Τρίξιμο/Τρίψιμο (θόρυβος από τον κινητήρα)

Τρίξιμο/Τρίψιμο (θόρυβος από τον κινητήρα)  

  Από: Art-I-Sun στις 09/11/2010 11:11 μμ.

Χαίρεται. Αν και έχω σκοπό αν συνεχιστεί να το πάω στον μάστορα να το ακούσει, θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας παρακαλώ.
Δέν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά ο θόρυβος παρουσιάστηκε μετά από την εφαρμογή (πρόγραμμα, φίλτρο, 3-1 arrow).

Περιγραφή: Σάν τρίξιμο ή τρίψιμο ακουστό από τη αριστερή πλευρά μέσα απ'το κιβώτιο και αισθητό πάνω στα μασπιέ, κατά την διάρκεια της σύμπλεξης της 1ης.
Ο ήχος είναι πολύ εύκολα αισθητός με κράνος και από τα μασπιέ.
Έχει τύχει να το ακούσω/νιώσω στην μετάβαση από 2α σε 1η. Έχει τύχει από νεκρά σε 1η. Πάντα όμως ακούγεται ενώ κινείται η μηχανή και ολισθαίνει ο συμπλέκτης.
Έχει τύχει να προχωράει η μηχανή με ολίσθηση του συμπλέκτη στην 1η και λίγο γκάζι και καθώς κινείται να ακούγεται το τρίξιμο περιοδικά, σάν κάτι να βρίσκει σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο καθώς τσουλάει η μηχανή.
Παρ'όλα αυτά, να σημειώσω ότι δέν ακούγεται πάντα, αλλά το ακούω σίγουρα μιά φορά την μέρα. Τα λάδια είναι σε φυσιολογικό επίπεδο (αλλαγμένα στα 5000 και τώρα είναι στα 8800).
Επίσης, την μηχανή δέν την έχω πάει ποτέ πάνω από 11000 στροφές, οπότε δέν θα μπορούσα να πώ ότι την σπάω κιόλας.
Δέν έχω παρατηρήσει κάποιον άλλο περίεργο ήχο, ή περίεργη συμπεριφορά την μοτοσυκλέτας.

Λέτε να βγαίνει απ΄το γρανάζι μετάδοσης και όχι απ'το κιβώτιο? Η αλυσίδα είναι λαδωμένη με γράσσο λιθίου, όχι σπρέυ.

Σας ευχαριστώ όλους σας.
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Τρίξιμο/Τρίψιμο (θόρυβος από τον κινητήρα)  

  Από: poseidonas στις 10/11/2010 12:18 πμ.

φιλε Σωτήρη γεια σου!
Εαν είσαι σίγουρος πως ο ήχος έρχεται απο τι μεριά που είναι ο συμπλέκτης τότε κατα 80% ειναι πιθανότατα το υλικο τριβής ενός απο τους δίσκους σου.Ο θόρυβος παράγεται απο την επαφή του υλικού πάνω στο κάλυμα του μοτέρ και είναι περισσότερο αισθητός οταν ολισθαίνεις το συμπλέκτη διότι οταν τον εχείς μισοπατημενο τοτε το κομμάτι του υλικού του δίσκου αφήνεται ''μερικώς'' ελευθερο με αποτέλεσμα να ξύνει το καπάκι.Αν δεν είναι πολυ ενοχλητικό το ξύσιμο τοτε δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.Αν την διάρκεια που παρατηρήται το φαινόμενο αυτό υπαρχει και έντονος κραδασμός τοτε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ένα απο τα ελατήρια του συμπλέκτη να έχει σπάσει και να θέλει οπωσδηποτε αλλαγμα πρωτου γινει τιποτα χειρότερο...Να σημειώσω οτι αν έχει τυχόν σπάσει καποιο απο τα ελατήρια για οποιοδήποτε λογω τοτε ενας απο τους δίσκους σου θα έχει μια ''έξοδο'' διαφυγής γιαυτο και νιώθεις τον κραδασμό...Ευχομαι απλά να είναι κάποιο κομμάτι απο τα υλικά τριβής που έχει κοπεί και τίποτα χειρότερο...Καλο θα ήταν να το πας έγκαιρα σε ενα συνεργείο για αποφυγή οποιασδήποτε σοβαρής βλαβης...Καλή τύχη σου ευχομαι.
Το ενδεχόμενο τζόγου αλυσιδας η και γραναζιού μετάδοσης το αποκλείω διότι θα έκανε συνέχεια θόρυβο και θα άλλαζε ταχύτητες πιο δύσκολα.Γενικα θα ήταν πιο ''τραχία'' η λειτουργία της μετάδοσης.
Ευχομαι καλή τυχη...
TORS,125 Mains,snorkelctomy,much love!:)

Re: Τρίξιμο/Τρίψιμο (θόρυβος από τον κινητήρα)  

  Από: Native στις 10/11/2010 2:40 μμ.

Ποσειδώνα έχεις ένα κόλλημα με τους δίσκους η μου φαίνεται????

Πως να βρει ο δίσκος πανώ στο καπάκι? Μέσα απο την καμπάνα κάνοντας μαγικά??? Εκτος αν εννοεις να έχει ξεβιδώσει καποια βίδα της καμπανας και να βρισκει το καπακι, πράγμα που δεν έχω ακουσει να συμβαινει σε triumph, μονο σε ktm . Ασε που ο φίλος λεει απο τη αριστερή πλέυρα, απο την αριστερη πλευρα είναι τα πηνία, οχι οι δισκοι.

Art κοιτα μηπως έχουν ξέχασει να σου σφίξουν το κολιε στον συνδεσμο της εξάτμισης και ακούγεται απο κει το τριξιμο ή γενικα κάπου ακουμπάει η εξατμιση και συντονίζει, αν και η εξάτμιση απο δεξια περνάει...Κατα τα άλλα μονο επιτόπου μπορει να σε βοηθήσει κάποιος, δεν νομίζω οτι είναι εύκολο απο εδώ και με εικασίες....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Τρίξιμο/Τρίψιμο (θόρυβος από τον κινητήρα)  

  Από: johnygalan στις 10/11/2010 2:59 μμ.

Native"Ποσειδώνα έχεις ένα κόλλημα με τους δίσκους η μου φαίνεται????
"

" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Τρίξιμο/Τρίψιμο (θόρυβος από τον κινητήρα)  

  Από: tharis στις 10/11/2010 3:06 μμ.

Εγω παντως δε καταλαβα το προβλημα σου ..

Θορυβος ειναι ή κραδασμος ?
Στιγμιαιο ή περιοδικο ?
Οταν αλλαζεις ταχυτητα ή και οταν κινησαι ?
Σε χαμηλες στροφες? Θα πρεπει να εχει πολυ κραδασμο για να το καταλαβαινεις στο ποδι σου οπως λες ..

Μας μπερδεψες λιγο ..
Και πως μπορεις να ξεχωρισεις αν ακουγεται απο δεξια ή απο αριστερα ?

Εγω στοιχιματιζω οτι δεν εχεις καποιο προβλημα ..
Ή κατι φυσιολογικο του συμπλεκτη ειναι ή εχεις τπτ ξεβιδωμενο και "κουδουναει" .. στησε αυτι και ψαξ το !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Τρίξιμο/Τρίψιμο (θόρυβος από τον κινητήρα)  

  Από: poseidonas στις 10/11/2010 4:43 μμ.

φιλε native πρεπει να λαβουμε υπόψη το γεγονος οτι δεν ειμαι κατοχος ενός triple αλλα ενός κλασικου.Εχω περάσει βεβαια και εγω τις ωρες μου πανω σε σπορ μηχανακια αλλα δεν γνωριζα σε ποια μερια εχει το βολαν το triple...εκανα απλα μια υπόθεση συμφωνα με τα λεγόμενα του παθόντα.Δεν ειμαι σίγουρος για τιποτα βεβαια διοτι καθένας αντιλαμβάνεται το προβλημα διαφορετικα!Αλλιως θα το εκλαβει καποιος που καβαλαει 40 χρονια μηχανες κ αλλιως καποιος που καβαλαει 5
.Μπορει να είναι και τα πηνια οπως ειπες...Κολλημα δεν εχω με τους δικους απλα έτυχε!!!
Στην περίπτωση του Νικου με τον τιγρη δεν νομιζω οτι έχω πέσει έξω αν το γραναζωμα του είναι μαμα ομως,νομιζω οτι συμφωνεις και εσύ!
TORS,125 Mains,snorkelctomy,much love!:)

Re: Τρίξιμο/Τρίψιμο (θόρυβος από τον κινητήρα)  

  Από: Art-I-Sun στις 11/11/2010 1:17 πμ.

haris"Εγω παντως δε καταλαβα το προβλημα σου ..

Θορυβος ειναι ή κραδασμος ?
Στιγμιαιο ή περιοδικο ?
Οταν αλλαζεις ταχυτητα ή και οταν κινησαι ?
Σε χαμηλες στροφες? Θα πρεπει να εχει πολυ κραδασμο για να το καταλαβαινεις στο ποδι σου οπως λες ..

Μας μπερδεψες λιγο ..
Και πως μπορεις να ξεχωρισεις αν ακουγεται απο δεξια ή απο αριστερα ?

Εγω στοιχιματιζω οτι δεν εχεις καποιο προβλημα ..
Ή κατι φυσιολογικο του συμπλεκτη ειναι ή εχεις τπτ ξεβιδωμενο και "κουδουναει" .. στησε αυτι και ψαξ το !!"


Είναι ήχος που προέρχεται από την αριστερή πλευρά στο ύψος της πατούσας, συνδυαζόμενος από ένα vibration, αν καταλαβαίνεις, που γίνεται αισθητό μέσω του μασπιέ. Συμβαίνει κατά την αλλαγή της ταχύτητας από νεκρά σε 1η, ή από 2α σε 1η, στην φάση της ολίσθησης του συμπλέκτη και μόνο όταν η μηχανή κινείται. Στιγμιαίος είναι κατά βάση, αφού έτσι κ αλλιώς στιγμιαία είναι και η ολίσθιση του συμπλέκτη. Επίσης σημαντικό να αναφέρω ότι δεν συμβαίνει πάντα.
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Τρίξιμο/Τρίψιμο (θόρυβος από τον κινητήρα)  

  Από: tharis στις 11/11/2010 1:29 πμ.

Φανταζομαι δεν εννοεις το τιναγμα την ωρα που κουμπωνει η 1η ετσι ? γτ αυτο ειναι φυσιολογικο σε ολα τα μηχανακια ..

Κατα τ αλλα εγω δεν εχω παρατηρησει κατι παρομοιο στο δικο μου.. τι να σου πω ..
Πηγες απο το μηχανικο σου που ελεγες ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Τρίξιμο/Τρίψιμο (θόρυβος από τον κινητήρα)  

  Από: Art-I-Sun στις 10/01/2011 8:50 μμ.

Επίσης ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Προσωπικά εγώ δοκίμασα να ρυθμίσω την μανέτα του συμπλέκτη:
Μεγαλύτερο αρχικό διάκενο = Το ξαναέκανε...
Μικρότερο αρχικό διάκενο = Το ξαναέκανε...
Καθάρισα το μπροστινό γρανάζι από βρωμιές = το ξαναέκανε...

Τέλος πάντων επειδή, δέν το έκανε συχνά πιά δεν το πολυέψαξα άλλο, μέχρι που πήγα για service και μου είπε ο μάστορας, κατευθείαν, ότι είναι ξέσφιχτο το μπροστινό γρανάζι. Το είδε κιόλας και το επιβεβαίωσε...
Τώρα προς το παρόν δεν έχω ξανακούσει κάτι, οπότε, ίσως ήταν αυτό.
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Τρίξιμο/Τρίψιμο (θόρυβος από τον κινητήρα)  

  Από: black_power στις 10/01/2011 9:16 μμ.

ερώτηση, λίγο άσχετη , αλλα μην ανοιξω thread
στο street , οταν μαρσάρετε με το συμπλέκτη ελεύθερο τρώτε περισσότερους ¨κραδασμους" απ οτι οταν πατάτε τον συμπλεκτη;
το θεωρώ φυσιολογικό με τις λιγοστές γνώσεις που εχω απλως επιβεβαιώστε

(οταν λεω μαρσάρω εννοώ κοντα στις 2-3χιλιαδες στροφες, δεν ειμαι ανώμαλλος )
τώρα που το ξανασκέφτομαι και χωρις να μαρσάρω, απλως με το ρελαντι το νιωθω αυτο

Re: Τρίξιμο/Τρίψιμο (θόρυβος από τον κινητήρα)  

  Από: tharis στις 10/01/2011 9:23 μμ.

Δεν εχω καταλαβει ακριβως ποιες περιπτωσεις εννοεις αλλα νομιζω οτι σε καθε περιπτωση δεν εχει διαφορα ..

Ασε που στις 2-3 χιλιαδες στροφες δεν "τρως" ουτως η αλλως κραδασμους ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Τρίξιμο/Τρίψιμο (θόρυβος από τον κινητήρα)  

  Από: black_power στις 10/01/2011 9:31 μμ.

καλά δεν επιμένω
μπορεί να χω πολύ ευαίσθητο κώλο