Street Triple πρώτες παρατηρήσεις

Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: Staschi στις 15/04/2011 4:17 πμ.

Εχω πλέον το μοτόρι εδώ και μια βδομάδα και με πολύ συντηρητική χρήση λόγω σχολής και δουλειάς έχω γράψει 600 χλμ εντός ορίων αττικής σε όλες τις δυνατές καταστάσεις (αττική οδό, πεντέλη, κίνηση κλπ). Η αγορά ενός μεταχειρισμένου επισύρει και τα κουσούρια που του άφησε ο προκατοχός του!!!
Πρώτον οι αλλαγές των ταχυτήτων γίνονται με κλωτσιές και η μοτοσυκλέτα έχει λιγότερα από 10.000 χλμ!!! Σε σχετική συζήτηση από εκεί που το πήρα μου είπαν ότι έτσι είναι αυτή η μηχανή και ότι έχει ήδη γίνει το σέρβις τον 10.000χλμ δλδ έχουν αλλαχτεί τα λάδια!!! Σε γνωστό συνεργείο (άλλο) μου είπαν να πάω να μου ξαναλλάξουν τα λάδια για να δούμε αν θα αλλάξει κάτι και ότι είναι αδικαιολόγητο να είναι τόσο σκληρό. Τι μπορεί να ευθύνεται ώστε να είναι τόσο σκληρό το κιβώτιο??? έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα???
Δεύτερον στα φρεναρίσματα στο τέλος της διαδρομής της μανέτας κάνουν τα μπροστινά φρένα ένα θόρυβο όπως κάναν τα παλιά ποδήλατα με τα τακάκια(δεν είναι μεταλικός ο ήχος και σίγουρα δεν είναι φαγωμένα τα τακάκια) που μπορεί να οφείλεται αυτό και πως διορθώνεται???
Τρίτον με το πεντάλ του πίσω φρένου δεν ανάβει το φως πίσω ρυθμίζεται από κάπου ή είναι κατασκευαστικά έτσι??
Τέταρτον έχω μια υποψία θορύβου που κάνει στο άνοιγμα του γκαζιού αλλά γι'αυτό δεν είμαι σίγουρος!!!
Κατ'άλλα η μηχανή τα σπάει απλά έχω αγχωθεί γιατί λήγει η εγγύηση τον αύγουστο και έδωσα μέχρι και το τελευταίο μου € για να την αγοράσω... Άτιμο πάθος
Ευχαριστώ πολύ και κάθε βοήθεια θεμιτή!!!

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: tharis στις 15/04/2011 10:08 πμ.

Καλοταξιδο φιλε!!

Το κιβωτιο του street ειναι απο βουτηρο εως τουλαχιστον νορμαλ και σε καμια περιπτωση δε θελει κλωτσιες.. Αν εχουν αλλαχτει τα λαδια προσφατα και ειναι σφραγγισμενο και το βιβλιαρακι σου σε εξουσιοδοτημενο δε νομιζω οτι αξιζει να τα ξαναλλαξεις. Δουλεψε το λιγο μηπως στρωσει. Μηπως κανει κατι λαθος? Τι οδηγουσες πριν ?

Για τα φρενα ενα καλο πλυσιμο με λιγο πιεση και λιγο δουλεμα και πιστευω θα εξαφανιστει το σφυριγμα. Σπανια μου εχει τυχει για λιγα χλμ..

Ο λεβιες του πισω φρενου ρυθμιζεται και μαζι μ αυτον πρεπει να ρυθμιζεις και τον αισθητηρα για το φρενο οταν τον αλλαζεις θεση.. ειναι ενα πλαστικο βιδωτο παπαρακι με ενα ελατηριο που το μακραινεις-κοντενεις.

Τεταρτον, no comment ....

PS Μην ακους τον καθε παπαρα που σου λεει ετσι δουλευει αυτο κι ετσι το αλλο.. Ολα πρεπει να δουλευουν τελεια και αφου εισαι στην εγγυηση βαλ τους ν ασχοληθουν με το μηχανακι σου μεχρι να σου βρουν λυσεις ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: Sprinter στις 15/04/2011 10:17 πμ.

Πρίν πας στα σοβαρά και τσακωθεις με αυτόν που στο πούλησε αν είναι μαγαζί, και τρέχεις στην αντιπροσωπεία για δουλειά εγγύησης, κοίτα αν ο συμπλέκτης σου είναι σωστά ρυθμισμένος. Αν είναι, βούρ γιατί έχεις πρόβλημα. Τα λάδια πρέπει να τα αλλάξεις ούτως η άλλως απλώς γιατί δεν ξέρεις αν σου λένε αλήθεια η ψέμματα για το πότε τα αλλάξανε και τι βάλανε. Λάδι έχει μέσα κοίταξες?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: tharis στις 15/04/2011 10:25 πμ.

Βασικα τωρα προσεξα οτι λες οτι εχεις λιγοτερα απο 10.000km. Ποσα λιγοτερα?? Γτ εχει γινει το service των 10.000 τοτε? Απο που το πηρες? Σε ποιο συνεργειο εχουν γινει τα service?

Οπως και να χει Νικο ακομα και απο τα 5.000 να ειναι τα λαδια, ακομα και απο τα 1.000 ........ αν εχουν μπει κανονικα τα συνθετικα παλι δε θα πρεπει να φταινε τα λαδια .. εκτος αν εχει ακομα αυτα του στρωσιματος ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: Staschi στις 15/04/2011 5:15 μμ.

Τα λάδια είναι σωστά σε ποσότητα τα ελέγχω τλχ μια φορά τη βδομάδα όπως επίσης και ο συμπλέκτης είναι σωστά ρυθμισμένος!!! Η μηχανή είχε 9200 όταν την πήρα και το σέρβις έχει γίνει στην Λυκόβρυση με σφραγίδα στο service book!!! Αν λένε αλήθεια ή ψέματα δεν γίνεται να το ξέρω!!! σκέφτομαι να το ξανακάνω το σέρβις των 10.000χλμ αλλά όχι εκεί!!! Το θέμα μου είναι ότι αν πάω σε συνεργείο που δεν είναι εξουσιοδοτημένο δεν φοβάμαι μη χάσω την εγγύηση αλλά το ότι για να περάσει στην εγγύηση το οποιοδήποτε πρόβλημα θα πρέπει να πάω στην αντιπροσωπεία!!! Και όπως και να έχει επειδή τα λεφτά μετα την αγορά είναι ιδιαιτέρως περιορισμένα θέλω ότι είναι να το προλάβω μέσα στην εγγύηση!!! Το προηγούμενό μου μηχανάκι ήταν ένα FZ6 το οποίο δεν φημίζεται και για το ποιοτικό του κιβώτιο και το θέμα είναι ότι στο street είναι χειρότερο και κουφάθηκα!!! Περιμένω ούτως ή άλλως κάτι πραγματάκια που μου χρωστάνε από εκεί που το πήρα θα πάω και θα κάνω μια κουβέντα!!!

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: Sprinter στις 15/04/2011 6:42 μμ.

αν δεν εμπιστεύεσαι την αντιπροσωπεία η κάποιο άλλο εξουσιοδοτημένο,

1. Πάς σε μη εξουσιοδοτημένο αλλά που γνωρίζουν και που εμπιστεύεσαι
2. Γίνεται διάγνωση στο πρόβλημα οπότε ξέρεις που πατάς και που βρίσκεσαι
3. Πάς στην αντιπροσωπεία τους τρίβεις το πρόβλημα στα μούτρα και ζητάς επισκευή στην εγγύηση.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: sinister στις 15/04/2011 6:48 μμ.

Γιατι δεν το στελνετε το παλικαρι στον Σακη να δει το φως του κ να μαθει κ τι παιζει με το μοτορι? Ψαξε λιγο στο φορουμ για Σακης κ sevice κ θα καταλαβεις!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: tharis στις 15/04/2011 6:58 μμ.

To θεμα ειναι να μαθεις αν εχει γινει το service οντως! Για πιο λογο να εχει γινει απ τα 9200 ? Κι αν δεν εχει γινει απο εξουσιοδοτημενο αλλα απο ασχετο συνεργειο πιθανον δεν θα εχουν γινει και ολοι οι ελεγχοι που απαιτουνται.. Αυτο στη Λυκοβρυση τι ειναι ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: Sprinter στις 15/04/2011 8:07 μμ.

haris"Αυτο στη Λυκοβρυση τι ειναι ?"


Η Ηλιοφίλ
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: tharis στις 15/04/2011 8:51 μμ.

Sprinter"
haris"Αυτο στη Λυκοβρυση τι ειναι ?"


Η Ηλιοφίλ"


Α μαλιστα! Τοτε τι να πω.. μαλλον θα το εκαναν αυτοι service φια να το δωσουν ετοιμο?!

Επεμεινε τους να κοιταξουν το κιβωτιο σου..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: devil... στις 15/04/2011 9:24 μμ.

προσωπικα δεν εχω παρει ακομα το street triple...αλλα απο φιλους μου που εχουν tiger kai street...ολοι οταν ακουνε κατι η εχουν καποιο θεματακι τρεχουν πρωτα στο σακη ...αλλα και να μην εχουν κατι ετσι ..εκει πανε απλα ο ανθρωπος ξερει...

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: black_power στις 16/04/2011 1:06 πμ.

αυτό το θεματάκι με το πίσω φανάρι το χα και εγώ... και σκεφτόμουν τις πρώτες μέρες οτι είναι κάπως δυνατό , αλλά τελικά είχε κολλήσει ο διακόπτης που έχει στο πεντάλ του πίσου φρένου...

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: Staschi στις 19/04/2011 5:21 μμ.

Το θέμα με το φως του πίσω φρένου το ρύθμισα!!! Για τα προβλήματα το ξέρω ότι οι περισσότεροι πάνε στο Σάκη!!! Το θέμα είναι όμως να περάσει στην εγγύηση!!! Αύριο το πρωί θα περάσω από την αντιπροσωπεία και θα δείξει ανάλογα με το τι θα μου πουν θα πράξω!!! Σας ευχαριστώ πολύ όλους πάντως!!!

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: Sprinter στις 19/04/2011 6:27 μμ.

Staschi"Για τα προβλήματα το ξέρω ότι οι περισσότεροι πάνε στο Σάκη!!! Το θέμα είναι όμως να περάσει στην εγγύηση!!! "


εγώ παραπάνω σου είπα τον τρόπο αντιμετώπισης τέτοιων θεμάτων.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Street Triple πρώτες παρατηρήσεις  

  Από: Staschi στις 20/04/2011 5:53 μμ.

Ότι και να γίνει την "αντιπαράθεση" με την Αντιπροσωπεία δεν τη γλιτώνεις!!!