Φώτα xenon για Street Triple

Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: vrose στις 03/05/2008 8:52 μμ.

Καλησπέρα.
Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να με πρότεινε αν γνωρίζει κάποιο xenon kit για το street triple.
Είναι όλα κινέζικα τα kit που πωλούνται ή υπάρχουν και ευρωπαϊκά;

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: coot στις 03/05/2008 9:29 μμ.

vrose"Καλησπέρα.
Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να με πρότεινε αν γνωρίζει κάποιο xenon kit για το street triple.
Είναι όλα κινέζικα τα kit που πωλούνται ή υπάρχουν και ευρωπαϊκά;"

είχα βάλει στο αυτοκίνητο τέτοια κόλπα. Λοιπόν υπάρχουν κινέζικα που φτιάχνονται στη κίνα και ευρωπαικά που φτιάχνονται στη κίνα νομίζω τα hellas είναι ευρωπαικά αλλά δε νομίζω ότι αξίζει το κόπο. Όλα τα ίδια είναι μην αγχώνεσαι. Το ερώτημα είναι που θα βάλεις όλα αυτά τα μαρκούτσια στο ολόγυμνο street triple? άποψη μου είναι αγόρασε τις xenon bulbs της philips πλησιάζουν πάρα πολύ το xenon κιτ, δεν έχει το κόστος των xenon και δε πιάνουν χώρο αφού αντικαθιστούν τις λάμπες που έχεις τώρα


PS Πες και πως σε λένε πότε το πήρες το φοβερό εργαλείο, πως σου φαίνεται κλπ. Δε δαγκάνουμε
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: vrose στις 03/05/2008 10:03 μμ.

Σε αυτό που λες έχεις δίκιο. Ημουν σήμερα 2 ώρες σε ενα μαγαζί και ψάχναμε μέρος που να βάλουμε όλα αυτά τα πράγματα. Ήθελε να τα βάλει δίπλα απο το τεπόζιτο (AKYRO).

Όνομα: Άρης

Το μηχάνημα το έκανα δώρο χριστουγέννων στον ευατό μου. Ήμουν μεταξύ Ducati monster 695 και στο Street Triple αλλά πυστεύω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή.

Σε βολτα χθες (γύρος πηλίου) μαζί με τον κολιτό μου που έχει Ducati monster η διαφορά είναι τεράστια. Ο κολιτός είχε πάρα πολλούς κραδασμούς στην μηχανή του, εγώ τπτ.

Μέχρι στιγμής δεν είμαι απλά ευαχαριστημένος αλλά super ευχαριστημένος.

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: Costas στις 04/05/2008 12:03 πμ.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Άρη!!Περιμένουμε ποστάρισμα στην περιοχή για τα νέα μέλη και καμιά φωτό στη gallery για να μη ξεχνιώμαστε

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: Aris. στις 18/11/2008 3:59 μμ.

exw kai gw na sou pw 2 pramata apo prosopiki empeiria. To triple 675 exw kai gw kai rwtisa gia xenon... Gia na exw xenon kai sta 2 fanaria kai mikri kai megali skala xriazomoun 200 euro (na mu ta perasei mastoras) alla distixws i sigekrimenes labes exoun megalo "kolo" kai den xwrane stis "gymnes" koupes tou triple.. Etsi eprepe na valw slim balast pou simainei oti kalitero yparxei stin agora alla.... se diplasia timi .. diladi 400 euro... APO kai KLEIETE. einai polla te lefta gia XENON sto triple lipon. (ektos ama ginei kammia patenta). Egw omws epeidi de thelw na riskarw... http://cgi.ebay.com/TRIUMPH-STREET-TRIP ... .m63.l1177 . i alliws pas www.ebay.com kai grafeis "triumph street triple" stin anazitisi. ekei tha vreis kai labes typou Xenon stous 7500 K (aspro-ble) mono me 15euro me ta metaforika anti gia 35+ pou tis poulane sta magazia auta ta "oliga" kai apo mena .
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: fethry στις 21/11/2008 3:47 μμ.

δηλαδή αυτούς τους λαμπτήρες τους παρήγγειλες?
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: john_street_triple675 στις 21/11/2008 6:13 μμ.

fethry"δηλαδή αυτούς τους λαμπτήρες τους παρήγγειλες? "



Eγώ πάντως παιδιά τις παρήγγειλα κ τις περιμένω. 15 ευρώ κομπλέ!!!
Ελπίζω να κάνουν δουλειά...

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: Sprinter στις 21/11/2008 8:54 μμ.

Λάμπες 'τύπου' xenon και μάλιστα στα 7500Κ (υποτίθεται) είναι η μεγαλύτερη παπαριά που μπορείτε να αγοράσετε. Μπορείτε να βάλετε και μια μπλέ ζελατίνα πάνω απ΄ το φανάρι σας, το ίδιο θα κάνει...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: ATN PANOS στις 21/11/2008 10:07 μμ.

o sprinder εχει δικιο παιδια.απο οσο ξερω δεν υπαρχει λαμπα αλογονου να ανεβαιωει τοσο ψηλα.
αντε μεχρι4500-5000.οχι παραπανω
αλλωστε αυτο ειναι μονο για το φασμα του χρωματος που αποδιδει η λαμπα.
εγω προσωπικα ετοιμαζομαι για xenon και ενας απο τους λογους που αλλαξα τα φαναρια και εβαλα
aftermarket ηταν για τα xenon.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: nfot στις 22/11/2008 10:08 πμ.

ATN PANOS"o sprinder εχει δικιο παιδια.απο οσο ξερω δεν υπαρχει λαμπα αλογονου να ανεβαιωει τοσο ψηλα.
αντε μεχρι4500-5000.οχι παραπανω
αλλωστε αυτο ειναι μονο για το φασμα του χρωματος που αποδιδει η λαμπα.
εγω προσωπικα ετοιμαζομαι για xenon και ενας απο τους λογους που αλλαξα τα φαναρια και εβαλα
aftermarket ηταν για τα xenon."


Το μονοφαναρο που εβαλες, εχει ξεχωριστη λαμπα για καθε σκαλα ή μια Η4 και για τις 2 σκαλες;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: ATN PANOS στις 22/11/2008 4:34 μμ.

εχει μια λαμπα Η4
εχω βρει 1 πολυ καλο κιτ με slim ballast kai λαμπα χωρις ρελε απο πισω και 2 νηματα μαζι.σε κανινικο μεγεθος δηλαδη
αλλα στο εμαιλ που του εστειλα δεν εχει απαντησει ακομα.
ομως στο 1 φαναρι ειναι πολυ ευκολο να βαλεις και μια χenon απλη,με μετακινουμενο νημα
μιας και απο πισω απο το μονο φαναρι εχει χωρο..τωρα.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: nfot στις 22/11/2008 9:44 μμ.

Κοιτα ομως τι γινεται με την Η4 που λες, χωρις το ρελε απο πισω. H4-4 αποκαλουνται συνηθως.

Αν κοιταξεις μια συνηθισμενη Η4 αλογονου, θα δεις οτι τα νηματα ειναι στο ιδιο υψος και το ενα πισω απο το αλλο.
Αν κοιταξεις την Η4 που λες, θα δεις οτι ενω το "νημα" της μεσαιας σκαλας (το μπροστινο) βρισκεται στη σωστη θεση, το πισω νημα, ειναι υπερυψωμενο, σε σχεση με το απλο νημα. Αυτο φυσικα εχει σαν αποτελεσμα να ειναι εντελως διαφορετικο το σημειο εστιασης της μεγαλης σκαλας εντος του φαναριου, ποσο μαλλον στο δρομο. Γενικα, οι Η4-4 δεν προχωρησαν για το λογο αυτο. Ασε που θα εχεις μεγαλη καθυστερηση στην αλλαγη σκαλας μαλλον.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: ATN PANOS στις 23/11/2008 8:01 μμ.

αυτο που λες με το νημα εχεις δικιο.
πριν1 εβδομαδα ειχα δοκιμασει μια λαμπα,με 2 νηματα,το ενα ομως διπλα στο αλλο,και οχι πανω/κατω
αποτελεσμα η μεγαλη σκαλα να εστιαζει στο απειρο.........
οσο για την καθυστερηση απο την μια σκαλα στην αλλη αυτο δεν υπαρχει.τουλαχιστον στο κιτ που δικιμασα. εχει dual ignitor για αμεση αποκριση.
για δες εδω αν θελεις.

http://www.carlight.nl/en/details.php?prod=79
δεν μου εχει απαντησει ομως ακομα σχετικα με το αν η δεσμη θα ειναι κανονικη και στις 2 σκαλες...

αν δεν βγαλω ακρη με αυτο,θα βαλω μαλλον το αλλο συστημα με την λαμπα που μετακινηται,μιας και εχω χωρο πισω απο το φαναρι.

παντως xenon θα βαλω εστω και αν χρειαστει να κουβαλαω τα ballast κ οτι αλλο χρειαζεται
με τρειλερ
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: nfot στις 23/11/2008 8:33 μμ.

Θα ελεγα οτι η πραγματωση του σετ ειναι πολυ καλη και εχει δοθει σημασια σε καθε λεπτομερεια.
Μου αρεσε πολυ και σιγουρα δε μου θυμιζει τα κλασσικα Κινεζικα σετ.

Λιγο που κοιταξα τη φωτο της λαμπας σε μεγεθυνση και με περιστροφη αριστερα, πιστευω οτι θα εχει καλα αποτελεσματα. Αν τελικα παρω το R, θα το δοκιμασω κι εγω αν αποφασισω να βαλω μονο φαναρι.

Αληθεια, στο μονοφαναρο, ταιριαζει καμια After market ζελατινα;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Φώτα xenon για Street Triple  

  Από: ATN PANOS στις 23/11/2008 11:52 μμ.

δυστηχως ουτε η μασκα ουτε το fairing ταιριαζει.
και εγω το ψαχνω παντως γιατι ο αερας μετα τα 160-180 ειναι ανυποφορος....
παντως το φαναρι ειναι ακριβως ιδιο με το με το ΜΤ 03 τις yamaha
αν μπορει καποιος ας ρωτησει μηπως ειναι πιο φτηνο...
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.