Κραδασμοί STR

Κραδασμοί STR  

  Από: Mr.Samsa στις 14/07/2010 8:05 μμ.

Παιδιά καλησπέρα,

θέλω να κάνω μια ερώτηση προς κατόχους Street Triple, έχω το R, έχει 2000km και από τότε που το 'στρωσα και πηγαίνω εθνική ή αττική οδό πάνω από 7000 rpm έχει απίστευτους κραδασμούς από το μοτέρ σε χέρια και πόδια με αποτέλεσμα μετά από διαδρομή 30 ή 40' να μουδιάζουν(υπόψιν ότι κρατάω το τιμόνι χαλαρά). Η ερώτηση μου προς κατόχους είναι, αν έχουν τους ίδιους κραδασμούς και είναι φυσιολογικό, οπότε να το ψάξω με αντίβαρα και λαστιχάκια στα μασπιέ ή αν δεν το κάνουν όλα να ζαλίσω τον συνεργειά.

Thanks εκ των προτέρων

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Aris. στις 14/07/2010 8:40 μμ.

Να πας συνεργειο και πες τον μαστορα σου να το βολταρει...
Εγω μεχρι 170χλμ non-stop που εχω κανει , δεν ειχα τιποτα το ιδιαιτερο σε χερια και ποδια .
Λιγο τα @@@ μου μουδιαζουν βεβαια, αλλα σηκωνομαι απο την σελα καθε 30χλμ για μερικα δευτερα και ολα καλα
Τετοιας εντασης κραδασμους εχω απο τα 220χαω και πανω..

Αν καποιες στροφες με ενοχλουν στο ταξιδι , ειναι μεταξυ 5 και 6 χιλιαδες . 7 με 8 χιλιαδες -για μενα- ειναι ιδανικα σε θεμα κραδασμων , θορυβου ,ροπης, ευχαριστησης!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Mr.Samsa στις 14/07/2010 9:21 μμ.

Thanks . Αύριο το πρωί θα είμαι στο συνεργείο. Κατά βάθος όσο ενοχλητικό κι αν είναι ήλπιζα να είναι φυσιολογικό . Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.

Anyway, όντως το θέμα με τα @@@ υπάρχει ρε γ@μώτο ,είναι πολύ κατηφορική η σέλα.

Τυχαία στο youtube ψάχνοντας για εξατμίσεις έπεσα πάνω σε αυτό το video http://www.youtube.com/watch?v=TLDxGvkW ... re=related που έχει ενδιαφέρουσα σέλα και φαίνεται ψιλοάνετη

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Aris. στις 14/07/2010 10:10 μμ.

Υπαρχουν αρκετες aftermarket σελες . Παιζουν στο 250αρι. Η Bagster εχει και "make your own seat" section στο site της. Βεβαια και σε εναν ταπετσερη μπορεις να κανεις πολυ καλη σελα στο ηδη υπαρχων καλουπι.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Sprinter στις 14/07/2010 11:14 μμ.

Αγαπητέ Αρη,

Γράφω απλώς δια να σας εφιστήσω την προσοχήν είς το ότι ' το καλούπι' είναι γένους ουδετέρου και ώς εκ τούτου το προσδιοριστικό επίθετο (επιθετικοποιημένη μετοχή, ακριβέστερα) πρέπει να είναι γένους ουδετέρου επίσης. Άρα 'το καλούπι' είναι υπάρχον και επ' ουδενί υπάρχων. Εάν το καλούπι ήτο γένους αρσενικού 'ο καλούπης' τότε, μια και η πρόταση σας χρησιμοποιεί το αντικείμενο είς την αιτιατικήν θα εγράφετο 'τον υπάρχοντα καλούπην'. Θέλω να πώ ότι ο τύπος 'υπαρχων' είναι εντελώς λανθασμένος εις κάθε περίπτωσην. Ορθότερον βεβαίως θα ήτο να εγράφατε 'το υφιστάμενο καλούπι' ή, έτι ορθοτέρως, 'το υφιστάμενο πρόπλασμα' αλλά ας μη υπερβάλλομεν.

Μη βασανίζεστε όμως με την χρήσην των μετοχών. Διατί δεν επιλέγετε να εκφραστείτε απλούστερα χρησιμοποιώντας την έκφρασην 'στο ίδιο καλούπι' ή τέλος πάντων περιφραστικώς όπως π.χ. 'στο καλούπι που ήδη υπάρχει' ?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: tharis στις 14/07/2010 11:22 μμ.

κι εγω εχω το ιδιο προβλημα .. ταξιδευω συνηθως με 7000rpm και μετα απο κανενα 40λεπτο μουδιαζει κι εμενα λιγο το χερι μου .. (στο αριστερο grip εχω λιγο παραπανω κραδασμο απο οτι στο δεξι ..)

Αν βρεις λυση ενημερωσε μας γιατι και γω δε βρηκα χρονο να παω απ την Τ να ρωτησω ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: nfot στις 15/07/2010 12:02 πμ.

Αυτος ο κραδασμος, εκει στις 6-7Κ σαλ, κατι απο τεντωτηρα καδενας μου θυμιζει.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: tharis στις 15/07/2010 12:11 πμ.

δεν ειναι στις 6-7 .. ειναι απο τις 6 και μετα ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Greem στις 15/07/2010 12:23 πμ.

Γάντια έχετε δοκιμάσει να βάλετε??
There goes one of God's own creatures. Too weird to live, too rare to die.

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Mr.Samsa στις 15/07/2010 12:57 πμ.

[quote:ao7d1km3]Γάντια έχετε δοκιμάσει να βάλετε??[/quote:ao7d1km3]
Γί'αυτό ρώτησα αν υπάρχουν και σε άλλους οι κραδασμοί, οποτε αν ήταν κάτι φυσιολογικό να άρχιζα να το ψάχνω με γάντια αντίβαρα κλπ
[quote:ao7d1km3]Αυτος ο κραδασμος, εκει στις 6-7Κ σαλ, κατι απο τεντωτηρα καδενας μου θυμιζει.[/quote:ao7d1km3]
Οι κραδασμοί και σε μένα μετά τις 6000 rpm είναι και όσο πάει γίνονται πιο έντονοι..Επειδή πάντως μόλις γύρισα από μέγαρα, από αττική οδό και το τσέκαρα, μετά τις 8000 rpm νομιζεις ότι θα ξεκολλήσει το τιμόνι..και το μούδιασμα σε μένα είναι και στα δυο χερια, όχι μονο στο δεξί που αναγκαστικά το σφίγγεις περισσότερο, αλλα και στα πόδια είναι πολύ έντονοι οι κραδασμοί..Επίσης συνειδητοποίησα ότι όσο χαλαρώνεις το λαβή σου τόσο πιο πολύ το νιώθεις.
Anyway αύριο θα μάθω και θα σας πω, ελπίζω να είναι κάτι απλό όπως το να έχει χαλαρώσει καμια βίδα στο μοτέρ...

thnx για τις απαντήσεις
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Aris. στις 15/07/2010 12:58 πμ.

Sprinter"Αγαπητέ Αρη,

Γράφω απλώς δια να σας εφιστήσω την προσοχήν είς το ότι ' το καλούπι' είναι γένους ουδετέρου και ώς εκ τούτου το προσδιοριστικό επίθετο (επιθετικοποιημένη μετοχή, ακριβέστερα) πρέπει να είναι γένους ουδετέρου επίσης. Άρα 'το καλούπι' είναι υπάρχον και επ' ουδενί υπάρχων. Εάν το καλούπι ήτο γένους αρσενικού 'ο καλούπης' τότε, μια και η πρόταση σας χρησιμοποιεί το αντικείμενο είς την αιτιατικήν θα εγράφετο 'τον υπάρχοντα καλούπην'. Θέλω να πώ ότι ο τύπος 'υπαρχων' είναι εντελώς λανθασμένος εις κάθε περίπτωσην. Ορθότερον βεβαίως θα ήτο να εγράφατε 'το υφιστάμενο καλούπι' ή, έτι ορθοτέρως, 'το υφιστάμενο πρόπλασμα' αλλά ας μη υπερβάλλομεν.

Μη βασανίζεστε όμως με την χρήσην των μετοχών. Διατί δεν επιλέγετε να εκφραστείτε απλούστερα χρησιμοποιώντας την έκφρασην 'στο ίδιο καλούπι' ή τέλος πάντων περιφραστικώς όπως π.χ. 'στο καλούπι που ήδη υπάρχει' ?"


Ευχαριστω για την διορθωση. Δεν βασανιζομαι , απλα γραφω οπως συνηθιζω να μιλαω και μου αρεσει να ειμαι πληρως κατανοητος. Το κακο της υποθεσης ειναι πως με Ελληνικους χαρακτηρες εχω να γραψω απο το γυμνασιο (μιας που στο τεχ. λυκειο τα 'χα γραμμενα γενικοτερα...)Ετσι οπως καταλαβαινεις , υστερω αρκετα , γραμματικα και ορθογραφικα.
Ας ειναι καλα το φορουμ μας που -σχεδον- τα 2 τελευταια χρονια με "αναγκαζει" να γραφω Ελληνικα και ετσι υπαρχουν σοβαρες πιθανοτητες να μην ξεχασω να γραφω, γενικοτερα.
Επισεις σε ευχαριστω που με διορθωνεις , δειχνοντας ετσι πως ή με εκτιμας σαν ανθρωπο -αν αναλογιστω πως καθημερινα βλεπεις ενα σωρο χοντρα λαθη και δεν λες τιποτα- (εξαιρουνται τα καπελοτα) ή "σου την σπαω" στην προσπαθεια μου να μιλησω πιο σωστα.
Κοινως ... "Αφου δεν το'χεις μωρε παπαρα τι το προσπαθεις , παλιοχωριατη. Μιλα απλα που μπορεις και δεν θα μας βγαζεις και τα ματια"

Επισεις θα το εκτιμουσα αν δεν χρησιμοποιουσες και καθαρευουσα, καθοτι σαν ανθρωποι παμε μπροστα και οχι πισω. Πιστευω πως ο καπεταν βακαλαος σε επηρεασε σε μεγαλο βαθμο.

Ευχαριστω και παλι , σου ειμαι υποχρεος.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Haris στις 15/07/2010 1:25 πμ.

Παιδες κ εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα στην αρχή που το ειχα παρει στις 6 με 7 χιλ. στροφές. Με τον καιρο όμως εχουν αρχισει ν μειώνονται οι κραδασμοί (τώρα ειμαι 4500χλμ.). Πηρα κ κάτι ωραια γαντάκια με μαξιλαράκι στον καρπό κ ειμαι κομπλέ!!! Δεν μπορώ να πω βεβαια οτι δεν μουδιάζει λίγο το χέρι μου(ιδιαίτερα το δεξί) σε μεγάλες αποστασεις, αλλά μπροστά στην απόλαυση που μου προσφέρει το triplaki, αυτό δεν είναι τίποτα

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Mr.Samsa στις 15/07/2010 1:37 πμ.

Haris":salut1 Παιδες κ εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα στην αρχή που το ειχα παρει στις 6 με 7 χιλ. στροφές. Με τον καιρο όμως εχουν αρχισει ν μειώνονται οι κραδασμοί (τώρα ειμαι 4500χλμ.). Πηρα κ κάτι ωραια γαντάκια με μαξιλαράκι στον καρπό κ ειμαι κομπλέ!!! Δεν μπορώ να πω βεβαια οτι δεν μουδιάζει λίγο το χέρι μου(ιδιαίτερα το δεξί) σε μεγάλες αποστασεις, αλλά μπροστά στην απόλαυση που μου προσφέρει το triplaki, αυτό δεν είναι τίποτα "

Συμφωνώ το μηχανάκι δεν παίζεται !!!! Μακάρι να είναι ότι θέλει κι αλλα km για να στρώσουν τα μέταλλα και να μειωθούν οι κραδασμοί.. Αλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι υποφερτό, γιατί δεν είναι απλά τα χερια μου μουδιασμένα όταν κατεβαίνω, αλλα μετά από 30' με 40' διαδρομή μυρμηγκιάζουν και πρέπει αναγκαστικά να σταματήσω..
Την άλλη βδομάδα πρέπει να πάω θασσαλονίκη, θα είναι μεγάλο πακέτο να σταματάω κάθε 30'...

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Mr.Samsa στις 15/07/2010 2:01 πμ.

Aris."Υπαρχουν αρκετες aftermarket σελες . Παιζουν στο 250αρι. Η Bagster εχει και "make your own seat" section στο site της. Βεβαια και σε εναν ταπετσερη μπορεις να κανεις πολυ καλη σελα στο ηδη υπαρχων καλουπι."

aftermarket σέλες η αλήθεια είναι ότι όσο και να το έχω ψάξει στο google και λοιπά δεν έχω βρει κάτι, μπορείς να ποστάρεις κανενα link?
Για ταπετσέρη το ψιλοσκεφτόμουν κι εγώ αλλα επειδή είναι το R και η σέλα είναι με το gel δεν ξέρω αν άξιζει να την χαλάσω..Επίσης της bagster την έχω δει αλλα δε μ' αρέσει γιατί είναι πολύ χοντροκομμένη

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Greem στις 15/07/2010 2:43 πμ.

Η σέλα του R δεν είναι gel. Το έχω διαβάσει σε πολλά περιοδικά αλλά νομίζω ότι κάνουν λάθος.

Ένα πρόχειρο link για aftermarket
http://www.corbin.com/triumph/tst6758.shtml

Σε ξένα forum έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την gel της triumph αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.
There goes one of God's own creatures. Too weird to live, too rare to die.