Δισκοπλακα και τορνος

Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 26/04/2011 9:33 μμ.

Γεια σας παλικαρια.Εχω ενα προβλημα με την εμπρος αριστερη δισκοπλακα και θελω λιγη βοηθεια.Εχει ενα ψιλοστραβωμα απο μαγκωμα λουκετου,οχι τιποτα το τρομερο αλλα λιγακι με ενοχλει.Για καινουρια δισκοπλακα θελω γυρω στα 300 ευρω.Σκεφτομαι να την παω σε τορνο αλλα δεν ξερω αν γινεται.Σε αυτοκινητο το εχω κανει και εγινε τελειο αλλα νομιζω οτι σε μηχανακι ειναι δυσκολο.Αν εχει καποιος σχετικη εμπειρια περιμενω βοηθεια.Ευχαριστω

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: tharis στις 26/04/2011 10:41 μμ.

Εχει στραβωσει ολη η δυσκοπλακα και θελεις να την φας ολη για να την ισιωσεις ή εχει κανενα τσαμπουκα εκει που χτυπησε στο λουκετο ?

Αν παιζει το δευτερο θα την πας να σου την φανε λιγο στη φρεζα.. δεν ειναι τπτ..
Αν θελει ολοκληρη τορναρισμα δε ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 26/04/2011 10:54 μμ.

Δυστηχως δεν εχει τσαμπουκα απο το λουκετο αλλα εχει ενα απαλο στραβωμα σε ολο εκεινο το σημειο, οποτε θελει τορνο.Δυσκολο ετσι?

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: akile ! στις 26/04/2011 11:02 μμ.

Και εγω απο τα τουτού το ξέρω, αλλα για το μηχανάκι μαλλον θέλει και ο αλλος δίσκος για να είναι ιδιοι μεταξύ τους.
Ανάλογα βέβαια και πόσο θα πρεπει να τον φάει - ελαφρώσει
Πάρε μια γνώμη και απο κανέναν φρενά

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: tharis στις 26/04/2011 11:39 μμ.

Ποσο μεγαλο ειναι "εκεινο το σημειο" δηλαδη ? Αν ειναι τοπικο, και οχι σε ολο το υψος της δισκοπλακας, θα το φρεζαρεις.. αν πρεπει να φας καποιο τοξο ειναι πιο δυσκολο..

κανε κανενα σχηματακι-φωτο να καταλαβουμε..

Τωρα καταλαβαινεις κατι στο φρεναρισμα ? Με το ματι φαινεται ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: jimdom στις 26/04/2011 11:52 μμ.

Εμενα ειχαν στραβωσει κ οι δυο
Για τορνο ειχα ψαχτει κ εγω αλλα δεν γινεται να κανουν τιποτα.
Ειναι πλευστες δηλαδη το στεφανι με το κεντρο δεν ειναι σταθερα κολλημενα η τιποτα τετοιο,εχουν αυτα τα (πριτσινια) κ εχουν επιτηδες κενο για αλλους λογους,το αποτελεσμα ειναι οτι δεν εχει σταθερο πιασιμο ο τορνος οποτε δεν μπορει να κανει τιποτα.
Ξεχνα την

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 27/04/2011 12:05 πμ.

Ειναι σε ολο το τοξο.Το καταλαβαινω στο φρεναρισμα ειδικα λιγο πριν σταματησει το μηχανακι αλλα και στα πολλα οταν το πατησω γενναια.Με το ματι δεν φαινεται.Το ειδα οταν αλλαξα λαστιχα και το βαλαμε στο μηχανημα της ζυγοσταθμισης.Εκει λοιπον οταν η ροδα γυρισε πολυ γρηγορα σε σταθερο σημειο φανηκε και με το ματι.Μην φανταστεις πολυ μεγαλο στραβωμα αλλα δυστηχως σε ολο το τοξο.Αναρωτιεμαι αν το παω σε καμοια ορεινη διαδρομη και το σκισω στα φρενα μηπως απο την μεγαλη θερμοκρασια ερθει λιγο?

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 27/04/2011 12:07 πμ.

jimdom"Εμενα ειχαν στραβωσει κ οι δυο
Για τορνο ειχα ψαχτει κ εγω αλλα δεν γινεται να κανουν τιποτα.
Ειναι πλευστες δηλαδη το στεφανι με το κεντρο δεν ειναι σταθερα κολλημενα η τιποτα τετοιο,εχουν αυτα τα (πριτσινια) κ εχουν επιτηδες κενο για αλλους λογους,το αποτελεσμα ειναι οτι δεν εχει σταθερο πιασιμο ο τορνος οποτε δεν μπορει να κανει τιποτα.
Ξεχνα την"

Κι εγω αυτο ακριβως φοβαμαι αυτα τα πριτσινια

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: tharis στις 27/04/2011 12:09 πμ.

μπαα.... θα εχεις και πιο μεγαλη φθορα στα τακακια τωρα .. μαλλον πας για αλλαγη .. :S
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 27/04/2011 12:17 πμ.

Λεω να παω μεσα στην εβδομαδα στον Σακη.Θα ενημερωσω και για τιμη και για ετυμηγορια

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: patapios στις 27/04/2011 10:40 πμ.

Kοιτα κανα car.gr... μπας κ βρεις τιποτα σε καλη κατασταση ...http://www.car.gr/parts/view/1371402/

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: dimchrist στις 27/04/2011 11:08 πμ.

Ένας φίλος μου ψαχνότανε πριν από δύο βδομάδες με το ίδιο πρόβλημα στο τριπλ.
Ο Ευθυμίου του είχε βρει μια μεταχειρισμένη που τελικά την άφησε γιατί ο Σάκης του βρήκε φθηνότερη λύση. Πήγαινε λοιπόν από το Σάκη και δες τι θα σου πει.
patapios"Kοιτα κανα car.gr... μπας κ βρεις τιποτα σε καλη κατασταση ...http://www.car.gr/parts/view/1371402/"

Αυτές είναι για τίγρη. Ο ΛΑΜΔΑ έχει street triple... Δε νομίζω να κάνουν.

Triple Way

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: patapios στις 27/04/2011 11:20 πμ.

οκ υπεθεσα πως φορανε τις ιδιες

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: dimchrist στις 27/04/2011 11:23 πμ.

Μοιάζουν αρκετά. Δεν ξέρω όμως αν είναι ίδιες.

Triple Way

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: Sprinter στις 27/04/2011 1:02 μμ.

Θα χρειαστείς και καινούργιο σετ τακάκια αν αλλάξεις το δίσκο. Για καινούργιο δίσκο κοίτα και EBC (περίπου 150 λίρες από Αγγλία συν μεταφορικά). Προτιμότερο να αλλάξεις και τους δύο αλλά όχι απαραίτητο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε