Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"

Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: Art-I-Sun στις 20/10/2010 1:45 πμ.

Χαίρεται.
Έχω διαβάσει σχετικές συζητήσεις για το σκάσιμο και το κλάσιμο της εξάτμισης, για τις ελευθέρας κ.α., αλλά δεν είχα περαιτέρω απορίες μέχρι που την έβαλα και εγώ ο ίδιος...

Εξάτμιση - Φίλτρο High-flow & Πρόγραμμα, όλα κομπλέ, σύμφωνα με το συνεργείο.

Ερώτηση: Στα κατεβάσματα είναι φυσιολογικό να κλάνει συνέχεια και να κάνει μικροσκασίματα? Δεν έχω παρατηρήσει κανένα μεγάλο σκάσιμο, τύπου πυροβολισμού, ή φλόγα, μόνο μικροσκασίματα και συνεχές κλάσιμο στα κατεβάσματα και όταν γενικότερα κινείται η μηχανή με κουμπωμένη κάποια ταχύτητα και κλειστό γκάζι.

Παρακαλώ τους κατόχους του πακέτου (street triple με 3-1, φίλτρο και πρόγραμμα) να μοιραστούν μαζί μου τις δικές τους εμπειρίες με το σύστημα. Να πάω να το κοιτάξω, ή είμαι εντάξει. Έτσι είναι το πρόγραμμα τις T ή μάλλον έχει περαστεί λάθος πρόγραμμα? Παρεπιπτόντως το μηχανάκι πάει ρολόϊ και "ίσως" λίγο καλύτερα από πρίν.

Ευχαριστώ για τον χρόνο όλων σας.
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: denthnpalevw στις 20/10/2010 9:22 πμ.

νορμαλ ειναι φιλε μου. μην αγχωνεσαι για τετοια πραγματα.....
βγες βολτες και κοιτα να το χαρεις.....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: tharis στις 20/10/2010 3:13 μμ.

ΤΙ αλλο θες απ την εξατμιση σου .. !!!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: nfot στις 20/10/2010 6:19 μμ.

Το σκασιμο - κλασσιμο κτλ, στις ελευθερες εξατμισεις, οφειλεται στο οτι λειπουν καποια διαφραγματα, εξ ου και ελευθερες. Ετσι, οταν κλεινεις το γκαζι, γινεται αναροφηση φρεσκου αερα, που περιεχει οξυγονο φυσικα. Αυτο πλησιαζοντας προς τον κυλινδρο, απο τη θερμοκρασια κανει μπαμ. Αυτα ειναι τα σκασιματα που ακους και ειναι εντελως φυσιολογικα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: Native στις 20/10/2010 6:46 μμ.

Τα σκασιματα οφειλονται σε μετακαυση μεσα στην εξάτμιση, αυτο πολλές φορές γίνεται απο μικρο-διαρροές στους λαιμόυς (κακο πάτημα κατα το σφίξιμο) που μπορει να περασει οξυγονο μεσα στην εξάτμιση. Για τα σκασίματα επίσης ευθύνεται πολυ και το SAI γι'αυτο εχουμε προγράμματα με και χωρις SAI. Απ οτι βλέπω πάντως ολα τα προγράμματα του street triple είναι με SAI οπότε αποκλείεται να σου περάσαν λάθος πρόγραμμα...

Παντως ειναι φυσιολογικό να κανει λιγα σκασίματα ειδικά χωρις καταλύτη...

Αν το κάνει έντονα, πήγαινε να σου σφίξουν λίγο τους λαιμους τις εξάτμισης, μηπως δεν έχουνε πατήσει καλα τα ζουαν. (Με κρύο μοτερ πάντα...γιατι θα πάρεις τα μπουζόνια στο χέρι!!!)
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: Aris. στις 23/10/2010 6:07 μμ.

Εδω εχει σκασιματακια τα διπλα τελικα της arrow , η 3-1 δεν θα ειχε ? Αν δεν βγαζει φλογες εισαι οκ
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: epistimon στις 24/10/2010 10:26 μμ.

ουτε σε μετακαυση οφειλονται τα σκασιματα αλλα ουτε σε διαροη απο τους λαιμους.οταν κλεινουμε το γκαζι ενα μερος απο τα καυσαερια γυριζει προς τα πισω και βρισκει επανω στο τελευταιο διαφραγμα και απο εκει κανει τα σκασιματακια(σε μαμα τελικο)στις βελτιωτικες εξατμισεις αναλογα που εχει βαλει ο καθε κατασκευαστεις τα διαφραγματα εχουμε και το αναλογο σκασιμο.

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: Tpap στις 24/10/2010 11:44 μμ.

Λοιπόν, ανακεφαλαιώνω για να μην μπερδευόμαστε:

1. Καύση φρέσκου οξυγόνου εντός.
2. ΜΕΤΑκαυση και SAI.
3. κτύπημα καυσαερίων πάνω σε διάφραγμα.

Κανείς άλλος...???!!!




Ήμαρτον ρε παίδες...

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: epistimon στις 25/10/2010 1:41 μμ.

για πες μας εσυ που ξερεις τι ειναι?
γιατι για να γελας παει να πει οτι ξερεις και οχι το τι μπορει να ειναι η φανταζεσαι.για να ακουσουμε την απαντηση σου λοιπον.αυτο που απαντησα εγω το ξερω και το λεω γιατι εχω μιλησει με γνωστο εξατμησα και κατασκευαστη εξατμησεων εδω στην αθηνα και ο ανθρωπος μου εξηγησε για ποιους λογους ακουγονται τα σκασιματα.ενας απο αυτους ειναι αυτο που ανεφερα

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: Tpap στις 25/10/2010 4:01 μμ.

Φίλε Επιστήμονα,
το θέμα δεν είναι να πώ εγώ την άποψή μου.

Το θέμα είναι γιατί ο καθένας να πετάει καρότα, χωρίς να έχει γνώση του αντικειμένου, να αναπαράγει φήμες ανυπόστατες που άκουσε στο καφενείο δίχως να στρώσει λίγο κώλο να ερευνήσει -εφ'όσον δεν ξέρει- και μάλιστα -το χειρότερο απ'όλα- να απαντά με μιά απόλυτη σιγουριά ότι έιναι αλάνθαστος....

Δεν είναι κάτι που σε προβληματίζει αυτό...??


Το άν SΚΥ η εξάτμηση ή όχι, είναι μάλλον το πλέον επουσιώδες, ακόμη και στο παρών Φρέντ...

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: epistimon στις 25/10/2010 4:19 μμ.

φιλε μου εγω την απαντηση που εδωσα δεν την πεταξα ετσι τυχαια και στο εξηγησα στο ποιο πανω post.εσυ ομως γελασες και με τη δικη απαντηση που σημενη οτι δεν την θεωρεις σοβαρη παντα βεβαια γνωμη σου αλλα με την απαντησση που εδωσες ειναι σαν να ξερεις για ποιο λογο γινεται αυτο το σκασιμο της εξατμηση και θεωρεις τις δικες μας απαντησεις καροτα.για μενα θα ηταν ποιο ωραιος τροπος να υποστηριξεις την δικια σου απαντηση και να δωσεις τις γνωσεις σου σε καποιον που δεν ξερει και θελει να μαθει παρα να γελας μαζι του αν ειπα κατι που δεν ειναι σωστο.παντα φιλικα να μην παρεξηγουμαστε

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: Tpap στις 25/10/2010 4:29 μμ.

Αγαπητέ μου, με παρεξήγησες...

Ποτέ δεν γελάω με κάποιον.

Μόνο με τα γραπτά του.

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: epistimon στις 25/10/2010 4:33 μμ.

τελος παντον για να μην χαλαμε το θεμα του παιδιου καλο ειναι να μην γελαμε με τα γραπτα κανενος οταν μπορουμε να τον διαφοτισουμε με τις γνωσεις μας και τις εμπειριες μας.απο εκει και περα ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 25/10/2010 4:45 μμ.

Χμμ...ισως και να κανω και λαθος αλλα με αλλαγη εξατμισης και μονο δεν βλεπεις τοσα σκασιματα σε εναν κινητηρα εκτος και αν υπαρχουν 2 παραμετροι.

Παραδειγμα φερνω απο την δικη μου μηχανη (δεν ξερω αν εχει καποιο συστημα παρομοιο η Triumph και πως το ονομαζει συμαπαθατε με. ) με μαμα τελικα και καταλυτη ειχα μικροσκασιματακια στο κλεισιμο του γκαζιου (οπως λεει ο φιλος κλασιματακια ) και με την αλλαγη τους με Υψηλον και 2 τελικα Yoshimura τα μικροσκασιματακια εγιναν σκασιματαρες με φλογιδια. Ωραιο ητο στη αρχη δεν λεω μεχρι που φοβηθηκα για το καρμπον της εξατμισης μην ανοιξει ωσνα γαρυφαλλο καμμια μερα και μπει σε τροχια το κομματι.

Εκατσα και εψαξα τι παιζει και εχει ενα συστημα το λεγομενο pair valve το οποιο ψεκαζει φρεσκο αερα στην εξαγωγη ωστε τυχον ακαυτο μειγμα να αναφλεγει πιο ευκολα και να μειωθουν οι ρυποι για να περασει και η μηχανη μας (βαση κανονισμων) τους ρυπους που επιτρεπει να εκπεμπει.Αυτο λοιπον το συστημα το προξενουσε αυτο σε εμενα.Δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο που θα κανει ακριβως το ιδιο πραγμα στο κινητηρα του Street Triple του φιλου.

Η δευτερη παραμετρος θα ειναι να παιρνει αερα απο καπου το χταποδι της εξατμισης και ετσι να ακουγονται τα σκασιματακια αυτα.

my 2 cents.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Arrow 3-1 (Street Triple) "POPING"  

  Από: doohan στις 25/10/2010 5:27 μμ.

...........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.