Engine Management System Malfunction Indicator Light

Engine Management System Malfunction Indicator Light  

  Από: stathis στις 15/01/2013 6:05 μμ.

Καλησπέρα παιδιά..
Εκεί που οδήγαγα το Street triple μου , μου άναψε το λαμπάκι του κινητήρα, μήπως ξέρει κάποιος τη παίζει?
Το έχει πα΄θει κάποιος?
Στο manual που διάβασα λέει ότι απο τη στιγμή που άναψε το λαμπάκι και δεν έσβησε ο κινητήρας δεν είναι κάτι το σοβαρό..

Re: Engine Management System Malfunction Indicator Light  

  Από: indreas στις 15/01/2013 10:55 μμ.

Η λυχνία δυσλειτουργίας συστήματος μπορεί να ανάψει για 1002 λόγους από κάποια φύσα έως και πολύ σοβαρότερα προβλήματα, αν και συνήθως στα street triple σπανία θα ανάψει. Μην ψάχνεις απάντηση στο πρόβλημα σου εδώ μέσα..την απάντηση θα στην δώσει το διαγνωστικό από κάποιο συνεργείο Triumph. Επίσης διάβαζε λίγο ποιο προσεχτικά το manual...

Re: Engine Management System Malfunction Indicator Light  

  Από: stathis στις 16/01/2013 3:27 μμ.

Φίλε indreas ευχαριστώ για την απάντηση σου. Σήμερα το πρωί που την έβαλα μπροστά συνέχιζε και ήταν αναμένη η λυχνία την άφησα να δουλέψει λίγο στο ρελαντί και μετά την "έσβησα" από το kill switch την ξαναέβαλα μπροστά και η λυχνία έσβησε κανονικά... Σε αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο βρήκα κατα βάση αυτό που μου είπες και εσύ, υποπτέυομαι 2 πράγματα ότι είτε έφταιξε (φταίει?) ότι, προχτές που μου ξεφόρτισε η μπαταρία (λόγω του ότι μου ξέσφιξαν οι ακροδέκτες στους πόλους) και την πήγα σε ένα συνεργείο έδω στη Λευκάδα για να την κοιτάξουν, το παιδί μου έβγαλε το διακοπτάκη που έχει στο συμπλέκτη γιατι πίστευε ότι δεν έκανε επαφή και για αυτό δεν έπαιρνε μπροστά (τους ακροδέκτες τους έιδαμε μετά) ή η βενζίνη που έβαλα εκείνη τη μέρα ήταν αμφιβόλου ποιότητας( κάπου το διάβασα και αυτό όταν έψαχνα)..
Όσο για το manual:
Quote
If the malfunction indicator light becomes
illuminated when the engine is running, this
indicates that a fault has occurred in one or
more of the systems controlled by the engine
management system. In such circumstances,
the engine management system will switch to
'limp-home' mode so that the journey may
be completed, if the fault is not so severe that
the engine will not run.
Unquote

Re: Engine Management System Malfunction Indicator Light  

  Από: Γιωργος στις 21/01/2013 10:54 πμ.

τέλος καλό όλα καλά.
Αν πάντως το μπριζώσεις σε διαγνωστικό της Τ λογικά έχει κρατημένη την αιτία για τί αναψε έστω και προσωρινά

Re: Engine Management System Malfunction Indicator Light  

  Από: stathis στις 21/01/2013 1:08 μμ.

Φίλε admin τελικά μου το ξαναέβγαλε το πρόβλημα όποτε μάλλον θα την πάω να την δούν!!
Πάντως εχτές λίγο πριν μου ανάψει το λαμπάκι παρατήρησα την ένδειξη για τις σχέσεις και ήταν αλλού για αλλού μπορει να είχα 2α και να μου εδεινε 4η ή να είχα νεκρά και να μου έδειχνε 6η δεν ξέρω αν φταίει αυτό!!
Το διαγνωστικό θα μας τα πεί όλα...