Καιει λαδια...

Καιει λαδια...  

  Από: vega στις 27/03/2011 8:08 μμ.

Καλησπερα σε ολους, ειμαι κατοχος ενος street triple R του 10 με σχεδον 4000χλμ και μεχρι στιγμης ολα καλα,εκανα στα 1000 την πρωτη αλλαγη λαδιων-φιλτρου κ ελεγχο (στον Σακη) και δεν ειχα κανενα προβλημα.
Σημερα πηγα να τσεκαρω τα λαδια μιας κ πλησιαζει το 1ο service και προσ εκπληξη μου ηταν αδειο...ξερω οτι θα επρεπε να το ειχα τσεκαρει νωριτερα αλλα...το προηγουμενο μοντελο που ειχα ηταν ενα daytona 675 κ δεν ειχα ποτε καποιο παρομοιο προβλημα οποτε κ ημουν ηρεμος οτι αφου δεν καιει το daytona αρα δεν θα καιει κ το street.επεσα εξω!!!
ειναι λογικο να καιει τοσο πολυ η εχω θεμα???
ευχαριστω εκ των προτερων.

Re: Καιει λαδια...  

  Από: Sprinter στις 27/03/2011 8:18 μμ.

Αμα λές άδειο εννοείς άδειο ή ο (κοντύτερος) δείκτης του STR σου δεν έδειχνε τίποτα ενώ ο (μακρύτερος) δείκτης του παλιού Daytona έδειχνε?

Γέμισε μέχρι του σημείου που είχες βάλει πρίν και δές πόσο θα πάρει. Τσεκάρισε πάλι σε 1000χλμ με τον ίδιο τρόπο και δες πόσα καίει στα 1000χλμ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Καιει λαδια...  

  Από: sinister στις 27/03/2011 8:19 μμ.

Οταν εκανες τον ελεγχο των λαδιων ηταν ζεστο το μηχανακι?ηταν ορθιο?βιδωσες τερμα μεσα τον δεικτη?
Μπορει να ακουγονται χαζα αλλα καμμια φορα μας ξεφευγουν. βγαζοντας λαθος συμπερασματα.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Καιει λαδια...  

  Από: redfoot στις 27/03/2011 8:20 μμ.

Καλησπερα.Σίγουρα Έχεις θέμα .Ναχει κάψει 3,5 λίτρα σε 4000 χιλ; Αδύνατον .ότι τσιμπαει λίγο ναι αλλα Τόσο σουφηγμα ΠΟΛΥ χλωμο το βλέπω .Καλά,δε σου άναψε το Λαμπάκι χαμηλής στάθμης ;
the road is made clear when viewed from above..

Re: Καιει λαδια...  

  Από: georgevts στις 27/03/2011 8:21 μμ.

Καλησπέρα έχω και εγώ ένα Triple R '09 και από αλλαγή στα 1000 μέχρι τα 5000 συνολικά συμπλήρωσα περίπου 600ml.Σημειοτέον με τα Mobil 1.Τωρα που θα πάω να αλλάξω λάδια λόγω του οτι εχει περάσει 1 χρόνος απο την τελευταία αλλαγή θα βάλω Castrol (στο Σάκη) να δούμε διαφορά.

Re: Καιει λαδια...  

  Από: vega στις 27/03/2011 8:26 μμ.

η σταθμη δεν φαινοταν καν στον δεικτη, στην αρχη νομιζα οτι απλα δεν το εβλεπα αλλα...εβαλα ενα καλαμακι κ ειδα οτι μονο στο κατω μερος του καρτερ ειχε λαδι.πηγα αμεσως σε ενα βενζιναδικο κ πηρα 1 λιτρο λαδι κ αφου το εβαλα εφτασε η σταθμη στην πρωτη γραμμη.ουτε λαμπακι αναψε απλα ειχε σκληρηνει λιγο ο συμπλεκτης, κ πριν κανω την μετρηση το ειχα ζεστανει το αφησα να κατσουν τα λαδια κ το σηκωσα ορθιο.κ βιδωσα τον μετρητη...
υπαρχει περιπτωση να φταινε τα λαδια????

Καιει λαδια...  

  Από: redfoot στις 27/03/2011 8:31 μμ.

Τι λάδια έβαλες προηγουμένως κ τι λαδι πήρες απο το βενζινάδικο ; Ήταν κατάλληλων προδιαγραφών ; Περίεργο που δεν άναψε εάν όντως δεν είχε μείνει καθόλου .κ ΠΟΛΥ επικίνδυνο επίσης για τα μέρη του κινητήρα .γνώμη μου πήγαινε το ΑΜΕΣΑ στην αντιπροσωπεία να ελέγξουν τα αιτία της διαρροής .
the road is made clear when viewed from above..

Re: Καιει λαδια...  

  Από: vega στις 27/03/2011 8:41 μμ.

οταν εκανα την αλλαγη ειχα βαλει castrol αυτα που προτεινει ο Σακης,τωρα πηγα κ πηρα 1 λιτρο mobil 10/40 για να δω τι γινεται,θα παω το συντομοτερο στο service απλα ηθελα να παρω γνωμες κ αν το εχει συναντησει κανεις ξανα...
οπως και να χει ομως μου κανει φοβερη εντυπωση να εχει καψει τοσο μεγαλη ποσοτητα.εκανα σωστο στρωσιμο και χωρις πολλα σκισιματα.ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο

Re: Καιει λαδια...  

  Από: sinister στις 27/03/2011 8:47 μμ.

Το λαμπακι αναβει οταν υπαρχει χαμηλη πιεση λαδιου κ οχι σταθμη.Μπορει να ειχε λαδι για να στειλει αλλα να ειχε πεσει πολυ η σταθμη του.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Καιει λαδια...  

  Από: tharis στις 27/03/2011 8:50 μμ.

Μηπως χανεις λαδι απο καπου ? Δες καλα γυρω-γυρω τον κινητηρα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Καιει λαδια...  

  Από: tharis στις 27/03/2011 8:51 μμ.

Μηπως χανεις λαδι απο καπου ? Δες καλα γυρω-γυρω τον κινητηρα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Καιει λαδια...  

  Από: tharis στις 27/03/2011 8:54 μμ.

Μηπως χανεις λαδι απο καπου ? Δες καλα γυρω-γυρω τον κινητηρα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Καιει λαδια...  

  Από: Sprinter στις 27/03/2011 8:55 μμ.

Κάνε αυτό που σού 'πα και μέτρα ακριβώς πόσο καίει στα 1000χλμ αλλιώς δε θα βγάλεις ποτέ άκρη. Μέχρι και λίγο λάδι στο σέρβις παίζει από αφηρημάδα του μηχανικού. Ανθρωποι είμαστε. Αυτό το Μομπιλ που πηρες από το βενζινάδικο ελπίζω να ήταν μοτο-λάδι ε?

Και μάθετε πια να κοιτάτε τα λάδια σας κάθε 1000χλμ, όχι όποτε το θυμηθείτε.. 2 λεπτά δουλειά είναι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Καιει λαδια...  

  Από: georgevts στις 27/03/2011 8:58 μμ.

Sprinter"Κάνε αυτό που σού 'πα και μέτρα ακριβώς πόσο καίει στα 1000χλμ αλλιώς δε θα βγάλεις ποτέ άκρη. Μέχρι και λίγο λάδι στο σέρβις παίζει από αφηρημάδα του μηχανικού. Ανθρωποι είμαστε. Αυτό το Μομπιλ που πηρες από το βενζινάδικο ελπίζω να ήταν μοτο-λάδι ε?

Και μάθετε πια να κοιτάτε τα λάδια σας κάθε 1000χλμ, όχι όποτε το θυμηθείτε.. 2 λεπτά δουλειά είναι."



Συμφωνώ απολύτως

Re: Καιει λαδια...  

  Από: nfot στις 27/03/2011 8:58 μμ.

Τα λαδια δε φταινε και δεν εχεις διαρροη. Τα καιει, οπως τα καιει και το δικο μου Daytona 675.
250-300 ml / 1.000 χλμ. Εκει στο Hinckley το θεωρουν φυσιολογικο παντως ...

"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.