Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ!

Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ!  

  Από: Art-I-Sun στις 09/01/2011 3:07 μμ.

Χαίρεται...
Πήγα τις προάλλες το street για service 10.000. Έγιναν όλες οι ρυθμίσεις γκαζιού, εγκέφαλος, αλλαγή μπουζί, λάδια, καθαρισμός φίλτρου αέρα κ.λ.π. Πρίν το πάω για service το γκάζι ήταν πολύ ομαλό και η απόκριση άψογη.

Έκτοτε, έχει γίνει νευρικό, και ανάμεσα στις 4.000-8.000 στροφές, σε όλες τις σχέσεις ταχυτήτων (απλά στις μικρότερες γίνεται πιό αισθητό) όταν κρατάω το γκάζι σταθερό υπάρχει ένα κόμπιασμα της μηχανής, επανέρχεται, ξανακομπιάζει και γίνεται συνέχεια αυτό (σαν να κάνει μπρός πίσω , ή σαν να ανοιγοκλείνεις το γκάζι).

Η γκαζιέρα δεν δείχνει να έχει κάποιον ανησυχητικό τζόγο και στο roll on ή roll off του γκαζιού δεν δείχνει να αντιδράει περίεργα το μηχανάκι εκτός του ότι είναι λίγο πιο νευρικό.

Παρακαλώ διαφωτίστε με! Τί μπορεί να συμβαίνει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ!  

  Από: tharis στις 09/01/2011 6:03 μμ.

Μηπως σου κανανε κανενα reset τον εγκεφαλο και σου περασαν λαθος προγραμμα ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ!  

  Από: Art-I-Sun στις 10/01/2011 8:42 μμ.

Ευχαριστώ πολύ φίλε, για το ενδιαφέρον σου...
Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, έτυχε να είναι ελαττωματικό μπουζί. Όταν το άνοιξε ο μηχανικός και έβαλε μπρός, κάπου στις 5.500 στροφές με σταθερό γκάζι, οι πεταλούδες ανοιγοκλείνανε σαν να έπιανε κόφτες (αλλά με πιό αργό ρυθμό).

Αντικατέστησε τα μπουζί (τα οποία οπτικά ήταν άριστα) και το πρόβλημα λύθηκε. Μου είπε δε, ότι αυτό το παρουσιάζει έτσι και αλλιώς σε αυτήν την περιοχή στροφών (και το χαρακτήρισε ως "ότι μπαίνει στις ροπές του"), αλλά όχι τόσο έντονα, όπως και παρατήρησα.

Τέλος πάντων, τώρα πάει μια χαρά, αν και πιστεύω λόγω "ψυχολογικού" περιμένω να νιώσω ανεπαίσθητα αυτό το μπρός πίσω. Θα μου περάσει... Πίς άουτ.
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ!  

  Από: dimchrist στις 15/01/2011 9:58 μμ.

Art-I-Sun"Χαίρεται... Πήγα τις προάλλες το street για service 10.000. Έγιναν όλες οι ρυθμίσεις γκαζιού, εγκέφαλος, αλλαγή μπουζί, λάδια, καθαρισμός φίλτρου αέρα κ.λ.π..."

Ενημερωτικά αλλαγή των μπουζί γίνεται στα 20.000 χλμ. ...
και αν δώσεις κάτι παραπάνω για να βάλεις iridium φτάνει εύκολα τα 40.000 χλμ.

Triple Way

Re: Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ!  

  Από: Art-I-Sun στις 15/01/2011 10:21 μμ.

dimchris"
Art-I-Sun"Χαίρεται... Πήγα τις προάλλες το street για service 10.000. Έγιναν όλες οι ρυθμίσεις γκαζιού, εγκέφαλος, αλλαγή μπουζί, λάδια, καθαρισμός φίλτρου αέρα κ.λ.π..."

Ενημερωτικά αλλαγή των μπουζί γίνεται στα 20.000 χλμ. ...
και αν δώσεις κάτι παραπάνω για να βάλεις iridium φτάνει εύκολα τα 40.000 χλμ. "


Κι'εγώ έτσι νόμιζα, αλλά δεν μου φάνηκε και κακό.... Θα τα προτιμήσω την επόμενη φορά.
Μια πατατιά τηγάνες...