου service για το street?

θενξ"

Πρώτο service ποιο εννοείς? Των 1.000 χλμ. ?

Triple Way

Re: Πρώτο Σέρβις  

  Από: dreamfighter στις 04/03/2014 9:46 μμ.

dimchris"
billtsol"οσοι το εχουν προσφατο, θα ηθελαν να πουν στα ποσα Ευρώ κυμαινεται το κοστος του πρώτου service για το street?

θενξ"

Πρώτο service ποιο εννοείς? Των 1.000 χλμ. ?"


των 1000km

Re: Πρώτο Σέρβις  

  Από: billtsol στις 05/03/2014 11:27 πμ.

dimchris"
billtsol"οσοι το εχουν προσφατο, θα ηθελαν να πουν στα ποσα Ευρώ κυμαινεται το κοστος του πρώτου service για το street?

θενξ"

Πρώτο service ποιο εννοείς? Των 1.000 χλμ. ?"


ναι αυτο εννοω, συγνωμη που δεν εγινα πιο σαφης.

και ο dreamfighter μαλλον για αυτο εδωσε απαντηση 80ε.

Re: Πρώτο Σέρβις  

  Από: dimchrist στις 05/03/2014 5:46 μμ.

Το μόνο που θα χρειαστεί να κάνουν στα 1.000km είναι αλλαγή λαδιών και φίλτρο λαδιού από αναλώσιμα. Κανονικά θα κάνουν βέβαια και ένα γενικό έλεγχο (π.χ. διαγνωστικό, σφίξιμο κτλ.)

Για τα λάδια υπάρχουν οι εξής επιλογές (μοντέλα μετά το 2012):
- στον τύπο: ημισυνθετικά ή πλήρως συνθετικά
- στο ιξώδες: 10W-40 ή 10W-50
- στις προδιαγραφές να είναι API SH (ή παραπάνω) και JASO MA
Η Triumph έχει συνεργασία με την Castrol και προτείνει το Castrol Power 1 Racing 4T 10W-40.
Πιο παλιά είχε συνεργασία με την Mobil και πρότεινε Mobil 1 Racing 4t 10W-40 και η δεύτερη επιλογή στο ιξώδες ήταν 15W-50.

Με βάση το manual η ποσότητα λαδιού που χρειάζεται (μοντέλα μετά το 2012):
στεγνό 3.6 λίτρα,
αλλαγή λαδιών και φίλτρου 3.2 λίτρα,
μόνο αλλαγή λαδιών 3.0 λίτρα

Σε φόρουμ έχω διαβάσει μέχρι και 3.3-3.4 λίτρα αλλαγή λαδιών με φίλτρο.
Το κόστος θα εξαρτηθεί από την επιλογή συνθετικού ή όχι. Θα σου πρότεινα να έβαζες ημισυνθετικό και με τα λεφτά που γλυτώνεις να κάνεις πιο συχνά αλλαγές. Καλό θα ήταν να μη τα κρατήσεις 10.000km που λέει το manual αλλά τουλάχιστον κάθε 5.000km να κάνεις μία αλλαγή όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα.
Μία μέση χρέωση είναι 13 ευρώ το λίτρο για τα ημισυνθετικά και 17 ευρώ για τα συνθετικά και 15 ευρώ (max) το φίλτρο. Καλό θα ήταν να πάρεις το λάδι που θα περισσέψει για την επόμενη αλλαγή.

Triple Way

Re: Πρώτο Σέρβις  

  Από: billtsol στις 06/03/2014 1:16 πμ.

ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και τις πληροφοριες dimchrist !