Προβλημα μπαταριας?

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: noxelikos στις 03/03/2011 11:19 πμ.

Έχουμε καμία πρόταση για να βρούμε καλές τέτοιες λάμπες led;
Αν κατάλαβα καλά προτείνετε αλλαγή αυτών που φοράει απο το εργοστάσιο η μηχανή (τις γνωστές πυρακτώσεως)
με λαμπτήρες led (σκέτες,χωρίς κάτι έξτρα αναγκαίο,αλλά μόνο την λαμπίτσα).
Ισχύει αυτό που κατάλαβα;Που κυκλοφορούν τέτοιες οι λάμπες;

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: mountboy στις 06/03/2011 5:45 μμ.

noxelikos"Έχουμε καμία πρόταση για να βρούμε καλές τέτοιες λάμπες led;
Αν κατάλαβα καλά προτείνετε αλλαγή αυτών που φοράει απο το εργοστάσιο η μηχανή (τις γνωστές πυρακτώσεως)
με λαμπτήρες led (σκέτες,χωρίς κάτι έξτρα αναγκαίο,αλλά μόνο την λαμπίτσα).
Ισχύει αυτό που κατάλαβα;Που κυκλοφορούν τέτοιες οι λάμπες;"

Εγώ είχα βάλει κάτι τέτοιες πριν 6μήνες, http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2x-194-168-T10-1W-White-High-Power-LED-Car-Light-Bulb-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem483f616188QQitemZ310300991880QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories
κι ενώ δεν είχα πρόβλημα μέχρι πριν 2βδομάδες, κάηκε το δεξί led, το αλλάζω με ίδιο και ύστερα απο 2μέρες ξανακαίγεται(το αριστερό πάντα ΟΚ), λοιπόν, αφού δεν είχα άλλο led, ξαναβάζω τα μαμά και 10μέρες τώρα δεν ξανακάηκε, υπάρχει εξήγηση;
Θέμα μπαταρίας τώρα,
η μηχανή(tiger1050) δεν είχε ποτέ δυσκολία να πάρει μπρος(1,5χρόνο), και ένα πρωινό, αφού πήγα το πρωί για δουλειά κανονικά, το μεσημέρι βάζω μπρος, χιλ δευτερολέπτου έκανε η μίζα και τσούφ, όσο και να προσπάθησα τίποτε, εντελώς ξαφνικά(δεν κλειδώνω το πίσω φως ανοικτό...), έρχεται η οδική, βάζει καλώδια, παίρνει κατευθείαν!
Στο σέρβις, να μου τη φέρεις να τη δω , αλλά μάλλον αλλαγή θες...
Πάω έξω να ρωτήσω για μπαταρία, τη μετράει, οκ, την αφήνω να τη φορτίσει και δεν προλαβαίνω να φύγω, φόρτησε , την παίρνω πίσω τη βάζω στη μηχανή ξαναπάω στο μαγαζί(για να τη δει με φορτίο), τη μετράει και χωρίς συναγερμο(με, τράβαγε 10mA), όλα έδειχναν οκ, ΓΙΑΤΙ άραγε με άφησε ξαφνικά;;;
Θέλω μπαταρία; (τη 12άρα yuasa την είχε 80, είχε πάντως και imitation με 40-50)
Ποια η διαφορά της yuasa 12 bs απο τη 14 bs;

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: chris34 στις 07/03/2011 12:11 μμ.

mountboy"[Ποια η διαφορά της yuasa 12 bs απο τη 14 bs;"


Στα αμπερορια και στις διαστασεις!!
Βαλε ξανα yuasa μην βαλεις ιμιτασιον μπαταρια!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: Billy στις 07/03/2011 10:23 μμ.

Το speed triple αυτή τη μπαταρία παίρνει ή όχι;Οι διαστάσεις ταιριάζουν;
http://viewitem.eim.ebay.gr/Genuine-Yua ... 05666/item

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: vassat στις 08/03/2011 9:45 πμ.

Yuasa απαπαπά... Στην δική μου περίπτωση απαιτούσαν αλλαγή κάθε οκτάμηνο, με την μότο να χρησιμοποιείται 5 μέρες την εβδομάδα τουλάχιστον για 40 συνεχόμενα λεπτά. Μια ακόμα επιλογή είναι Varta, 14 μήνες τώρα ΟΚ, είναι και φθηνότερες.
/ ΒΣ

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: Billy στις 08/03/2011 2:15 μμ.

O κατάλληλος τύπος μπαταρίας είναι ο: ΥΤΧ 12ΒS 10Α;

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: Cpt. Haddock στις 09/03/2011 9:49 πμ.

Billy"O κατάλληλος τύπος μπαταρίας είναι ο: ΥΤΧ 12ΒS 10Α;"


Πολύ κατάλληλος. Χθες παρέδωσε πνεύμα και η δεύτερη μπαταρία και παμε για την τρίτη σε λιγότερο απο 2,5 χρονια....

Μαζί με τα μαμα λαστιχα, στο 1050 πρεπει να πετάμε και τη μαμα μπαταρία...Καθόμουν και εσπρωχνα χθες μες στο κρύο, ευτυχώς που η Ηλιοφίλ ειναι διπλα (εγκαινίασα και το νέο συνεργείο)

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: crazyumpire στις 09/03/2011 10:39 πμ.

ΠΑΙΔΕΣ!!
μην το ψαχνετε..και στον Τιγρη και στο 675 το τριπλακι .......τα ιδια!!!!!!!
μολις κανει λιγο κρυο ...ΤΕΡΜΑ!!!
κι ας ειναι καινουργιες..
δεν ξερω τι παιζει??
εχω αλλαξει μπαταριες, τωρα εχω μια τις ODDYSSEY,Θεωρειτε απο τις ΠΙΟ καλες!!
με διπλη διαρκεια ζωης ,στο μιζαρισμα τραβαει καλυτερα απο αλλες!!...βεβαια..εχει και τσιμπημενη τιμη!!
αλλα ειπα να τις δοκιμασω σχεδον ολες!
αλλα και παλι..μολις πιασει λιγο κρυο(καλη ωρα οπως τωρα που χιονιζει),αν πας για καφε δηλ.για λιγες ωρες δεν τρεχει τιποτα,
αμα ομως την αφησεις λιγο παραπανω ...τον Πουλο!!!
Ισως θα'πρεπε να φτιαξει η Triumph πιο μεγαλη,ή πιο δυνατη μιζα(?),ή με πιο μικρο γραναζι,ωστε να αρπαζει λιγο περισσοτερες στροφες,...αλλα παλι αν η μπαταρια δεν βοηθαει...........ξανα τον Πουλο!!!
οποτε....υπομονη!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: Aris. στις 09/03/2011 12:59 μμ.

crazyumpire"ΠΑΙΔΕΣ!!
μην το ψαχνετε..και στον Τιγρη και στο 675 το τριπλακι .......τα ιδια!!!!!!!
μολις κανει λιγο κρυο ...ΤΕΡΜΑ!!!
κι ας ειναι καινουργιες.. "


Συμφωνω...

Δεν φταινε οι μπαταριες. Ολες οι μπαταριες "πεφτουν" καπως , σε ενα παγωμενο βραδυ.
Η μιζα της T ζηταει παραπανω αμπερ απο οτι καποιες αλλες με αποτελεσμα να τις γονατιζουν.
Ειναι τυχαιο που οσες φορες αφησα αλλον να βαλει το τριπλακι μπρος , δεν τα καταφερε με την πρωτη, επειδη αφησε το μπουτον της μιζας νωριτερα?
Οι περισσοτερες καινουριες μηχανες πατωντας την ,στιγμιαια , παιρνουν...
Εν αντιθέσει, τα Τ, ειδικα το πρωι θελουν παρατεταμενη μιζια...

Το γυρισμα της μιζας καταναλωνει σε 1sec οτι καταναλωνουν ολα τα ηλεκτρικα της μηχανης για αρκετες ωρες...
Την ωρα που σκας την μιζα , η μπαταρια κανει πολυ μεγαλη "βυθιση". Ποσο μαλλον οταν... βαρας κουπι... για διπλασιο χρονο απο οτι σε αλλες μοτο... ποσο μαλλον μετα απο -τουλαχιστον- μια παγωμενη νυχτα που η μπαταρια ειναι ηδη εξασθενημενη.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: Aris. στις 09/03/2011 1:25 μμ.

Επισεις θα ηθελα να ρωτησω. Ολα τα T "αργουν" να σκασουν ? Ετσι δουλευουν ? Γινεται να βελτιωθει/μειωθει ο χρονος μιζιας που απαιτειται ? Καπως? Ειναι θεμα τσοκ? Ειναι θεμα εγκεφαλου? Μπουζι ?
Γιατι δεν ειναι "τσακμακι" να αρπαζει στιγμιαια ?
Εχει δει κανεις βελτιωση στην εκινηση μετα απο μεγαλο σερβις ? Μπουζι-βαλβιδες κτλ κτλ ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: patapios στις 09/03/2011 1:35 μμ.

Εγω απο τοτε που την μηχανη την παρκαρω σε "θερμαινομενο" γκαραζ (την εισοδο της πολυκατοικιας εννοω) εχω ξεχασει τι θα πει μπαταρια... χειμωνα καλοκαιρι εχει 16 με 20 βαθμους κελσιου εκει.

Πολυτελεια για τους περισσοτερους αλλα εγω εχω ΣΩΘΕΙ!!!

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: Aris. στις 09/03/2011 1:50 μμ.

patapios"Εγω απο τοτε που την μηχανη την παρκαρω σε "θερμαινομενο" γκαραζ (την εισοδο της πολυκατοικιας εννοω) εχω ξεχασει τι θα πει μπαταρια... χειμωνα καλοκαιρι εχει 16 με 20 βαθμους κελσιου εκει.

Πολυτελεια για τους περισσοτερους αλλα εγω εχω ΣΩΘΕΙ!!!"



Πραγματικα! Το αλφα και το ωμεγα η ζεστη στη παρκινγκ. Εμεις τα μηχανακια της δουλειας χρονια ατελειωτα δουλευουν με την μαμα μπαταρια και κανουν καθημερικα 200 αναψε/σβησε. Τα βαζουμε μεσα στο μαγαζι.
Μια φορα εμεινε ενα εξω και το πρωι δεν μπορεσε να σκασει...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: Cpt. Haddock στις 09/03/2011 2:02 μμ.

Κοιταξτε και η δικιά μου τα βράδια κοιμάται σε υπόγειο γκαραζ, κλειστο. Στη δουλειά το 'παθε, εκτεθειμένη στο κρύο μεσα στη μερα...

Ενα χρονο κράτησε η παλια μπαταρία. Σημειωτέον οτι μιλάμε για μηχανή που κάνει ταξίδια και βόλτες εκτός Αθηνας (όχι όσο παλιά, αλλα κάνει)

Εαν ειναι καθε χειμώνα να αλλαζω και μπαταρία, να αγοράσω μερικες για στοκ
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: Sprinter στις 09/03/2011 4 μμ.

Cpt. Haddock"
Billy"O κατάλληλος τύπος μπαταρίας είναι ο: ΥΤΧ 12ΒS 10Α;"


Πολύ κατάλληλος. Χθες παρέδωσε πνεύμα και η δεύτερη μπαταρία και παμε για την τρίτη σε λιγότερο απο 2,5 χρονια....

Μαζί με τα μαμα λαστιχα, στο 1050 πρεπει να πετάμε και τη μαμα μπαταρία...Καθόμουν και εσπρωχνα χθες μες στο κρύο, ευτυχώς που η Ηλιοφίλ ειναι διπλα (εγκαινίασα και το νέο συνεργείο)

"



xixixixixixixi ποσο μ' αρέσουν αυτά τα ποστ

Χα χα , εγώ είμαι στην δεύτερη από το 2006. Την οποιά δευτερη την έβαλα προοληπτικά φέτος γιατι λέω δε μπορεί, θα μείνω κάποια στιγμη. Το προηγούμενο Σάββατο είπα να βάλω μπρός το μηχανάκι που το είχα ακινησία για 2 μήνες. Τσακμάκι με ην πρώτη.

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: petros paloukidis στις 09/03/2011 5:42 μμ.

παιδες αναγκαστικα να βγαλω την μπαταρια και να την εχω μεσα στο σπιτι...να δουμε στην επομενη μιζια αν θα τα καταφερουμε..αμεσως επομενη επιλογη βλεπω την αγορα συντηρητη-φορτιστη μπαταριας..
ο τολμων νικα!