ΧΑΜΗΛΩΜΑ STREET TRIPLE

ΧΑΜΗΛΩΜΑ STREET TRIPLE  

  Από: petros paloukidis στις 05/03/2011 5:58 μμ.

καλησπερα σε ολους..θα ηθελα να παραθεσετε τις αποψεις σας σε περιπτωση που εχει χαμηλωσει καποιος το streetaki του...προτασεις κυριως για κιτακια χαμηλωματος και εντελει αν αλλαζει η συμπεριφορα οδηγησης σε νορμαλ συνθηκες.ευχαριστω προκαταβολικα.να εχετε ενα ομορφο τριημερο..
ο τολμων νικα!

Re: ΧΑΜΗΛΩΜΑ STREET TRIPLE  

  Από: Polymhxanos στις 05/03/2011 7:43 μμ.

Το χαμήλωμα είναι σχετικά εύκολη διαδικασία στο street triple και δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο πλην κάποιων στοιχειωδών εργαλείων.

Μπροστά το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να στηρίξεις κάπως την μοτό ώστε να μην πέφτει παρά ελάχιστο βάρος στον μπροστινό τροχό, και αφού ξεσφίξεις τις βίδες πάνω και κάτω πλάκας, να ανεβάσεις λίγο τις μπουκάλες μέσα στις πλάκες, και να ξανασφίξεις.

Πίσω, δεν υπάρχει ρύθμιση ύψους ανάρτησης, υπάρχει όμως προφόρτιση, η οποία πρακτικά κάνει την ίδια δουλειά. Η μαμά θέση προφόρτισης είναι αυτή:

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ξεσφίξεις τα δαχτυλίδια σε πιο πάνω θέση από την εικονιζόμενη και το ύψος στο οποίο στέκεται η μοτοσυκλέτα με τον αναβάτη πάνω της, θα κατέβει ανάλογα.

Υποθέτω, ότι για να ρωτάς για κατέβασμα, μιλάμε για μικρόσωμο αναβάτη, οπότε μικρόσωμος άρα θα είναι και μικρού βάρους, οπότε έτσι κι αλλοιώς θα έπρεπε να ρίξεις την προφόρτιση.

Σε κάθε περίπτωση, το κατέβασμα δεν πρέπει να γίνει σε μεγάλη ποσότητα. 2 πόντους το πολύ, διαφορετικά θα υπάρξουν θεματάκια, π.χ.φτερό που μπορεί να αρχίσει να βρήσκει σε κανά ψυγείο, η μοτοσυκλέτα δεν θα στέκεται στο stand, και κυρίως τόσο μεγάλη αλλαγή της γεωμετρίας, που ίσως να μην στέκεται από ένα σημείο και μετά στον δρόμο σωστά.



ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, το street triple είναι μια χαμηλή μοτοσυκλέτα απο το εργοστάσιο, στο οποίο ξέρω προσωπικά ότι βολεύονται ιδιαίτερα ακόμα και κοπέλες με ύψος 1.63. Αν θέλει κατέβασμα το street triple τότε τι να πουν άλλοι με άλλα πραγματικά ψηλές μοτοσυκλέτες; Εκτός που είναι χαμηλό, έχει και κέντρο βάρους στο υπόγειο, που πρακτικά σημαίνει, από τα πιο ευκολοδήγητα μοτό που μπορεί να οδηγήσει κάποιος σήμερα. Είσαι πολύ βέβαιος ότι δεν κάνεις κάτι λάθος εσύ, και να το διορθώσεις, αντί να ψάχνεσαι για χαμήλωμα;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: ΧΑΜΗΛΩΜΑ STREET TRIPLE  

  Από: crazyumpire στις 05/03/2011 7:58 μμ.

γεια σου φιλε!
δεν εχω χαμηλωσει το μηχανακι,
και ομολογω δεν καταλαβαινω το λογο!!σιγουρα θα'χεις τον δικο σου!!
παντως γινεται!
μπαινουν κατι κιτακια σαν γερμανικα κλειδια,που κρατανε το πισω αμορτισερ ''πιεσμενο''.
ναι..αλλαζει γεωμετρια,αρκει ομως να κοιταξεις να το χαμηλωσεις και μπροστα και πισω!
ρωτησε κανενα ''καλο''μηχανικο,και παρε γνωμες ,αμα βρεις κανεναν που το εχει ηδη χαμηλωσει,κοιταξε να ταιριαζει το γουστο του με το δικο σου!!!!!!!!
γιατι το καλο ...οπως το βλεπω εγω..σιγουρα δεν θα ταιριαζει με καποιου αλλου!
αρα αμα εχω κανει καποιες μετατροπες στο δικο μου,(εμενα θα μου αρεσουν και θα μου ταιριαζουν στα γουστα)
σε σενα ή καποιου αλλου,σιγουρα δεν θα του αρεσουν ή δεν θα του γουσταρει..σωστα??
οποτε...αμα ειναι να κανεις κατι,καντο με συνεση!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: ΧΑΜΗΛΩΜΑ STREET TRIPLE  

  Από: petros paloukidis στις 05/03/2011 8:03 μμ.

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου..η αληθεια ειναι οτι με δυσκολευει μεσα στην πολη δεν παταω με τα 2 ποδια ουτε για πλακα..θα κοιταχω την προφορτιση εχω το ρ αν και ειδα οτι υπαρχει μικρο περιθωριο..πιστευω και με λιγο σκαψιμο να νιωθω πιο σιγουρος επανω
ο τολμων νικα!

Re: ΧΑΜΗΛΩΜΑ STREET TRIPLE  

  Από: nfot στις 05/03/2011 11:50 μμ.

Στο σχεδιαγραμμα που βλεπεις, το νουμερο 1 βρισκεται στη βαση του αμορτισερ.
Αυτο λοιπον, βγαινει σε ρυθμιζομενο και το βρισκεις στο αη μπεϋ http://stores.ebay.com/SOUPYS-SPORTBIKE-PRODUCTS/DAYTONA-675-/_i.html?_fsub=1540721013&_sid=39534953&_trksid=p4634.c0.m322

Υπ'οψην ομως οτι θα πρεπει να κοντυνεις και το πλαϊνο σταντ, γιατι δε θα πλαγιαζει αρκετα η μοτο. Αυτο ειναι ευκολο και δε χρειαζεται να αγορασεις ρυθμιζομενο σταντ. Οπως βλεπεις το σταντ, επανω αριστερα εχει ενα "δοντι" που οριζει που θα σταματησει οταν το κατεβαζεις. "Ξυριζεις" λιγο το δοντι αυτο και εισαι ΟΚ. Και εννοω λιγο. Φλουδα και δοκιμη θα το ξυριζεις.
Θελει και ρυθμιση η αλυσιδα επισης. Αυτα.
Για τη συμπεριφορα μη σε ανησυχει. Εχω χαμηλωσει το Daytona ετσι, χωρις να πειραξω το μπροστινο και ακομη ειναι ξυραφι. Βοηθαει να χαμηλωσεις και τη σελα αλλα θα χασεις ανεση. Το εχω κανει στο Fazer και ειναι απλα θεμα συνηθειας. Εδω στο Daytona εχω χαμηλη gel σελα και κανω ταξιδια με αυτο
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΧΑΜΗΛΩΜΑ STREET TRIPLE  

  Από: tharis στις 06/03/2011 1:32 μμ.

Αφου εχεις και το R σιγουρα μπορεις να ξεκινησεις λυνοντας την προφορτηση του πισω αμορτισερ. Ουτως ή αλλως πρεπει να σου ειναι πολυ σκληρο ετσι. (ποσα κιλα εισαι?) Αργοτερα μπορεις να δεις τη λυση που σου προτεινε κι ο nfot.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΧΑΜΗΛΩΜΑ STREET TRIPLE  

  Από: petros paloukidis στις 07/03/2011 8:08 μμ.

68 χαρης.θα ξεκινησω απο προφορτιση.ευχαριστω για τις απαντησεις
ο τολμων νικα!

Re: ΧΑΜΗΛΩΜΑ STREET TRIPLE  

  Από: tharis στις 07/03/2011 8:37 μμ.

Στα ιδια κιλα ειμαστε
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΧΑΜΗΛΩΜΑ STREET TRIPLE  

  Από: petros paloukidis στις 14/03/2011 7:14 μμ.

το streetaki χαμηλωθηκε με επιτυχια 3 ποντους...μπορω και το πιστευω περισσοτερο πλεον....ευχαριστω για τις απαντησεις σας..
ο τολμων νικα!