ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..

ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: petros paloukidis στις 06/04/2011 4:41 μμ.

Καλησπερα παιδες..σκεφτομαι να τοποθετησω ξενον φωτα στα μαμα φαναρια του στριτ τριπλ..εχω κανει αναζητηση και εχω βρει ενα παλαιοτερο ποστ δεν με κατατοπισε πληρως διοτι στην συγκεκριμενη περιπτωση υπηρχε αλλαγη σε μονοφαναρο...θα ηθελα να ρωτησω σε περιπτωση που εχει κανει καποιος την αλλαγη αυτη,που τοποθετησε τους μετασχιματιστες(εχουμε και πολυ χωρο!) και αν μπηκε η λαμπα στο φαναρι χωρις προβλημα...το συγκεκριμενο ποστ ισως βοηθησει και τον συντοπιτη μου redfoot οποτε οι απαντησεις σας ειναι σημαντικες..ευχαριστω προκαταβολικα..
ο τολμων νικα!

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: petros paloukidis στις 07/04/2011 6:18 μμ.

petros paloukidis"Καλησπερα παιδες..σκεφτομαι να τοποθετησω ξενον φωτα στα μαμα φαναρια του στριτ τριπλ..εχω κανει αναζητηση και εχω βρει ενα παλαιοτερο ποστ δεν με κατατοπισε πληρως διοτι στην συγκεκριμενη περιπτωση υπηρχε αλλαγη σε μονοφαναρο...θα ηθελα να ρωτησω σε περιπτωση που εχει κανει καποιος την αλλαγη αυτη,που τοποθετησε τους μετασχιματιστες(εχουμε και πολυ χωρο!) και αν μπηκε η λαμπα στο φαναρι χωρις προβλημα...το συγκεκριμενο ποστ ισως βοηθησει και τον συντοπιτη μου redfoot οποτε οι απαντησεις σας ειναι σημαντικες..ευχαριστω προκαταβολικα.."

ΚΑΝΕΙΣ?
ο τολμων νικα!

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: tharis στις 07/04/2011 7:09 μμ.

Δε ξερω αν ο ATN_PANOS εχει βαλει Xenon ή εχει αλλαξει απλα λαμπες.. (μαλλον το δευτερο)

Εσυ γτ θελεις να βαλεις Xenon ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: nfot στις 07/04/2011 8:53 μμ.

Δυσκολο το βλεπω. Εχω ασχοληθει αρκετα με τα xenon και ειδικα τα Η4 που χρειαζεσαι θελουν χωρο και ειναι και 2.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: petros paloukidis στις 07/04/2011 10:51 μμ.

χαρη μενω επαρχια..οι δρομοι πισσα σκοταδι και βρισκω τα φωτα απο το στριτ μη ικανοποιητικα..
ο τολμων νικα!

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: nfot στις 07/04/2011 10:55 μμ.

Σε πρωτη φαση βαλε δυο καλες ΕΠΩΝΥΜΕΣ λαμπες και αν παλι εχεις προβλημα το ξανασυζηταμε.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: petros paloukidis στις 07/04/2011 10:56 μμ.

nfot μονο με slim ballast..εχω απορια ομως αν η λαμπα απο το κιτ χωραει μεσα στο φαναρι χωρις κοψε βαλε...οπως επισης για το εαν αναψει το τσεκ καθως ξενον εχουν χαμηλωτερη καταναλωση ρευματος οποτε ο εγκεφαλος θα τις αντιλαμβανεται για καμενες
ο τολμων νικα!

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: nfot στις 07/04/2011 11:01 μμ.

Το check ξεχασε το, δεν παιζει.
Slim εννοειται. Αλλα θες και τον ελεγκτη για την αλλαγη σκαλας. Και το Street δεν εχει και πολυ χωρο να τα κρυψεις αυτα.
Για το αν χωραει στο φαναρι, απο πλευρα μηκους φυσικα, αν μπορεις να μετρησεις ποσο βαθος εχει απο τη βαση της λαμπας μεχρι το κρυσταλο, θα σου πω.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: petros paloukidis στις 07/04/2011 11:09 μμ.

nf"Το check ξεχασε το, δεν παιζει.
Slim εννοειται. Αλλα θες και τον ελεγκτη για την αλλαγη σκαλας. Και το Street δεν εχει και πολυ χωρο να τα κρυψεις αυτα.
Για το αν χωραει στο φαναρι, απο πλευρα μηκους φυσικα, αν μπορεις να μετρησεις ποσο βαθος εχει απο τη βαση της λαμπας μεχρι το κρυσταλο, θα σου πω."

μονο κατω απο τη σελα οποτε θα χρειαστει προεκταση για τα καλωδια ευκολο αυτο...με προβληματισε η τοποθετηση της λαμπας γιατι διαβασα ενα παλαιοτερο ποστ που ανεφερε περι κοψιματος και ραψιματος...το μονο που μπορω να κανω ειναι να δοκιμασω πρακτικα ολα αυτα εδω εχοντας το κιτακι στα χερια μου
ο τολμων νικα!

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: nfot στις 07/04/2011 11:14 μμ.

Αν παρεις κιτ αυτοκινητου δε νομιζω να χρειαστεις προεκταση στα καλωδια.
Να αγορασεις κιτ ομως και να σου μεινει αμανατι, δε λεει.
Εχω διαφορα παρελκομενα απο ξενον κιτ, θα κοιταξω τι εχω και θα σε ενημερωσω μεσα στο σ/κ.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: petros paloukidis στις 07/04/2011 11:19 μμ.

nf"Αν παρεις κιτ αυτοκινητου δε νομιζω να χρειαστεις προεκταση στα καλωδια.
Να αγορασεις κιτ ομως και να σου μεινει αμανατι, δε λεει.
Εχω διαφορα παρελκομενα απο ξενον κιτ, θα κοιταξω τι εχω και θα σε ενημερωσω μεσα στο σ/κ."

μικρη κοινωνια εδω και λογω δουλειας υπαρχουν γνωριμιες εδω..οποτε σιγουρα καποιος θα μου δωσει τη δυνατοτητα να δοκιμασω πρωτα και μετα να κανω την αγορα..ευχαριστω πολυ παντως με βοηθησες και με το χαμηλωμα παλαιοτερα
ο τολμων νικα!

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: tharis στις 07/04/2011 11:31 μμ.

Ουτε η μεγαλη σκαλα δε σου φτανει δλδ ? Ειναι ρυθμισμενα στο σωστο υψος ?

Αν "δε" και παλι .. εγω θα προτεινα να δοκιμασεις καλυτερες λαμπες πρωτα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: nfot στις 07/04/2011 11:32 μμ.

Αν δεν καταφερεις να βρεις, πες μου και κατι θα κανουμε
Καλη επιτυχια στο εγχειρημα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: petros paloukidis στις 07/04/2011 11:37 μμ.

haris"Ουτε η μεγαλη σκαλα δε σου φτανει δλδ ? Ειναι ρυθμισμενα στο σωστο υψος ?

Αν "δε" και παλι .. εγω θα προτεινα να δοκιμασεις καλυτερες λαμπες πρωτα.."

εχω αλλαγμενες λαμπες..χαρη θα τα σηκωσω αρκετα αυριο και να σου πω την αληθεια σημερα με τη μεγαλη σκαλα δεν μου επαιξαν τα φωτα οι απεναντυ..σαν τα ξενον δεν εχει οπως επισης και χωρο το στριτ δεν εχει...
ο τολμων νικα!

Re: ΧΕΝΟΝ ΦΩΤΑ ΓΙΑ STREET TRIPLE KAI ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ..  

  Από: ATN PANOS στις 10/04/2011 9:29 μμ.

ειχα βαλει πιο παλια xenon to street triple.
βεβαια τοτε ειχα μονοφαναρο.

θα σου πω τα εξης.
πρωτα απο ολα εχω δοκιμασει καθε πιθανη λυση.

μπορεις να βαλεις μονο στην μια σκαλα.
και στις 2 σκαλες απλα δεν ΧΩΡΑΕΙ.θα εχεις χωροταξικο θεμα.
υπαρχει επισης κινδυνος με τα καλωδια μηπως μπερδεψουν καπου.

η λυση λοιπον ειναι μονο στην μια σκαλα, με slim ballast κατω απο την σελα με προεκταση .

τελευταιο αλλα και πιο σημαντικο, θα σου ελεγα να μην τα βαλεις τα xenon.
απλα ειναι επικυνδυνα για σενα και για τους αλλους.(το εχουμε αναλυσει το θεμα σε αλλο ποστ)

2 καλες λαμπες μαζι με ενα καλο ρυθμισμα κανουν την νυχτα μερα.
ετσι και αλλιως στην μηχανη, ποτε δεν θα εχεις καλα φωτα/δεσμη. οτι και να κανεις.

νυχτερινη οδηγηση,και γρηγορη οδηγηση,απλα δεν υπαρχει.

ελπιζω να σε βοηθησα.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.