ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΛΕΜΕ!!

ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΛΕΜΕ!!  

  Από: stathis στις 10/01/2013 4:56 μμ.

Καλησπέρα παιδιά!!
''Εχω ένα μικρό προβληματάκι με το triple μου, στην 5η ενώ ανεβάζει ωραία με το που φθάσει στις 10.000 rpm και μέχρι τις 12.000 rpm μου φαίνεται ότι ¨πατινάρει¨ και εξηγούμαι ευθύς αμέσως ενώ μέχρι τις 10.000 όσο ανοίγω το γκάζι έχω και την ανάλογη επτάχυνση από τις 10.000 και μετά ανοίγω το γκάζι πάει μέχρι τις 12.000 αλλά από επιτάχυνση τπτ!!! Να επισυμάνω ότι μου το κάνει μόνο στην 5η.
Επίσης σε όλες τις ταχύτητες (1η-2α-3η-4η-5η-6η) από τις 6 .000 rpm και ειδικότερα όταν κλείνω το γκάζι ( π.χ από τις 10.000 να πέσει στις 6.000 rpm) ακουώ έναν ήχο σαν ''φιλάρισμα'' ( σαν να βάζεις τραπουλόχαρτο σε ζάντα απο ποδήλατο, βέβαια πιο light ήχος) στο συνεργείο που την πήγα και την είδαν την μηχανή μου είπαν ότι είναι μια χαρά και απλά μου ξέσφιξε λίγο τον συμπλέκτη από τον ρεγουλατόρο..
Θα ήθελα μια γνώμη και από εσάς....

Α! επίσης τα 240 πού έβλεπα κάποτε τα έχω ξεχάσει μέχρι 220 και αυτά με το ζόρι...

Υ.Γ Το να γράφεις ελληνικά με τόνους είναι πολύ σπαστικό.......

Re: ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΛΕΜΕ!!  

  Από: tharis στις 10/01/2013 11:33 μμ.

Αυτο που λες που στο κανει μονο στην 5η ειναι πολυ περιεργο.. μηπως ειναι ιδεα σου ?? 5η με 10.000rpm εισαι κοντα στα 200 μη περιμενεις πολλα μετα.. 220 δεν παει με την 5η δλδ ?

Που το πηγες να το δουν? Αντιπροσωπεια/εξουσιοδοτημενο? Το εκαναν βολτα ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΛΕΜΕ!!  

  Από: stathis στις 11/01/2013 6:45 μμ.

Φίλε tharis μου το κάνει μόνο στην 5η.. Για να σου δώσω να το καταλάβεις έιναι λές και έχω τσιμπημένο το συμπλέκτη.. με 5η στις 10.000 rpm είμαι κοντά στα 195.. 220 ΟΧΙ δεν τα πάει με την 5η αν βάλω 6η τα πιάνει αλλά όχι και τα 240-245 που έβλεπα κάποτε.. Στο συνεργείο πουτην πήγα για να αλλάξω λάδια και τους ανέφερα και αυτό απλά μου είπε οτι έχω πολύ σφιχτο τον συμπλέκτη και απλά μου τον ρύθμισε από τον ρεγουλατόρο...

Το συνεργείο που την πάω είναι ο ΕΥΘΥΜΙΟΥ στην αρχή της βουλιαγμένης και γενικά είμαι ευχαριστημένος με την δουλειά που κάνουν τα παιδιά..

Πάντως με ένα φίλο μου που το συζήτησα μου είπε ότι το είχεπάθει και αυτος σε ένα Bros που είχε και τελικά ήταν δίσκοι..

Αnyway θα κάνω ένα ταξιδάκι την Κυριακή και θα έχω την ευκαιρία να την τσεκάρω....

Re: ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΛΕΜΕ!!  

  Από: tharis στις 11/01/2013 7:12 μμ.

Αν ειναι απο συμπλεκτη θα πρεπει να στο κανει σε ολες τις ταχυτητες οταν το ζοριζεις.. Πιθανον λογω μεγαλης αντιστασης αλλα και διαρκειας μπορει να το καταλαβαινεις στην 5η αλλα λογικα αν ανοιγεις 3η 4η αποτομα σε καλη ασφαλτο θα πρεπει κι εκει να χανεις..

Δοκιμασε το δικαβαλο.. Θα ειναι πιο ευκολο!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..