Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα

Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: monographix στις 06/05/2011 12:57 μμ.

το εχετε ξαναδει? street triple, σε ενα σημειο στο αριστερο μερος του μοτερ φουσκωσε η βαφη σαν σοβας σε τοιχο με υγρασια ..... γινεται κατι με αυτο ?

Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: tharis στις 06/05/2011 1 μμ.

βαλε καμια φωτο ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: alexeri στις 06/05/2011 1:23 μμ.

το ιδιο πραγμα εχει και το δικο μου street tripel του 07 στην αριστερη πλευρα. Μαλιστα οταν την επλυνα μια φορα με πιεση το χρωμα που ειχε φουσκωσει εσκεσε σε καποια σημεια.

Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: monographix στις 06/05/2011 1:38 μμ.

kαι το δικο μου εσκασε, πριν λιγο καθαρισα την φλουδα .... θα βγαλω φωτο

Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: alexeri στις 06/05/2011 1:52 μμ.

την μηχανη την αγορασα πριν απο ενα χρονο και τα φουσκωματα αυτα τα ειχε...αλλα μου κανει εντυπωση που το κανει μονο απο την αριστερη πλευρα, συμφωνα και με τα λεγομενα σου, το καλο ειναι οτι στο σκασμενο δεν παει το ματι ευκολα γιατι και απο μεσα παλι μαυρο ειναι, πλεον δεν την πλενω με πολυ πιεση ειδικα στο σημειο αυτο.

Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: tharis στις 06/05/2011 2:05 μμ.

Αν εισαι στην εγγυηση παντως να πας να στο αλλαξουν..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: dimchrist στις 06/05/2011 2:16 μμ.

Μήπως την πλένετε με κρύο νερό ενώ είναι ζεστή ακόμα?

Triple Way

Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: monographix στις 06/05/2011 2:39 μμ.

και το δικο μου 07 ειναι. συνηθως εκει που την πλενω ειναι δυο βηματα απο το σπιτι μου και περιμενει και ωρες κιολας (σβηστη) να ερθει η σειρα της ....

θα περασω απο Ηλιοφιλ πρωτα να το δειξω και θα ενημερωσω ....

Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: monographix στις 07/05/2011 12:17 μμ.

Τελικα ειναι εκτεταμενο σε ολη τη αριστερη πλευρα του μοτερ. Απο την ηλιοφιλ (Θεσσαλονικη) μου ειπανε δεν γινεται τιποτα, ειναι απο τα χημικα που χρησιμοποιούνε τα πλυντηρια. Παρουσιαστηκε και σε speed triple....

Ο βαφεας (ο γνωστος και μη εξαιρετεος και πολλακις συμπαθης μερακλης "κινέζος") ειπε οτι ειναι θεμα εργοστασιου, ειναι λανθασμενα βαμενος ο κινητηρας με υπερβολικη ποσοτητα χρωματος, πιθανον για να καλυψει ατελειες του καλουπιου, που αναποφευκτα εγκλωβιζει αερα και καποια στιγμη συμβαινει αυτο ....

Φωτος : http://s250.photobucket.com/albums/gg24 ... phix/Moto/

θα το αναφερω οσο πιο ψηλα μπορω αν και ειναι σχεδον αδυνατο να επικοινωνησεις με την μαμα Triumph.


Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: monographix στις 07/05/2011 12:25 μμ.

http://www.street-triple.co.uk/index.ph ... pic=9207.0

Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: tharis στις 07/05/2011 12:52 μμ.

Απ οτι φαινεται ειναι μονο σε ενα κομματι του κινητηρα ( ?) οποτε δε μπορουν να σου λενε οτι φταινε τα "χημικα"..
Απ την αλλη εισαι εκτος εγγυησης οποτε δε ξερω αν μπορουν κι αυτοι να κανουν κατι ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: redfoot στις 07/05/2011 3:24 μμ.

δυσκολα τα πραγματα.. τουλαχιστον μαλλον δεν πολυφαινεται .
το λινκ δεν ανοιγει αν δεν εισαι μελος, αν θελεις κανε μια περιληψη
the road is made clear when viewed from above..

Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: monographix στις 07/05/2011 9:58 μμ.

Το Thread :

Exει εμφανιστει σε αρκετο κοσμο, και στο αγγλικο φορουμ. Σε εναν, στους 9 μηνες σε μεταγενεστερο μοντελο, και δυο μεχρι στιγμης αναφερουν οτι ηταν ακομη στην εγγυηση και τους αλλαξαν το κομματι χωρις δευτερη κουβεντα. Δεν ειμαι σιγουρος αν αναφερεται στο ιδιο κομματι, αλλα μαλλον αυτο πρεπει να ειναι γιατι και κατω και πανω απο αυτο, καπακι καμπανας, κεφαλη κλπ δειχνουν οτι ειναι ΑΛΛΙΩΣ βαμενα, ειναι εμφανεστατη η διαφορα τους.

"Had one engine cover (covering what I have no idea sorry!) 006 bubbling and replaced under warranty no problem. This was coming up to 2yrs, just after I'd bought it."

"I had the same thing on my stator cover after about a year of ownership, my dealer replaced it no questions under warranty."

Προφανως και ειναι καποιο ζητημα με την εργοστασιακη βαφη και Θα επρεπε να το αποκαθιστουν ακομα και εκτος εγγυησης θα ελεγα. Τεινω να συμφωνησω και εγω οτι δεν εχει σχεση με τα χημικα των πλυντηριων.

Aραγε ποσο να κοστιζει η αλλαγη του
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: monographix στις 07/05/2011 11:57 μμ.

απο οτι βλεπω εδω http://www.bikebandit.com/2008-triumph- ... #sch570651 ειναι το μεσσαιο μονοκοματο κοματι του μπλοκ, και φυσικα κοστιζει 1860 USD οπως λεει ..... μου φαινεται λιγο απιθανο να τους το αντικαταστησανε ..... μαλλον καποιο τροπο επαναβαφης κανανε .... το στειλανε για αμμοβολη και ξανα ηλεκτροστατικη ? ......

Re: Φουσκωμα βαφης στον κινητηρα  

  Από: tharis στις 08/05/2011 12:10 πμ.

Το θεμα δεν ειναι μονο ποσο κανει σαν ανταλλακτικο.. Δυστυχως δεν ειναι καποιο καπακι και για να στο αλλαξουν ειναι ολοκληρη ιστορια .. Δεν ξερω αν μπορει να γινει καποια διορθωση επι τοπου σε βαφεα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..