Street Triple δεν παίρνει μπρος.

Street Triple δεν παίρνει μπρος.  

  Από: Jigsaw στις 05/03/2012 4:16 μμ.

Ξέρω, ξέρω πρωτότυπος τίτλος αλλά ακούστε λίγο το πρόβλημά μου.

Γυρνάω τον διακόπτη της μηχανής στο on και δεν συμβαίνει τίποτα απολύτως. Ούτε φώτα, ούτε ενδείξεις στο καντραν, ούτε ο χαρακτηριστικός ήχος από την αντλία βενζίνης. Το κουφό είναι ότι δουλεύει η κόρνα και τα φλας!
Η μπαταρία μετρήθηκε στα 12.5V οπότε είναι μια χαρά. Επίσης μία ασφάλεια που βρίσκετε ακριβώς κάτω από τη σέλα είναι και αυτή ok. Τις υπόλοιπες που βρίσκονται στην ασφαλειοθήλη δεν προλαβαίνω να τις τσεκάρω τώρα.
Καμιά ιδέα παίδες;
Έχω την εντύπωση πως είχα διαβάσει παλιότερα ένα ποστ εδώ με κάποιον που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (νεκρό μηχανάκι και να δουλεύουν μόνο φλας-κόρνα) αλλά δεν μπορώ να βρω link.

Re: Street Triple δεν παίρνει μπρος.  

  Από: crazyumpire στις 05/03/2012 4:31 μμ.

Ισως...να εφυγε καμια φισα??
απο την μπαταρια προς τα Οργανα....
τα φλας η κορνα το Run -on,off.που ειναι (κοντα )στο τιμονι ισως δεν επηρεαστηκαν..
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: Street Triple δεν παίρνει μπρος.  

  Από: Jigsaw στις 05/03/2012 4:41 μμ.

crazyumpire"Ισως...να εφυγε καμια φισα??
απο την μπαταρια προς τα Οργανα....
τα φλας η κορνα το Run -on,off.που ειναι (κοντα )στο τιμονι ισως δεν επηρεαστηκαν..
"


Οι φίσες σε ένα γρήγορο τσεκάρισμα που έκανα, είναι ok!
Βρήκα το θρεντ που ανέφερα προηγουμένως, δεν είναι απο εδώ τελικά

λινκ--> http://www.triumphtorque.com/messageboard/thread/106145-Street-triple-wont-start.aspx

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα;

Re: Street Triple δεν παίρνει μπρος.  

  Από: denthnpalevw στις 05/03/2012 6:28 μμ.

το killswitch μαλλον ειναι.δεν κανει καλη επαφη. Γι αυτο δεν δουλευει και η τρομπα.....
βγαλ' το και καθαρισε το και βαλ' του και λιγο σπρει επαφων. ισως παρει ακομα και με 2-3 φορες αν το παιξεις η ακομα και με λιγη πιεση προς το on.....


edit: τωρα ειδα οτι δεν εχεις και ενδειξεις στο οργανο..... δεν ξερω τι ειναι.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Street Triple δεν παίρνει μπρος.  

  Από: Polymhxanos στις 05/03/2012 8:16 μμ.

Jigsaw"Γυρνάω τον διακόπτη της μηχανής στο on και δεν συμβαίνει τίποτα απολύτως. Ούτε φώτα, ούτε ενδείξεις στο καντραν, ούτε ο χαρακτηριστικός ήχος από την αντλία βενζίνης. Το κουφό είναι ότι δουλεύει η κόρνα και τα φλας!
Η μπαταρία μετρήθηκε στα 12.5V οπότε είναι μια χαρά. Επίσης μία ασφάλεια που βρίσκετε ακριβώς κάτω από τη σέλα είναι και αυτή ok. Τις υπόλοιπες που βρίσκονται στην ασφαλειοθήλη δεν προλαβαίνω να τις τσεκάρω τώρα.
"


Γενικά να ξέρεις, δεν είναι κουφό. Η κόρνα και τα φλας, τροφοδοτούνται από το κύκλωμα Parking. Βάλε το κλειδί στην θέση Parking σε οποιοδήποτε Street Triple και θα δεις ότι φλας και κόρνα λειτουργούν κανονικά.

Ειδικά τώρα στην περίπτωσή σου, ΚΑΙ το κύκλωμα parking περνάει από την κεντρική ασφάλεια. Οπότε για να σου δουλεύουν αυτά, δεν είναι η κεντρική ασφάλεια καμένη.

Επόμενο βήμα, κοίτα τις επιμέρους ασφάλειες. Ενδεχομένως αυτή που τροφοδοτεί κύκλωμα ανάφλεξης-τροφοδοσίας-όργανα έχει καεί.

Αν τις τσεκάρεις και δεις όλες ΟΚ, ξαναπες μου να σκανάρω ηλεκτρικό διάγραμα Street Triple.

_______________________

Γενικά για να ξέρουμε όλοι να μην ψαχνόμαστε στην μέση του πουθενά για μια ασφάλεια.

Η γενική ασφάλεια, είναι κρυμένη μέσα στο ρελέ της μίζας. Το ρελέ της μίζας, είναι το πρώτο πράγμα που συναντάς, αν ξεκινήσεις από τον θετικό πόλο της μπαταρίας και ακολουθήσεις το κόκκινο χοντρό καλώδιο.

Η γενική ασφάλεια είναι κρυμένη μέσα στο ημιδιάφανο προστατευτικό του ρελέ, και πρέπει να το ξεκουμπώσεις το ημιδιάφανο για να δεις την ασφάλεια. ΠΡΟΣΟΧΗ: Το ρελέ κουβαλάει πάνω του και μια ανταλλακτική ασφάλεια από την άλλη μεριά του. Βεβαιώσου ότι δεν ελέγχεις την ανταλλακτική, αλλά αυτήν που πρέπει.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Street Triple δεν παίρνει μπρος.  

  Από: Aris. στις 06/03/2012 12:19 πμ.

Ειχα και 'γω ακριβως το ιδιο προβλημα στους 3-4 πρωτους μηνες που ειχα την μηχανη.
Γυρνουσες δεν γυρνουσες τον διακοπτη ενα και το αυτο. Νεκρο.
Μετα προσεξα ,κατα λαθος, πως δουλευαν μονο φλας και κορνα.

Το ειχα παει στον εξουσιοδοτημενο και μου ειχε πει πως μια απο τις επαφες μιας φισας δεν πατουσε καλα.
Αργοτερα αν θυμαμε καλα το παρουσιαζε παλι... και μου αλλαξε ολο τον κεντρικο διακοπτη...
Αρα κατα 90% πρεπει να ειναι καποια επαφη στην πλεξουδα ξεκινωντας απο τον διακοπτη.

Αν θες κατι προσωρινο για να παρει μπρος, δοκιμασε να τραβηξεις-παιξεις με τα καλωδια που μπαινουν στην αριστερη μερια της μηχανης (οπως καθεσαι). Εκει στο πλαστικο καπακι που εχει στο σασι διπλα απο τον λαιμο του πηρουνιου.
Επισεις γαργαλισε λιγο τα καλωδια ακριβως απο την κατω μερια του διακοπτη...

Ολα αυτα καν'τα ενω εχεις τον διακοπτη στο ΟΝ
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Street Triple δεν παίρνει μπρος.  

  Από: Jigsaw στις 06/03/2012 10:07 πμ.

Καλημέρα παιδία!

Άρη χθες, χωρίς να έχω δει το ποστ σου, έκανα ακριβώς αυτό που αναφέρεις και τελικά η μηχανή πήρε ρεύμα και τελικά μπροστά χωρίς κανένα περαιτέρω πρόβλημα! Το καλώδιο που κουνούσα είναι αυτο που "φεύγει" από τη βάση του διακόπτη ανάφλεξης. Επομένως φαντάζομαι πως είτε δεν κάνει κάπου καλή επαφή, είτε κάπου έχει φαγωθει είτε κάπου έχει κάνει κάποια γερή τσάκιση. Θα το τσεκάρω όσο μπορώ μόνος μου και μετά θα το πάω από το συνεργείο!


Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!