ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: petros paloukidis στις 10/04/2011 10:20 μμ.

ATN PANOS"ειχα βαλει πιο παλια xenon to street triple.
βεβαια τοτε ειχα μονοφαναρο.

θα σου πω τα εξης.
πρωτα απο ολα εχω δοκιμασει καθε πιθανη λυση.

μπορεις να βαλεις μονο στην μια σκαλα.
και στις 2 σκαλες απλα δεν ΧΩΡΑΕΙ.θα εχεις χωροταξικο θεμα.
υπαρχει επισης κινδυνος με τα καλωδια μηπως μπερδεψουν καπου.

η λυση λοιπον ειναι μονο στην μια σκαλα, με slim ballast κατω απο την σελα με προεκταση .

τελευταιο αλλα και πιο σημαντικο, θα σου ελεγα να μην τα βαλεις τα xenon.
απλα ειναι επικυνδυνα για σενα και για τους αλλους.(το εχουμε αναλυσει το θεμα σε αλλο ποστ)

2 καλες λαμπες μαζι με ενα καλο ρυθμισμα κανουν την νυχτα μερα.
ετσι και αλλιως στην μηχανη, ποτε δεν θα εχεις καλα φωτα/δεσμη. οτι και να κανεις.

νυχτερινη οδηγηση,και γρηγορη οδηγηση,απλα δεν υπαρχει.

ελπιζω να σε βοηθησα."

ευχαριστω πολυ πανο μαλλον θα σε ακουσω φιλε.αν εχεις να προτινεις καποιο καλο ζευγαρι λαμπες στειλε μου ενα λινκ για να το ψαξω
ο τολμων νικα!

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: redfoot στις 11/04/2011 10:31 πμ.

Εγω πάντως που αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα Είμαι έτοιμος να Τοποθέτησω αυτές Πετρο
http://www.triumph-online.co.uk/xenon-h ... 3302-p.asp
Για να δούμε Άν πραγματοποιούν όσα υπόσχονται ;-)
the road is made clear when viewed from above..

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: Aris. στις 11/04/2011 11:08 πμ.

Το εψαξα και 'γω πολυ το θεμα με τα ξενον στο στριτ, πολυ φασαρια , κακο αποτελεσμα...

Οσο για τις λαμπες αυτες , redfoot ,η μονη διαφορα που εχουν, ειναι πιο λευκο φως. Τιποτα παραπανω. Αυτο το "30% improved vision" μπορει να ισχυει , αλλα δεν το καταλαβαινεις
Αμα οντως θες να βλεπεις καλυτερα αγορασε καμμια σοβαρη λαμπα ... καμμια Osram night breaker plus .
Yπαρχουν διαφορα ποστς τριγυρω.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: redfoot στις 11/04/2011 4:36 μμ.

Ε πως ισχύει ρε φίλος 30% βελτίωση χωρισ να βλέπω βελτίωση ; Είναι δυνατόν ;; Αοματος Είμαι;
Θα τα βάλω σύντομα κ θα ποσταρω αποτελέσματα Άν και έχω κι Εγω κάποιες επιφυλάξεις Απλώς το παρηγγειλα επειδή δεν είχα τίποτε να χάσω (φθηνο ήταν)
the road is made clear when viewed from above..
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: ATN PANOS στις 13/04/2011 12:01 πμ.

οποιος θελέι μπορει να δοκιμασε αυτες τις λαμπες.
ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε αλογονου.

http://www.bambam.gr/ads/show/40846.aspx
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: petros paloukidis στις 13/04/2011 5:48 μμ.

http://www.triumph675.net/forum/showthread.php?t=38470
ο τολμων νικα!

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: redfoot στις 13/04/2011 8:37 μμ.

Ψιλομανουρα φαίνεται αλλα το αποτέλεσμα εκτυφλωτικο
Για τους στο αντίθετο ρεύμα επιφυλασσομαι ..
the road is made clear when viewed from above..

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: pan0s78 στις 13/04/2011 9:08 μμ.

petros paloukidis"nfot μονο με slim ballast..εχω απορια ομως αν η λαμπα απο το κιτ χωραει μεσα στο φαναρι χωρις κοψε βαλε...οπως επισης για το εαν αναψει το τσεκ καθως ξενον εχουν χαμηλωτερη καταναλωση ρευματος οποτε ο εγκεφαλος θα τις αντιλαμβανεται για καμενες"


δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά στο V-Strom που είχα είχα βάλει xenon (Η4 Bi-xenon, δηλαδή μία λάμπα στο κάθε φανάρι, αλλά και μεσαία και μεγάλη σκάλα) ... σίγουρα χώρο για ballast και λοιπή καλωδίαση ήταν μεγαλύτερος αλλά ... το μήκος της λάμπας (για Η4 πάντα) που βρίσκεται μέσα στο φανάρι είναι το ίδιο, αλλά το πίσω μέρος της λάμπας είναι πολύ μεγαλύτερο και έτσι χρειάζεται κόψιμο και ζέσταμα η λαστιχένια φούσκα, έτσι ώστε να εφαρμόσει η καινούρια λάμπα ... αν δεν το πετύχεις ίσως να έχεις θέμα υγρασίας στο φανάρι ... για την απόδοσή τους τώρα ... η μεσαία είναι μέρα με τη νύχτα, τα Xenon είναι πολύ πιο δυνατά και λόγω του λευκού φωτος κάνουν πινακίδες και διαγραμμίσεις πιο έντονες και ευδιάκριτες ... από την άλλη η μεγάλη σκάλα είναι "νυχτα με τη μέρα" ... τα πυρακτώσεως είναι πολύ δυνατότερα, αφού τα xenon στη μεγάλη σκάλα δεν δίνουν επιπλέον φως αλλά μονο αλλάζουν κατοπτρο και ουσιαστικα μετατωπιζουν την δέσμη με την ίδια ένταση φωτος προς τα πάνω ... αυτά ... πάντως αν με ρώταγες αν θα τα ξαναέβαζα θα σου έλεγα ότι δεν αξίζει όσο κοστίζουν ... περισσότερο μουρη είναι παρά βελτίωση ...

ΥΓ ααα και στα 2 χρόνια ... περίπου 40,000χλμ, πολλά από αυτά στην Αθήνα (στα λέω αυτά για να υπολογίσεις ώρες λειτουργίας) παρέδωσαν πνεύμα οι λάμπες.
Τα μανιτάρια είναι πιο χρήσιμα από το κράνος ?

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: petros paloukidis στις 21/04/2011 12:23 πμ.

philips λαμπιτσες,ρυθμισμα τα φωτα αν και εχουμε δρομο ακομη για να καταφερω το ιδανικο και σωζεται παντως η κατασταση...ευχαριστω για τις απαντησεις ολους σας..
ο τολμων νικα!

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 21/04/2011 1:17 πμ.

petros paloukidis"philips λαμπιτσες,ρυθμισμα τα φωτα αν και εχουμε δρομο ακομη για να καταφερω το ιδανικο και σωζεται παντως η κατασταση...ευχαριστω για τις απαντησεις ολους σας.."

Ποσο το μαλλι αν επιτρεπεται?

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: petros paloukidis στις 21/04/2011 1:25 πμ.

24 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑΚΙΑ...
ο τολμων νικα!

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 21/04/2011 1:30 πμ.

Ειδες αρκετη διαφορα?

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: petros paloukidis στις 21/04/2011 1:34 πμ.

η διαφορα ειναι εμφανη γιατι ανεβασα τα πολυ πεσμενα φωτα...θελω να κανω δοκιμη με τις απλες για να βγαλω ενα σωστο συμπερασμα
ο τολμων νικα!

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 21/04/2011 1:48 πμ.

petros paloukidis"η διαφορα ειναι εμφανη γιατι ανεβασα τα πολυ πεσμενα φωτα...θελω να κανω δοκιμη με τις απλες για να βγαλω ενα σωστο συμπερασμα"

Αναμενουμε

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: tharis στις 05/05/2011 11:59 μμ.

Μου καηκε μια λαμπα ..

Ποιος ειναι ακριβως ο τυπος που πρεπει να παρω? Δε βρηκα κατι στο manual..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..