ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΛΗΜΜΑ!! ( Που πάει ο νούς σας?)

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΛΗΜΜΑ!! ( Που πάει ο νούς σας?)  

  Από: stathis στις 10/05/2012 12:50 πμ.

Καλά καταλάβατε ΛΑΔΙΑ!! Όταν πήρα τη μηχανή είχε 20,600 Κm και μου είχε πεί ο άνθρωπος απο το μαγαζί οτι σε 3,000 Km πρέπει να αλλάξω τα λάδια.Ε, αυτή η ώρα είναι τώρα ( που λέει και ένα άσμα). Βέβαια ξέχασα να αναφέρω ότι εγώ τώρα έχω 24200 Km περίπου, if you do the math 20600 + 3000 = 23600!! Μπράβο, χαίρομαι για εσάς..( Έπρεπε να έιχα αλλάξει λάδια ) ΑΛΛΑ.... Απολάμβανα τα μπάνια μου και τους καφέδες μου και τις μπυρίτσες μου και όλα τα σχετικά σε ένα φοβερό νησι του Ιονίου ονόματα δεν λέμε.. Άντε θα δώσω ένα TIP.. Δεν πάς με καράβι, 'εχει γέφυρα.. Και όπως καταλαβαίνεται τα χιλιόμετρα τα έφτασα και τα ξεπέρασα εκεί, και έπρεπε να κάνω και περίπου 380 Km για να έρθω Αθήνα, και έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις στους πρεσβύτερους και σοφότερους του Forum αυτού..

Αγαπητοί πρεσβύτεροι και σοφότεροι.

1) Πειράζει που έκανα κάποια χιλιόμετρα παραπάνω?
2) Τα ELF (μάρκα λαδίων) τα ξέρει κανένας?
3) Πρέπει να αλλάξω και φίλτρο?
Και κάτι τελευταίο πειράζει αν τα αλλάξω μόνος μου...?? Όχι το λέω γιατί όλοι μου λένε να το πάς σε συνεργείο για να σου βάλουν και τη σφραγίδα στο Book Service.

Και ένα τελευταίο TIP το νησί του Ιονίου που προείπα έγινε πολυ γνωστό γιατί ένα φτωχαδάκι, κάτσε να δείς πως τον λένε..... Α!! Ναί Ωνάσης, αγόρασε ένα μικρό νησάκι που είναι πολύ κοντά για να κάνει τις διακοπούλες του.

Re: ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΛΗΜΜΑ!! ( Που πάει ο νούς σας?)  

  Από: Cpt. Haddock στις 10/05/2012 1:09 πμ.

H απλή αλλαγή λαδιών ΔΕΝ θεωρείται σερβις και δε χρειαζεται να μπει στο σερβις μπουκ

Φιλτρο αλλαζεις αν θες, αλλα το σύνηθες ειναι καθε δευερη αλλαγη.

Επισης, αλλαγη λαδιων καθε 3κ χλμ μου φαινεται υπερβολή και συνεπάγεται οτι δεν πειραζει να κανεις και μερικα χλμ παραπανω.

Το μάνιουαλ της μηχανης καθε ποτε λέει οτι πρεπει να αλλαζεις λαδια;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΛΗΜΜΑ!! ( Που πάει ο νούς σας?)  

  Από: zoomzoom στις 10/05/2012 2:15 μμ.

Δες το service book. Αν έχει κάνει το μεγάλο στα 20.000 km όπως πρέπει τότε αλλάζεις μόνο λάδια (χωρίς φίλτρο) στα 25.000. Κ ναι καντο μόνος σου αν μπορείς.

Re: ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΛΗΜΜΑ!! ( Που πάει ο νούς σας?)  

  Από: triplelover στις 10/05/2012 7:02 μμ.

και πως εισαι σιγουρος οτι οντως εκανε το service και αν το εκανε πως ξερεις τι αλλαχτηκε και τι ελεγθηκε. Για εμενα αφου την πηρες μεταχειρο κακος δεν τα εκανες αυτα απ την αρχη αλλα αφου ηρθε τωρα η ωρα για μενα πηγαινε σε ενα συνεργειο, εξουσιοδοτημενο ή μη και καν της ενα service με τα λαδια που θες εσυ, φιλτρο και εναν γενικο ελεγχο σε βιδες κτλ.
Α! στο νησι που αναφερεις παω καθε χρονο τα τελευταια 5, μιας και ειναι η κοπελα μου απο εκει...